Návštěvy s dítětem - etika?

4038
18.7.06 07:52

Návštěvy s dítětem - etika???

Tak vám holky nevím, už dlouho přemýšlím, jak načít tuhle diskuzi. Chci se dozvědět co a jak a zároveň chci, abyste mě neukamenovali.

Nedávno u mě byla kamarádka, ona sama je dost od rány, prudší než já a její dítě 1,5 roku je čertisko, proti kterýmu je ten náš andílek. Pominula bych, že se její klučina několikrát pokusil našemu vydloubnout oko…zachraňovala jsem ho většinou já :twisted: ale nastala situace, kdy jsem odváděla našeho klučinu z obýváku, načež kamarádka stojí v kuchyni a s ledovým klidem říká: „Ty granule bych bejt tebou dala někam jinam…“ Psí granule rozházený po kuchyni, voda vylitá a její kluk vesele práskal miskou do topení…
Další kamarádka si dítě hlídá víc, to jí nemůžu upřít, přesto mi její kluk stačil uloupit a rozlomit brýle a oslintat veškerý kartáčky na zuby.
Faktem je, že jsou to děti zhruba o půl roku starší, tudíž moje chyba, že byt nebyl „bezpečný“ a kartáčky uklizený o patro výš…protože na to náš drobek ještě nedosáhl…

Mám někdy pocit, že vypadám asi jako opatrovatelka, neboť si ke mě chodí vyloženě vypustit dítě a hodit nohy na trnož. Já mám v tu chvíli dvojčata.....
Někdy je to lepší, jindy horší…Kamarádky jsou unavené a přijdou si odpočinout… Na těch, které jsou zvyklé čas od času hodit dítě prarodičům je sestsakramentsky znát, jak je fajn si občas od dětské šichty oddychnout…

Abych jim nekřivdila, začala jsem pozorovat svoje chování.
Přijdeme li k rodičům, taky podvědomě hážu nohy na trnož a házím dítě jim. Věnují se mu, snad rádi… :wink: Ale je fakt, že moje pozornost otupuje…
Přijdu li ke kamarádce, pak dítě hlídám o sto procent víc. Neboť ona má děti odrostlé, takže kytky na zemi…pot pouri v mističkách, keramika… prostě radši chodím na pokec sama, protože s čertem na klíně si člověk moc nepopovídá…
Prostě u domácích opravdu hřeším a starost o dítě hážu na jiné, ale to jsem si neuvědomovala až do chvíle, než jsem se na to začala vyloženě soustředit.
U cizích bych si to nedovolila, naopak. Návštěvy jsou pro mě náročnější na pozornost, než se omlouvat za rozbitý hrneček, tak radši věnuju devadesát procent času zabavování a deset tlachání.....

Jsem z toho jaksi rozčarovaná.....kamarádky si to neuvědují…?
Nechci tu rozdmýchávat vzájemné pomlouvání, jen jsem nadhodila příklady a chci se zeptat:
Existuje nějaká etika, pravidla slušného chování maminek s dětmi na návštěvě???
Díky za každou radu a postřeh, možná vše vidím jednostraně…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1405
18.7.06 08:13

Ahojky NiKi,

ja tedy praktickou zkusenost nemam, ale dost dobre nechapu, jak muze nechat maminka behat sve dite po necim byte bez dozoru.
Nasi znami maji 15m chlapecka a jeste se nestalo, ze by nam doma provedl nejakou neplechu. Maminka si ho hlida, sedi s nim na zemi a snazi se mu jak venovat, tak s nami klabosit. Je fakt, ze kdyz prijdou bez maleho je to znat, ale ne vzdy se to podari. Klucik je rozkosny a relativne i posloucha, tak nam jejich rodinna navsteva nikdy vadit nebude.

Pokud si maminka sve dite nehlida, muze se stat i nejaka nehoda. Vzdyt dite si v neznamem byte snadno neco hodi na hlavu.

A u prarodicu je to prece jen uplne jina situace! Tak bych si taky hodila nohy do luftu :-) samozrejme az po ujisteni, ze jim to nevadi - ktere bych jiste dostala.

Nevim, ja bych to asi kamaradce na rovinu rekla. Ze mi to vadi, ze mam strach, ze se diteti neco stane atd. Pokud by byla kamaradka haklivka, tak bych ji asi nekdy nechala sve dite taky v byte radit. No a treti moznost je, schazet se nekde na neutralni pude. Ted je krasne, tak proc trcet doma, ze. A venku je snad kazda maminka na sve dite opatrna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
41
18.7.06 08:16

My chodíme na návštěvy celkem rádi, ale ne často, všeho s mírou. S kamarádkou (má klučíka o 2 měsíce staršího) si chvílema „vyměníme“ svoje děti - já zjišťuju, co mě brzy čeká, ona si „užívá“ s menším:-)
Taky je necháváme hrát si spolu, ale to je ještě náročnější na hlídání :lol:
Rozhodně ho (zatím „jen“ leze a stoupá si) nenechávám bez dozoru.

Musím říct, že i když hlídá doma malýho manžel nebo když jsme u babiček, pořád jsem tak nějak ve střehu, nedokážu vypnout.

A etika? Na návštěvách jsem přece pořád odpovědná za svoje dítě…Nějaké maličkosti se dají tolerovat, ale ne obrácení obýváku naruby :twisted:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
18.7.06 08:31

Popravde, rada chodim s holkama tam, kde maji stejne stare a stejne akcni deti - bo tam vim, ze to je relativne bezpecne. Tam, kde je vystavena keramika, porcelan a kde je to pro deti nevhodne, tam teda moc rada nechodim… Pokazde mam hruzu, co tam holky vyvedou a znici. Navic tam, kde nejsou zvykli na deti mam pocit, ze se na moje dracice divaji stylem: „nejnevychovanejsi deti na svete“ coz cice asi neni pravda, ale takovy je muj pocit…

Nebavi me litat za holkama a eliminovat a likvidovat skody - a tak tomu radeji predchazim… Ale na druhou stranu je desne fajn jit ke kamosce, nechat deti vicit detsky pokojik a zavrit za nimi dvere… A mit alespon par minut oraz… Joj, uz tu snim za bileho dne, holky, to je tak krasna predstava!!!!!!

Na neco jsou babicky 200 a 300 km naprosto super, ale jedno volne odpoledne aspon jednou za par tydnu je take k nezaplaceni…

Lesina a na navstevach lehce nezvladatelne dracice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
18.7.06 08:48

Dalise nemám dlouho a ničitel je teprve poslední dva měsíce, co se umí sám přemisťovat. S kamarádkama se sejdu radši u nás nebo venku, právě kvůli nutnosti většího hlídání v bytě, naštěstí Dalíska zatím víc zajímají lidé než věci, hlavně oči, uši, takže vždy ve střehu 8) . Je to moje dítě, tudíž moje odpovědnost, i když bych si někdy ráda taky dáchla, ale hlídací babi nemám. Že bude hlídat prcka kamarádka, beru jen, pokud si ho vezme na pochování, pomazlení, ukázání nějaké hračky… na chvilku.

Vždycky mě ale točilo jedno dítě z naší rodiny, resp. přístup jeho rodičů - dřív jsem si myslela, že jsem už zapšklá a protivná, protože se nám samotným nedaří počít, ale za poslední rok jsem nezměnila názor. Nejde o porcelánové blbinky nebo vylitý čaj a drobky na podlaze, to je v normě, ale když zdravé :! tříleté dítě postupně propíchá prstem všecky chlebíčky, jeden přilepí na zeď, udělá hysterák, že chce křupky, které nejsou, plive sousta na koberec, začne vyhazovat knihovnu a házet knihy po kočce, a to vše za shovívavého pohledu svých rodičů, to mi přijde kapku moc. BTW, oni mají paní na úklid. :wink: Už sem moc nechodí. 8)

Jinak co začli mít naši známí děti, máme pod gaučem krabici se starými hračkami, pastelkami, omalovánkami a z ní jsme pro menší děcko vyhrábli věci přiměřené věku a starším nechali ten poklad celý - cizí hračky baví nejvíc, takže to byla prevence té nejhorší nudy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1352
18.7.06 08:51

Já strašně nerada někam s malou chodím, ale o mnoho neradši jsem když někdo přijde k nám. Já to prostě strašně nemám ráda :evil: Ale jinak k tvým kamoškám, myslím, že je úplně normální, že třeba u babiček házíš dítě na ně, to dělám taky, ale u kamarádky si myslím, že by se to dít nemělo. Ty jseš u babičky třeba dvě hodiny a pak se sebereš a máš to svoje dítě zase na starosti ty a oni si můžou ty kopítka vyhodit, ale u tebe to přece tak není, ty máš svoje dítě na starosti furt, takže nemůže po tobě nikdo chtět aby ses starala ještě o cizí, ty si neodpočineš až oni půjdou pryč, takže tak. Jiná věc je když mají na to kamošky jinej pohled a prostě jim to je jedno, že ti dělají doma bugr. S tím asi nemůžeš udělat nic, pokud jim to nechceš říct na rovinu (což já bych nikdy nedokázala), nebo je nějak takticky přestaneš zvát (což bych udělala asi já).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
235
18.7.06 08:59

ahoj,
já se taky kloním k názoru, že je chyba v kamarádce. Pokud se takhle hnusně chová už dlouho a není to jen přechodné, tak bych se na ní asi časem vykašlala… Svůj čas a energii chceme přece věnovat lidem, co si to zaslouží a oplácejí (v rámci možnostní), ne psychickým úpírům :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
iwa
268
18.7.06 09:25

U babiček to řeším úplně stejně, dítě mají na povel a já mám konečně pohov :D
Na návštěvách ovšem svá dítka krotím natolik, že vypadám jako nervní matka, kerá svým berouškům nic nedovolí.....
Jinak mám skoro radši, když se návštěvy odehrají u nás, svý děti krotit nemusím, kamarádky si to své většinou ohlídají (zasahuju pouze, hrozil-li by nějaký úraz, nepořádek řeším až potom, když odejdou)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tattiana
18.7.06 09:29

:D :D ahojky, já mám taky ráda návštěvy, které dozorují své dítě !!!! Na návštěvách to totiž dělám vždycky taky a ještě pečlivěji než doma :D !!! Taky mám odstrašující příklady:

Když měla dcera cca 3roky, tak přišla nečekaná-nezvaná návštěva s 3,5letým klukem. Dcera je opravdu hodná a poslouchá, takže věděla, co v pokojíčku může a co ne. Taky jsem to připomínala, ale ten kluk dělal všechno opačně a já furt ječela jen po dceři a přitom to děla kluk a jeho matka na něj nic!!! Takže to úplně nenávidím, když já dítě napomínám za něco co nedělá a hlídám a přitom druhé dítě si dělá co chce a jeho matka nic. Takže to je příhoda stará 5let.

Když se malý narodil, tak mě furt zvala sousedka na návštěvu. Vzala jsem
autosed.vajíčko a malý měl cca 2měs. a šli jsme. Její 2dcery se sesypaly jak vosy na malého, píchaly mu do očí, klepaly na hlavu, tahaly mu ručky a pod. pak ho chtěly houpat a zhouply tak, že mu hlavička klepala zpět do sedačky. To už jsem psychicky nevydržela a odešla na*raná, protože jejich matka mi řekla, že malý ještě není na ně zvyklý!!!!(rozuměj není zvyklý na otravování od těch jejich 2holek.) Dodnes je takhle „omlouvá“ před ostatními lidmi, protože ty 2 mají otřesné chování.

Takže chodím pouze na návštěvu, kde vím, že rodiče hlídají své děti, já hlídám taky, jsou věkově přibližně stejně a já přijímám stejné návštěvy.
Tak to jsou mé názory a zkušenosti, ze kterým vycházím. ahojky I.

:roll: :roll: :evil:
  • Nahlásit
  • Citovat
5811
18.7.06 09:40

Ivik , jsi mi připomněla vlastní životopis posledního čínského císaře: psal, jak když se měl učit, dali mu k soukromému učiteli pár spolužáků z nejlepších rodin, a když se flinkal nebo mu něco nešlo, učitel zdrbal a potrestal ty ostatní, protože Syna Nebes napomenout nebo dokonce opravovat podle protokolu nebylo přípustné. :roll: Vždycky jsem si říkala, chudáci kluci :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
18.7.06 09:41

Já musím souhlasit s Lesinou. Nemyslim, že necham dítě na návštěvě dělat všechno, přesto mam pocit, že jí někde jen okřikuju a snáším pohledy za to, co moje dítě dělá. Kde to je z mého pohledu rizikové, tam ani nechodim (u jedné stačilo jen to, že Bára je prostě uřvaná). Někdy mě holky naopak uklidňují, že jí můžu nechat být.
Někdy samo ani já nezafunguju na 100%. I když je akt, že pořád vypadáme blbě, že moje dítě leze do koše a do granulí a do vody a ne a ne to pochopit (a to jí opravdu nenechávám).
Je to asi o vzájemných hranicích. Pokud ti to vadí, dej to najevo. Lepší než se tím užírat.
Já bych si někoho k nám strašně ráda přivedla a u nás to bohužel nejde. A jsem ráda, když k někomu (hlavně v chladných měsících, za tepla to jde ven) můžeme jít, protože Bra je evidentně ve společnosti spokojená.
Ale každýmu všechno nevyhovuje a myslím, že co ti vadí, si nemusíš nechat líbit, ne?
G

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
720
18.7.06 09:43

Ahoj, hned jsem si vzpomněla na jednu svojí úžasnou kamarádku 8) Ta přišla s klukama 4 a 9 let, sedla si do obýváku a pohoda.Zrovna jsme se nastěhovali do nového domečku, ale nejsme žádný citlivky. Tak nejdřív začali svištět tenisáky kolem obrazů. Neřekla nic 8O Následovalo bušení do zdi dětským nářadím, pořád nic, když začali rozhazovat šutry po trávníku a já si představila, jak to budu sbírat, abych nezrasila sekačku, dovolila jsem si namítnou, že to už je příliš. Řekla, že když je to u mě doma, ať si to udělám jak chci. Takže další dvě hodiny jsem lítala a předcházela škodám :? Už nikdy jsem je nepozvala.Prostě za své děti si i na návštěvě zodpovídám. Jenom u mojí mámy to přenechám na ní a hrozně ráda :D U tchýně bohužel ne, tam před odchodem musí být uklizeno tak, jak to bylo než jsme přišli, takže žádnej veget. Jinak to mám jako Lesina, ráda chodím tam, kde mají stejně starý děti a jsou v pohodě. Naštěstí je takových dost. :D
Abaja

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
39
18.7.06 09:44

Taky jsem měla několik dost otřesných zážitků. A ten první hned v těhotenství, kdy přišla kamarádka, se kterou jsem se dlouho neviděla, se třemi dětmi -2, 3 a 4 roky. Vypustila je v bytě (ještě navíc plném nebezpečí pro malé děti, schody atd) a spokojeně si sedla, doslova nohy nahoru a občas suveréně prohlásila, že je to její „demoliční četa“ a že si na to budu muset taky brzy zvyknout, však uvidím. No, nakonec jsem za nimi běhala s břichem o patro výš jen já, občas se snažily vypadnout z okna, roztlouct akvárium, utýrat morče, schodit klec s papoušky, strhnout na sebe záclonu a jedno taky strčilo hlavu do záchodové mísy a běhalo mokré… No a korunu tomu na:,–(ila, když se zjistilo, že všechny děti jsou nemocné. Pak mi ještě vysvětlila, že mě varuje před předčasným porodem (který mi hrozil), protože ty děti pak jsou postižené a odešla středem. Už jsem ji od té doby neviděla. Jen dodávám, že jsem tenkrát tu virózu od dětí dostala, zbytek těhotenství strávila v horečkách a totálně vyčerpaná a dítě se skutečně narodilo o hodně dřív… V skrytu duše jí říkám čarodějnice…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
18.7.06 09:46

A ještě jedna věc. Je fajn, když se konají ty návštěvy kamarádek, aby to asi fungovalo i tak, že když i jinak hlídající matka není po ruce a její dítě dělá, co opravdu nemá, abys mu to mohla vysvětlit, případně lehce zvýšeným tonem upozornit. A nemyslím tím na to dítě křičet a plácat ho. A matka po tobě nebude koukat jak po vrahovi. A to dítě se učilo, že respektovat musí i jiné dospělé. Co pak ve školce? A ve škole?
Nevidím na tom nic špatného. Zkraje jsem měla lehce divný pocit, ale když o tom přemýšlíš, proč si máš všechno od dítěte nechat líbit, proč některé děti mají jiným ubližovat, když to jejich matky nevidí a i vidí.
Cizí dítě bych neuhodila, ale pokud by dělalo vyloženě něco, co mi vyloženě vadí (a teď nemluvim o prkotinách), tak bych ho „okřikla“ i před jeho matkou, pokud by sama nezasáhla. 'A tohle jsem sama poznala až na jiných návštěvách, že to dokáže fungovat.
G

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
953
18.7.06 09:51

Ahoj Niky,
já teda chodím na návštěvy docela ráda, i když ne zase nějak často. Přece jenom jsem ráda, když můžu s Mišákem vypadnout a pokecat s kámoškou. Je jasný, že si líp popovídám, když jsem bez něj, jenže to u mě není moc možný. Ale je fakt, že jsem radši, když někdo přijde sem, protože tady už to znám a nemusím tu Mišáka tolik hlídat, jako když jsme my u někoho. To potom fakt věnuju minimálně těch 90% času hlídání. Ale i tak je to pro mě zpestření.
Ale fakt nechápu, že někdo může nechat dítě lítat po cizím bytě bez dozoru, to mi přijde celkem nezodpovědný.
Jo a u našich nebo tchánů taky házím nohy nahoru, vždyť oni si vnoučka rádi užijí :lol: .
Peťulda

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama