Nemocenská místo mateřské

12
28.7.21 17:23

Nemocenská místo mateřské

Zdravím maminky,
chtěla bych se s vámi poradit. Věc se má tak, že mi přišlo z OSSZ oznámení o neuznání PPM (s čímž jsem tak nějak počítala). Jsem OSVČ a platím si nemocenské pojištění, nicméně na mateřskou mi to nestačí. Je možné jít místo mateřské alespoň na neschopenku? Jde mi o to, že pracuji jako trenérka a ten poslední měsíc už asi těžko budu trénovat… nicméně co jsem pochopila, tak o rodičovský příspěvek si můžu žádat až po narození dítěte…z čehož usuzuji, že budu cca dva měsíce bez příjmu (než mi rodicak odklepnou)…Máte s tímto někdo osobní zkušenost? Za by jste mi poradili koho a jak žádat (předpokládám že by mi musel gynekolog dát nějaký papír a já ho odnést zase na OSSZ)?
Předem děkuji za odpověď a doufá, že jsem to popsala alespoň trochu srozumitelně ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17099
28.7.21 17:36

@Petra2226 To by slo, pokud si nemocenske pojisteni platis alespon 3 mesice. Ale davky nemocenskeho pojisteni ti budou vylaceny az od 15. dne nemoci.
Predpokladem je spoluprace lekare. Nemocenska by ti skoncila dnem porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26340
28.7.21 17:37

Nemocenskou ti musí napsat lékař. A to, že nemůžeš vykonávat povolání až do porodu není důvod :nevim:
Taky jsem u prvních dvou měla jen rodicak od porodu. Někdy to tak je no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
28.7.21 17:43
@cecetka píše:
@Petra2226 To by slo, pokud si nemocenske pojisteni platis alespon 3 mesice. Ale davky nemocenskeho pojisteni ti budou vylaceny az od 15. dne nemoci.
Predpokladem je spoluprace lekare. Nemocenska by ti skoncila dnem porodu.

Děkuji za odpověď. Jj to si platím už přes půl roku takže v tom by problém neměl být. ;) Samozřejmě ano, asi záleží na doktorovi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17099
28.7.21 17:46
@Petra2226 píše:
Děkuji za odpověď. Jj to si platím už přes půl roku takže v tom by problém neměl být. ;) Samozřejmě ano, asi záleží na doktorovi…

Pokud mas normalniho Dr., tak to problem nebude. Kazda druha diskuse je tady o tom, jak se holkam nechce do prace a jsou v tehotenstvi na neschopence :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
28.7.21 17:46
@andelka83 píše:
Nemocenskou ti musí napsat lékař. A to, že nemůžeš vykonávat povolání až do porodu není důvod :nevim:
Taky jsem u prvních dvou měla jen rodicak od porodu. Někdy to tak je no.

Jakože důvod to být asi pro někoho nemusí… nicméně jsem právě někde četla, že je tady ta možnost a že pokud nemám nárok na mateřskou, tak mám nárok si vzít neschopenku… samozřejmě musím podotknout, že budu rodit už za měsíc, takže nejde. opravdu o to, že bych do práce chodit nechtěla…ba naopak kdyby bylo po mém, tak tam i rodím :lol: nicméně si říkám, tak sakra na co si platím to nemocenské když se v pokročilém stádiu těhotenství nemůžu hodit „marod“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
28.7.21 17:48
@cecetka píše:
Pokud mas normalniho Dr., tak to problem nebude. Kazda druha diskuse je tady o tom, jak se holkam nechce do prace a jsou v tehotenstvi na neschopence :?

Jak jsem psala.nize :lol: u mě opravdu nejde o lenost, ale mám měsíc do porodu a trénovat v tomhle stádiu je už celkem náročné a i vtipné. Nicméně kdyby bylo po mém, tak ve své práci snad i porodim :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26340
28.7.21 18:00

@Petra2226 když si platíš nemocenské, tak to zkus. Být bez peněz je blbé a RP ti přijde zpětně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2414
28.7.21 18:03

Pokud ted pujde na PN, nezustane zakladatelka jeste na PN i sest tydnu po porodu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10770
28.7.21 18:06

No tak to je riziko podnikání. Mohla jsi si platit i nějaký komerční pojištění co by ti případně pokryto výpadek. Kazdej podnikatel priznava prd, plati minimum a pak se divi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1120
28.7.21 18:11

https://aperio.cz/…stvi-u-osvc/

Mělo by se tě týkat „nemocenské v souvislosti s porodem“.
Je to 6 týdnů před termínem porodu až 6 týdnů po porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9484
28.7.21 18:11
@Yorkmut píše:
Pokud ted pujde na PN, nezustane zakladatelka jeste na PN i sest tydnu po porodu?

Ano zůstane, je to tzv. nemocenská v souvislosti s porodem od 6 týdnů před porodem do konce šestinedělí, není tam omezení vycházkami.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
28.7.21 18:12
@JancaS84 píše:
No tak to je riziko podnikání. Mohla jsi si platit i nějaký komerční pojištění co by ti případně pokryto výpadek. Kazdej podnikatel priznava prd, plati minimum a pak se divi.

Já myslím, že takové kousavé komentáře si můžete pro příště ušetřit. Je vidět, že sama evidentně nepodnikate, protože by jste jinak neměla takové řeči. Já si vše poctivě platím, platím nesmyslné zálohy i v době kovidove kdy mé příjmy stály za prd atd atd…ono se to lidem co jsou zaměstnání a nemusí řešit takovéto věci snadno mluví. Omlouvám se, také jsem si tento komentář mohla nechat od cesty…ale vytáčí mě tady tahle povaha…že člověk se na něco slušně zeptá a dočká se akorát hejtu od někoho, kdo absolutně nemá šajn ;) takže děkuji a nashle

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10770
28.7.21 18:18
@Petra2226 píše:
Já myslím, že takové kousavé komentáře si můžete pro příště ušetřit. Je vidět, že sama evidentně nepodnikate, protože by jste jinak neměla takové řeči. Já si vše poctivě platím, platím nesmyslné zálohy i v době kovidove kdy mé příjmy stály za prd atd atd…ono se to lidem co jsou zaměstnání a nemusí řešit takovéto věci snadno mluví. Omlouvám se, také jsem si tento komentář mohla nechat od cesty…ale vytáčí mě tady tahle povaha…že člověk se na něco slušně zeptá a dočká se akorát hejtu od někoho, kdo absolutně nemá šajn ;) takže děkuji a nashle

Tak určitě. On když se zaměstnanec podívá na výplatní pásku kolik mu sežere stát na dani a za odvody tak taky tančí na stole. Kazdyho volba. Nazdar.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22340
28.7.21 18:21
@Petra2226 píše:
Já myslím, že takové kousavé komentáře si můžete pro příště ušetřit. Je vidět, že sama evidentně nepodnikate, protože by jste jinak neměla takové řeči. Já si vše poctivě platím, platím nesmyslné zálohy i v době kovidove kdy mé příjmy stály za prd atd atd…ono se to lidem co jsou zaměstnání a nemusí řešit takovéto věci snadno mluví. Omlouvám se, také jsem si tento komentář mohla nechat od cesty…ale vytáčí mě tady tahle povaha…že člověk se na něco slušně zeptá a dočká se akorát hejtu od někoho, kdo absolutně nemá šajn ;) takže děkuji a nashle

Ale ona má pravdu. Asi by sis měla uvědomit, že zaměstnanec naopak velkou část svého výdělku odvede státu, kdyby jsi to dělala taky, tak máš na PPM nárok. Ty neodvádíš tolik co zaměstnanec, tak máš myslet na zadní vrátka a mít komerční pojištění nebo šetřit. Zaměstnanci to nemusí řešit prostě proto, že sakra dost odvádí do státní kasy. Tvoje volba, že jsi osvč. Přináší ti to vyšší výdělky, ale taky větší zodpovědnost za svou finanční situaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat