Návykové látky - závislost?

Anonymní
7.4.20 04:22

Návykové látky - závislost?

Dřív parter kouřil, to už celkem přestal, pak měl elektronku, tu občas vytáhne, ale bez čeho teď snad nemůže být je Siberia tabák. Nějak jsem to neřešila, až do té doby co si dával pomalu jede n za druhým a když jsem uklízela stůl, v šuplíku za krátkou dobu bylo snad 20 krabiček. To už jsem se ozvala proč to zašlo do takového množství. To mi odpověděl, že má někdy nervy, a tak mu to pomáhá. O týden později asi to bylo snad ještě intenzivnější, tak jsem se ptala z čeho má nervy, že je vše v pořádku. To na mě vyjel, že z ničeho, proc by si nemohl vzít a že je to jeho věc. Nejsem jeho matka, abych ho za to nějak peskovala, ale už to musí být závislost… Dříve jsem měla partnera či začal být závislý na alkoholu a museli jsme se rozejít. Už nikdy jsem nechtěla závislého člověka. S po 3 letech spokojeného vztahu se stane tohle. Byl někdo v podobné situaci? Snažila jsem se s ním mluvit, ale s takovými lidmi se těžko mluví. Jeho věc to i je, ale když za ním přijdu dát alespoň pusu, tak se odvrací, protože to zase má. Je pak na mě kvůli nicemu protivný atd. Narušuje to dost náš vztah. Je mi i nepříjemné vědět, že jsem opět se závislým člověkem. A to jsem ještě před chvílí děkovala jak mám super chlapa. Možná jsem to chtěla jen někomu jinému konečně říct, tak se omlouvám za dlouhou zprávu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
34594
7.4.20 06:37
@Anonymní píše:
Dřív parter kouřil, to už celkem přestal, pak měl elektronku, tu občas vytáhne, ale bez čeho teď snad nemůže být je Siberia tabák. Nějak jsem to neřešila, až do té doby co si dával pomalu jede n za druhým a když jsem uklízela stůl, v šuplíku za krátkou dobu bylo snad 20 krabiček. To už jsem se ozvala proč to zašlo do takového množství. To mi odpověděl, že má někdy nervy, a tak mu to pomáhá. O týden později asi to bylo snad ještě intenzivnější, tak jsem se ptala z čeho má nervy, že je vše v pořádku. To na mě vyjel, že z ničeho, proc by si nemohl vzít a že je to jeho věc. Nejsem jeho matka, abych ho za to nějak peskovala, ale už to musí být závislost… Dříve jsem měla partnera či začal být závislý na alkoholu a museli jsme se rozejít. Už nikdy jsem nechtěla závislého člověka. S po 3 letech spokojeného vztahu se stane tohle. Byl někdo v podobné situaci? Snažila jsem se s ním mluvit, ale s takovými lidmi se těžko mluví. Jeho věc to i je, ale když za ním přijdu dát alespoň pusu, tak se odvrací, protože to zase má. Je pak na mě kvůli nicemu protivný atd. Narušuje to dost náš vztah. Je mi i nepříjemné vědět, že jsem opět se závislým člověkem. A to jsem ještě před chvílí děkovala jak mám super chlapa. Možná jsem to chtěla jen někomu jinému konečně říct, tak se omlouvám za dlouhou zprávu.

A uplivává při tom? Jako s kuřákem jsi si s ním začala?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17956
7.4.20 07:06

Ano, nikotin je návykvá látka a tvůj muž je kuřák.

Pokud ty máš tendence se zamilovávat do lidí, co mají problémy se závislostmi (a kouření nepatří k té společensky závažné), tak je především potřeba začít věnovat pozornost vlastním psychice a starým ránám - protože pokud opakuješ vzorce, tak to má svoje kořeny. A pokud bys chtěla zničit vztah, protože si ignorovala že tvůj partner je kuřák a teď kvůli tomu děláš scény, tak tím spíš je potřeba obrátit se do své vlastní psychiky a pořádně prozkoumat co to tam vlastně kde sedí a čím se to živí.

Ona totiž u partnerů závislých a u těch, co si opakovaně pouští do života partnery s tematikou závislosti a nejspíš se s tím potýkali jejich rodiče existuje tzv. spoluzávislost/kodependence - což neznamená že člověk užívá nějakou látku, ale že opakovaně vstupuje do vztahů, kde hraje roli závislost a řeší je nezdravě to tak, že paradoxně závislého udržuje v závislosti a ve nezdravém vztahu.

Řeší se to tak, že najdeš nejbližší adiktologickou ambulanci a domluvíš si setkání, nyní po skype a začneš se tím tématem postupně prokousávat. A nebo si najdeš al-anon/codependent anonymous

https://psychologie.cz/…lky-problem/

http://www.codependentanonymous.cz/Kapitola1.pdf

http://www.codependentanonymous.cz/

http://alanon.cz/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27585
7.4.20 07:57
@Anonymní píše:

Tak koukám, že se snažil s tím seknout (což není pro spoustu lidí sranda, tedy snadné),ale musela jsem mrknout na ten tabák - je to ono? Takže žvýkací…

https://www.e-tabacnictvi.cz/…7006692.html

No jako kuřáka sis ho teda už našla, a aniž to znám, asi nesmrdí jak cigáro, ale má to „za škraní“,jo? Tak závislost to je, i když pořád něco jinýho, než kdyby chlastal, čímž ho neomlouvám, jen že jsi to věděla už když jste se dali dohromady, ne? Prostě se to snaží nahrazovat, aby nesmrděl..je to tak?
Akorát tipuju, že teď - jestli je tedy kv. koroně doma, se asi nějak „nudí“…nebo ne? Má jako víc času…jen hádám. Ale utrhovat by se tedy na Tebe neměl, což možná dělá právě kvůli tomu, že má výčitky, ono to fakt není lehký.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4490
7.4.20 07:59

Zakladatelko, podívej se jak takový člověk po pár letech vypadá. Nechutné zuby jsou jen začátek. Zničené dásně, vyžrané zuby a dokonce nádory. To je snad ten nejnechutnější zlozvyk. Nechápu, že si jdeš dobrovolně pro polibek. :poblion: V životě jsem nedala manželovi ultimátum, ale tady by byl buď žvýkací tabák nebo já. Zakazovat něco dospělému člověku se nedá, ale snad bys mu mohla alespoň vysvětlit to nebezpečí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54
7.4.20 09:00

A teď je otázka, jestli je lepší, když si sem tam zapálí cigaretu anebo když má furt plnou pusu tabáku…
Přestal kouřit, protože chtěl? Nebo „kvůli“ tobě? Evidentně si to teď kompenzuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.4.20 10:08

Zapomněla jsem říct, že úplně na začátku nekouřil. Začal spíše kvůli okolí, které na něj mělo vliv. A přestal, protože jsme si to vyrikali a dalo se s ním mluvit, že to je špatně pro zdraví. Teď už to ale nejde. Asi je to lepší, než cigareta, zase si to ale bere pořád :/ a ty zuby potom… Jak tu někdo psal. Myslíte si, že se jen nudí? A pak to zase bude méně intenzivní? Vím, jak po nějakém čase lodě vypadají, a to opravdu nechci…

• Citovat
  • Nahlásit
27585
7.4.20 10:14

Zdravotní dopady[editovat | editovat zdroj]

Protože se žvýkací tabák neinhaluje jako třeba klasické cigarety, je riziko rakoviny plic prakticky vyloučeno. I u něho ale existuje možnost výskytu rakoviny úst. Protože je ale ošetřen spíše parou než ohněm jako klasický tabák, obsahuje menší koncentraci nitrosaminů a karcinogenů, které jsou tělu tak škodlivé. World Health Organization (WHO) eviduje fakt, že muži ve Švédsku, kde je rozšířeno užívání snusu, mají nejmenší výskyt rakoviny plic z celé Evropy.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Žvýkací_tabák

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
975
7.4.20 10:35

Já nevím, mě by štvalo, že moje partnerka mě kontroluje a rozkazuje mi, kolik toho smím a kolik už ne.
Není tvoje dítě, tak ho nech, protože takhle fakt znis jako maminka a je to šíleně nepritazlive. A že za par let dostane rakovinu, je blbost, to možná až za par desítek let a není to 100%, ani 50%.
Mmch da se koupit žvýkací tabák s mentolovou chuti, to pak bude vonět krásně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1751
7.4.20 14:58

Mne by taky vadilo chodit s nekym na necem zavislym. Obzvlast tehdy, kdyz na zacatku vztahu na nicem zavisly nebyl. Podle me je to uplna stejna zavislost jako na alkoholu, drogach, jidlu, sportu…, protoze vseho moc skodi. Takze byt tebou bych si promyslela, jestli jsem ochotna to tolerovat, nebo je to pro me no-go. A podle toho bych se zaridila. Je mozne, ze kdyz mu reknes, ze jeho zavislost nedas, chyti se za nos a necha toho. Anebo taky ne a opravdu si radeji necha dat kopacky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat