Nemá ráda spolužačku kvůli oblečení

881
24.2.16 05:47

Nemá ráda spolužačku kvůli oblečení

Dobré ráno vespolek. Potřebuju radu. Včera mi moje dcera (budou jí čerstvě čtyři) sdělila, že nemá ráda spolužačku ze školky, PROTOŽE NOSÍ HNUSNÉ TRIČKO. Spadla mi čelist. Protože vím, že dcera nikdy takové myšlenky neměla, ptala jsem se, kdopak to ve školce říkal a prý dceřina kamarádka Petruška :zed: Jsem v šoku. Věděla jsem, že otázka oblečení nás zřejmě jednou čeká, ale tak brzo? Dotyčná holčička má maminku samoživitelku, takový klasický scénář na e-miminu, chlap sliboval, sliboval a skutek utek. Maminka i holčička jsou moc fajn, potkáváme je na prolézačkách a vždycky naprosto v pohodě. Akorát prostě nosí obnošené oblečení, ale vždy čisté a upravené.

Když mi to dcera řekla, byla jsem schopna maximálně vykoktat, že se té holčičce nebo její mamince takové tričko líbí a že každý má jiný vkus a není to důvod říkat, že její oblečení je hnusné. Někomu se třeba zas nelíbí naše oblečení. „Chudobu“ spolužačky jsem vytahovat nechtěla, protože moje dítě je treperenda a určitě by to s ní chtěla probrat ve školce.

Vím, že v podstatě je to moje chyba, že jsem o takových věcech měla s dcerou hovořit dřív, ale skutečně jsem si myslela, že na toto je čas. Nejsme nijak bohatí, nenosíme luxusní oblečení, je pravda, že v secondhandech nenakupuju, ale spoustu oblečení máme po synovcích, takže rozhodně ne vše nové. Neuvědomuju si, že bychom před dcerou někdy řešili něčí oblečení, doma se smějem maximálně sami sobě, když se někdo pokape jídlem nebo se mu objeví na oblečení díra.

Co s tím? Jak jste dětem vysvětlili, že oblečení není podstatné? Nechci, aby moje dcera byl někdo, kdo ostatní hodnotí podle vzhledu. I když vím, že toto jí bylo do hlavičky nasazeno zvenčí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

285
24.2.16 06:21

Prave ze zvenci.. Deti umi byt opravdu zle.. Ma dcera (3 roky) chodi do skolky mesic a pul a desim se co za hlasky prinese.. Zatim mame jen "ble ble, to mi nechutna, ja nemam rada…), ale bude mnohem hur.. Myslim ze na to jdes dobre.. Ze jsi ji pekne rekla, ze nekomu se treba nelibi zase co nosite vy.. Kamaradka Petruska je asi pekny kvitko uz ted..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3006
24.2.16 06:39

A ceho se bojis, ze by se stalo, kdyby jsi s dcerou mluvila na rovinu? Ze proste holcicka nosi starsi obleceni, protoze maminka nema tolik korunek, ale ze to preci neni dulezite a hlavne, ze je holcicka mila :nevim: Deti budou chapat svet tak, jak jim ho ty vysvetlis ;) My jsme se nedavno prestehovali do vetsiho nemeckeho multi-kulti mesta, deti sly do nove skolky a tam bum cerna vychovatelka…Dcerce se taky nejdrive nelibila, „protoze je cela cerna“ ( coz i hlasite ventilovala). Nechala si to vysvetlit, ze kdesi daleko je zeme, kde moc sviti slunicko a vsichni jsou tam cerni… Dnes je jeji nejoblibenejsi :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
881
24.2.16 06:52

@Agrion Asi se bojím dětské upřímnosti, že by jí dcera hned řekla, že ví, že mají málo peněz a nemůžou si koupit věci. A že to té holčičce takhle narovinu bude líto, ona je taková vážnější a chápavá, nechci ji tím zranit.

Nejvíc mě štve, že setkání s realitou a vysvětlení měl být můj úkol a já jsem zaspala. A nebo to možná není tak zlé, jak se mi v hlavě teď honí a možné negativní scénáře si prostě jen projektuju ve své hlavě. Přesně ve stylu cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22305
24.2.16 07:03

@Annci Já bych to tak nedramatizovala. Děti v první řadě nejdou zlé a kdo tohle říká, má sám, co se zloby týče, máslo na hlavě. Děti jsou zkrátka upřímné. Tričko jí přijde hnusné, tak to řekne. Dej pozor na přehnanou reakci (pokud už neproběhla tou spadlou čelistí) a prostě si o tom popovídejte. Co se jí na tričku nelíbí, jaká má tvoje dcera trička, jestli jsou všechna pěkná, můžeš jí říct, že tobě se to její tričko zrovna líbí. Budou jí čtyři, je spontánní, nikoli povrchní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15534
24.2.16 07:20

@hanka.br. hezky řečeno :potlesk:

@Annci první, co mě napadlo bylo, zeptat se dceři, jak vypadlo to tričko, které se jí nelíbí. A hned na to se zeptat, jestli kamarádka nosí i trička, která se jí líbí. Popovídala bych si o tom, že pokud s ní dnes nekamarádila kvůli ošklivému tričku, zítra s ní bude kamarádit, protože si vezme jiné tričko, že to tu druhou holčičku brzy bude mrzet na tolik, že už se nebude chtít kamarádit ona. Většinou dětem přidám něco ze svého pohledu - třeba, že s tetou Ivankou kamarádím, protože je často veselá, dobře se s ní povídá, vaří dobré kafíčko a že pro mě není důležité, co má na sobě.

Určitě jsi udělala dobře, když jsi jí řekla, že kamarádce a mamince se tričko nejspíš líbí. Jo, ono od počítače se to radí jedna báseň, ale co si budeme povídat, každý se občas nechá solidně zaskočit. Kolikrát mě zpětně napadne ještě tolik věcí, co jsem mohla říct a bylo by to lepší. Občas téma nenápadně znova nakousnu, abych tedy mohla uspokojit svoji potřebu podat dětem dostatek informací. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
881
24.2.16 07:22

@hanka.br. Díky, je to, jak říkáš. Netvrdím, že děti jsou zlé, ale moc dobře vím, jak může být dětská upřímnost zraňující. Byla jsem zaskočená, nečekala jsem něco takového. Budu se muset připravit na víc „výchovných“ chvilek :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3248
24.2.16 07:32

Dcera 4 roky se ptala proč dávám to oblečení do těch kontejnerů (na textil), tak jsem jí řekla, že je to pro děti, kteří nemají tolik korunek a tak my když už to oblečení nenosíme, tak jim ho dáme…a pak mi sama říká, jestli tam může dát i plyšáčky se kterými si už nehraje…ale v tomhle případě, kdy holčičku zná osobně ze školky si myslím, že jsi jí to vysvětlila dobře…přeci jen by jí to tam začala možná říkat (jak znám naší) :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
maminkaBeáta
24.2.16 07:38

@Annci přispěju z trochu jiného soudku, ale myslím si, že tě to povzbudí. Moje dcera (5let) je „rasistka“. Vyloženě jsou jí nepříjemní lidé s jinou barvou pleti AČKOLIV MY JAKO RODINA JSME NAPROSTO PRAVÝ OPAK! Všichni etnicky tolerantní, oproti společnosti určitě hodně nad průměr. Od malička (od 1roku) nakupujeme panenky černošky, panenky indiánky, vietnamky…povídáme si o tom. Nepomohlo a do dnes je to problém. Dcera je naštěstí neagresívní a mírná a necítí nějaký odpor, ale spíš se těchto lidí bojí/je jí to nesympatické. Spojitost znám, když poprvé vyděla černochy, vyděsila se, že jsou to čerti (což u nás taky nikdy čert nebyl, nestrašíme čertama vůbec, jen zná pohádky). Ve školce jsou 3 chlapečci jiného etnika. Nemá je ráda. Dva jsou z jiné třídy - ty prostě jen ignoruje. Jeden je z její třídy. Dcera odmítala chodit do školky a křičela a plakala že se toho černýho „Leonarda“ - nechci jmenovat, bojí a do školky nejde. Zkoušela jsem i domluvu s chlapečkovou maminkou, že spolu půjdeme ven, nezlomilo se to. Není na něj vyloženě zlá, ale chudák kluk když před ním dcera utíká a křičí že se bojí. Shodou okolností je ještě i dost temperamentní tento chlapeček a stejně reagovaly další dvě holčičky ve třídě kdy jedna to okořenila ještě už opravdu hraničními výrazy které zřejmě pochytila doma. Na dceru jsem se dost zlobila a vysvětlovaly jsme si že lidé mají různou barvu kůže a ať před chlapečkem neutíká, že kdyby přišla do třídy, kde budou samé děti s rezavými vlasy a oni uviděly ji a začali křičet ááááá já se te holčičky bojím ať jde pryč, jak by se asi cítila ona? Paní učitelky to vyřešily za mě a chlapečka přeložily do jiné třídy. Nevím ani jestli jsem ráda, protože jsem to chtěla s dcerou překonat. Pouštěly jsme si i různé dokumenty o dětech z jiných zemí, ale kdepak, jak viděla černocha, zavřela oči a koukala se jinam. Prostě to nechápu, má to snad vrozené nebo co :D Každopádně teď je na plaveckém kurzu lektorka afričanka a dcera tam chodí - tato si jí získala, pomáhala jí aby se netopila, spřátelily se. Když ji potkáme, mává na ni přes tři ulice. Od té doby se to všechno zlepšilo a už nereaguje tak vystresovaně na každého s tmavou pletí.
Myslím že u tvé holčičky je to podobné, asi je to pro ni něco co nezná, styl oblékání, který kolem sebe nezná a vylekalo ji že někdo vybočuje z řady.

• Nahlásit
  • Citovat
maminkaBeáta
24.2.16 07:42

@Agrion koukám že nejsem první :D

• Nahlásit
  • Citovat
8696
24.2.16 07:43

Ještě mě napadá jiná možnost - holčičkám se tričko nelíbilo, protože bylo zelené a ne růžové nebo fialové… 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5227
24.2.16 08:01
@Annci píše:
Dobré ráno vespolek. Potřebuju radu. Včera mi moje dcera (budou jí čerstvě čtyři) sdělila, že nemá ráda spolužačku ze školky, PROTOŽE NOSÍ HNUSNÉ TRIČKO. Spadla mi čelist. Protože vím, že dcera nikdy takové myšlenky neměla, ptala jsem se, kdopak to ve školce říkal a prý dceřina kamarádka Petruška :zed: Jsem v šoku. Věděla jsem, že otázka oblečení nás zřejmě jednou čeká, ale tak brzo? Dotyčná holčička má maminku samoživitelku, takový klasický scénář na e-miminu, chlap sliboval, sliboval a skutek utek. Maminka i holčička jsou moc fajn, potkáváme je na prolézačkách a vždycky naprosto v pohodě. Akorát prostě nosí obnošené oblečení, ale vždy čisté a upravené.

Když mi to dcera řekla, byla jsem schopna maximálně vykoktat, že se té holčičce nebo její mamince takové tričko líbí a že každý má jiný vkus a není to důvod říkat, že její oblečení je hnusné. Někomu se třeba zas nelíbí naše oblečení. „Chudobu“ spolužačky jsem vytahovat nechtěla, protože moje dítě je treperenda a určitě by to s ní chtěla probrat ve školce.

Vím, že v podstatě je to moje chyba, že jsem o takových věcech měla s dcerou hovořit dřív, ale skutečně jsem si myslela, že na toto je čas. Nejsme nijak bohatí, nenosíme luxusní oblečení, je pravda, že v secondhandech nenakupuju, ale spoustu oblečení máme po synovcích, takže rozhodně ne vše nové. Neuvědomuju si, že bychom před dcerou někdy řešili něčí oblečení, doma se smějem maximálně sami sobě, když se někdo pokape jídlem nebo se mu objeví na oblečení díra.

Co s tím? Jak jste dětem vysvětlili, že oblečení není podstatné? Nechci, aby moje dcera byl někdo, kdo ostatní hodnotí podle vzhledu. I když vím, že toto jí bylo do hlavičky nasazeno zvenčí.

Asi bych jí vysvětlila, že každému se líbí něco jiného, a že někdo si kupuje krásná trička a někdo zase jiné věci. My třeba máme hodně nadprůměrné příjmy a oblečení z druhé ruky kupuji stejně, nepřijde mi důležité, jestli mají nové tričko nebo nošené, stejně to ve finále nikdo nepozná, jasně, že nekupuju nějaké vysloveně olezlé, ale u většiny těch věcí se to ani nepozná. Ušetřené peníze raději spoříme dětem na studia, tábory atd. Naštěstí moje děti nikoho nesoudí, toto s nimi rozebírám už od malička, mají kamarádky napříč různými soc. vrstvami a jsem za to hrozně ráda, že to vnímají úplně v pohodě a nad nikoho se nepovyšují. Je fakt, že tady na vesnici to funguje tak nějak v klidu. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5227
24.2.16 08:03
@maminkaBeáta píše:
@Annci přispěju z trochu jiného soudku, ale myslím si, že tě to povzbudí. Moje dcera (5let) je „rasistka“. Vyloženě jsou jí nepříjemní lidé s jinou barvou pleti AČKOLIV MY JAKO RODINA JSME NAPROSTO PRAVÝ OPAK! Všichni etnicky tolerantní, oproti společnosti určitě hodně nad průměr. Od malička (od 1roku) nakupujeme panenky černošky, panenky indiánky, vietnamky…povídáme si o tom. Nepomohlo a do dnes je to problém. Dcera je naštěstí neagresívní a mírná a necítí nějaký odpor, ale spíš se těchto lidí bojí/je jí to nesympatické. Spojitost znám, když poprvé vyděla černochy, vyděsila se, že jsou to čerti (což u nás taky nikdy čert nebyl, nestrašíme čertama vůbec, jen zná pohádky). Ve školce jsou 3 chlapečci jiného etnika. Nemá je ráda. Dva jsou z jiné třídy - ty prostě jen ignoruje. Jeden je z její třídy. Dcera odmítala chodit do školky a křičela a plakala že se toho černýho „Leonarda“ - nechci jmenovat, bojí a do školky nejde. Zkoušela jsem i domluvu s chlapečkovou maminkou, že spolu půjdeme ven, nezlomilo se to. Není na něj vyloženě zlá, ale chudák kluk když před ním dcera utíká a křičí že se bojí. Shodou okolností je ještě i dost temperamentní tento chlapeček a stejně reagovaly další dvě holčičky ve třídě kdy jedna to okořenila ještě už opravdu hraničními výrazy které zřejmě pochytila doma. Na dceru jsem se dost zlobila a vysvětlovaly jsme si že lidé mají různou barvu kůže a ať před chlapečkem neutíká, že kdyby přišla do třídy, kde budou samé děti s rezavými vlasy a oni uviděly ji a začali křičet ááááá já se te holčičky bojím ať jde pryč, jak by se asi cítila ona? Paní učitelky to vyřešily za mě a chlapečka přeložily do jiné třídy. Nevím ani jestli jsem ráda, protože jsem to chtěla s dcerou překonat. Pouštěly jsme si i různé dokumenty o dětech z jiných zemí, ale kdepak, jak viděla černocha, zavřela oči a koukala se jinam. Prostě to nechápu, má to snad vrozené nebo co :D Každopádně teď je na plaveckém kurzu lektorka afričanka a dcera tam chodí - tato si jí získala, pomáhala jí aby se netopila, spřátelily se. Když ji potkáme, mává na ni přes tři ulice. Od té doby se to všechno zlepšilo a už nereaguje tak vystresovaně na každého s tmavou pletí.
Myslím že u tvé holčičky je to podobné, asi je to pro ni něco co nezná, styl oblékání, který kolem sebe nezná a vylekalo ji že někdo vybočuje z řady.

Toto bych nehrotila, přece jen je ještě malá. U nás je hodně Vietnamců a všichni je přijímají v pohodě, protože sem tak nějak zkrátka patří, chovají se stejně jako naše děti, jen vypadají trošku jinak :lol:. Míváme je i často na návštěvě a nikdy nebyl žádný problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
brko
24.2.16 08:04
@Annci píše:
@Agrion Asi se bojím dětské upřímnosti, že by jí dcera hned řekla, že ví, že mají málo peněz a nemůžou si koupit věci. A že to té holčičce takhle narovinu bude líto, ona je taková vážnější a chápavá, nechci ji tím zranit.Nejvíc mě štve, že setkání s realitou a vysvětlení měl být můj úkol a já jsem zaspala. A nebo to možná není tak zlé, jak se mi v hlavě teď honí a možné negativní scénáře si prostě jen projektuju ve své hlavě. Přesně ve stylu cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Jsi urcite skvela maminka a empaticky clovek, kdyz takto reagujes na svou dceru a mas velike ohledy na jeji malou kamaradku v tricku. Zeptala bych se dcery na to, zda si doopravdy ona mysli, ze tricko jeji kamaradky je skarede. A rekla bych ji, ze pomlouvaci kamaradka ma pravo si o tricku myslet, co chce, nicmene :" Pokud se nam neco na nasich kamaradech nelibi, da se to rict hezky a hlavne to rikame primo jim, Marusko". A pomluvy neposlouchat. Rekla bych ji, ze kdyz je nekdo obleceny " chude", neznamena to, ze je spatny clovek. Rekla bych ji, ze i ja mam obleceni, ktere se nelibi vsem a i ona ma urcite takove kousky ve svem satniku.

Příspěvek upraven 24.02.16 v 08:09

• Nahlásit
  • Citovat
brko
24.2.16 08:06
@Kakika píše:
@hanka.br. hezky řečeno :potlesk:

@Annci první, co mě napadlo bylo, zeptat se dceři, jak vypadlo to tričko, které se jí nelíbí. A hned na to se zeptat, jestli kamarádka nosí i trička, která se jí líbí. Popovídala bych si o tom, že pokud s ní dnes nekamarádila kvůli ošklivému tričku, zítra s ní bude kamarádit, protože si vezme jiné tričko, že to tu druhou holčičku brzy bude mrzet na tolik, že už se nebude chtít kamarádit ona. Většinou dětem přidám něco ze svého pohledu - třeba, že s tetou Ivankou kamarádím, protože je často veselá, dobře se s ní povídá, vaří dobré kafíčko a že pro mě není důležité, co má na sobě.

Určitě jsi udělala dobře, když jsi jí řekla, že kamarádce a mamince se tričko nejspíš líbí. Jo, ono od počítače se to radí jedna báseň, ale co si budeme povídat, každý se občas nechá solidně zaskočit. Kolikrát mě zpětně napadne ještě tolik věcí, co jsem mohla říct a bylo by to lepší. Občas téma nenápadně znova nakousnu, abych tedy mohla uspokojit svoji potřebu podat dětem dostatek informací. :lol:

Ten posledni odstavec je presnej. :mrgreen: :palec:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama