Nechání čtvrťáka po škole

Napsat příspěvek
7327
28.2.17 08:33

Vřele doporučuju tento článek: :mrgreen: Dole dávám odkaz
27.2.17
ZŠ a MŠ Benešov: Na Karlově se učilo jako ve 30. – 40. letech 20. století
Všechny děti 2. tříd i my paní učitelky a asistentky jsme se vrátily do starých dob a jeden celý týden jsme v rámci projektu učily jako za časů našich prababiček.

Děti se totiž dnes ve škole už zcela běžně setkávají se skupinovou, individuální, projektovou výukou, a proto jsme se rozhodly ukázat dětem, že to, co je nyní běžné, dříve děti nezažívaly.

A jak nejlépe toho dosáhnout, než jim ukázat opak? Vystěhovali jsme třídy, uklidili všechny obrázky, schovali techniku, dali pryč vše, co bylo jen trochu zajímavé. Oblékly jsme se jako vážené slečny učitelky a připravily si nezbytné ukazovátko i rákosku.

Rodiče byli naštěstí vstřícní a jako vždy nám velmi pomohli, když děti oblékli do dobového oblečení, na svačinu jim připravili chléb s máslem a nechali nás dělat naší práci, jejíž součástí byly i dobové tresty, jako třeba klečení v koutě.

Po prvním dni jsme nemohly uvěřit tomu, že všechny děti dokázaly celou vyučovací hodinu sedět s rukama za zády, nevykřikovaly, nedožadovaly se pozornosti a dokonce tu svou udržely, ačkoliv jsme se ani jednou neprotáhly, nevyskočily z lavice, nesoutěžily, ani nezpívaly…

Zkrátka jen a pouze frontální vyučování. Výklad, poslech, psaní do sešitu. Najednou jsme neměli ve třídě jediné dítě s poruchou pozornosti. Děti se hlásily, plnily úkoly, nezlobily a domů odcházely se slovy, že lepší výuku ještě neměly. Mnohé z nich to prohlašovaly i po celém týdnu takového vyučování.

No nevím, jestli tedy dnes my učitelé neděláme něco špatně. Ke každému přistupujeme individuálně, neustále se snažíme děti zabavit, upoutat je, zpestřit jim výuku, vše se jim snažíme podat zajímavě a oni jsou pak šťastní za výuku bez toho všeho? V každém projektovém týdnu se snažíme o to, aby přinesl něco nového nám všem. A závěr tohoto týdne? Děti mají rády pevný řád, vidí v něm jistotu a bezpečí!

Převzato ze školního časopisu Karlík 3/2016, Základní a mateřská škola Benešov, Na Karlově 372, (k. n.), publikováno i v Chrudimských novinách a na webu Viditelný Macek.
27.2.17

http://www.pedagogicke.info/…lo-jako.html

Příspěvek upraven 28.02.17 v 08:35

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5169
28.2.17 08:34
@terinka4444 píše:
ne, jsi zbytečně útočná, ale tvými slovy, jsi za blbce ne proto, že jsi mu nedala omluvenku o které nevíš, ale proto, že jsi vystavila svého syna ze své ješitnosti další nepříjemné situaci, kterou on jako čvrťák s učitelkou, která se po něm tedy dle tvých slov vozí, bude zase hůře zvládat. Mně vůbec nejde o učitelku, ale o to, čem jsi teď vystavila svého syna. protože jak to bude v té škole probíhat, kde máš tu omluvenku, nemám, takže jsi lhal, nelhal, byl jsem u lékaře, proč nemáš omluvenku, maminka mi jí nedala, máte si trhnout nohou ( nadsázka). Ty jsi věděla, co má syn do školy donést, on ti to řekl, vůbec nejde o to, že učitelka nedostane to co chce, ale o to, že syn měl něco donést a nedonese to, protože ty jsi se šprajcla, ale hodila jsi vyřešení situace na syna. Měla jsi jí napsat, že omluvenku žádnou poskytovat nehodláš, že si nepřeješ, aby syna nechávala po škole( to už dnes bez toho, aniž by to rodič dopředu věděl nelze) a pokud bude napříště cokoliv nadstandardního požadovat, ať se obrátí na tebe. Ale ne to hodit na toho kluka.

To jsem možná udělat měla, uznává, ale člověka někdy to nejlepší řešení hned nenapadne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5169
28.2.17 08:36
@Icestar píše:
Zhoršování je normální - v první třídě je to na děti ťuťu ňuňu, teď už musí začít makat, příští rok může dělat přijímačky na gympl. Holt tak už to bývá a spíš než stěžovat si a hledat problémy u učitelky, bych se spíš zaměřila na synovu přípravu na daný předmět. Špína se na učitele hází hrozně snadno.

No pokud se Ti dítě během pololetí zhorší skokově o 2 stupně, tak už to úplně normální není, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40170
28.2.17 08:43
@kotyk píše:
@lucenka Držet dítě po škole bez souhlasu rodičů nejde. Je úlně šumák, že by to třeba i myslela dobře. I když si nedokážu představit dítě, které by si v tomhle věku dokázalo udělení trestu přetlumočit jako nezištnou pomoc.A ano, vynechání zkoušky je chyba. Nicméně pokud dítě úlohu vyřešilo jinak bezchybně, není to tragédie vyžadující extra doučování.

Ale já taky psala, že na to jde učitelka špatně.
A prostě neudělání předepsané zkoušky chyba je. Učitelka to může chápat tak, že dítě nepochopilo látku a je potřeba se mu víc věnovat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
kdochcekam
28.2.17 08:44
@Zabatko píše:
Nenotujeme, ale jaké hodnoty chceš vytvářet tam, kde s Tebou učitel nekomunikuje, chce nechat děcko po škole bez Tvého vědomí?

Hele jak zmiňuješ, že se se synem připravujete pečlivě, procvičujete čj a M a píšete referáty…to není prosím tě žádná nadstandard. Snad máš tři školáky tak víš, co obnáší příprava do školy. Někdo potřebuje učit se s rodičem, jiný to zvládá sám. Moje dcera se naučila učit sama až v páté třídě. Do té doby byla naše mimoškolní aktivita jedna jediná a to příprava do školy na další den. A vyplatilo se. Je z ní samostatná jednotka, kterou nemusím kontrolovat a má samé jedničky dál. O to víc ji škola baví, protože to zvládá sama a je na sebe pyšná.
v tomto konkrétním případě jak píšeš, bych asi požádala paní učitelku o osobní rozhovor a zeptala se jí kde má syn mezery a na čem má zapracovat. Co má k němu za připomínky ohledně chování nebo co ji vede k tomu dávat mu trest v podobě „po škole“. Pokud někdo ojediněle zapomene část úkolu, není to důvod k trestu. Ne od profesionálního pedagoga, který nemá s konkrétním žákem žádný problém. Potom je zde několikrát zmíněné: nesedli si. a to je věc, která mi nejde na rozum :nevim: :nevim:

• Citovat
  • Upravit
28.2.17 08:44

Synovi bych potvrzení napsala( takovým vzkazovanim, ať si paní učitelka zavolá, opravdu synovi moc nepomůžes) s učitelkou bych se domluvila, že po škole může být po předchozí domluvě s tebou. Pokud to teda není takové to po škole, kdy musí 20× napsat " nemám zapomínat úkoly", ale po škole, kdy se mu učitelka hodlá věnovat s tím, s čím má syn problém. Jestli se to smí, nebo ne, je mi fuk, pokud se domluvíme a synovi to pomůže s učením, tak jsem pro.
Co se zhoršení prospěchu týká, tak nás upozorňovali, že třetí třída bývá taková zlomová, kdy už se ukazuje, kdo se musí víc učit a zabrat, aby měl hezké známky. Taky mám doma čtvrťáka a vidím, že se už učit a připravovat na to, co mu nejde samo od sebe, musí. Jinak by nebyly na vysvědčení samé, ale třeba ty trojky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40170
28.2.17 08:47
@Zabatko píše:
No pokud se Ti dítě během pololetí zhorší skokově o 2 stupně, tak už to úplně normální není, ne?

Je to normální, když se změní učitel. Každý má jiné nároky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27211
28.2.17 08:48

Ja souhlasim s Jana206, pokud chce po diteti, aby zustalo po skole (za jakehokoliv duvodu) ma uvedomit rodice, to neudelala a jeste vyzaduje omluvenku? No skutecne absurdni a rozhodne nechapu, jak muze nekomu z vas tohle pripadat jko pripustne chovani?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
kdochcekam
28.2.17 08:49
@Tichopredbouri
@Tichopredbouri píše:
Synovi bych potvrzení napsala( takovým vzkazovanim, ať si paní učitelka zavolá, opravdu synovi moc nepomůžes) s učitelkou bych se domluvila, že po škole může být po předchozí domluvě s tebou. Pokud to teda není takové to po škole, kdy musí 20× napsat " nemám zapomínat úkoly", ale po škole, kdy se mu učitelka hodlá věnovat s tím, s čím má syn problém. Jestli se to smí, nebo ne, je mi fuk, pokud se domluvíme a synovi to pomůže s učením, tak jsem pro.
Co se zhoršení prospěchu týká, tak nás upozorňovali, že třetí třída bývá taková zlomová, kdy už se ukazuje, kdo se musí víc učit a zabrat, aby měl hezké známky. Taky mám doma čtvrťáka a vidím, že se už učit a připravovat na to, co mu nejde samo od sebe, musí. Jinak by nebyly na vysvědčení samé, ale třeba ty trojky.

no já teda nevím, ale zůstat po škole považuju za TREST a je podle mě druhořadé, co bude naplňovat ten čas, který zůstane v trestu. Jestli mu dá za úkol umývat tabuli nebo drhnout lavice nebo psát stokrát bla bla bla nebo bude jen sedět a čučet. :nevim: :nevim: :nevim:

• Citovat
  • Upravit
kdochcekam
28.2.17 08:50
@suvik píše:
Ja souhlasim s Jana206, pokud chce po diteti, aby zustalo po skole (za jakehokoliv duvodu) ma uvedomit rodice, to neudelala a jeste vyzaduje omluvenku? No skutecne absurdni a rozhodne nechapu, jak muze nekomu z vas tohle pripadat jko pripustne chovani?

Možná učitelka nemá v toho kluka důvěru a nevěří mu, že jde k lékaři. Co je na tom divnéhoM´?

• Citovat
  • Upravit
4252
28.2.17 08:52

@Zabatko Ano, je. Změna učitelky, která mu nesedla, je toho součástí a není na tom nic špatně. V životě se taky nebude setkávat jen s úžasnými lidmi, bude mít hajzlíka nadřízeného, blbce šéfa, otravné klienty, zkrátka je to součástí jeho sociálního dospívání. Vůbec bych neuvažovala nad nějakou změnou školy - vůbec nic mu to nedá, i na další škole narazí na „blbé učitele“ (a kdo ví jestli by jich tam nebylo víc. Plus blbí spolužáci. Plus blbý ředitel s uklízečkou…) a jen bys ho učila, že se problémy (ne)řeší útěkem namísto toho, aby se s tím učil poprat.
Nehleď na známky, jsou to jenom čísla. Zaměř se na to, co v daném předmětu skutečně ovládá, zda tomu rozumí. To je to podstatné, co by tě mělo zajímat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5169
28.2.17 08:53
@Icestar píše:
@Zabatko Ano, je. Změna učitelky, která mu nesedla, je toho součástí a není na tom nic špatně. V životě se taky nebude setkávat jen s úžasnými lidmi, bude mít hajzlíka nadřízeného, blbce šéfa, otravné klienty, zkrátka je to součástí jeho sociálního dospívání. Vůbec bych neuvažovala nad nějakou změnou školy - vůbec nic mu to nedá, i na další škole narazí na „blbé učitele“ (a kdo ví jestli by jich tam nebylo víc. Plus blbí spolužáci. Plus blbý ředitel s uklízečkou…) a jen bys ho učila, že se problémy (ne)řeší útěkem namísto toho, aby se s tím učil poprat.
Nehleď na známky, jsou to jenom čísla. Zaměř se na to, co v daném předmětu skutečně ovládá, zda tomu rozumí. To je to podstatné, co by tě mělo zajímat.

Já vůbec neuvažuji nad změnou školy ani třídy, ani jsem to tady nepsala, chceme to nějak zvládnout tady a ne před problémem utíkat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.2.17 08:53
@kdochcekam píše:
Kdyby moje dcera nebo syn řekli, že paní učitelka je kráva, tak dostanou takovou po tlamě, že by ani do školy nemohly jít. S takovým materiálem mají učitelé vytvářet nějaké hodnoty? :zed: :zed: :zed: On je nespokojený a ty mu do toho snad ještě notuješ, místo aby ses mu snažila najít nějaká pozitiva, tak si doma svorně na učitelku stěžujete. LOL. Jak typické. On je tak citlivý, ale učitelka je podle něj kráva. No já mám dost teda.

hele nemělas v profilu obrázek kozy? :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5169
28.2.17 08:54
@kdochcekam píše:
Možná učitelka nemá v toho kluka důvěru a nevěří mu, že jde k lékaři. Co je na tom divnéhoM´?

To, že k tomu lékaři jde ODPOLEDNE ve svém volném čase, takže teoreticky ji to vůbec nemělo zajímat. Něco jiného je lékař ve vyučování, tam vždycky omluvenky píšu předem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5169
28.2.17 08:55
@reinkarnace píše:
hele nemělas v profilu obrázek kozy? :-D

Možná spíš krávy. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek