Návrat z mateřské a vše okolo

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PapuskaS
Nováček 4 příspěvky 22.02.18 20:31
Návrat z mateřské a vše okolo

Ahoj, mám trošku víc otázek, tak snad mi někdo poradí/pomůže. Trochu mě trápí návrat do práce po mateřské. Dneska jsem se bavila s kamarádkou, bavili jsme se ohledně směn v práci, pracovala jsem na dvousměnném provozu, ranní a odpolední do 20:30 a dneska mi řekla, že prý mi odpolední dát nemůže/nebo by neměl s ohledem toho že mám prcka, nevíte někdo jak to je, nebo kde to najít? Nevím pod čím hledat, odpolední bych opravdu mít nemohla. A ještě by mě zajímalo jak je to s navratem do práce, měla bych jít do práce v květnu(mateřskou mám na tři roky),ale školka je až od zaří, jde si mateřskou prodloužit jestě na tech par mesicu? díky za odpovědi.

Reklama

Reakce:

Vallunka
Zasloužilá kecalka 676 příspěvků 22.02.18 20:34

Zažádat o neplacené volno.

karkarka
Ukecaná baba ;) 2051 příspěvků 22.02.18 20:47

Jestli ti zaměstnavatel neplacené volno nedá, tak jedině dát výpověď z tvé strany.

Helileli
Ukecaná baba ;) 2367 příspěvků 22.02.18 20:53

Doporučuju přečíst zákoník práce. Šikovná věcička. Díky tomu, že je na internetu v elektronické podobě se v něm dá vyhledávat. Začala bych heslem rodič.
Pokud se dobře pamatuju, tak se tam píše, že o úpravu pracovní doby můžeš požádat a zaměstnavatel ti má vyhovět, pokud je to technicky možné. A ve směnném provozu se jen těžko hledá někdo, kdo si dobrovolně vezme jen odpolední směny, abys měla ranní… Žádost by měla být oficiální, pokud ti nevyhoví a vyhodí té, tak to jde tuším nějak využít na UP.

axelina
Ukecaná baba ;) 1678 příspěvků 22.02.18 21:01

@PapuskaS jen mužu říct jak to měla kamarádka - dělala v male firmě - měla stejne jako ty na 3 roky a pak se rozhodla být doma jeste rok. Domluvila se se zaměstnavatelem že jí ještě rok počká (byla tam za ní šikovná nahrada) a ten rok byla na pracáku.

-Sára
Ukecaná baba ;) 1048 příspěvků 22.02.18 21:03

Neplacené volno nebo soukromá školka. Provozní podmínky jsou takové jaké jsou tudíž zaměstnavatel není povinen ti vyhovět.

myskalucka
Echt Kelišová 8099 příspěvků 22.02.18 21:26

@PapuskaS : tak mateřská je 28 týdnů a tu teď už rozhodně necerpas. Teď jsi na rodičovské dovolené. Ta je max. do 3 let věku dítěte. Poté můžeš zaměstnavatele požádat o neplacené volno. Ale vyhovět ti nemusí. A pokud má 2smenny provoz, tak asi jen těžko půjde, aby ty jsi měla jen ranní a někdo jen odpolední. Ale zkusit to můžeš.

myskalucka
Echt Kelišová 8099 příspěvků 22.02.18 21:28

@Helileli : on ji vyhovět nemusí a nemusí ji ani chtít vyhodit, prostě po ní bude požadovat aby pracovala jako před RD na směny. Pokud ona s tím nesouhlasí, musí ona dát výpověď.

Anonymní  22.02.18 21:35

Dát dítě dřív do školky (už ve 2 letech) a pracovat dál na směny, nebo požádat o neplacené volno a být s malým doma, než půjde ve 3 letech do školky (pokud ti to neplacené volno dají). Nic jiného asi fakt nevymyslíš.

Laurie
Kecalka 354 příspěvků 1 inzerát 22.02.18 21:43

Zkoušela si jestli by ti od května/ od tří let dítě do školky vzali? akorát jestli to má na ty dva měsíce smysl :) jinak zkusit neplacené volno do září, než nastoupíš do práce

Verun83
Echt Kelišová 8024 příspěvků 33 inzerátů 23.02.18 05:20

Ja si prodlouzila rodicovsky prispevek, dcera je breznova. A pokud se budu moci vratit, budu hledat soukromou skolku, pokud ne, doufam v odstupne, tak mi aspon pobezi rodicak a nebudu muset resit pracak. RP ti muze bezet i kdyz pripadne nastoupis.

Verun83
Echt Kelišová 8024 příspěvků 33 inzerátů 23.02.18 08:47
@Helileli píše:
Doporučuju přečíst zákoník práce. Šikovná věcička. Díky tomu, že je na internetu v elektronické podobě se v něm dá vyhledávat. Začala bych heslem rodič.
Pokud se dobře pamatuju, tak se tam píše, že o úpravu pracovní doby můžeš požádat a zaměstnavatel ti má vyhovět, pokud je to technicky možné. A ve směnném provozu se jen těžko hledá někdo, kdo si dobrovolně vezme jen odpolední směny, abys měla ranní… Žádost by měla být oficiální, pokud ti nevyhoví a vyhodí té, tak to jde tuším nějak využít na UP.

A kde hledas? Nasla jsem zakonik, ale pojmy vyhledavat nejdou. Tak listuju a hledam a zatim jsem nenasla, co potrebuji.

Treba nekdo bude vedet.

Za jakych podminek se vyplaci odstupne?
Misto mi nedrzi, nabidnou napr jine misto na plny uvazek, ok vzala bych ho, ale kvuli detem potrebuji zkraceny uvazek a to nelze. Bere se to jako odmitnuti mista tudiz vypoved bez odstupneho? Nebo odstupne dostanu?

Uživatel je onlineLendeš
Závislačka 4721 příspěvků 23.02.18 09:26

@Verun83 Zaměstnavatel ti po rodičovské dovolené musí nabídnout místo dle pracovní smlouvy. Pokud ho nemá, ty jiné místo přijímat nemusíš a on ti bude muset dát výpověď s odstupným (nebo se můžete dohodnout na ukočení prac. poměru dohodou - tam je třeba si pak taky pohlídat, aby tam byl uveden takový důvod, díky kterému náleží odstupné, např. nadbytečnost).

S úpravou pracovní doby (a zkrácením úvazku) je to tak, že tvé žádosti musí vyhovět, pokud mu nebrání „vážné provozní důvody“, ty nejsou v zákoníku nijak vymezeny. Doporučuju případně žádat písemně a trvat na písemné odpovědi s případným specifikováním důvodů zamítnutí. A pokud nevyhoví, tak máš možnost buď to akceptovat a nastoupit podle původní smlouvy nebo dát výpověď z důvodů na tvé straně bez odstupného (příp. ukončit dohodou) nebo to řešit přes inspektorát, právníka, soud, pokud by sis myslela, že ty jeho důvody nejsou „vážné provozní důvody“ ale jen neochota.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Klíšťata jen v lese? Je to mýtus, často číhají na zahradě

Klíšťová encefalitida nás neohrožuje pouze v lese nebo na louce. Vystaveni jí... číst dále >

Život s protikvasinkovou dietou aneb můj život s Candy

Naše adminka Dominika přestala na počátku roku jíst cukr. Lékařka ji totiž... číst dále >

Články z Expres.cz

Všichni přemýšleli, jak dělat umění, já chtěl dělat pořady pro lidi, říká Adamec

Miss České republiky, Slavíci, ale i kultovní seriál Sanitka. To všechno jsou... číst dále >

Prachařová na Instagramu: Na rozdíl od jiných je autentická a nedokonalá

Agáta Prachařová postuje radost z rodinného setkání a je jedno, že je to... číst dále >

Články z Ona Dnes

První bedýnky jsme skládali v obýváku, říká podnikatelka Jana Bínová

Když před osmi lety zjistila, že v zahraničí si lidé běžně objednávají dovoz... číst dále >

Odpadky a modřiny. Co dělají rodiče úspěšných dětí jinak než vy?

Vychovávat dítě není žádná legrace. V době, kdy se záplava informací z... číst dále >

Reklama