Reklama

Nechutenství - potřebuji přibrat...poradíte?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 03.03.17 11:43
Nechutenství - potřebuji přibrat...poradíte?

Ahoj, koncem loňského roku jsem se zhroutila (dlouhodobé přetížení organizmu). Beru AD, jsem v péči psychiatra i psychoterapeuta. Takže na sobě pracuji, nicméně co mě trápí je obrovský váhový úbytek (měřím 184 cm a vážím 61 kg). Stále se mi nedaří přibrat na váze a moc bych to potřebovala. Máte nějaké tipy, jak na to? Potíž je v tom, že na jídlo nemám vůbec chuť, tělo se o jídlo vůbec nepřihlásí, jím většinou s odporem a pouze proto, že musím. Díky předem za rady

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Ou
Závislačka 4987 příspěvků 03.03.17 11:51

Ještě vydržte, dva, tři měsíce bohužel jsou teprve začátek léčby. Ono k tomu co se stalo nedošlo náhle, ale štosovalo se to roky, než vám došly síly, obnovit sebe sama holt ještě nějakou dobu potrvá.

Buďte na sebe hodná a mějte sama se sebou trpělivost.

Potřebujete velmi aktivně a cíleně relaxovat, naučit se přepínat z módu stres/boj či útěk do módu odpočinek/regen­race. To bude pomáhat spustit adekvátní procesy.

Ty dva systémy jsou reální neurologická věc - autonomní nervové systémy - sympaticus - ten aktivující a parasympaticus, ten na odpočinek. buď jede jeden, nebo druhý a je možné se je naučit přepínat.

Co pomáhá pustit parasympatikus - cvičení, relaxanční techniky, orgasmus, masáž, dlouhá koupel, tvořivé aktivty, jóga a podobné věci.

Jinak sebou noste nutridrink, nebo si dělejte nějaké smoothie s dostatkem cuku a ořechů a průběžně upíjejte. Třeba si nastavte budík po hodině a každou hodinu vypijte alespoň půl deci nutridrinku, nebo snězte něco malého, snadno stravitelného.

A tedy pokud by ambulantní léčba úplně nezabírala, tak se na úzkosti a deprese můžete nechat poslat do lázní, což zabere docela dobře.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.03.17 11:57

@kote já mám 183 a taky 61 kg. A nevadí mi to, protože jsem hubená celej život a smířila jsem se s tím. Aspoň se můžu večer ládovat bez výčitek svědomí. :mrgreen: Tím, že nejíš, tak musíš být strašně vyčerpaná a náladě to taky nepřidá. Jez hodně bílkovin ať máš stavební hmotu. Ale musíš se přinutit a nachystat si jídlo tak, abys jedla často a ne jen 3× denně. Určitě najdeš na netu nějaký jídelníčky, tak se pro začátek řiď tím.

Šťastná.máma.4
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 03.03.17 11:57

@kote mám 183 a 58 kg, třeba ti to trochu vnitřně pomůže :)

Havran007
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 03.03.17 12:00

Cvičením, zkuste dělat kliky apod. Já s tím začal od nového roku a přibral jsem 8 kg. Necvičím nic drastického. Zbavil jsem se tím únavy a posílilo mě to dost i vnitřně. To rozproudění krve dělá své.

bedrunka01
Závislačka 3752 příspěvků 10 inzerátů 03.03.17 12:13

Nechutenství mohou způsobovat i AD.

sign45
Ukecaná baba ;) 2270 příspěvků 03.03.17 13:10

Tak to trochu odlehčím. Znám jednu hospůdku na Praze-východ, kde vaří obědy. Všichni co tam chodíme pomalu hezky přibíráme, protože to jsou takové pochoutky, které se nedají nedojídat. A porce velice slušné. Dokonce kamarádka, l která je po transplantaci plic a měla problémy se zažíváním a nechutenstvím se tam nádherně rozpapala :-)

Premek_Orac
Závislačka 4204 příspěvků 03.03.17 13:12

@kote Předně ti přeju hodně síly, ať všechno zvládneš a máš zase radost ze života.
Odbornou radu pro tebe nemám, ale kamarádka si procházela něčím podobným, trěla nechutenstvím atd. a v podstatě v provozu vydržela díky tomu, že když nebyla schopná jíst, pila takové to zahuštěné či kondenzované plechovkové mléko… Je v tom hodně cukrů, tuku.

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 03.03.17 15:26

@Ou Děkuji, už jsme se spolu setkali(y) v jiných diskuzích, vždy mi trpělivě radíte a já za to opravdu moc děkuju. Jsem strašně unavená a v takových chvílích je těžké neztrácet víru, že se to jednoho dne opravdu zlomí a bude mi lépe. Zatím od listopadu bojuju se svojí nemocí a to doslova každý den. Zmiňujete, že by bylo možné získat lázeňský pobyt, to je možné i v případě takových případů, jako já? Koho bych se na to měla přeptat?
@bedrunka01 já jsem to nechutenství měla už před začátkem braní AD, ale nikterak se to po nasazení nelepší ba naopak… nechutenství je u všech AD jako jeden z vedlejších nežádoucích účinků, takže to pak člověk neví, kde je ta aktuální příčina…
@sign45 Dík za odlehčení, ale do Prahy to mám trochu z ruky
@Premek_Orac Díky za tip, já mléko bohužel nemůžu, ani mléčné výrobky, takže bílkoviny nabírám pouze z masa a nebo z luštěnin

Zkouším vitamín B na podporu chuti k jídlu, v lékárně mi poradili i bylinky, zkouším různé věci, ale zatím se mi doplňovat energii moc nedaří :-(

Ou
Závislačka 4987 příspěvků 03.03.17 17:34

@kote na lázně se ptejte ošetřujícího psychiatra, ideálně začátkem kvartálu, mám pocit, že potřebujete půlroční léčbu, která nezabírá, ale jistá si tím nejsem.

Další varianta je denní stacionář, ale osobně si myslím, že ty lázně zaměřené na psychické problémy funguji o fous lépe.

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 04.03.17 08:44

@Ou dekuju, jen prosim o vysvetleni, co je „pulrocni lecba ktera nezabira“? Nejak tomu moc nerozumim. O tech laznich si pokusim sehnat vice informaci. Diky

lucy.marek2
Povídálka 15 příspěvků 05.03.17 16:43

@kote Ahoj. Mrzí mě, že máš nechutenství. Od kdy to trvá? Bylo to tak vždy nebo dokážeš najít nějaký bod, kdy se to zlomilo? Je možné, že na to mají vliv ta AD. Mohla by ses poradit se svých psychiatrem o změně AD - minimálně bych se mu svěřila, že tě trápí nechutenství a diskutovala bych s ním možnosti. Je také možné, že nechutenství je spojené se psychikou - necítíš se třeba hodně ve stresu či vyčerpaná? Mohl by pomoci také psycholog.
Dokud se nenajde světýlko v tunelu, budeš se muset asi dál k jedení nutit. Existují nějaké potraviny, které jsi schopná jíst lépe než jiné? zkus si udělat třeba nějaký seznam toho, co jsi schopná sníst lépe. Ze začátku by mohly pomoci také tekutější věci - polévky po lžičkách, rozmixované věci, jogurty aj.

Lázně jsou určitě dobrý nápad také, hodit se do pohody, měla bych jenom strach s cenou, protože lázně na psychické problémy bývají dost nákladné (možná se vám podaří nalézt něco levného). Hledala bych proto i zdroje ve vašem okolí - podporu někoho blízkého (často pomáhá jíst společně s ostatními), případně podporu nějakého toho odborníka, jak jsem již zmiňovala (psycholog). Uvažovala bych též o nutričním terapeutovi - věřím, že mají zkušenosti též s nechutenstvím a mohli by v této oblasti poradit a pomoct.

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 06.03.17 08:09

@lucy.marek2 Ahoj, děkuji za komentář. Já jsem nechutenstvím trpěla delší dobu, když mám stres, tak to tak moje tělo má, že nejí. A teď byl stres a vyčerpání tak enormní, že se tělo úplně bloklo. O nechutenství se bavím s psychiatrou i terapeutkou, takže o tom obě ví a řešíme to, doktorka říkala, že zkusíme třeba nějaké jiné AD, pokud se to s jídlem nezlepší. Zkouším i akupunkturu, homeopatika, doplňuji vitamíny a minerály, ale zatím nepřibírám. Naštěstí už většinou během dne něco jím, nejhorší jsou rána, to se donutím s největším odporem sníst banán. Oběd většinou polévka, někdy zvládám i druhé jídlo, ale je to jak kdy. Večer se to většinou lepší, ale přesto stále hubnu, za uplynulý týden další kilo (teď jsem na 60kg při 184 cm) a už víc hubnout nechci, nemůžu. Bohužel nemůžu kravské mléko, takže bílkoviny pouze z masa či z luštěnin, ale jak nemám chuť k jídlu, tak se ani nemůžu donutit vařit… když to jde, jedu se najíst do veřejné jídelny, ale je to jen občas.

No je to prostě boj, asi na sebe moc spěchám, protože když mám jeden den chuť, tak se pěkně najím a je mi hned lépe a říkám si, že už to takto bude pořád, ale další den je zase třeba horší, nemám chuť a říkám si, jak je to možné, že včera to bylo tak fajn a dneska to zase nejde… Ale určitě jím lépe než před třemi měsíci, to jsem nejedla skoro nic několik týdnů :-(

Je to boj, většina holek řeší, že by chtěly zhubnout a já řeším opačný problém… hned bych nějaké to kilo od těch korpulentních bra­la.

lucy.marek2
Povídálka 15 příspěvků 06.03.17 20:20

@kote Je cítit, jak je to blbá situace a jak je ti z toho ouzko a chtěla by ses cítit dobře. Jsem ale ráda, že se o tom můžeš bavit s psychiatričkou a psycholožkou a nějak tu situaci řešit, aby ti bylo líp a třeba dostala i chuť. Říkám si, jestli v těch obdobích, kdy máš třeba chuť k jídlu, nebo kdy aspoň něco jíš, je něco jinak než teď? Třeba že jsi míň ve stresu? Možná by se na tom dalo pracovat přes ten stres a jeho zmírnění, pokud by to na sebe mělo přímý vliv. Čili pracovat hlavně na tom, aby se tě stres tolik nedotýkal a aby ses dokázala rychle hodit do pohody a zklidnit se. Napadá mě třeba jóga, ale vesměs může dobře fungovat všechno, co tě napadne - kvalitní čaj, vonná svíčka, relaxační hudba, bublinková vana aj. A v té veřejné jídelně to jde líp?

je to asi opravdu boj a možná se to zdá i nefér, že někdo takové věci prostě vůbec nemusí řešit a celkově, že něco tak samozřejmého a nutného, jako je jídlo ti tak komplikuje tvoje dny a ono to nefér asi i je. A čím to třeba je, že máš jeden den chuť? Je ten den něčím specifický? Něco se stane? jsi míň ve stresu? něco očekáváš? co ti ten den pomůže? možná si nemusíš dávat velké cíle, že hnedka budeš jíst vždycky a všechno, ale i to, že někdy tu chuť dostaneš, může mít malé vítězství. Minimálně je vítězství, že je to tedka lepší než před 3 měsíci, to je paráda. 

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 07.03.17 07:36

@lucy.marek2 ahoj, ono je to opravdu spojene se stresem, strachem, uzkosti. Ja jsem telo zcela vycerpala a ted bude asi dlouho trvat nez se da dokupy. Jidlo a spanek jsou zakladnimi predpoklady, takze na tom pracuji, ale nejde mi to tak jak bych si prala. Kdyz se rano probudim a citim ten chlad okolo zaludku a tres po celem tele, je tezke se vzchopit a neco snist. Citim se fakt mizerne????

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Bučková a Vágner už spolu na ryby nevyrazí. Po třech letech se rozešli

Modelka a náš nejznámější rybář se rozhodli jít od sebe po dvouletém vztahu.... číst dále >

Jako malý kluk! Brečícího Ronalda utěšoval Nedvěd, kterého málem vyšoupl z Juventusu

Dostal červenou, kterou dostat neměl. Takový už fotbal, ve většině světa... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Reklama