Nechci studovat VŠ, chtěla bych dítě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  25.04.18 23:05
Nechci studovat VŠ, chtěla bych dítě

Ahoj, jsem studentkou prvního ročníku VŠ dálkově a u toho pracuju ve školce. Momentálně se čím dál častěji potýkám s myšlenkami, že mě škola nebaví, nenaplňuje, ani mi nejde a nejsem přesvědčená, že ji zvládnu. Hlavně mi jdou hlavou takové myšlenky, že bych už chtěla mít vlastní děti a ne se stresovat na VŠ a promarnit tam další 2 a horším případě 4 roky. Problém je v tom, že moji rodiče mají pocit, že vysoká škola mi zaručí lepší život než měli oni a asi by se těžko smiřovali s tím, že nebudu mít titul. Vím, že to za mě nemůže vyřešit nikdo jiný než já sama a rozhodnutí bude stejně na mně. Spíš bych chtěla slyšet názor někoho nestraného, protože např. přítel mi poradí tak abych se zavděčila rodičům a řekne, že ví, že to zvládnu. Moje otázka tedy je, jestli jste někdo někdy byl v takové situace, jak jste se rozhodli to vyřešit a jestli Vás toto řešení zpětně nevadí. Děkuji za odpověď ;)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Reakce:

sediza
Ukecaná baba ;) 1235 příspěvků 25.04.18 23:12

Já mám celkem 3 vysoké školy. Dvě jsem studovala najednou. Pokud máte pocit, že se dokážete postarat o svoje dítě/děti, v případě, že Vás přítel opustí, tak směle do toho. Já bych ale chtěla být nejdříve nejen s VŠ, kvůli lepšímu uplatnění, ale především vdaná.

Karleon
Kelišová 5004 příspěvků 25.04.18 23:13

Byla jsem. Studovala jsem teda 1. ročník denního studia, když jsem zatoužila po dítěti, přesto jsme se začali snažit. Otěhotněla jsem na podzim ve druháku a před Vánocemi jsme o miminko přišli. Podruhé se mi podařilo otěhotnět v létě mezi druhákě a třeťákem, dokončila jsem tak zimní semestr a na rok přerušila školu. Po roce jsem se vrátila a pokračovala dál, ale snadné to nebylo a ještě jsem si to zkomplikovala druhým těhotenstvím a druhým přerušením studia.
Nakonec jsem to ale zvládla a jako dvojnásobná máma jsem obhájila bakalářku a udělala státnice. Častokrát mě napadlo, že se na školu vykašlu, teď už jsem ale pár let v práci a jsem šťastná, že jsem ji dokončila.

Jana525
Závislačka 4501 příspěvků 25.04.18 23:16

Neblbni. Ono se to nezda, ale mit deti muze byt nakonec mnohem vetsi stres nez udelat tu vysokou. Jednou by jsi toho litovala.

kyticka86
Zasloužilá kecalka 767 příspěvků 25.04.18 23:22

Ze skoly se da utect, kdyz ji nezvladate. Ale od ditete utect nejde, kdyz zjistite, ze to neni ono :mrgreen:

Ted vazne. Ja mam 3 vysky a k tomu doktorat. A jsem rada, ze to tak mam. A jak je tu napsane vyse, jsem vdana a mame vlastni bydleni a vyresene finance. Taky jsem na VS (te prvni, co jsem delala jako denni studium, dalsi jsem delala pri praci paralelne) mela tiky, ze chci mimco. Nastesti me to preslo. Bydlela jsem tehdy s muzem (v te dobe pritelem) na koleji a nemela ani bakalare.. Bylo by to silenstvi..

vejilka
Závislačka 4152 příspěvků 25.04.18 23:26

No být tebou, tak dostuduji a poté přemýšlím o dítěti. Já mám jen maturitu, jelikož jsem tenkrát šla za penězi a prací. Popravdě nejsem ani studijní typ. Ale čím jsem starší, tím víc toho lituji, že jsem si při práci neudělala alespoň VOŠ. Jelikož když přijdou děti, je to větší makacka, než být mladá a bez dětí. Spousta věcí hlavně člověk zapomene, takže mě by studium stálo teď daleko víc, než když mi bylo 20. Jelikož jazyk nepoužívám, na matematiku jsem byla vždy hloupá a na tyto předměty, určitě i víc, bych si musela najít doučování. Kousni se a dej to, nebudeš litovat

Deninina
Závislačka 3883 příspěvků 25.04.18 23:53

Byla jsem ve stejne situaci, zvolila jsem deti. Rodice mi to porad vyčítají, ale ja nelituji. Uceni me nebavilo, skola mi nechybí, jsem smirena, ze s maturitou mam mensi vyber prace a jsem ochotna jit klidne k pasu, kdyz bude potreba. Mam vsechno co jsem si prala a i když je to obcas vsechno tezke, tak jsem moc stastna

mroe
Extra třída :D 13878 příspěvků 26.04.18 00:00

A budes moct pracovat dal ve skolce, pokud tu skolu nedostudujes? Jake mas ukoncene vzdelani? Podle me je rozhodne priorita skola, s ditetem uz zadnou skolu nedostudujes, pokud te to nebavi ani jako bezdetnou. Bez vzdelani budes mit startovni caru na trhu prace hodne nizko a je to nejspis na cely zivot.

Božislava
Zasloužilá kecalka 640 příspěvků 26.04.18 00:18
@sediza píše:
Já mám celkem 3 vysoké školy. Dvě jsem studovala najednou. Pokud máte pocit, že se dokážete postarat o svoje dítě/děti, v případě, že Vás přítel opustí, tak směle do toho. Já bych ale chtěla být nejdříve nejen s VŠ, kvůli lepšímu uplatnění, ale především vdaná.

O jaké vš se jedná?

Hofida
Kecalka 182 příspěvků 26.04.18 00:40

Tak já si třeba myslím, že VŠ se zdá zvládnout i při dětech. Když jsem dělala Bc. státnice, bylo druhému synovi 8 měsíců a když jsem končila Ing., byla jsem v druhém trimestru třetího těhotenství.
Jooo, diplom teď ani nevím k čemu mám, můj život se točí kolem dětí a jinak bych to nechtěla. Dělala jsem školu normálně 5 let, žádné přerušení studia nebylo třeba a hlídání jsem měla minimální. Záleží hodně na škole, já třeba celý třetí ročník chodila jen na zkoušky, info a podklady jsem měla od spolužaček. Mám státní univerzitu, žádnou soukromou svindlskolu.

Příspěvek upraven 26.04.18 v 00:44

Anonymní  26.04.18 00:40

@Deninina Pardon, nemyslím to nějak zle, ale jsi (jestli vadí tykání, tak se omlouvám, v tom případě jste) ještě na rodičovské? Případně jaká je celková situace? Já totiž vždy říkám, že z pozice maminky na rodičovské se opravdu nedá radit. Tedy pro zakladatelku - pozor na rady mladých maminek, které ještě velké finanční problémy neřešily. A myslím to i sama za sebe. Také jsem byla v tu dobu naplněná dětmi a tím vším a přišlo mi v tu dobu vzdělání a předešlá praxe zbytečná. Teď už to ale vidím úplně jinak a jsem za to velmi vděčná, že jsem měla před dětmi dokončenou školu, praxi a samozřejmě vyřešený vztah - vzali jsme. První jsem měla v 28, takže ne nějak pozdě. Mám v okolí více případů, kdy mladé ženy tvrdily, že nepotřebují školu, že ony raději rodinu. Že nejsou kariéristky atd. Potom z pozice maminek na mateřské dávaly rady, jak je to nejlepší rozhodnutí, jak nejsou kariéristky a že ony prostě dají přednost rodině. Ale to, že někdo dodělá školu a získá praxi není o tom, že dává přednost kariéře. Ono totiž ne jedna z těch, co se rozhodly mít rodinu místo školy, teď litují. Protože makají u poladny, za pásem, nebo na dalších pozicích, které jsou těžce slučitelné s rodinným životem. Nemají moc peněz, odnáší to vztah i celá rodina. Chtěly by třeba více dětí, ale prostě to nejde, mají malé bydlení, špatnou finanční situaci atp…Nemluvě o jedné, která chudák skončila sama a samoživitelka bez praxe a vzdělání je prostě na pracovním trhu naprosto nezajímavá a v podsttě neuplatnitelná. Nechci hned malovat špatné scénáře, že to vztah nevydrží atp - doufejme, že ano. Ale zakladatelko, dobře to promysli, opravdu. Já po mateřské našla práci, pracuji na zkrácený úvazek a částečně z domu. Zvládám si užít dětí a postarat se o vše, co je třeba. PLat mám v čistém 30tis, ale jak říkám, je to zkrácený úvazek. A bez školy bych se v životě k takovému místu nedostala. Nebudu už vypisovat o kamarádce samoživitelce, ale zmíním další, která bez školy musela po mateřské nastoupit na špatné místo, kde je na směny, od rána do večera, dítě si skoro neužije (my ho hlídáme a bereme po škole k nám, takže vím, o čem mluvím) a dře za sotva 13tis čistého. Její partner to samé vztah to odnáší, dítě to odnáší…a neříkám, že to je jenom o škole, ale celkově to urychlili, hrnuli se do toho bez nějaké stabilnější práce, praxe, bydlení (miminko bylo plánované, to podotýkám)…a teď to tak vypadá. A ani se nevzali - protože teď už se to nidky „nehodí“ - finančně, časovšě, prostě už se do toho jejímu příteli nechce, a ona čekala, že si jí hned po narození mimča vezme. Přeju hodně štěstí a ať se dobře rozhodnute - dítě je velký dar, ale také obrovská zodpovědnost a práce na svém budoucím zaměstnání a lepších možnostech je i o tom, že to dělá člověk pro svoje budoucí děti. Nejenom pro sebe nebo pro nějakou kariéru. Já naopak díky škole a vědomostem nemusím být kariéristka a strávit tolik hodin v práci.

Anonymní  26.04.18 00:56

@sediza Ano - přesně. Ta svatba je také velmi důležitá. Ale k té škole - střední škola se teď už nebere jako ukončené vzdělání. V podstatě je to takové poloviční vzdělání - ještě když se jedná o někoho, kdo opravdu něco umí - řemeslo, techniku, programování, umění,… Ale pokud je to někdo, kdo nic pořádně nemůže nabídnout, tak prostě si tím, že nejde na Všš a nedokončí ji všechny možnosti a potenciální kontakty a rozhled uzavře. Tak to prostě je. A žádná žena samoživitelka se nezvládne dobře uplatnit, pokud nemá co extra nabídnout a nedostane třeba možnost pracovat částečně z domova atp…protože dítě je třeba nejpozději do 5 hodin vyzvednout a nějak se o něj dále starat, pokud člověk nemá nějakou lepší práci s lepšími možnostmi, tak do 5 nemůže stíhat při plném úvazku být ve školce a vyzvedávat dítě. I kdyby začínal v 7 ráno. A hlavně to dítě musí někdo do té školky taky odvézt. A to ani nemluvím o směnách a dalších pracech. Je taková doba, já bych si to prostě netroufla, nemít školu + praxi a zakládat rodinu. Něco jiného je, když se to opravdu stane neplánovaně, pak podporuju rozhodnutí nejít na potrat a poprat se s tím, ale dobrovolně prostě ne. Ono se to jinak teoreticky řekne, že klidně půjde člověk za pás, a jinak ppak se to prakticky udělá a žije se v tom spousty let. Já se smála u těhto názorů například na YT, kde nejvíce mluví o zbytečnosti VŠ právě ti, kdo ji nemají, nebo právě maminky na rodičovské. Ale ono potom to setkání s realitou jim ukáže - a jestli budou celoživotně doma, tak jejich věc, ale potom ať nedávají rady druhým :cert:

Milan42
Kecalka 267 příspěvků 26.04.18 00:56

Dulezite je skolu nestudovat kvuli rodicum, ale kvuli sobe.

Pokud delas neco, co te aspon trochu nebavi, tak to moc velkou cenu nema. No ano, budes mit titul a co z toho?

Taky je to dost o tom, jestli na dokonceni skoly mas.

Jakou skolu studujes (jaký obor) a co bys pak chtela delat? Cely zivot v materske skole? Nebo budes chtit delat treba ucitelku? (tam se uz bez vysoke neobejdes).

Možná jenom studujes špatný obor (třeba něco, co chtěli rodiče, protože je tom velká poptávka a vyděláváš pak hodně peněz)

Deninina
Závislačka 3883 příspěvků 26.04.18 01:01

Anonymní tak ja si vyzkousela praci na pase a vim, co to obnasi. Ted jsme koupili s manzelem dum, pracuji v noci, dopo jsou deti ve skolce, odpoledne jsem s nima. Ted momentalne makame na domě, tak neni moc casu, ale mesic to vydrzime. Co se tyce pracovnich příležitostí a skoly, tak manzel ma jen ucnak, pracuje uplne mimo obor a finančně je na tom dost nadprůměrne. Ja delam bokem stavebka, mam nabidku na fin. poradkyni, ale s ohledem na časovou vytíženost do toho nejdu. I kdyz mam jen maturitu, tak mimo svou praci delam ve firme provozni a sefuji cca 25 lidem. S trochou stesti, se da hodne kouzlit, ale to zalezi i na povaze a schopnostech cloveka. Znam plno vysokoskolaku, co delaji na pokladne a lepsi praci nesezenou. Ovsem mas pravdu v tom, ze ve 25 nemuzu vedet, jestli toho nebudu jednou litovat. Nicmene v 18 jsem se odstehovala od rodicu a vzdycky jsem se o sebe umela postarat, i kdyz kolikrat to vazne nebyla sranda, na druhou stranu vim, ze kdyz člověk umi zatnout zuby a jde si za svym, tak mnohe dokaze ;)

Anonymní  26.04.18 01:10

@Deninina Samozřejmě, já to nemyslím špatně ani nechci nikoho soudit. A jsou případy, kdy člověk bez VŠ předběhne toho s VŠ. Jasně. Ono záleží na víc věcech. Ale ne každý je toho schopný a ne každý má to štěstí, ta VŠ nezaručí úžasné uplatnění a velké peníze, ale VŠ rozhodně zlepší tu startovací čáru a otevře možnosti a rozhledy, které lidé bez VŠ nikdy nepochopí, protože to neznají. Já si to sama neuměla představit, než jsem se dostala do vyšších ročníků na VŠ a začala ty obzoory a možnosti objevovat. A také je velký rozdíl muž a žena. Oni ti muži v uplatnění to mají snadnější, to neříkám jako nějaká feministka, ale je to fakt. Já sama když jsem byla u příjmu lidí do firmy jsem upřednostnila mladého muže, než ženu s dětmi. Tak to je -pro zaměstnavatele je žena s dětmi nevýhodná. Proto musí nabídnout něco více.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Manuál na cesty: Co zabalit do lékárničky a kam s dětmi nejezdit

Blíží se léto a s ním čas dovolených. Většina z nás přemýšlí nad cestou k... číst dále >

Články z Expres.cz

MikeJePán ze Zlaté mládeže očima Arména: Je to největší ostuda mé země!

Na svůj původ by měl být člověk hrdý. Když se mě tedy na něj kdokoliv zeptá,... číst dále >

Svatební mejdan: Pippa měla stopku na večírek, zakázali i vtipy na Harryho bývalky!

Svou svatební noc po sobotním obřadu, který dnešní britský tisk nadšeně... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Vyvinutá Japonka nosí místo podprsenky popruhy od batohu

Hvězdou sociálních sítí se stala vnadná japonská cosplayerka Yui Okada, která... číst dále >

Pohádkovým šatům Meghan Markle vévodily jednoduché linie a dlouhý závoj

Konec spekulacím. Nejočekávanější módní kousek letošního roku pochází od... číst dále >

Reklama