Nemocenská nebo jak to řešit?

Anonymní
24.2.21 10:19

Nemocenská nebo jak to řešit?

Ahoj holky, potřebovala bych se poradit, jak to funguje. Mám doma dceru 3 roky, rodičák mi končí v červnu. Chceme druhé dítě, bohužel jsem už dvakrát potratila, takže má představa že budu těhotná a na rodicaku s první dcerou neklapne. Aneb chceš-li boha pobavit, řekni mu své plány. Teď mi končí šestinedělí a chceme se začít snažit. Berte prosím variantu, kdyby se nám zdařilo… Před první dcerou jsem pracovala jako servírka, mám smlouvu na neurčito. Chci se zeptat jak by to bylo, když bych teď otěhotněla, jasný do června bych byla na rodicak a dal? Nevím jestli se po dvou potraztech budu chtít v tehotenství vrátit jako servírka, myslím že i tak budu mít co dělat, abych se v hlavě srovnala a věřila v dobrý konec. Takže můžu pak nastaupit na nemocenskou? Což je mi jasné, že mi ji dr. Dá. Jde mi ale o to, jestli je to vůbec možné? Nebo budu muset dát výpověď a jít na úřad práce? Nikdy jsem tohle řešit nemusela, nevím jak to chodí.. Doufám že chápete proč nevolam rovnou na úřad, asi by si klepali na hlavu.. O to víc nevím jak by to bylo v době covidu, pokud Provozovna bude zavřená :zed: děkuji za každý nápad.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
46937
24.2.21 10:25

Rodicovska dovolena ti konci v den 3. narozenin ditete. Pak pokud k tomu budou lekarske duvody, muzes nastoupit na PN. Muzes take pozadat zamestnavatele o upravu pracovni doby z duvodu pece o dite. Nebo take dat vypoved z duvodu pece o dite. Pokud pred nastupem na up neodpracujes ani jeden den, budes mit narok na podporu z narodniho prumeru, ktera zacina okolo 5000.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
24.2.21 10:31

@matkabagristy Děkuji moc za odpověď. Jen se v tom ztrácím. Rodičovský příspěvek ještě pobírám, takže za mě stát platí ještě sociální a zdravotní, doufám? Šéfovi se to teď určitě hodí že mám rodičak až do června. Ale chápu dobře, že po třech letech, kdyby chtěl, tak musím nastoupit nebo dát tedy výpověď? Omlouvám se, vážně se v tomhle vůbec nevyznám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46937
24.2.21 10:35
@Tereza202081 píše:
@matkabagristy Děkuji moc za odpověď. Jen se v tom ztrácím. Rodičovský příspěvek ještě pobírám, takže za mě stát platí ještě sociální a zdravotní, doufám? Šéfovi se to teď určitě hodí že mám rodičak až do června. Ale chápu dobře, že po třech letech, kdyby chtěl, tak musím nastoupit nebo dát tedy výpověď? Omlouvám se, vážně se v tomhle vůbec nevyznám.

Socialni ti ted nikdo neplati, neni povinne. Musis si ujasnit rozdil mezi rodicovskou dovolenou /volno od zamestnavatele/-ta konci nejpozdeji v den 3. narozenin ditete, a socialni davkou rodicovsky prispevek, ten nema s praci nic spolecneho. Kdy ma dite3. narozeniny?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
24.2.21 10:41

Třetí narozeniny měla 8. 1. 2021.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
24.2.21 10:43

Dělám v malé hospůdce, šéfa jsem potkala v prosinci a ptala jsem se jak to vidí. On se jen zeptal do kdy mám rodičovský příspěvek, na to mi jen řekl že to je super, že teď s tím covidem se to hodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46937
24.2.21 10:49
@Tereza202081 píše:

rodicovska dovolena ti skoncila 8.1. 2021. Nevim, na cem jste se domluvili se zamestnavatelem, ale mela bys mit pisemne, ze do urciteho data cerpas neplacene volno. Je pravda, ze dokud cerpas rodicovsky prispevek, plati za tebe povinne zdravotni pojisteni stat.
Tim, ze to nemas v praci nijak pokryte, riskujes treba vypoved pro hrube poruseni kazne (absence na pracovisti).
Zase na druhou stranu, muzes uz cerpat PN nebo OCR, pokud ti vznikne narok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
24.2.21 10:59

@matkabagristy takže možná v tuhle chvíli, by bylo pro mě lepší, se mu první neozývat ( řekl, že se potom ozve sám) a pak v případě za se zadaří a otehotním do června, tak jít rovnou na neschopenku? Takže by mě, jako těhotnou nemohl vyhodit? Mám docela strach se mu za téhle situace, kdy je hospoda zavřená ozvat :zed: o to více, pokud mě Teda může vyhodit bez odstupného. Vážně ti moc děkuji za ochotu, mi poradit :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7636
24.2.21 11:01
@Tereza202081 píše:

Takže máš u zaměstnavatele vyřízené neplacené volno? Jelikož RD ti tímto datem skončila a měla jsi nastoupit do práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
24.2.21 11:02

Bohužel jsem se o tohle víc nezajímala, mělo mi to krásné vyjít. Dobrat rodičovský příspěvek a rovnou nastoupit s miminkem. Nějak jsem s tímhle nepočítala..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
24.2.21 11:03

@Cenarius nee, právě nemám. Vůbec jsem o tom nevěděla. A on buď také ne, nebo mi to schválně neřekl?? Mluvila jsem s ním v prosinci a on se tvářil že je vše v pohodě a dokud mám příspěvek nemusíme nic řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
24.2.21 11:05

Popravdě teď vůbec nevím, jak reagovat.. Jestli mu dnes zavolat? Nebo dělat že nic a čekat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9548
24.2.21 11:06

Vždyť už si měla být dávno v práci. To že pobírá rodicak nic neznamená. 9.1.si měla nastoupit. Teď ti může zaměstnavatel nacházet a a vyhodit tě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
24.2.21 11:08

@karkarka holky já tohle vážně nevěděla, má blbost. Já si myslela že je to podle toho rodičovského příspěvku, do těch 4 let dítěte 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9548
24.2.21 11:09

Ihned kontaktuj zaměstnavatele.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu