Návrat na původní pracovní pozici po rodičovské dovolené

93
25.1.21 22:25

Návrat na původní pracovní pozici po rodičovské dovolené

Ahoj. Mám dotaz ohledně nároku na původní pracovní místo po návratu z rodičovské dovolené. Pokud se zaměstnankyně vrací po skončení rodičovské dovolené po třetích narozeninách dítěte do práce, má nárok na svou původní pracovní pozici nebo pouze na zařazení dle pozice uvedené v pracovní smlouvě? Pokud je pozice uvedená v pracovní smlouvě ve firmě jen jedna, znamená to tím pádem nárok na původní židli i při návratu až po rodičovské dovolené? V různých internetových diskuzích jsem našla různé výklady paragrafu 47 zákoníku práce, který toto řeší, a nejsem si jistá, jak je to v praxi správně. Předem díky za rady. Pro úplnost přikládám zmiňovaný par. 47 zákoníku práce: § 47
Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, nebo po skončení doby poskytování dlouhodobé péče v případech podle zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, nebo po skončení doby ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a doby péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1014
25.1.21 22:32

@chelsea123 po mateřské je zaměstnavatel povinen „dát Ti židli“ po rodičovské je povinen zaměstnat Tě v souladu s pracovní smlouvou. Tedy pokud máš ve smlouvě výslovně uvedeno např. uklízečka WC, pak by ti měl přidělit jen úklid WC. Pokud máš ve smlouvě uvedeno uklízečka ale ty jsi uklízela jen kanceláře a na WC byl někdo jiný, pak Ti může dát za úkol uklízet klidně WC nebo sklady atd.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
254
25.1.21 22:42

U me v praci si to umeli dobre ošéfovat, dali mi do smlouvy pozici Asistent v logistice.. Logisticka byla cela firma že… A ja delala na nakupu a pak me mohli šoupnout uplbe kamkoliv :mrgreen:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
567
25.1.21 23:03

Dříve to bylo tak, že konkrétní pracovní pozici musel zaměstnavatel držet jen po dobu mateřské a pokud se matka vracela po rodičovské, tak na pozici uvedenou v pracovní smlouvě. Pokud se nepletu, tak od roku 2017 je to tak, že i po dobu rodičovské musí držet konkrétní pracovní pozici.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
25.1.21 23:10
@Dadda8 píše:
Dříve to bylo tak, že konkrétní pracovní pozici musel zaměstnavatel držet jen po dobu mateřské a pokud se matka vracela po rodičovské, tak na pozici uvedenou v pracovní smlouvě. Pokud se nepletu, tak od roku 2017 je to tak, že i po dobu rodičovské musí držet konkrétní pracovní pozici. [/citace
@Dadda8 píše:
Dříve to bylo tak, že konkrétní pracovní pozici musel zaměstnavatel držet jen po dobu mateřské a pokud se matka vracela po rodičovské, tak na pozici uvedenou v pracovní smlouvě. Pokud se nepletu, tak od roku 2017 je to tak, že i po dobu rodičovské musí držet konkrétní pracovní pozici.

Nenasla jsi to někde takto přímo uvedené?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9095
25.1.21 23:24
@Dadda8 píše:
Dříve to bylo tak, že konkrétní pracovní pozici musel zaměstnavatel držet jen po dobu mateřské a pokud se matka vracela po rodičovské, tak na pozici uvedenou v pracovní smlouvě. Pokud se nepletu, tak od roku 2017 je to tak, že i po dobu rodičovské musí držet konkrétní pracovní pozici.

Není, jen se o tom mluvilo, ale uzákoněné to zatím není. Však v tom výše citovaném paragrafu je to napsáno, týká se to MD (u chlapa části RD, která odpovídá MD u ženy).

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.1.21 23:28

Rovnou se píchnu s dotazem, takže pokud si prodloužím rodičák do 4 let nebo budu dlouhodobě pečovat o člena rodiny, už je to pak s tou pozicí stejné?

  • Citovat
  • Nahlásit
602
25.1.21 23:30

Muzu se zeptat jestli jste se upominaly a jak dlouho u zamestnance pred dovrsenim 3 let ditete nebo s jak velkym predstihem vas oslovili s tim jakou maji pro vas praci?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17962
25.1.21 23:33
@Lisianne píše:
Muzu se zeptat jestli jste se upominaly a jak dlouho u zamestnance pred dovrsenim 3 let ditete nebo s jak velkym predstihem vas oslovili s tim jakou maji pro vas praci?

To je taky varianta, prostě se 23.10. objevit ve dveřích :mrgreen: občas nad tím přemýšlím :P

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4060
26.1.21 00:19
@Anonymní píše:
Rovnou se píchnu s dotazem, takže pokud si prodloužím rodičák do 4 let nebo budu dlouhodobě pečovat o člena rodiny, už je to pak s tou pozicí stejné?

Rodičovskou dovolenou si nemůžeš prodloužit do 4 let, ta ze zákona přísluší jen do 3 let věku dítěte. Až na 4 roky si můžeš jen rozložit rodičovský příspěvek, ale do práce musíš po 3. narozeninách buď nastoupit, domluvit si neplacené volno nebo ukončit pracovní poměr.

@Lisianne píše:
Muzu se zeptat jestli jste se upominaly a jak dlouho u zamestnance pred dovrsenim 3 let ditete nebo s jak velkym predstihem vas oslovili s tim jakou maji pro vas praci?

Mně vždycky zhruba půl roku před koncem RD přišel e-mail z HR, že mi bude RD končit a ať se ozvu svému manažerovi, domluvím se s ním, co dál, a dám vědět. Pak se připomínali v měsíčních intervalech. Pracovala jsem ve velkém korporátu.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 01:09
@Kassy píše:
Mně vždycky zhruba půl roku před koncem RD přišel e-mail z HR, že mi bude RD končit a ať se ozvu svému manažerovi, domluvím se s ním, co dál, a dám vědět. Pak se připomínali v měsíčních intervalech. Pracovala jsem ve velkém korporátu.

I kdybych na rodičák navázala tou péčí o dlouhodobě nemocnou osobu…? Díky.

  • Citovat
  • Nahlásit
567
26.1.21 07:36
@Lendeš píše:
Není, jen se o tom mluvilo, ale uzákoněné to zatím není. Však v tom výše citovaném paragrafu je to napsáno, týká se to MD (u chlapa části RD, která odpovídá MD u ženy).

Tak to se omlouvám za mystifikaci. Mě to takto řekla personalistka, když jsem v r. 2017 šla na MD, že to akorát schválili a budou mi držet místo 3 roky. Já tedy nakonec navázala dalším dítětem a návrat na stejné místo je víceméně nereálný.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4060
26.1.21 09:14
@Anonymní píše:
I kdybych na rodičák navázala tou péčí o dlouhodobě nemocnou osobu…? Díky.

No tak to nebude RD, ale péče o dlouhodobě nemocnou osobu a budou se na to vztahovat příslušná pravidla. V těch se ale neorientuju, promiň. :nevim:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
602
28.1.21 13:17
@Kassy píše:
Mně vždycky zhruba půl roku před koncem RD přišel e-mail z HR, že mi bude RD končit a ať se ozvu svému manažerovi, domluvím se s ním, co dál, a dám vědět. Pak se připomínali v měsíčních intervalech. Pracovala jsem ve velkém korporátu.

Diky za odpoved, s sefem ses pak domluvila na terminu nastupu treba 3 mesice predem? Kdyby nebylo misto, je narok na odstupne, ze?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat