Nejedlík má hlad - 5 let

Anonymní
7.9.21 20:36

Nejedlík má hlad - 5 let

Od prvních příkrmů řeším extrémní vybíravost syna. První jídla plival všude, moc tomu nedal, brala jsem, že to tak batolata mají. Pak přišlo období vzdoru, prostě nepozřel nic než suché přílohy. I když vaříme běžná jídla, jíme společně, má to na talíři, netkne se toho. Milionkrát jsme zkoušeli ho nějak nalákat, odměnit, vysvětlovat nebo i ho nechat u stolu, dokud to nesní, prostě bez odezvy. Musela bych na něm snad klečet a rvát mu to do pusy, což fakt ne. A to trvá prakticky do dnes, je předškolák. Ve školce nesní nic, co nejí, když učitelka zkusila, ať ochutná, olízne to a pozvrací se. Doma jsme si našli jakýs systém, že není jídlo se scénami, vždycky má na talíři něco, co sní. Ale výživově jsou to samé sacharidy - přílohy, pečivo, maso maximálně řízek. Sní vývar, takže ten máme několikrát týdně, aby měl ty živiny aspoň vyvařené. Snažím se vařit zdravě, smažené by snědl, ale to dělám vyjímečně. Z běžných pochutin mě nenapadá, co by jedl. Miluje mléko a jogurty. Sladkého by snědl nekonečné množství, ale to doma nedostává. A teď přichází ta pointa - sní obvykle pečivo s máslem nebo jogurt a prohlásí, že má hlad. Nabídnu ovoce/zeleninu, samozřejmě si nedá. A já jsem fakt proti, aby se donekonečna vykrmoval sacharidy. Tak co s tím, mám mu dovolit přidávat si toho pečiva? Prosím neraďte mi, že ho mám nechat vyhladovět nebo že to tak někdy děti mají. To jsem si opravdu stihla všimnout, nepomůže mi to. :zed: Lékařům je to jedno, podle tabulek je v normě, nemocný nebývá. Trápí mě to, chci aby měl zdravé návyky, předáváme mu je, ale on má jídelníček přesně k největší obezitě. :zed:

Příspěvek upraven 07.09.21 v 22:10

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
7.9.21 20:42

Neteř to má obdobně… je jí pět let.. jí brambory, těstoviny, rýži, rohlík s máslem, jogurt activií sladkou, cereálie s mlékem… a ten vývar co vím, tak co mě napadá. Segra neřeší. A dávají i dost sladké za mě. A taky neteř už váží 24kg na 112cm… není obézní ale ideál to taky není. anonym rodina

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
7.9.21 21:00

Synovi je 7 let. Aktuálně se trochu zlepšil. Ale třeba v červnu nejedl skoro vůbec. Ráno měl hrnek kakaa a večer půl rajčete, mezi tím nic. Taky přišel, že má hlad, ale nechtěl nic. Teď se chytil na koláče, chleba s máslem a ovoce.
Tak uvidíme, co to s ním udělá.
Osobně jídlo nenutím. Až bude mít hlad, tak se nají.

• Citovat
  • Nahlásit
155
7.9.21 21:28

Tak mě napadá zkusit třeba cottage bulky. Aspoň je trochu těch bílkovin skrytých.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14686
7.9.21 21:28

Pokud sni vyvar, jine polivky si neda?
Jinak do vyvaru muzes vyvarit i zeleninu.
Kdyz sni rizek, co jine maso podobne udelane? Zkusit udelat platek na panvi, pecenou krkovici v troube - aby to bylo fakt dobre.
Pokud sni smazene, klidne smazeny kvetak, ruzne karbanatky v horkovzdusne friteze.
V restauraci se taky nenaji? Jako inspiraci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
716
7.9.21 21:36

Jogurtem myslíš co? Normální bílý, nebo nějaký sladkoovocný? Nebo dokonce nějaké škrobové náhražky?
Zkus míchat jogurt s tvarohem, chutnat by mu to mohlo a bílkovin je v tom dost. Ideálně bílý jogurt s tučným tvarohem, dochutit marmeládou, medem, oříškama.
Sýry chce a jí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25458
7.9.21 21:37
@Anonymní píše:
Neteř to má obdobně… je jí pět let.. jí brambory, těstoviny, rýži, rohlík s máslem, jogurt activií sladkou, cereálie s mlékem… a ten vývar co vím, tak co mě napadá. Segra neřeší. A dávají i dost sladké za mě. A taky neteř už váží 24kg na 112cm… není obézní ale ideál to taky není. anonym rodina

dcera jí vesměs stejně, sladké taky občas, pět let, 19 kg a 112 cm, možná má víc pohybu než vaše neteř :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.9.21 21:46
@Karamba2020 píše:
Jogurtem myslíš co? Normální bílý, nebo nějaký sladkoovocný? Nebo dokonce nějaké škrobové náhražky?
Zkus míchat jogurt s tvarohem, chutnat by mu to mohlo a bílkovin je v tom dost. Ideálně bílý jogurt s tučným tvarohem, dochutit marmeládou, medem, oříškama.
Sýry chce a jí?

Dávám mu bílý kvalitní typu Holandia, Skyr. A Lipánek tak 1× týdně. Nic s oříšky, marmeládou a ovocem nepozře ani omylem. Sýr v žádné podobě. Jedině typu Lučina, žervé - prostě namazaný bílý bez chuti. Snažím se, aby aspoň z toho mála co jí, měl nějaký příjem živin. Jsem si vědomá různých sladidel, zahušťovadel a náhražek. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
16448
7.9.21 21:57

A jí ovoce? Když má rád smažené, zkoušela jsi mu dát smaženou zeleninu?
A tedy moje děti jsou taky živé převážně ze sacharidů, ale mě to nijak netíží dokud to jsou přídoní sacharidy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.9.21 21:59
@Lucie_Sx píše:
Pokud sni vyvar, jine polivky si neda?
Jinak do vyvaru muzes vyvarit i zeleninu.
Kdyz sni rizek, co jine maso podobne udelane? Zkusit udelat platek na panvi, pecenou krkovici v troube - aby to bylo fakt dobre.
Pokud sni smazene, klidne smazeny kvetak, ruzne karbanatky v horkovzdusne friteze.
V restauraci se taky nenaji? Jako inspiraci.

Ano, vývarem myslím klasiku, vyvařené maso se zeleninou. Ale na talíři nesmí být nic kromě nudlí a „vody“. Jak zahlédne cokoliv, prostě se toho nedotkne. Polévku sní ještě rozmixovanou hrachovou (do té dávám všechno :P ) a jinak vůbec, jakákoliv jiná konzistence nebo vůně ho úplně odradí. Jídel typu řízek v troubě jsem zkoušela mnoho a to většinou končí neúspěchem - různé placky se zeleninou, karbanátky apod. :nevim: Myslíš, že je šance, že ještě začne ochutnávat normální jídlo a třeba sní normálně polévku nebo maso? V restauraci si vybere vždycky řízek, to ho ani nenapadne něco měnit. :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
7.9.21 22:05
@Netopirek píše:
A jí ovoce? Když má rád smažené, zkoušela jsi mu dát smaženou zeleninu?
A tedy moje děti jsou taky živé převážně ze sacharidů, ale mě to nijak netíží dokud to jsou přídoní sacharidy

Vůbec. Jediné, co se aspoň přibližuje ovoci, tak sní povidla. Jinak ovoce v žádné podobě, ani kompot, jogurt, buchta, marmeláda. Smažený jí květák, brokolice a mrkev mají moc podezřelou barvu, cuketu dám radši do buchty nebo do polévky. Napadá tě ještě něco, co vy se dalo smažit? No mě celkem tíží, nakolik ty sacharidy jsou přírodní. Protože škrob z pečiva a těstovin mu fakt nedává nic. I když si udělám z jiné mouky, pořád je to pořád jenom škrob a lepek. Nehledě na to, že experimentovat s domácím pečivem je pro mě šílená práce s velmi nejistým výsledkem. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
716
7.9.21 22:15
@Anonymní píše:
Dávám mu bílý kvalitní typu Holandia, Skyr. A Lipánek tak 1× týdně. Nic s oříšky, marmeládou a ovocem nepozře ani omylem. Sýr v žádné podobě. Jedině typu Lučina, žervé - prostě namazaný bílý bez chuti. Snažím se, aby aspoň z toho mála co jí, měl nějaký příjem živin. Jsem si vědomá různých sladidel, zahušťovadel a náhražek. :nevim:

No a ten obyč. tvaroh? Samotný nebo mix s tím jogurtem, lučinou? Je bílý a bez chuti, to by mohl dát :-) Zároveň je v tom vápník na zuby a kosti.
Sacharidy má z těch příloh, bílkoviny z jogurtů a trochy toho masa, tuky dtto, asi bych to nějak nelámala přes koleno, za čas se mu chutě promění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16448
7.9.21 22:20

U nás je jako příloha z 90% brambory - kaše, pečeně, krokety, hranolky…
Pečivo u nás moc nefrčí. Ale děti mi jí hodně ovoce.
Můžeš zkusit zeleninové brambůrky nebo hranolky.
Pak je ještě možnost zkusit ochutnání po slepu. Jako hru hádej co jíš.
Nebo odměňovat, když sní něco nového. Například, když sníš celý oběd - maso+zelenina+příloha, dostaneš čokoládu/zmrzlinu/bombon. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.9.21 22:26
@Netopirek píše:
U nás je jako příloha z 90% brambory - kaše, pečeně, krokety, hranolky…
Pečivo u nás moc nefrčí. Ale děti mi jí hodně ovoce.
Můžeš zkusit zeleninové brambůrky nebo hranolky.
Pak je ještě možnost zkusit ochutnání po slepu. Jako hru hádej co jíš.
Nebo odměňovat, když sní něco nového. Například, když sníš celý oběd - maso+zelenina+příloha, dostaneš čokoládu/zmrzlinu/bombon. ;)

Díky. Zkusím nějaké nebramborové hranolky, to je dobrý tip. Už jsem slibovala i kindervejce, když sní kousek jablka. Nee. :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
14686
7.9.21 22:29
@Anonymní píše:
Dávám mu bílý kvalitní typu Holandia, Skyr. A Lipánek tak 1× týdně. Nic s oříšky, marmeládou a ovocem nepozře ani omylem. Sýr v žádné podobě. Jedině typu Lučina, žervé - prostě namazaný bílý bez chuti. Snažím se, aby aspoň z toho mála co jí, měl nějaký příjem živin. Jsem si vědomá různých sladidel, zahušťovadel a náhražek. :nevim:

Nejvic bilkovin ma asi tenhle jogurt 8 g na 100, klidne bych mu jich denne dala vic, jsou vyborne.
A ted koukam, ze ten Skyr ma taky hodne. Hollandia ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat