Reklama

Nemocenská od začátku těhotenství-informace?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Black91
Zasloužilá kecalka 665 příspěvků 15.01.18 12:57
Nemocenská od začátku těhotenství-informace?

Ráda bych získala co nejvíce informací o nemocenské v době těhotenství… ja jsem na nemocenské již od 6tt těhu (kvůli hematomu)…
:nevim: rada bych se zeptala jak se nemocenska pocita?
:nevim: Zvysuje se nejak dobou marozeni?
:nevim: Jak se pak pocita materska? (Rodicovska je mi jasna-jen tu materskou prosim)…popřípadě nějáke jiné rady? Děkuji moc :hug:

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

BlaZenkaB
Ukecaná baba ;) 1333 příspěvků 15.01.18 13:03

Prvních měsíc je nižší, protože jsou tam 3 dny neplacené a něco platí zaměstnavatel ale jen za všední dny. Pak to přebere sociálka, spočítá ti denní dávku (dá se najít na netu kalkulačka) a už je pořád stejná jen se liší jestli má měsíc 30 nebo 31 dní…
Mateřská se počítá z platu před nástupem na neschopenku, základ pro ni by měl být stejný jako pro nemocenskou, akorát dostáváš více procent myslím. Také se dá najít kalkulačka na netu.

Lex1
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 15.01.18 13:05

Já byla na nemocenské 5 měsíců v době těhu, vše najdeš na internetu, přesná % výpočtu. Nemocenská konci nástupem na mateřskou, její výši také najdeš na netuším, je spoustu kalkulacek, vše jsem si také dopředu propocitala. Mateřská je hezká částka, cca 80 % platu, proto jsem šla na ni co nejdříve, tj 8 týdnu před porodem.

Janka Z
Ukecaná baba ;) 2167 příspěvků 15.01.18 13:07

@Black91 Ahoj, tak především přeji pohodové těhotenství bez problémů a k Tvým dotazům:

• nemocenská se Ti počítá ze Tvého vyměřovacího základu z práce před neschopenkou (https://www.penize.cz/…y/nemocenska) - docela fajn odkaz na propočítání. První 3 dny nedostaneš nic, od 4. do 14. dne Tě bude platit zaměstnavatel a od 15. dne OSSZ
  • mateřská se opět počítá ze Tvého platu před PN. Vyplácí jí OSSZ a jdeš na nic 6-8 týdnů před porodem. Výše mateřské je 70% vyměřovacího základu ze Tvé mzdy. (http://www.vypocet-materske.cz/)

Black91
Zasloužilá kecalka 665 příspěvků 15.01.18 13:32

Holky vsem moc dekuju! :hug: ja jsem hlavne rada, ze se do te materske nevypocitava plat z i s tou nemocenskou to by bylo sileny :zed:… dekuju moc :kytka:

andelka83
Neúnavná pisatelka 19547 příspěvků 15.01.18 13:33

@Lex1 ono to ale není moc výhodné jít dřív. Přijdeš tak o dva týdny nemocenské a PPM ti vyprší dřív a dřív začneš pobírat rp ( který bývá nižší než mateřská)

Já jsem teď na pn čerstvě, TP koncem června, takže mě čeká dlouhá doba. Nemocenská je 60% vyměřovacího základu, nove by se to mělo malinko zvýšit po 2 a 3 měsíci. Mateřská je 70%. Počítá se z platu 12 měsíců před nástupem na nemocenskou.

Lexa88
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 3 inzeráty 15.01.18 13:58

@andelka83 domnívám se, že jsem dnes zahlédla že od 31.dne trvání pracovní neschopnosti je nemocenská ve výši 66% denního vyměřovacího základu a od 61.dne 72%.

elinka90
Ukecaná baba ;) 2476 příspěvků 15.01.18 14:10

@andelka83 nepočítá se z 12 měsíců před nástupem na nemocenskou, ale počítá se za poslední rok. Pokud tedy človek bude na nemocenské cca 8 měsíců před porodem, tak se mu mateřská bude počítat z průměru za poslední 4 odpracované měsíce.

Black91
Zasloužilá kecalka 665 příspěvků 15.01.18 14:38

@elinka90 a kdyz jsem ted cca treti mesic na nemocenske, ted se vratim do prace na mesic nebo dva a pak zase nemocenska? Tak se to pocita jak 8o

Uživatel je onlineLendeš
Kelišová 5250 příspěvků 15.01.18 14:59

@Black91 Bere se těch 12 měsíců před měsícem, ve kterém nastupuješ na PPM, ale doba na nemocenské se z toho vyloučí. Takže se to vypočítá z doby před první nemocenskou a z doby mezi nemocenskýma, když to spadá do těch 12 měsíců.

andelka83
Neúnavná pisatelka 19547 příspěvků 15.01.18 15:21

@elinka90 @Lendeš a jo, je fakt že jsem to četla ještě než se ukázalo že budu tak dlouho na nemocenské. Takže když mám jít na md v květnu, tak se to období bude brát od loňského května, z čehož se vyjmou měsíce na pn před md. A když jsem na přelomu října a listopadu byla 3 týdny na nemocenské ( úraz, ne kvůli tehu)? Tak ty měsíce taky ne?

Lex1
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 15.01.18 15:33

@andelka83 proč by to nebylo výhodné?? 8o Výplata nemocenské je směšná částka a mně to vycházelo 2 dny před Štědrým dnem, takže jsem okamžitě nastoupila mateřskou (vyšší peníze a zrušení vycházek), nevidím žádnou nevýhodu.

Uživatel je onlineLendeš
Kelišová 5250 příspěvků 15.01.18 15:38

@andelka83 Vylučují se dny, ne celé měsíce. Takže když jsi část měsíce měla před neschopenkou normálně příjem ze zaměstnání, tak to se tam počítá. A vyloučí se dny nemocenské bez ohledu na to, z jakého důvodu jsi na ní byla. Stejně se vylučuje třeba ošetřovné.

Uživatel je onlineLendeš
Kelišová 5250 příspěvků 15.01.18 15:40
@Lex1 píše:
@andelka83 proč by to nebylo výhodné?? 8o Výplata nemocenské je směšná částka a mně to vycházelo 2 dny před Štědrým dnem, takže jsem okamžitě nastoupila mateřskou (vyšší peníze a zrušení vycházek), nevidím žádnou nevýhodu.

Finančně výhodnější by to bylo kdybys nastoupila 6 týdnů před a ne 8 proto, že byl měla o 2 týdny více peněz za nemocenskou. PPM je v obou případech stejně dlouhá - 28 týdnů u jednoho dítěte bez ohledu na to, kdy v rozmezí 6-8 týdnů před TP na ni nastoupíš.

Lex1
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 15.01.18 15:45

Více peněz na nemocenské než na mateřské?? 8o

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Adopce na dálku a návštěva Bangladéše mě mnohé naučila, říká Věra Pilbauerová

Věra Pilbauerová změnila život bangladéšské dívce Líze, která by bez její... číst dále >

Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled... číst dále >

Články z Expres.cz

Je to důkaz její nevěry? Rozvádějící se Vondráčková zveřejnila klip s Hádkem!

Byl to chytrý tah? Zatímco v Kanadě vede Lucie Vondráčková s Tomášem... číst dále >

Mě a smazat? Směje se Rytmusovi Dara Rolins! A co mu dál vzkázala?

Zpěvačka Dara Rolins (45) se nestačí divit. S člověkem klidně můžete strávit... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak se nalíčit a učesat před kameru? Podívejte se na proměnu moderátorky

Moderátorka iDNES.cz Eliška Malínská se obvykle líčí pouze decentně a na... číst dále >

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >