Nejčastější cikánská jména

Napsat příspěvek
Velikost písma:
18308
25.12.11 20:49

Většina romských příjmení je převzatá z maďarštiny. Je to výsledek historického vývoje.
Slováci jako slovanský národ s relativně existující vzdělanou vrstvou (i přes devět století soužití s Maďary v jenom státě) si udrželi aspoň vnější svébytnost (je to vidět v písemných dokumentech 19. a 20. století - a i v lidové slovesnosti, kam se někdy řadí i vývoj příjmení). No a u Romů holt byla absence vzdělané a gramotné vrstvy až donedávna, takže i ta příjmení mají vlastně maďarská. (Slovensko od 10. století až do roku 1918 bylo součástí Uher.)

Pardon, ještě bych rozlišoval v ČR „původní“ romská příjmení - Ferko, Daniel (Danihel), Pfeffer, Veselý atd… Potkávám je v archívech ve starých matrikách, v kolonce profese bývá napsáno „cikán“. No a pak jsou Romové, kteří po roce 1945 jakýmkoli způsobem přišli ze Slovenska - to jsou rodiny s ostatními příjmeními. (Většina těch původních Romů z Čech a Moravy skončila v plynových komorách v Osvětimi… :,( )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
akalaka
8.1.12 21:44

Příjmení:
A

B

Bady
Bado
Badžo
Bagár
Balog,Balogh
Bamberger
Bandi
Banga
Bango
Bari
Báro
Barok
Bazylak
Bažo
Bednár
Bendig
Bengoro
Beňák
Beňo
Berki
Berko
Bihári,Biháryi
Bilaj
Bogol
Bokor
Botoš
Budaj
Byl

C

Cirok
Cobas
Csocs

Č Červeňák Číča Čičák Čisar Čobak Čonka Čornej Čurej Čureja Čuri Čurko

D

Daďo
Daniel
Dajdy
Danko
Dany,Danyi
David
Demeter
Deňo
Derulo
Dudy
Dunko
Duraj
Durasko
Durda
Durňak
Dzudza
Dzurko
Džuga
Džuman

Ď Ďuďa

E

F

Fábero
Fabián
Fako
Farkaš
Fečo
Fehér
Ferenc
Ferko

G

Gabčo
Gábor
Gadzor
Gadžor
Galba
Gataš
Gatoš
Gazi
Gaži
Giňa
Giňo
Girga
Gizman
Goga
Gondolán
Gondy
Gorol
Grondzár
Grundza
Guman
Gunar,Gunár

H

Hangurbadžo
Hanko
Herák
Hiňa
Holdy
Holomek
Holub
Horváth
Hrivňák
Huňák
Husar

Ch
Chanžalik
Charvát

I

Ištánek
Ištok
Ištván

J

Janeček
Jano
Jurčo
Jurko

K

Kaleja
Kajkoš
Karol
Kašperko
Karvaj
Kavur
Kirko
Kirvej
Klempár
Klimt
Koky
Kuky
Kotlár
Kováč,Kovács
Kramčanin
Kučeraj
Kumaj
Kurej
Kurko
Kýr

L

Lacko
Lagryn
Lakatoš
Latymor
Lofas
Lomanth

M

Maďar
Makaj
Makuňa
Malar
Malík
Mezej
Mezga, Mézga
Miazga
Miko
Milko
Mindzár
Mirga
Mižigar
Molnar
Murka

N

Németh

Ň

O

Oláh
Ondič
Oračko

P

Pacaj
Pako
Petržilka
Pocikál
Pohlodko
Polhoš
Porčogoš
Procházka

Q

R

Rigo
Richter
Rusznyak
Růžička

Ř

S

Sakajto
Samel
Sinu
Sivák
Stojka
Stylar
Surmaj

Š Šajko,Szajko Šamko,Szamko Šandor,Šándor Šarkezy Ščuka Šidélko Šimko Špivak Šťuko

T

Tancoš,Tancosz
Telvak
Tomaš
Tomko
Totorkul
Tulej
Tuleja
Turták

Ť

U

V

Vega
Virag
Vrba

W

X

Y

Z

Zaječí
Zaňák

Ž Žiga Žolták

• Citovat
  • Nahlásit
stara baba
8.1.12 21:59
Anonymní píše:
Podle lidí v mém okolí jsou cikánská jmena Kristina a Marika (a zrovna Marika se mi líbí i třeba pro budoucí dceru :nevim: ).
U nás ve městě, kde je takových obyvatel požehnaně slýchávm často Roman a Romana a Eržika (takže asi Erika? :lol: - a i tohle jmeno se mi moc líbí :-) ).

Tak to ja som mala strasne dlho ze Marika je ceska verzia Marie … aspon mojej mame tak hovorili znami z Ciech.

Erzika nema s Erikou vobec nic spolocne, je to Erszebeth, teda Alzbeta.

Inak cigani maju casto madarske mena, Prave ta Erza, Dezo (Dezider), Lajos, Arpad … Mama kym ucila mala casto v triede Vanessu, Jessiku … vsetky tie mena co teraz davaju detom celebrity … myslite ze je to vyvoj spolocnosti? Ale aj jazykom sa zaciname poslednou dobou ciganom priblizovat :think:

Priezvyska - aspon od nas - maju cigani tiez najcastejsie madarske, Fekete, Gazi, Gazik, Olah, Conka, Ziga, Lacko … na viac si nespomeniem, uz dlho zijem medzi „bielymi“, este ani tu upratovacku v praci nemame ciganku … :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
Eržika :D
14.4.12 14:08

More :D

Pompa, Ondič, Červeňák, Koky, Mišalko :D

• Citovat
  • Nahlásit
LouLou
14.4.12 14:15
@Barca12345 píše:
Ahoj holky…
potrebuji od Vas nazory. Prosim, neberte diskuzi nejak rasisticky podlozenou a tak dale, jedna se o vyzkum do skoly pro mou sestru. Muzete mi rict, s jakymi jmeny Romu se setkavate nejcasteji ve spolecnosti?
Zda-li maji obycejna jmena z naseho kalendare, nebo cizi, jestli strasi generace ma jmena romska a mladsi ceska a tak dale!
Zajimaji ji jak krestni jmena, tak prijmeni.
Dekuji za odpovedi!

a to dela vyzkum tak, ze se pta na e.miminu? 8o

• Citovat
  • Nahlásit
9649
16.4.12 12:59
@LouLou píše:
a to dela vyzkum tak, ze se pta na e.miminu? 8o

Ne, to dela (delala) vyzkum tak, ze delala statistiky, jake jmena se nejasteji vyskytuji a shanela co nejvice nazoru… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8566
16.4.12 16:27
@Barca12345 píše:
Ne, to dela (delala) vyzkum tak, ze delala statistiky, jake jmena se nejasteji vyskytuji a shanela co nejvice nazoru… ;)

Barco a jak to teda dopadlo? Výsledky by mě fakt zajímaly, budu ráda, když je vložíš 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9649
16.4.12 22:14
@Kallkapa píše:
Barco a jak to teda dopadlo? Výsledky by mě fakt zajímaly, budu ráda, když je vložíš 8)

Muzu ji poprosit, jestli mi to da :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20263
17.4.12 06:42

Tak já znám Dirda, Plachetka, Mižigar, Balog a Žiga, Černohorský, Čonka, Horváth, Bagár

Jména: Petr, Hana, Kamila, Kalman, Luci, Monika, Jiří, Viliam, Dominik, Renata, Nikola, Terezie, Anna, Marian, Josef.

A teď koukám na FB na dávnýho kámoše/souseda Kalmana a ten má dceru: Marget Guess Mižigárová :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Kjůb
9.11.12 17:02

Horvátovi, Bikarovi, Sarkoziovi, Danihelovy, Absolonovy, Dydykovy, Baryovi, Malíkovi - Alžběta, Beata, Vanesa, Žaneta, David, Lukáš těko říct… Je jich moc

• Citovat
  • Nahlásit
ŠUKAR ČAVO
19.12.12 20:21

Jaj tak co more

Lidi prec sa navazite dociganou no proc!?

• Citovat
  • Nahlásit
24395
19.12.12 20:26

V obchode bylo male cigane a kmenoval se Ferari ::-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24395
19.12.12 20:29
@Kjůb píše:
Horvátovi, Bikarovi, Sarkoziovi, Danihelovy, Absolonovy, Dydykovy, Baryovi, Malíkovi - Alžběta, Beata, Vanesa, Žaneta, David, Lukáš těko říct… Je jich moc

neznam ani jednu zanetu co je ciganka, znam jich 5 a jedna z toho jsem ja:-D, tmava jsem jen z dovolene, jinak musim do solarka, abych nevypadala jak bledule:-D, znam o dost lukasu a ani jeden neni rom:-), ani davidove v okoli:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13136
19.12.12 20:34

Jen takovou poznámku, pokud jsem se setkala někdy se jménem Angelika, Esmeralda, Brenda, Jennifer apod., tak to bylo u cikánů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17759
19.12.12 20:35
@ŠUKAR ČAVO píše:
Lidi prec sa navazite dociganou no proc!?

Já si myslím, že se nikdo do Romů nenaváží. Vůbec si to neberte ve zlém. Třeba já bych nechtěla pro dítě ani ruské, židovské, slovenské jméno a stejně tak ne romské. Myslím, že tak nějak nemám na ta jména právo. A rozumím tomu, že tak to bylo myšleno :hug:

Příspěvek upraven 19.12.12 v 20:35

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat