Návrat do práce po MD - zaměstnavatel mi nedrží místo

Anonymní
5.3.21 15:49

Návrat do práce po MD - nedrží mi místo

Ahoj,
omlouvám se za anonym, ale nevím, zda sem chodí někdo z kolegů. Potřebovala bych poradit, jak byste se zachovali v mé situaci. Jen pro začátek, pro celý kontext je důležité vědět, že pracuji jako učitelka.
Aktuálně jsem se synem na mateřské dovolené, která mi vychází do konce června. V září bych chtěla nastupovat do práce s tím, že na RD půjde manžel. (důvody nechme být) Mluvila jsem po dlouhé době s ředitelkou a mezi řečí jsem se jí zeptala, zda se mnou počítá od září, že na RD nenastoupím. Mimochodem to věděla už od začátku, opakovala jsem jí to několikrát. Samozřejmě, že si za mě musela najít náhradu na tento školní rok ale ona jí dala smlouvu na dobu neurčitou (kterou mám také) a mě řekla, že neví jestli pro mě bude mít místo, až se vrátím.
Teď mi jde o to, dokdy mám čekat až se ředitelka rozhodne? (jedna kolegyně minulý rok čekala do půlky srpna a pak jí vyhodila) Začali byste si hledat zadní vrátka? A co byste řekli na pohovoru, když jste v původní práci vlastně ještě neskončili? Mám hrozný strach, že budu čekat a čekat, pak mě vyhodí a narychlo už si nic nenajdu..
Děkuji za Vaše odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7458
5.3.21 15:55

Normálně ji teďka už oznam, ideálně pisemne, že k datu tomu a tomu ukončís RD a vracíš se do práce. To že vzala někoho jinýho na neurčito apod. tě absolutně nemusí zajímat, je to její problém k řešení. Výhoda je, že ti bude chtít dát výpověď brzo, aby jsi k tomu datu návratu opravdu skončila a ji se tam nehromadili učitelé :D a ty budeš vědět a moct hledat práci zavčas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3569
5.3.21 15:56

Tak pokud mas platnou smlouvu na neurcito, tak te přece nemuze jen tak vyhodit. Jedine pro nadbytecnost a to by musela dokazat. Ze dala nekomu jinemu za tebe taky smlouvu na neurcito neni duvod. A muzes si stezovat na inspektorátu prace. A kdyz pomineme ty okolnosti, do takoveho prostredi se chces vazne vracet?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7612
5.3.21 15:59

Po dobu mateřské ti musí držet stejný místo. Na RD uz ne. Píšeme bych ji oznámila, že ti datem xxx konci MD a vracíš se dp zaměstnání. To jestli tě pak vyhodí z organizačních důvodů neovlivnis. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 16:01

@Pajka89 No vracet se tam moc nechci, ale nemám jistotu, že budou jinde v okolí hledat učitelku s mojí kvalifikací..
Už se taky stalo to, že jednu učitelku po prázdninách vzala zpátky a na začátku října jí dala výpověď. Důvod si prostě našla. A hledej práci v půlce pololetí..

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 16:03

@JancaS84 No a to je právě ten problém, potřebuju aspoň trochu jistotu práce a nechci doufat, že mě 31.8. vyhodí..

• Citovat
  • Nahlásit
30993
5.3.21 16:18
@Anonymní píše:
@JancaS84 No a to je právě ten problém, potřebuju aspoň trochu jistotu práce a nechci doufat, že mě 31.8. vyhodí..

Ona ale nemá moc možností. Buď ti najde místo, nebo tě vyhodí a ty dostaneš odstupné.

Přijímat, nebo nepřijímat tě nemůže, protože ty tam stále pracuješ, jen se vracíš z neplaceného volna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24610
5.3.21 16:19

Nějak jsem nepochopila, zda jsi na MD nebo RD, když jsi mimo celý tento školní rok.
Po konci MD más nárok vrátit se na původní pozci, držet Ti ji musí. Otázkou je, zda se chceš případně soudit.
Pokud jsi na RD tak Ti místo držet nemusí. Ani nemusí umožnit dřívější návrat/ukončení RD, než bylo hlášeno.

Edt: Pokud jsi skutečně do konce června na MD. Co bys dělala červenec, srpen? Čerpala celou dobu dovolenou?

Příspěvek upraven 05.03.21 v 16:21

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 16:19

@Bábrdl A to dostanu i odstupné, když mám odpracovaný jeden školní rok?

• Citovat
  • Nahlásit
156
5.3.21 16:20

@Svistice Jsem od prosince na MD, předtím jsem byla na rizikovém..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5620
5.3.21 16:23

No ale ona tě nemůže jen tak vyhodit, musela by ti dát odstupné. Upřímně, já bych možná i brala to odstupné, než se cpát někam, kde mě vedení nechce. Můžeš pak mít peklo v práci a časem bys odcházela sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7612
5.3.21 16:24
@Anonymní píše:
@Bábrdl A to dostanu i odstupné, když mám odpracovaný jeden školní rok?

Dostaneš podle délky pracovního poměru viz zákoník práce. Doporučuji nastudovat ať případně víš co a jak když na tebe bude něco zkoušet ať jsi v obraze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24610
5.3.21 16:24
@Letynka16 píše:
@Svistice Jsem od prosince na MD, předtím jsem byla na rizikovém..

Tak jestli dobře počítám, tak pokud bys nastoupila 1. prosince na MD, tak máš MD někdy plus mínus do půlky červenna. Pak bys mohla čerpat dovolenou a pak nastoupit. Jenže Ti to časově vychází asi dost blbě. leda by Ti dovolená pokryla období až do začátku přípravého týdne.

Příspěvek upraven 05.03.21 v 16:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5620
5.3.21 16:25
@Svistice píše:
Nějak jsem nepochopila, zda jsi na MD nebo RD, když jsi mimo celý tento školní rok.
Po konci MD más nárok vrátit se na původní pozci, držet Ti ji musí. Otázkou je, zda se chceš případně soudit.
Pokud jsi na RD tak Ti místo držet nemusí. Ani nemusí umožnit dřívější návrat/ukončení RD, než bylo hlášeno.

Edt: Pokud jsi skutečně do konce června na MD. Co bys dělala červenec, srpen? Čerpala celou dobu dovolenou?

Příspěvek upraven 05.03.21 v 16:21

Ona má ale na neurčito. Jinak souhlasím, nemusí ti umožnit volné pracovní místo, než máš nahlášeno RD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24610
5.3.21 16:28
@vejilka píše:
Ona má ale na neurčito. Jinak souhlasím, nemusí ti umožnit volné pracovní místo, než máš nahlášeno RD.

To, že má smlouvu na dobu neurčitou je fuk. Po mateřské musí nastoupit (případně navázat na mateřskou dovolenou hned nástupem na řádnou dovolenou a pak nastoupit do práce. Pokud nenastoupí do práce, tak by musela zažádat o RD, jinak by mohla mít ofíko áčka se všemi důsledky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat