Nejstarší dítě v rodině

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.19 13:53
Nejstarší dítě v rodině

Dobrý den,
spíš než diskuzi to prosím berte jako, že si potřebuju postěžovat, ulevit si.
Mám dvě děti, časem přibude třetí.
Nejstarší budou tři roky, je to nejstarší dítě v rodině a to je problém, druhé nejstarší dítě je taky moje a tomu je něco málo přes rok.
A je mi dcery strašně líto, nikdo se k ní nechová jako k malému dítěti, ale je to samé: ty už jsi velká holka, to nesmíš, neřvi, neběhej, jakto, že neumíš barvy, vyslovuj pořádně.
Když řeknu, že je ještě malá, tak všichni protáčejí oči, že už je velká…a začínají se tak chovat i k m´adšímu synovi.
Jak prarodíčům říct, vysvětlit jim, že jsou to pořád malé děti? A nemají se k nim chovat jak malým dospělým?
Je mi jich strašně líto…

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.19 13:56

zažívala jsem to samé. jako nejstarší ze 4 dětí v rodině jsem už v 9 letech vyzvedávala ty menší ze školy, dělala s nima úkoly a chystala svačiny, v 18 chodila na jejich třídní schůzky a vozila je na kroužky… nyní za ně píšu seminárky… hold úděl nejstaršího- vždy jsem to schytala já :nevim:

Lalelale
Závislačka 3487 příspěvků 29.01.19 14:00

Ve třech letech velká holka? 8o u nás i osmiletou všichni mají za holčičku a tříletým prezdivame velká mimina. Pokud je pro tvé příbuzné 3lete děcko velké, tak se obávám, že jim to nevysvetlis. Jen bych rázně zatrhla to rypani ve stylu" ty ještě neumíš to a to??!" Aby děti neměly podseknute sebevědomí…

Kotatko03
Echt Kelišová 8263 příspěvků 29.01.19 14:00
@Anonymní píše:
zažívala jsem to samé. jako nejstarší ze 4 dětí v rodině jsem už v 9 letech vyzvedávala ty menší ze školy, dělala s nima úkoly a chystala svačiny, v 18 chodila na jejich třídní schůzky a vozila je na kroužky…nyní za ně píšu seminárky… hold úděl nejstaršího- vždy jsem to schytala já :nevim:

A proč? :nevim:

Kriss Tina
Echt Kelišová 7624 příspěvků 29.01.19 14:02

Mě tohle přide normální, já jsem ráda že se k 3 letemu nechovají jako k miminku :nevim: to jí jako mají všechno povolit? Křičení, dupání, apod protože je „malá“? Můj syn je jediné dítě v rodině a nikdo se k němu jako k malému dítěti nechová, já zároveň nechci aby se on choval jak mimino, tak to musí být oboustrané… Že neumí barvy a mluvení už řešila i pediatrička na 3 leté prohlídce. Já mám pocit, že ty prostě nechceš aby rostli, chceš mít doma pořád malá miminka, ale to už prostě nejsou, ve 3 letech se většinou chodí do školky a musí mít nějaký řád, být samostatní a něco umět :think:

Kotatko03
Echt Kelišová 8263 příspěvků 29.01.19 14:03

Zakladatelko, určitě je to problém, který je potřeba řešit. S rodiči bych si sedla a velmi otevřeně promluvila (o samotě, myšleno bez dětí). Řekni jim co ti vadí, co se ti nelíbí a hlavně proč.
Možná, že si sami ani neuvědomují, že tím mohou dětem ublížit.
Držím palce, ať se to brzy zlepší :hug:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.19 14:06

@Lalelale no právě, všichni pak už mají jen mimina do jednoho roku a tak pak naše vypadá jak velká a musí přece všechno chápat, umět, vědět..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.19 14:11
@Kriss Tina píše:
Mě tohle přide normální, já jsem ráda že se k 3 letemu nechovají jako k miminku :nevim: to jí jako mají všechno povolit? Křičení, dupání, apod protože je „malá“? Můj syn je jediné dítě v rodině a nikdo se k němu jako k malému dítěti nechová, já zároveň nechci aby se on choval jak mimino, tak to musí být oboustrané… Že neumí barvy a mluvení už řešila i pediatrička na 3 leté prohlídce. Já mám pocit, že ty prostě nechceš aby rostli, chceš mít doma pořád malá miminka, ale to už prostě nejsou, ve 3 letech se většinou chodí do školky a musí mít nějaký řád, být samostatní a něco umět :think:

Ale dcera chodí do školky, mluví, jen prostě neumí r, oblíká se, převlíká, chodí si sama na zachod, uklízí po sobě, je naprosto samostatná, učitelky ve školce jsou překvapené, co všechno umí a že je šikovnější než starší děti.
Já nechci, ať se k ní chovají jako k miminu; ale jako k dítěti, protože to dítě je, nemusí ji za všechno peskovat, že něco neumí, nezná, že na zahradě běhá, že si zakřičí radostí…

Tunrida
Hvězda diskuse 48844 příspěvků 29.01.19 14:13

A myslíš, že když ji nikdo nebude učit, že se nějak nemá chovat, nebude jí učit mluvit a barvy a zvířata a já nevím co, tak se to naučí sama?

Lalelale
Závislačka 3487 příspěvků 29.01.19 14:14
@Anonymní píše:
@Lalelale no právě, všichni pak už mají jen mimina do jednoho roku a tak pak naše vypadá jak velká a musí přece všechno chápat, umět, vědět..

Sedni si s nimi a řekni jim, že ti to vadí. A až by dítěti vyčítali, že zase něco neumí, ihned bych slušně, ale rázně zakročila. Jako i kdyby to mělo umět a bylo dejme tomu zpomalené, tak tímhle rypanim do dítěte tomu opravdu nepomohou

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.19 14:16

@Kotatko03 : protože jsem na to zvyklá a záleží mi na nich… hlavně teda na sestře, studuje stejný obor jako já, akorát je o 8 let mladší, takže když vidím, jak jí to trvá a nebo to má špatně, tak mi to nedá a udělám to za ní :nevim: asi jsem tak naučená od malička, pořád jsem se s nima učila, dělala jim náhradní mamku… občas i chodila orodovat za ně do školy

Kriss Tina
Echt Kelišová 7624 příspěvků 29.01.19 14:16
@Anonymní píše:
Ale dcera chodí do školky, mluví, jen prostě neumí r, oblíká se, převlíká, chodí si sama na zachod, uklízí po sobě, je naprosto samostatná, učitelky ve školce jsou překvapené, co všechno umí a že je šikovnější než starší děti.
Já nechci, ať se k ní chovají jako k miminu; ale jako k dítěti, protože to dítě je, nemusí ji za všechno peskovat, že něco neumí, nezná, že na zahradě běhá, že si zakřičí radostí…

Tak to chápu, já z úvodního příspěvku měla ten pocit, že se s ní pořád zachází jako s malým dítětem, všechno se povolí atd. Já teda syna doma dost usměrňuju, nejsme v domě sami aby ječel a lítal, ale venku je to samozřejmě jiné. Bych to příbuzným nějak opatrně řekla a když sem jim bude zdát, že něco neumí, tak jim řekni ať ji teda zkusí poučit a vysvětlit ji to 8)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.19 14:20

@Tunrida tak je učit a učit, nemyslím si, že tím, že ji budou říkat, jestli je vůbec normální, když něco neví a oni už jí to řikali minule a že je snad už dost velká, aby to uměla, se něco naučí, nebo jí to přidá na sebevědomí…

Kotatko03
Echt Kelišová 8263 příspěvků 29.01.19 14:21
@Anonymní píše:
@Kotatko03 : protože jsem na to zvyklá a záleží mi na nich… hlavně teda na sestře, studuje stejný obor jako já, akorát je o 8 let mladší, takže když vidím, jak jí to trvá a nebo to má špatně, tak mi to nedá a udělám to za ní :nevim: asi jsem tak naučená od malička, pořád jsem se s nima učila, dělala jim náhradní mamku… občas i chodila orodovat za ně do školy

to chápu, je krásné, že ti na nich záleží, ale to přece není důvod, vše za ně dělat :nevim: Podle mého názoru se i dítě musí naučit zodpovědnosti a nést si následky za své činy. A pokud jde o seminárky, předpokládám že se jedná o středoškoláky, kteří by se měli pomalu připravovat na reálný život, kde za ně nebude pořád orodovat sestřička. Nemyslím to zle, spíše se zamýšlím nad tím, jestli ta přehnaná péče není spíše kontraproduktivní :think:

Svistice
Neúnavná pisatelka 17718 příspěvků 12 inzerátů 29.01.19 17:29
@Anonymní píše:
@Tunrida tak je učit a učit, nemyslím si, že tím, že ji budou říkat, jestli je vůbec normální, když něco neví a oni už jí to řikali minule a že je snad už dost velká, aby to uměla, se něco naučí, nebo jí to přidá na sebevědomí…

Příbuzný bych poslala k šípku, případně omezila styk. Negativní motivace z dlouhodobého hlediska nic dobrého nepřinese.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Psychiatr Jan Cimický o Jiřím Pomejem: Bál se smrti, řešili jsme i Andreu!

Předtím než byl Jiří Pomeje hospitalizovaný s rakovinou kostí v Nemocnici Na... číst dále >

Migranti a Česko v roce 2019: Přijde letos nová vlna a skončí to někdy?

Co čeká Evropu v oblasti migrační krize v tomto roce? Záleží na tom, zda je... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >