Nemocenská spojená s porodem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Zuza1998
Povídálka 34 příspěvků 09.07.19 18:18
Nemocenská spojená s porodem

Dobrý den, zajímalo by mě jak to je s nemocenskou ve spojitosti s porodem. Jsem teď na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství, bohužel pro mě jsem předtím měnila práci a otěhotněla ve zkušební době, takže i když mám odpracovaných více než 270 dní ve 2 letech, tak nemám nárok na mateřskou, protože nemám tak dlouhou podpůrčí dobu. Četla jsem že nemocenská ve spojitosti s porodem trvá 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Musím si zažádat o tu mateřskou i když vím, že bude zamítnuta, abych dostala tuto nemocenskou? A jak je to s těmi neomezenými vycházkami? Má někdo zkušenost, co všechno udělat pro to ať nemusím žádat rodičovský příspěvek hned po porodu, ale alespoň těch 6 týdnů po? Můj gynekolog je z toho nějaký popletený, takže bude lepší, když si to zjistím sama. Děkuju za odpovědi.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Jareach
Kecalka 138 příspěvků 1 inzerát 09.07.19 18:27

O mateřskou požádejte, protože k žádosti o rodičovský příspěvek potřebujete potvrzení, že na ni nemáte nárok. Taky jsem o PPM nežádala a vyřídit RP pak trvalo několik měsíců (zkušenost z loňska). V souvislosti s nemocenskou nemám zkušenost.

mau-mau
Závislačka 4082 příspěvků 09.07.19 18:27

No, chápu to správně, že nestihneš nastoupit na mateřskou do 180 dnů ode dne skončení zaměstnání? Jinak ano, je to tak, že budeš mít nárok na nemocenské dávky do konce šesti týdnů po porodu a pak rodicak. Řekneš svému gynekologovi, že nemáš nárok na mateřskou a ať ti nechá tu neschopenku běžet. Dá ti ten formulář a ty si necháš potvrdit od OSSZ, že není nárok a pak to doktorovi doneseš zpátky a on tu neschopenku neukončí :palec:

Lendeš
Kelišová 6496 příspěvků 09.07.19 18:35

Gynekolog potřebuje potvrzení z OSSZ, že nemáš nárok na PPM, aby tě mohl nechat na nemocenské i od šestého týdne před porodem. A vycházky na tu dobu 6 týdnů před až 6 týdnů po porodu už se nestanovují a nekontrolují, takže omezená nebudeš.

Kriss Tina
Extra třída :D 11013 příspěvků 09.07.19 18:35

Na nemocenskou nastup kdy chceš, po porodu ti bude běžet dal během toho šestinedělí. Pak žádej o rodičák, ale musíš mít nejprve zažádáno o mateřskou, a mít papír že ti ji zamítli. Kdy budeš žádat o rodičák je na tobě, ale počítej že to vyřízení chvíli trvá.

Příspěvek upraven 09.07.19 v 18:37

Zuza1998
Povídálka 34 příspěvků 09.07.19 18:36

@mau-mau no ono spíš jde o to že jsem tam nastoupila a odpracovala tak 56 dní, tudíž ta podpůrčí doba je jen 56 dní, což do porodu nestačí no :/
Takže mám teda doktorovi říct, ať mi vypíše ten papír na mateřskou, zanesu ho bývalému zaměstnavateli ať to pošlou na OSSZ (jelikož hlavní centrála je v Praze a já jsem z Ostravska) a ať tu nemocenskou nechá normálně běžet dál a jakmile mi přijde dopis, že nárok nemám, tak to donesu opět doktorovi, ten mi nechá běžet nemocenskou až do doby 6. Týdnů po porodu a pak teda nastoupím na rodičovák? A kdy si mám zažádat o rodicovak?

Zuza1998
Povídálka 34 příspěvků 09.07.19 18:40

Super, fakt díky všem za objasnění, protože to tu studuju už pár hodin a pořad jsem měla nejasnosti :lol:

MarketaC4
Kecalka 170 příspěvků 09.07.19 18:41

Jestli jsi na nemocenské, tak ti doktor nemocenskou ukončí den předtím než máš nástup na mateřskou. Alespoň mě to tak udělali.

Uživatel je onlineiPodPrd
Kecalka 437 příspěvků 09.07.19 18:45

Pokud jsi na rizikovém a nevznikne ti nárok na PPM, měla bys lékaři dodat ten papír od sociálky, že ti zamítají žádost. A on tě nechá automaticky na neschopence do konce šestinedělí. To o těch neomezených vycházkách se mi moc nezdá, mně přišla kontrola 8 dní po porodu. Celou dobu jsem radši vycházky držela.

Uživatel je onlineveria
Nadpozemská drbna 25797 příspěvků 09.07.19 18:58

@iPodPrd
Nene, to je poměrně novinka, na této nemocenské už vycházky opravdu nejsou. Taky to byl pěkný nesmysl mít v 6N omezené vycházky. Měla jsem tuhle neschopenku loni a bylo to už bez kontrol vycházek.

mau-mau
Závislačka 4082 příspěvků 09.07.19 18:59
@MarketaC4 píše:
Jestli jsi na nemocenské, tak ti doktor nemocenskou ukončí den předtím než máš nástup na mateřskou. Alespoň mě to tak udělali.

Tak jestli jsi neměla nárok na mateřskou, tak jsi mohla zůstat na neschopence tak, jak tu píšeme, tj. do konce šesti týdnů po porodu. Akorát potřebuješ potvrzenou žádost o peněžitou pomoc v mateřství od OSSZ, že není nárok.

MarketaC4
Kecalka 170 příspěvků 09.07.19 19:05

@mau-mau Já ještě vyjádření o přiznání/nepřiznání PPM nemám. Nastoupila jsem na ni teprve až od předminulé soboty s tím že mi v pátek ukončila neschopenku a já to v pondělí musela doložit na sociálce.
Na OSSZ mi řekla to samé - donést žádost o PPM až s papírem o ukončení neschopenky.

lucieci
Povídálka 17 příspěvků 09.07.19 19:13

Já se vložím do tohoto příspěvku, jsem tedka na rizikovém a jelikoz jsem neplanovane otehotnela, tak jsem nestihla mit narok na materskou, platí teda i neomezené vycházky těch 6.tydnu pred porodem nebo jenom po? a reknou me to na gynde, ze to tak je nebo kde se to dozvim? dekuji za odpovedi

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66880 příspěvků 09.07.19 19:15

@lucieci Meli by i pred, ale nevim, zda je to automaticky nebo se o to musi zazadat na ossz.

Zuza1998
Povídálka 34 příspěvků 09.07.19 19:17

@j.a.n.i1 já právě někde četla, že o to musí požádat snad doktor?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama