Nebobvyklé jméno miminka - postoj matriky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Gallifrey
Nováček 1 příspěvek 02.09.19 23:50
nebobvykle jmeno miminka - postoj matriky - vase zkusenosti

Ahoj vsem, pokud jste pojmenovali miminko neobvyklym jmenem, s jakou praxi jste se setkali na vasi matrice? Znalecky posudek, nepruznost zakona…neochota atd. Dekuji za vase zkusenosti…dobre i spatne. Zaroven pokud by nekdo z vas pracoval na matrice…jakou mate zkusenost z praxe? Co by vam/rodicum usnadnilo cely proces?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Tiger-lily
Hvězda diskuse 35030 příspěvků 03.09.19 07:05

Mám dítě s méně častým jménem, ale protože je to jméno, které je uvedené v seznamu jmen a je užívané, u nás tedy méně často, nebyl žádný problém, jen že paní na matrice prostě řekla, že je neobvyklé. Celý proces usnadní zejména to, že rodiče vyberou jméno, které je skutečně jménem. Zejména zkomoleniny jako Ellyška apod. schvaluji, že je zapisovat nechtějí!!! Takže o jaké jméno se jedná? Sem s ním, ať se dozvíš reakce.

miska09
Závislačka 2601 příspěvků 03.09.19 07:11

My máme jméno, které nebylo uvedeno v seznamu p. Knappove. Ale je to zenske jméno španělského puvodu-Remedios. Ptala jsem se na matrice, chtěli znalecký posudek-psala jsem paní Knappove mail, udělala znal. posudek, zaplatili jsme tuším 1300,– Paní na matrice mi řekla, že s tím pak nebude problém. Po porodu jsem ho odevzdala paní z matriky v porodnici. Ta se mě nepříjemně ptala, zda to máme schválené, po předání posudku se omluvila, že většina rodičů chce jmeno a vůbec se nezajímá o to, jestli je to vůbec možné.
Doporučuji teda předem kontaktovat matriku. :mavam:

mau-mau
Závislačka 4338 příspěvků 03.09.19 08:00

Tak neochota, to těžko, pravidla jsou dána. Takže pokud je to jméno ze seznamu, není problém, a pokud na seznamu není, potřebuješ posudek, že je to jméno a že je pro toto pohlaví. Nelze pojmenovat kluka ženským jménem a naopak. A jak máš posudek, že lze, zapíší ti to jméno. :palec: Zákon má chránit dítě před rodiči blázny, já myslím, že je to dobře. :palec: Ono už takhle, když jsem viděla včera ty školkové seznamy.. :roll: Kontaktujte matriku, zda už toto jméno někdo před vámi v ČR zapsal a pokud ne, musíte si opatřit posudek :palec:

Lalelale
Kelišová 5435 příspěvků 03.09.19 08:56

@miska09 wow pěkné jméno, můžu se zeptat, žijete v ČR? Nejsou problémy s tím, jak to přečíst? Sama popravdě nevím

miska09
Závislačka 2601 příspěvků 03.09.19 10:02

Čte se, tak jak píše. Říkáme ji Remi, Reminka. Žijeme v Praze, tady neobvyklá jména nejsou az takový problem :lol: ale rodinu máme na Moravě a tam to hodně řešili. Nechtěli jsme něco jiného, aby jsme se odlišili, ale manžel si moc přál holčičku a vždycky chtěl tohle jméno. Mně se líbilo, tak jsem nebyla proti. Ale určitě se na to lidi dívají občas divně. Já už mám tohle za sebou s první dcerou, která se jmenuje Natálie, to se zase dívali, že to dává každý. Takže já už si z toho nic nedělám. Kazdy, ať si dává jméno podle sebe. Mám někdy pocit, tě pokud se holčička nejmenuje Anička, Terezka, Eliška (to se nechci nikoho dotknout, jména to jsou krásná),tak vždycky někdo něco má.

LennyL1
Zasloužilá kecalka 599 příspěvků 03.09.19 10:33

Miska09: A máte k takovému neobvyklému jménu i odpovídající příjmení? Toto je opravdu velmi zvláštní jméno, neumím si to představit ke klasickému českému příjmení.

RyBANA
Neúnavná pisatelka 19507 příspěvků 03.09.19 13:16

@LennyL1 “odpovidajici” prijmeni… u tohodle se mi vylozene otevira kudla v kapse. Za prve, bych si pomyslela, co je ti sakra do toho…za druhe, co to je to odpovidajici? Jakoze Novakovi? Vime, ze v Cesku nejsou jen Novaci, Horaci a Reznicci nebo oblibeni Vomacci, ze jo? :roll:
Za treti, az se jednou bude vdavat - ma si nejlip vybirat chlapa dle prijmeni - aby bylo taktez “odpovidajici”?
Jaaaj moje nervy :lol:

stinga
Echt Kelišová 9028 příspěvků 03.09.19 13:24

@RyBANA no s tím vdáváním v dnešní době - to je taky takový chabý argument

Ba-stet
Závislačka 3092 příspěvků 03.09.19 13:40
@miska09 píše: Čte se, tak jak píše. Říkáme ji Remi, Reminka. Žijeme v Praze, tady neobvyklá jména nejsou az takový problem :lol: ale rodinu máme na Moravě a tam to hodně řešili. Nechtěli jsme něco jiného, aby jsme se odlišili, ale manžel si moc přál holčičku a vždycky chtěl tohle jméno. Mně se líbilo, tak jsem nebyla proti. Ale určitě se na to lidi dívají občas divně. Já už mám tohle za sebou s první dcerou, která se jmenuje Natálie, to se zase dívali, že to dává každý. Takže já už si z toho nic nedělám. Kazdy, ať si dává jméno podle sebe. Mám někdy pocit, tě pokud se holčička nejmenuje Anička, Terezka, Eliška (to se nechci nikoho dotknout, jména to jsou krásná),tak vždycky někdo něco má.

Hele, on má kdekdo řeči i proti Aničkám, Terezkám a Eliškám. Jedno z toho máme vybráno s mužem už léta, je to srdcovka, a občas úšklebek vidím :mrgreen: Moje kamarádka má zase Jarušku po babičce - není to tuctovka ani extravagance a kecy poslouchá taky :roll:

LennyL1
Zasloužilá kecalka 599 příspěvků 03.09.19 13:46

Já jsem to myslela tak, že i křestní jméno by se mělo vybírat tak, aby se hodilo k příjmení. Děcka mají ve škole několik takových špekovek jako Jennifer Nováková, Mercedes Bílková apod. a děcka se tomu smějou. Přece jen s tím jménem bude žít minimálně do 18ti let. Takže myslím, že je dobré myslet i na tohle, né jen dát jméno bez rozmyslu jen proto, že se mi líbí. Tím netvrdím, že to je Tvůj případ, ale někteří rodiče dají opravdu jakékoliv jméno a s příjmením dohromady to zní pak směšně.

miska09
Závislačka 2601 příspěvků 03.09.19 13:47
@Ba-stet píše:
Hele, on má kdekdo řeči i proti Aničkám, Terezkám a Eliškám. Jedno z toho máme vybráno s mužem už léta, je to srdcovka, a občas úšklebek vidím :mrgreen: Moje kamarádka má zase Jarušku po babičce - není to tuctovka ani extravagance a kecy poslouchá taky :roll:

No jo, to si člověk nevybere :mrgreen: Všichni se stejně jmenovat nemůžeme. Bohužel jsme neustále posuzování podle jména, toho jak vypadáme, kolik vydělávame… Do určitého věku mě to dost trápilo, ačkoliv se mi nikdo nikdy nesmál, ale stejně je to prostě smutné…

miska09
Závislačka 2601 příspěvků 03.09.19 13:57

@LennyL1 nemáme k tomu „adekvátní“ příjmení. Řešila jsem to hlavně já, že máme české příjmení, ale řešila jsem to kvůli tomu co na to řeknou ostatní, mě osobně to nevadilo. Tak jsem se na to vykašlala. Myslím, že děti se tomu směji, protože to slyší od rodičů, bohužel. Je mi jasné, že si tím dcera bude muset projít a já věřím, že to zvládne. U nás doma neslyší žádné negativní názory na jiné lidi, jen proto, že mají jiné jméno nebo jinou barvu pleti, vazi více než většina(tím nechci teď říct, že konkrétně u vás tohle rikate). Starší dcera měla ve školce a má ve škole různá jména, ale nikdy se nad žádným nepozastavila. Jsem přesvědčena o tom, že s Remi tohle jednou řešit budeme, protože sama tady čtu názory maminek, když se někdo ptá na neobvyklé jméno a je mi z toho někdy fakt až špatně (a to i před výběrem neobvyklého jména). Myslím, že to zvladneme :pankac:

Uživatel je onlineBídžej
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 1 inzerát 03.09.19 14:04

@Gallifrey vybrali jsme jméno, které nebylo v seznamu jmen od Knappové. Napsala jsem email na ústav pro kontrolu českého jazyka, že bych chtěla posudek, do 2 dnů mi odpověděli, že ho udělají a že konkrétně s tímto jménem nevidí problém, protože se používá v jiné zemi (Dánsko). Do dvou týdnů mi přišla faktura na cca 950 Kč a následně kladný posudek poštou. Na matriku pak posíláš spolu s prohlášením o jméně ten posudek (já zvolila úředně ověřenou kopii, origoš chci mít doma) a pak je to ok :palec:

stinga
Echt Kelišová 9028 příspěvků 03.09.19 14:10

@miska09 no já jsem z jména Remedios na rozpacích, a to jsem velmi tolerantní a také mám pro holku ne časté jméno, ale toto mi vůbec neevokuje ženské jméno, spíš název nějaké firmy nebo kliniky, už tu byly různé velmi netypické jména, ale s tímhle bych teda měla problém - promiň za upřímnost

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama