Nemocenská v těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
zpc h
Kecalka 408 příspěvků 12.11.14 01:52
nemocenská v těhotenství

Ahoj,
máte některá zkušenost nebo nevíte, jak je to s vyplácením nemocenské v těhu?
zajímá mě, jestli když nastoupím hned po zjištění těhu na nemocenskou, kolik budu dostávat peněz. jestli podle základu nebo podle posledních několik čistých příjmů.
Pracu ji na směny a máme směnový příplatky.
na nemoc. musím nastoupit hned ja zjistím, že jsem těhu, pracuji totiž v chem. laborce s velmi škodlivými chemikáliemi.

Děkuji za odpovědi :)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Reakce:
wewe-ricka
Kecalka 244 příspěvků 7 inzerátů 12.11.14 02:43

Ahoj, nemocenska se pocita z hrube mzdy za poslednich 12 mesicu.
 http://www.vypocet.cz/nemocenska

zpc h
Kecalka 408 příspěvků 12.11.14 05:13

@wewe-ricka díky

a nevíte náhodou, jestli není zaměstnavatel povinen najít jiné vhodné místo ve firmě? někdo říká, že jo a jestliže žádne není, měl by vyplatit celou mzdu i když bych musela být doma…tak nevím, jestli je to podle kolektivní smlouvy, zákoníku práce nebo dle čeho… :roll:

Evelyyna
Zasloužilá kecalka 634 příspěvků 12.11.14 06:12

@zpc h Podle paragrafu 153 zákoníku práce te zamestnavatel musi převést na vhodnou praci a dorovnava se ti mzda…

blumen
Hvězda diskuse 46929 příspěvků 12.11.14 06:50
@zpc h píše:
@wewe-ricka díkya nevíte náhodou, jestli není zaměstnavatel povinen najít jiné vhodné místo ve firmě? někdo říká, že jo a jestliže žádne není, měl by vyplatit celou mzdu i když bych musela být doma…tak nevím, jestli je to podle kolektivní smlouvy, zákoníku práce nebo dle čeho… :roll:

Ano, tak to je, ale v CR to bohuzel takto moc nefunguje :-( ale narok na to mas

Cuddy
Neúnavná pisatelka 15979 příspěvků 12.11.14 06:58
@zpc h píše:
@wewe-ricka díkya nevíte náhodou, jestli není zaměstnavatel povinen najít jiné vhodné místo ve firmě? někdo říká, že jo a jestliže žádne není, měl by vyplatit celou mzdu i když bych musela být doma…tak nevím, jestli je to podle kolektivní smlouvy, zákoníku práce nebo dle čeho… :roll:

Mate nad sebou nejaky kontrolni organ, ktery vam dela kontroly laborek? Pokud ano a je v nejakem zakone napsane, ze tehotna zena s pouzivanymi latkami pracovat nesmi, tak se jineho mista dovolas snadno.

arketarket
Kecalka 237 příspěvků 12.11.14 08:45

Ahoj, máš nárok na změnu v rámci prac. pozice, ale z vlastní zkušenosti to moc nefunguje. Já jsem ve 32. tt a sice nepracuju v laborce, ale v úsp, kde máme infekční děti - žloutenku B a C, HIV a podobné hnusy, tak jsem taky musela jít hned na nemocenskou. Převedení na jinou práci u nás nebylo kam. Doporučuju obrnit se trpělivostí. První měsíc mi totiž třeba nepřišly vůbec peníze, takže ohlídat si účetní, zda to poslala na sociálku včas, sociálka má lhůtu na vyřízení 3 týdny!!! Jinak ještě počítej s tím, že první tři týdny jsi doma bez vycházek a pak vycházky omezeně max 6 hodin denně a jen do 19 hod. Takže skvěle to naši zákonodárci vymysleli, do r. 2012 to takhle regulované u těhulí vůbec nebylo. Tak příjemné těhulkování :)

zpc h
Kecalka 408 příspěvků 12.11.14 08:52

@arketarket tak to je bezva…s hypotékou bez peněz, hmm. Zatím tehu nejsem, ale snažíme se, tak zatím jen zjišťují info.
Jinak děkuju :)

veria
Generální žvanilka 24686 příspěvků 1 inzerát 12.11.14 08:55

Funguje nefunguje, zákonný nárok na to je. Pokud zaměstnavatel není schopen přeřadit na místo, které je pro těhotnou bezpečné, máte nárok na náhradu celé mzdy a být doma.

arketarket
Kecalka 237 příspěvků 12.11.14 09:02

@veria jo, ale tomu se z logických důvodů každý zaměstnavatel bude bránit, to spíš nabídnou třeba snížení úvazku na třetinu, polovinu, apod, ale na to taky pozor, protože se mateřská vypočítává z posledních 270 dní v zaměstnání.

veria
Generální žvanilka 24686 příspěvků 1 inzerát 12.11.14 09:05

Tak bránit se může, ale nemá nárok. Soudně by to každý vyhrál, otázka je, zda by do toho někdo šel.
Poloviční úvazek nemá podle mne na těch 270 dnů vliv, to je jedno kolik hodin se denně odpracuje. Ale vlastně by se snížila výše mateřské, to ano.

arketarket
Kecalka 237 příspěvků 12.11.14 09:07

@veria Nevím, mně ale účetní řekla, že se mateřská vypočítává 69% ze základu, takže pokud je snížený úvazek, tak i základ je jiný. Tak jsem to pochopila.

veria
Generální žvanilka 24686 příspěvků 1 inzerát 12.11.14 09:13

Jo, protože za snižený úvazek je méně peněz.

wewe-ricka
Kecalka 244 příspěvků 7 inzerátů 12.11.14 10:38
@arketarket píše:
Ahoj, máš nárok na změnu v rámci prac. pozice, ale z vlastní zkušenosti to moc nefunguje. Já jsem ve 32. tt a sice nepracuju v laborce, ale v úsp, kde máme infekční děti - žloutenku B a C, HIV a podobné hnusy, tak jsem taky musela jít hned na nemocenskou. Převedení na jinou práci u nás nebylo kam. Doporučuju obrnit se trpělivostí. První měsíc mi totiž třeba nepřišly vůbec peníze, takže ohlídat si účetní, zda to poslala na sociálku včas, sociálka má lhůtu na vyřízení 3 týdny!!! Jinak ještě počítej s tím, že první tři týdny jsi doma bez vycházek a pak vycházky omezeně max 6 hodin denně a jen do 19 hod. Takže skvěle to naši zákonodárci vymysleli, do r. 2012 to takhle regulované u těhulí vůbec nebylo. Tak příjemné těhulkování :)

Ja jsem mela vychazky od zacatku nemocenske Sice jenom 6 hodin, ale stanovila jsem si je sama, jak se mi to hodilo a slo to. Na penize jsem taky dlouho necekala, listek na penize jsem nedavala ucetni do prace ale posilala sama primo na socialku a penize jsem mela uz 14-ty den na ucte :potlesk:

blumen
Hvězda diskuse 46929 příspěvků 12.11.14 11:25

Ja bych se se zamestnavatelem nedohadovala, protoze se muze stat, ze po nastupu po rodicaku pak dostane hned vypoved. Oni s tim pocitaji, ze maji lidi strach, vim…

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Obří pavouk i netopýr nebo příšera z moře. I takový horor dokáže nachystat příroda

Příroda občas dokáže divy. Zdaleka však ne jen takové, které nás ohromí a... číst dále >

Česká pošta pod palbou další ostré kritiky: Co Čechům vadí nejvíce?

Česká pošta je už delší dobu terčem hněvu české populace. Na sociální síti... číst dále >