Navýšení rodičáku před další MD

98
23.4.21 09:26

Navýšení rodičáku před další MD

Ahoj holky, malý má necelých 15 měsíců a čerstvě jsem zjistila, že jsem asi opět těhotná - pozitivní test. RP mám do jeho tří let, takže rozhodně nestihnu dočerpat vše, ale má otázka zní, jestli bych si měla třeba hned v pondělí skočit na ÚP a navýšit na maximální částku - zvýšená částka by přišla hned v květnu? Nebo počkat na potvrzení gynekologem, kam má smysl jít až tak za měsíc a řešit navýšení až za ten měsíc :nevim: Přítel má o cca 5000 vyšší hrubou mzdu, tak nevím jestli by se to raději vyplatilo zvýšit přes něj, což by se ale už nejspíš nestihlo vyřídit v dubnu. Takže taky řeším jestli navýšit na sebe teď v dubnu nebo na přítele v květnu, jestli to nakonec nevyjde nastejno. Budu mít nárok na mateřskou i u druhého dítěte, takže když tak počítám, moc času nezbývá 8o :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1393
23.4.21 09:29

Vypočítej si, jestli stihneš vybrat všechny peníze, i kdybys o to navýšení požádala až po potvrzení těhotenství. Pokud ano, tak v klidu čekej. Pokud ne, navys si to už teď a kdyby to náhodou nevyslo, tak si to zase vrátíš na původní částku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63690
23.4.21 09:33

Prepocitej so, kolik bys stihla vybrat s navýšením v květnu.. Pokud ti to vyjde nějak rozumně, tak počkat. Ono se sice dá pak snížit, ale..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8314
23.4.21 09:35

Já jsem si to taky navysila hned jak jsem zjistila, že jsem těhotná, s tím že na ty peníze nebudu sahat a kdyby náhodou tak si to pak zase snížim. A stejně jako ty jsme počítala jestli by to nebylo lepší přes manžela, s tím že by se to nestihlo nejspíš vyřídit tento měsíc a vyšlo mě, že by tam byl rozdíl celkove asi 3 tis tak jsem se na to vykaslala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
23.4.21 09:39

No všechno určitě nestihnu vybrat. Mateřskou jsem měla plus mínus 17000, takže na tuto částku si to maximálně můžu navýšit, že? Kdybych navýšila hned, tak počítám nějakých 6 měsíců než nastoupím na MD, to je 102000 a teď mám od srpna vybraných už nějakých 80000. Právě jsem si říkala, že bych to když tak za tři měsíce zase snížila, kdyby náhodou. Ale byla to pak malá částka do těch tří let no :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
23.4.21 09:41

@JancaS84 přesně tak jsem si to říkala, že bych na ty peníze zatím nesahala. Právě mi to přijde jednoduší zvýšit na sebe než vyřizovat papíry přes partnera. Můžu se zeptat jak jsi to počítala? Něco počítám, ale nevím jestli úplně správně :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1393
23.4.21 09:44

Vsak při tom navýšení nemusíš přece utratit všechny peníze. Ty pak pouizej v te dobe, kdy bys to zase měla snížené… já jsem si to navýšení vyridila přes manžela a to vyšlo tak, ze jsem si všechno vybrala během 2 měsíců.. ale to taky nebyl dobrý nápad, protože jsem pak 3 měsíce nebyla na RD a musela jsem si platit zdrav a soc, což sice platím jako OSVČ i tak, ale min. Tak na to si taky dej pozor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
23.4.21 09:51

@Midaku já jsem asi zmatená jak si mám spočítat, kolik by to vyšlo přes toho partnera. Abych věděla co by bylo lepší. A jinak jsem někde četla, že můžu být na RD i bez toho, abych dostávala peníze, ale odvody by za mě měl platit stát, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8314
23.4.21 09:52
@Zuz90 píše:
@JancaS84 přesně tak jsem si to říkala, že bych na ty peníze zatím nesahala. Právě mi to přijde jednoduší zvýšit na sebe než vyřizovat papíry přes partnera. Můžu se zeptat jak jsi to počítala? Něco počítám, ale nevím jestli úplně správně :lol:

RP si můžeš navýšit na 30ti násobek 70% redukovaneho DVZ, takže když se podíváš do banky kolik ti chodila mateřská tak v textu bývá kolik byl DVZ a z toho redukovany DVZ, tak si spocitej na kolik si ho můžeš max navýšit. Pak si spocitej kolik stihneš vybrat do nástupu na mateřskou. U manzela jsem si hodila jeho mzdu do kalkulačky mateřské na netu (ale to není úplně přesný na korunu) a spočítala zase kolik by se stihlo vybrat na něho. Ted, ale nevím úplně přesně jak je to s RP kdyz by si nastupovala v půlce měsíce na PPM. Jestli ho nějak pokrati, nebo ho musíš stopnout v měsíci před co nastoupís na PPM, ale to ti asi řeknou na úřadě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
23.4.21 10:02

@JancaS84 děkuji, takže je to tak nějak jak jsem si to myslela a když to tak v rychlosti počítám, kdybych si to navýšila teď v dubnu na sebe, vyšlo by to stejně nebo asi jen o cca 1000 Kč celkově lépe než kdybych to zvýšila příští měsíc přes partnera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1458
23.4.21 10:13

Já to udělala tak, že jsem si rodičák okamžitě navýšila na maximální možnou částku (zhruba dvojnásobek toho co jsem brala předtím) a polovinu jsem si dávala bokem na spořící účet. Kdyby se něco stalo, tak bych si rodičák zase snížila a čerpala pak z úspor, které jsem si odložila. Vyjde to tak šul-nul. Jenom to chce umět hospodařit a uhlídat se :)
Jinak pozor, pro manžela platí DVZ, který měl ROK PŘED PORODEM toho prvního dítěte. Takže pokud se mu výplata zvedla až v době, kdy jsi byla na rodičáku, tak je to k ničemu. Takhle jsem na to dojela já. Manžel měl totiž v době, kdy jsem byla těhotná a nastupovala na mateřskou zhruba stejnou výplatu.
Takže taky nestíhám vybrat celý rodičák a dost jim tam nechám. Paní na úřadě mě navíc ještě varovala, že se rodičák nestopne automaticky s přechodem na mateřskou a že je lepší za nimi zajít a nebo zavolat a oznámit, ke kterému datu na další mateřskou nastupuješ, aby ti ho stopli a nestalo se, že ti třeba ještě jednou/dvakrát přijde rodičák a pak ho budou chtít vracet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1393
23.4.21 10:24

@Zuz90 jo, rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě rozdilne veci. Pokud řešíte peníze, řešíte příspěvek. Na rodicovske dovolené můžete být iv době, kdy příspěvek mate už vycerpany. A jak spočítat, na kolik to vyjde, to máte na netu různé kalkulačky. Já už si to nepamatuju. Ale umí to spočítat i v práci nebo na úřadě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
23.4.21 10:29

@LilyJane děkuji, asi to udělám jako ty 🙂 Pokud bych zašla na ten úřad v pondělí, což je těsně před koncem měsíce, přijde ta vyšší částka tedy už hned v květnu? Mně to vychází, že jim nechám asi 100000 no :roll: Ale kdyby to člověk věděl předem kdy se zadaří :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9330
23.4.21 11:46

Zkus to stihnout vyřídit přes otce, pokud měl vyšší příjmy před narozením dítěte. I když nevím jak teď fungují na OSSZ, ale aspoň bych to zkusila. Nejdřív potřebuje papír od účetní Příloha k žádosti o dávku (PPM) ke dni narození dítěte. Pak to doloží na OSSZ spolu s formulářem Potvrzení o denním vyměřovacím zakladu ovlivňujícím výši RP, kam mu to DVZ potvrdí. Pokud stihneš na ÚP podat žádost do konce dubna, můžeš mít zvýšený už dubnový příspěvek (vyplacený v květnu).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
23.4.21 20:10

@Lendeš děkuji 🙂 Bohužel to asi nemáme šanci během toho týdne vše stihnout :think: A když si spočítám jak by vycházelo navýšení přes partnera od května, tak mi to vychází stejně jako když si to navýším na sebe od dubna…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat