Návrat do práce po rodičáku a znovu těhotná?

9
9.4.20 07:44

Návrat do práce po rodicaku těhotná?

Dobrý den, mám takový dotaz…momentálně jsem na rodicaku se synem do listopadu 2020. Ale chceme druhé dítko, ale zatím se nezadarilo. Takže čas se mi krátí. V prosinci dostanu poslední dávku. A já se ptám, nevíte někdo, když bych otěhotněla třeba až v létě a v prosinci jsme byla třeba teprve ve 3 měsíci…jak to dál je? Člověk nastupuje do práce těhotný, nebo jde na nemocenskou? Vím, že v práci jsou vám povinni držet místo do 3 let věku dítěte, mohli by mě jako těhotnou vyhodit? (Smlouvu mám na neurčito a do práce se teď, když ani nejsem těhotná nechci jít ptát)
Díky všem za odpovědi ???? :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

850
9.4.20 07:53
@ANET275 píše:
Dobrý den, mám takový dotaz…momentálně jsem na rodicaku se synem do listopadu 2020. Ale chceme druhé dítko, ale zatím se nezadarilo. Takže čas se mi krátí. V prosinci dostanu poslední dávku. A já se ptám, nevíte někdo, když bych otěhotněla třeba až v létě a v prosinci jsme byla třeba teprve ve 3 měsíci…jak to dál je? Člověk nastupuje do práce těhotný, nebo jde na nemocenskou? Vím, že v práci jsou vám povinni držet místo do 3 let věku dítěte, mohli by mě jako těhotnou vyhodit? (Smlouvu mám na neurčito a do práce se teď, když ani nejsem těhotná nechci jít ptát)
Díky všem za odpovědi ???? :palec:

Těhotenství, pokud není rizikové nebo neshledá lékař jiný důvod, proč není návrat do práce vhodný, není žádná překážka v práci, takže normálně nastoupíš do práce. Další možností, pokud se do práce vracet nechceš, je dohodnout se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Vyhodit tě jen kvůli tomu, že nastoupíš zpět dopráce třeba ve čtvrtém měsíci, opravdu nemůže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
850
9.4.20 07:57

A jen ještě dodám, že z pohledu zaměstnavatele u mě má mnohem větší kredit do budoucna žena, která těhotná zpátky nastoupí, alespoň trochu se rozkouká a zase do procesu zapadne alespoň na chvíli, než taková, která vypadne na víc jak šest let a v mezičase bude dělat psí kusy, jen aby mohla jít místo do práce na nemocenskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16107
9.4.20 08:07

Normálně nastoupis do prace (pokud se v práci nedohodnes jinak, jestli je to nějaká specificka pozice a maji nahradu, tak by pro ne asi bylo výhodnější si nahradu nechat a tobe dat neplacene volno). A nejsem si jista, ale abys mela narok na nemocenskou, musis nastoupit a odpracovat aspon jeden den :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
9.4.20 08:10

@marzanna děkuji za názor zaměstnance, ale ten není směrodatný…neptala jsem, jak na tom budu po 6 letech doma…do práce, se už poté vracet nebudu, ptz jsem na MD dostudovala vysokou školu a po druhém dítěti si chci hledat práci mě adekvatni. Takže zaměstnavatel nemusí být smutný, že jsem vypadla z koloběhu ;) ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3277
9.4.20 08:15

A v tom listopadu ti konci v praci rodicovska dovolena? 1) muzes nastoupit tehotna, to neni nic proti nicemu 2) muzes si do dalsi materske domluvit v práci neplacené volno, kdyz bude zamestnavatel souhlasit 3) dat vypoved a prihlasit se na up - ale to je nevyhodna blbost
Taky mi konec rod. dovolene nenavazoval na dalsi materskou a mela jsem neplacené volno. Příspěvek jsem si ještě prodluzovala, kdyz ho zvysili, takze bez penez jsem nebyla. Na zdr pojistovne jsem byla hlasena jako osoba pecujici o dite do 7 let, abych nemusela platit za tu dobu zdravotni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
850
9.4.20 08:17
@ANET275 píše:
@marzanna děkuji za názor zaměstnance, ale ten není směrodatný…neptala jsem, jak na tom budu po 6 letech doma…do práce, se už poté vracet nebudu, ptz jsem na MD dostudovala vysokou školu a po druhém dítěti si chci hledat práci mě adekvatni. Takže zaměstnavatel nemusí být smutný, že jsem vypadla z koloběhu ;) ;)

To není jen o současném zaměstnavateli, to je i o tom budoucím. I ten může chtít reference od toho současného, může na to přijít řeč při pohovorech, atd, a zbytečně si tím můžeš u nějakého potenciálního zaměstnavatele zavřít dveře… A je podle mě rozumné brát v úvahu i tohle hledisko, ať už u současného zaměstnavatele budeš chtít zůstat, nebo nebudeš. Stejně tak se může za další 4 roky dramaticky změnit situace na trhu práce a ve výsledku můžeš být ráda i za to, že vůbec nějakou práci máš u toho současného, protože ve vysněném vystudovaném oboru ta práce být vůbec nemusí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
9.4.20 08:20

@Pajka89 mě konci roricak v listopadu ano a zároveň má malý 3 roky :thumbsup: ráda bych aspon na chvíli do práce nastoupila…jen jsem právě nevěděla, zdá to tak jde… :upside_down:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
9.4.20 08:21

@marzanna v tom oboru bude vždycky :thumbsup: :thumbsup: díky za tip

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7517
9.4.20 08:26

@ANET275 Kamaradka se do prace vracela na dva mesice, co ji vychazely mezi nastupem do prace a nastupem na materskou. Nemocenskou bych to resila maximalne v pripade, kdyz by se jednalo o par dni a nadtupovat do prace by nestalo za to, jinak je to podvod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
9.4.20 08:28

@Hoa Mai děkuji moc, toto mě právě zajímalo, jestli mě vezmou zpět těhotnou :thumbsup: :thumbsup: děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8090
9.4.20 08:29
@Kriss Tina píše:
Normálně nastoupis do prace (pokud se v práci nedohodnes jinak, jestli je to nějaká specificka pozice a maji nahradu, tak by pro ne asi bylo výhodnější si nahradu nechat a tobe dat neplacene volno). A nejsem si jista, ale abys mela narok na nemocenskou, musis nastoupit a odpracovat aspon jeden den :think:

Není potřeba den odpracovat, může jít hned na PN, pokud by byl zdravotní důvod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14671
9.4.20 08:39

Taky si můžeš rodičák roztáhnout, minimální dávka je tuším 50kč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8090
9.4.20 08:46
@Janli píše:
Taky si můžeš rodičák roztáhnout, minimální dávka je tuším 50kč.

To ale neřeší návrat do práce. Je to ale vhodné kvůli zdravotnímu, pokud by žádala o neplacené volno nebo měla zkrácený úvazek s výdělkem pod měsíční minimální mzdu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13665
9.4.20 09:02

Z hlediska zaměstnavatele bych teda asi moc nejásala, kdyby se mi kolegyně vrátila z rodičáku třeba jen na měsíc. Za tu dobu se v práci akorát tak rozkouká a já budu muset ukončit pracovní poměr se zaměstnancem, který je jako její náhrada a v podstatě okamžitě vyhlásit výběrové řízení nové. Ono hodně záleží na tom, o jakou pozici jde a jak funguje přijímání zaměstnanců v dané firmě. U nás by to v podstatě znamenalo být cca 3 měsíce bez člověka zajišťujícího agendu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama