Nedoplatek za služby k nájmu :-( poraďte!

gabrielagabri
26.6.13 16:03

Nedoplatek za služby k nájmu :-(Poraďte!

Ahoj holky, mám byt s nájemní smlouvou na dobu neurčitou v domě s majitelem. V nájmu jsou zahrnuté i zálohy na služby (výtah, úklid chodeb atd.) a na centrální vytápění, které se se rozpočítává mezi nájemníky. Dnes mi přišel nedoplatek na služby od majitele domu, chce za uplynulý rok 24 tis.! Já ale za poslední měsíce byla v bytě vždy jen tak 2 dny v týdnu a nějakou dobu i mimo ČR! Všichni to samozřejmě vědí, i majitel domu. Chápu, že služby se rozpočítávají mezi nájemníky - ale když jsem tu fyzicky nebyla, ani prokazatelně na území ČR, proč mám platit tolik jako lidé, kteří jsou tu denně a topí třeba v zimě 7 dní v týdnu? Stalo se vám něco takového? Mohu něco dělat? Dík (chtěla jsem zkusit právní poradnu na emiminu, ale nepřibírá už dotazy)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
gabrielagabri
26.6.13 16:09

P. S.Ještě dodávám, že majitel se o byt pořádně nestará, i když jsem mu žádosti dávala-všechny úpravy jsem udělala já. Ze zákona by prý měl řešit okna (je to tak?),ale ventilace se nedá otevřít a jsou na vypadnutí. Topení je tak z 50.,60.let.Tomu odpovídají spotřeby.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.6.13 16:10

@gabrielagabri
Máš tam rozepsané přesně zač to je? Musí přece vycházet z nějakých odečtů.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
6963
26.6.13 16:10
@gabrielagabri píše:
Ahoj holky, mám byt s nájemní smlouvou na dobu neurčitou v domě s majitelem. V nájmu jsou zahrnuté i zálohy na služby (výtah, úklid chodeb atd.) a na centrální vytápění, které se se rozpočítává mezi nájemníky. Dnes mi přišel nedoplatek na služby od majitele domu, chce za uplynulý rok 24 tis.! Já ale za poslední měsíce byla v bytě vždy jen tak 2 dny v týdnu a nějakou dobu i mimo ČR! Všichni to samozřejmě vědí, i majitel domu. Chápu, že služby se rozpočítávají mezi nájemníky - ale když jsem tu fyzicky nebyla, ani prokazatelně na území ČR, proč mám platit tolik jako lidé, kteří jsou tu denně a topí třeba v zimě 7 dní v týdnu? Stalo se vám něco takového? Mohu něco dělat? Dík (chtěla jsem zkusit právní poradnu na emiminu, ale nepřibírá už dotazy)

Nikoho nezajímá, že si tam nebyla fyzicky, smlouva podepsána, tak to nikdo podle mě neřeší dál?? :nevim: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3894
26.6.13 16:11

Jako laik si myslím, že pokud nemáte samostatná měřidla, tak neuděláš nic. Je to tvůj problém jestli v bytě jsi nebo ne. Některé věci se rozpočítavají na počet osob (hlášených), jiné na počet metrů bytu (pokud nemáte ve smlouvě domluveno jinak).
Ale jinak ten doplatek se mi zdá nesmyslně vysoký - nechala bych si ukázat z čeho to počítali (jaké jsou spotřeby za celý dům a výpočet). A nebo máš nastavené nesmyslně nízné zálohy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6963
26.6.13 16:12
@gabrielagabri píše:
P. S.Ještě dodávám, že majitel se o byt pořádně nestará, i když jsem mu žádosti dávala-všechny úpravy jsem udělala já. Ze zákona by prý měl řešit okna (je to tak?),ale ventilace se nedá otevřít a jsou na vypadnutí. Topení je tak z 50.,60.let.Tomu odpovídají spotřeby.

a co se týká ohledne topení a takových věcí, musí vyhcázet z nějakých počtu, co ma na tom topení, taková krabičička to je :nevim: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.6.13 16:15
@tumpach píše:
a co se týká ohledne topení a takových věcí, musí vyhcázet z nějakých počtu, co ma na tom topení, taková krabičička to je :nevim: :nevim:

Nemusí - my nemáme měřáky na topení, topení se počítá na plochu m2 a osoby.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
4132
26.6.13 16:15

S tím nic nenaděláš, nejspíš. Nám to taky přišlo, i s přesným rozepsáním od družstva a i když nám tam haprují cca 4 tisíce, tak než se s někým zpětně dohadovat, tak to raději panu majiteli zaplatíme a budeme mít klid. 24 000 je fakt pálka, ale myslím, že to asi jen tak vyřešit nepůjde. Zkus nějakého právníka a uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26100
26.6.13 16:16

A bydlíš tam první rok nebo jsi tam byla už před tím? Mně se to zdá, že máš prostě blbě nastavený zálohy a proto platíš tolik… Občas to tak bývá, že nalákaj lidi na „nízkej“ nájem se zálohama, který to nemají šanci pokrýt a pak se divíš, jak to naskočilo…

Pokud nemáte na topení poměrový měřáky, vlastní vodoměry a tak, nenaděláš s tím asi nic moc… Prostě pravidla jsou nastavený takhle… Někdo na tom vydělá a někdo prodělá, bohužel…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11132
26.6.13 16:17

@gabrielagabri
tak urcite bych si nechala predlozit faktury, vypocty atd. ten doplatek je dost sileny, i kdyby zalohy byly velmi nizke. tusis jak to maji ostatni sousede nebo jak to bylo predchozi roky (pokud jsi tam uz bydlela)?

jinak pokud nejsou zadne meraky a rozpocitava se na byty, tak je jedno, jestli jsi tam byla nebo ne. na to nikdo ohledy brat nebude, bohuzel.
jinak ja napriklad v byte nebyla cely rok vubec, ani den, a stejne jsem zaplatila par tisic za topeni, dalsich par za vodu a elektrinu a to mam vlastni meraky na vse. protoze ono pokud mas pripojeni, tak urcite platby jedou i bez spotreby (fixni naklady) a plus se rozpocitavaji ztraty, topeni na chodbe a podobne kraviny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6963
26.6.13 16:17
@Syringa píše:
Nemusí - my nemáme měřáky na topení, topení se počítá na plochu m2 a osoby.

Aha tak to je pro mě novinka, :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2694
26.6.13 16:19

Obecní byt, stejná situace. Neuděláš nic. A je jedno zda v bytě si nebo ne. I kdyby si měla měřáky ty se zohledňují pouze z 50%. Můžete se odvolat celkově proto celé sumě. Ale pochybuji že by to nějak pomohlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11132

@Syringa
jo, kamaradka taky nema meraky a diky tomu vsichni v baraku topi jak sileni, protoze maji pocit, ze to je stejne jedno a proc setrit, kdyz stejne zaplati i za nesetriciho souseda… a ve vysledku maji vsichni takovou spotrebu a takove platby, ze to je silene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26100

@Ali-Ali tak my když jsme hledali podnájem, narazili jsme na byt vytápěnej plynem, zálohy na plyn byly v inzerátu uvedený 500/měsíc… Kdybychom tam nakonec bydleli, osobně si myslím, že při těch zálohách 500/měsíc bychom se pak při ročním vyúčtování nestačili divit, kolik doplácíme… :think: I když ženská z realitky tvrdila, že to náklady bez problémů pokryje… 8o 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.6.13 16:22
@tumpach píše:
Aha tak to je pro mě novinka, :mrgreen: :mrgreen:

No, to je platný zákon :palec:.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit

Váš příspěvek