Nedaří se mi dodržovat rituálky

834
24.5.16 20:16

Nedaří se mi dodržovat rituálky

Ahoj, nadpis mluví za vše :( Asi jsem neschopná matka nebo nevím. Mám čerstvě 5m miminko, nastavila jsem večerní rituálek vykoupání, kojení a šup do postýlky. Pokouším se ho dodržet už měsíc, ale nedaří se. Malá spí pokaždé jinak a od toho se odvíjí i kojení. Pokud se mi po třetím spaní vzbudí a dlouho nejedla, nakojí se, ale pak třeba vydrží už jen hodinu a chce jít do hajan. Nenakojí se, nechce si vzít, je najedená před spaním. Nebo naopak, dnes se nechtěla nakojit po dvou a pul hodinách, už byla po třetím spaní a vypadala čile. No až už byla úplně ukňouraná, nakojila jsem ji. Jenže ona najednou začala zívat (jasný, po kojení), ale jakože pak se rozzívala až moc, takže sem rozhodla že se pujde spát, jenže zase narušený rituál, vykoupali jsme a už se nenakojila, když byla najedená.
Ona je nějaký hrozný spáč. V noci spí 11,5 hodiny, přes den pak spí 3×, většinou je max. po hodině a pul unavená a ukládám. Já už sem ale z toho unavená, furt počítám hodiny, v kolik jsem ji uložila, v kolik kojila, kolik naspala, že si to mateřstí vubec neužívám. Měli jste to také tak? Proč se mi nedaří dodržet rituálek? Je to tak těžký? Kde dělám chybu? Vím že dítě není robot, ale ona večer špatně usíná a pláče…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6545
24.5.16 20:20

A proč ten rituálek potřebuješ? To není nic co by bylo pro dítě prospěšné, tomu je jedno jestli je osm nebo šest, to vnímá jenom potřebu jídla a tvé blízkosti.

Dávej spát když je unavená, koj na požádání a uvidí jaká je to pohoda. Tlačit to na sílu je zbytečné, dítěti to do života nic nedá, je malá. Rituály mají smysl u velkého dítěte, že se mají čistit zuby, pohádka a spát. U batolete je to fuk.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
43454
24.5.16 20:22

Ne neměla jsem to tak. Neřešila jsem každou minutu. Prostě večer (cca mezi 6-8 hodinou) jsem kluka vykoupala (když byl čilý a ani ne každý den), pak když dostal hlad, tak jsem ho nakojila a dala spát. A měla jsem klid.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4922
24.5.16 20:23

Moji jsou 4 měsíce a máme to podobne. Snažím se o nastavení režimu, ale každý den je jiný a nejde to přesně na hodiny. Dneska se naučila přetáčet na bříško a teď před spaním byla nevrlá a pořád se točila. Nechala jsem ji pár minutek vybrecet a už spi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20737
24.5.16 20:26

@Hermio Vyprdni se na hlídání hodin a podobné kraviny.
Moje první dítě je silně neržimové, i když pravidelnost a rituály jsme měli a máme. Ale u něj je zcela nepředvídatelné, kdy bude unavený - a neunavené dítě asi težko budeš nutit spát, stejně jako třeba unavené dítě jíst oběd.

@Aletheia Nějaká pravidelnost má smysl i u mimin, jen to nesmí být podle budíku. Jestli se dítě vykoupe v šest nebo až v sedm je fuk, důležitá je případná posloupnost vana - kojení - do hajan.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
834
24.5.16 20:27

@Aletheia No ale proč mi teda furt pláče večer? Nakojená je, od prsa se odvaluje, nechce mlíko, prso neumí dudlat. Má dudlíka. I když jí nnechám ležet u sebe s dudlíkem, začne se po chvíli vztekat, neumí tak usnout. Když jí dám do postýlky, tak se tam vzteká taky. Unavená je, je vidět že se snaží usnout. Občas když se vše dobře zadařilo, tak večer neplakala, když jsme dodržela rituálek. Chtěla bych ho proto dodržet každý den, myslím, že by jí to pomohlo. Ale jak říkám, podaří se jen, když spí vhodný čas a nakojí se ve vhodný čas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Lizzi
24.5.16 20:27

@Hermio šiješ si na sebe bič. Dítě není autobus, aby jelo na čas. Měla by ses přizpůsobit jí a ne ona Tvému režimu. Dávej ji spát, až bude spánek vyžadovat, jíst, až bude vyžadovat jídlo a nepočítej ;-) a hlavně buď v klidu a užívej si ji, nebude miminko věčně :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
Kacik1988
24.5.16 20:28

Ani u jedné z dcer jsem to neřešila, řídila jsem se dítětem.

• Nahlásit
  • Citovat
834
24.5.16 20:29

@lucenka Když je příliš unavená, nechce se nakojit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
886
24.5.16 20:30

Pres den jsem to vubec neresila, jak chteli, tak dostali najist, podle unavy spat. Jedine, co jsme dodrzovala bylo vecerni koupani v priblizne stejnou dobu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4994
24.5.16 20:30

Režim je výhodný pro rodiče, takhle malému dítěti je to jedno. Moc to řešíš, nech to trochu plynout. A neboj, bude spát míň a míň :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
43454
24.5.16 20:31
@Hermio píše:
@lucenka Když je příliš unavená, nechce se nakojit…

a proč bys měla kojit, když je unavená? O tom jsem nic nepsala.

Možná ti večer nemůže usnout, protože nerespektuješ kvůli rituálům její potřeby a je přetažená ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
24.5.16 20:52

V pěti měsících jsme rozhodně žádné rituálky a režimy neměly a nic takového jsem ani neřešila. Prostě jsem ji kolem sedmé nachystala do postele (mytí, převlečení do pyžama…), když mi v tom nezabránila starší dcera, a pak jsme s mužem pružně reagovali na její potřeby. Měli jsme ji u sebe v obýváku, někdy vytuhla jednomu z nás v náručí, někdy byla celý večer čilá a hrála si. Někdy se šlo spát v deset, někdy o půlnoci. Naprosto nevyzpytatelně. Spát jsme chodili společně, nakojila jsem ji přímo v posteli a pak jsme ležely vedle sebe a někdy usnula dřív ona, někdy já. Režim fakt nulový. Po první dceři, která si režim vytvořila sama asi ve čtyřech měsících a v půl roce spala celou noc, to byl dost hukot, ale bylo to lepší než něco tvořit na sílu. Jakýstakýs režim (ukládání ve stejný čas) krystalizuje teprve teď v devíti měsících.
Děti jsou různé, rituály a režim nejsou žádné univerzální dogma. Řiď se dítětem a sebou, ne hodinami.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2628
24.5.16 20:55

@Hermio
Hlavne prosim prestan používat slovo ritualek… to je jak tulenicko… :zed:

Jinak k tematu: tak kdyz vidis, ze zacina byt unavena, tak ji vykoupej a pokud bude chtit pit, tak dej napit, pokud ne, nedavej. Dej dudana, pohoupej a dej do postylky. Vytvor si ritual z neceho, co muzes ovlivnit. Potrebu hladu neolivnis. Moje deti chodili vzdycky spat po ruznu. 2mesicni bud jde spát v 8 nebo v 9.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
24.5.16 20:55

Co to resis? 8o

ty mas dite, co ti spi v nodi 11hod a 3× pres den a neuzivas si materstvi, protoze kojis v jinou hodinu nez bys chtela? to ma nekdo starosti :lol:
ritualy nektere deti potrebuji, ale tvoje evidentne neni ten pripad - dite spi dobre a je spokojene, tak cim se stresujes?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama