Nemocenská v těhotenství a výpověď ve zkušebce

401
25.7.15 10:42

nemocenská v těhotenství a výpoved ve zkušebce

Ahoj,

ch ise zeptat jak postupovat s nemocenskou v těhotenství a výpovědí.

nemocenská běží normálně dál, ale musí se na sociálku nahlašovat, že skončil pracovní poměr? a jak postupovat s lístky na peníze, mění se to nějak, posílat je budu asi já, že? jelikož je konec zaměstnání, nemá s tím zamětnavatel již nic společného (již neplatí 14 dní, nemocenská je již druhý měsíc). a kam se přesně mají posílat lístky na peníze, je to nějaká pobočka dle trvalého bydiště či jak?

A posední dotaz se týká mateřské, jak zjistím, zda budu mít nárok na mateřskou )ochranná lhůta), stačí zajít na nějakou pobočku sociálky, kde mi řeknou a co vzít s sebou, smlouvy a výpoved?

díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

50114
25.7.15 11:02

Na sociálce nic nahlašovat nemusíš, ale můžeš si tam zavolat a domluvit se, že si budeš lístky na peníze posílat sama. Sociálka je určená podle sídla mzdové účtárny zaměstnavatele.
S mateřskou ti těžko poradit, když jsi nenapsala, jestli máš odpracováno a kdy bys měla na mateřskou nastupovat. Ochraná lhůta je normálně 180, ale jestli jsi skončila ve zkušební době, tak jsi byla v práci nejvýš 3 měsíce, takže jestli se nepletu, tak ochranná lhůta je podle toho, jak dlouho jsi byla teď v zaměstnání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
25.7.15 11:20

Já jsem posílala lístky na peníze normálně do práce i když jsem tam již oficiálně nepracovala a oni to posílali na sociálku. Na mateřskou jsem nárok neměla, ale mohla jsem si volit délku rodičáku, ale já to stejně volila přes chlapa, protože má lepší vyměřovací základ. Nikam jsem nic nehlásila jen pak na zdravotním v tom měli bordel a snad každý tři měsíce po mě chtěli potvrzení od sociálky, že ještě marodím.

• Citovat
  • Upravit
401
25.7.15 11:23
@rigousek píše:
Já jsem posílala lístky na peníze normálně do práce i když jsem tam již oficiálně nepracovala a oni to posílali na sociálku. Na mateřskou jsem nárok neměla, ale mohla jsem si volit délku rodičáku, ale já to stejně volila přes chlapa, protože má lepší vyměřovací základ. Nikam jsem nic nehlásila jen pak na zdravotním v tom měli bordel a snad každý tři měsíce po mě chtěli potvrzení od sociálky, že ještě marodím.

já to právě do prác posílat nechci, rozešli jsme se ve zlém, nutili mě, abych nemocenskou ukončila dřív než mi zruší pracovní pomě, což i mi přišlo divný, ukončit neschopenku a jít za pár dní znova na ni, i doktorka říkala, že to nechá vcelku, že je to blbost, šéf mi řekl, že se s tím nehodlá otravovat, když už tam nebudu..se i bojím, aby ty lístky fakt posílalai na socku či to nezdržovali..radši si to chci posílat sama..musí to být tedy přes sídlo učtarny?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
25.7.15 11:29

@ahhotep Nemusí to být přes sídlo účtárny, nemocenskou ti vyplácí sociálka příslušna místu, kde je účtárna. To si v pohodě zjistíš na infolince ČSSZ, kde se s nimi i můžeš domluvit i to posílání, dají ti adresu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
401
25.7.15 11:30

Tak to si asi budu muset zjistit přes práci, nemají učtarnu jako takovou, dělá jim to někdo externě

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
25.7.15 11:35

To všechno na tý infolince zjistíš. Tam ti řeknou, která pobočka tě vyplácí, i její adresu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4609
25.7.15 12:47

@ahhotep Ja teda presne nevim, ale ta vypoved je platna? Protoze podle me te behem PN vyhodit nemuze, i kdyz jsi ve zkusebce. Ta by se ti mela prodlouzit prave o tu PN. Tzn.mel by pockat, az se vratis a pak te muze vyhodit, ne? Proto asi chtel, at ji prerusis…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8305
25.7.15 13:36
@Philippe píše:
@ahhotep Ja teda presne nevim, ale ta vypoved je platna? Protoze podle me te behem PN vyhodit nemuze, i kdyz jsi ve zkusebce. Ta by se ti mela prodlouzit prave o tu PN. Tzn.mel by pockat, az se vratis a pak te muze vyhodit, ne? Proto asi chtel, at ji prerusis…

ve zkušebce může, akorát nesmí v období prvních dvou týdnů, kdy náhradu za nemoc platí on. jakmile začne platit sociálka, tak výpověď dát může.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4609
26.7.15 15:42

@sagina ty brdo, to jsem vubec netusila :kytka: jeste ze jsem to nemusela nikdy resit…diky :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4609
26.7.15 15:43

@sagina ty brdo, to jsem vubec netusila :kytka: jeste ze jsem to nemusela nikdy resit…diky :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.9.15 10:23

Zdravím,

prosím Vás o rady… Od září jsem začala pracovat. V pátek jsem zjistila, že jsem těhotná - 8.tt (měla jsem nepravidelnou MS), začaly mi silné nevolnosti, křeče, beru utrogestan a píchám clexan… Ve čtvrtek jdu na kontrolu a pravděpodobně mi lékařka napíše neschopenku.

Může mi prosím někdo poradit, jak to bude v zaměstnání? Předpokládám, že mě vyhodí :roll:. Když jim donesu zpětně nemocenskou… hradí zaměstnavatel prvních 14 dní a pak sociálka nemocenskou? Musím odpracovat alespon 1 měsíc, aby měli z čeho vyplácet nemocenskou (dle mzdy) nebo stačí to, co je napsané na smlouvě? Omlouvám se předem, nikdy jsem v takové situaci nebyla a nevím si rady co a jak… Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
69004
13.9.15 10:28

Zaměstnavatel ti zaplatí těch prvních 14 dní a pak tě s největší pravděpodobností vyhodí, pak už to platí OSSZ. Jinak odpracovat měsíc nemusíš, ale pokud ti zaměstnání přesně po sobě nenavazovala, tak nebudeš mít nárok na mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.9.15 10:31

@j.a.n.i1 Děkuji za odpověď. Bohužel, tohle je moje první práce na HPP. Před tím jsem měla jen DPČ a DPP. Takže s mateřskou nepočítám. Jde mi o to, abych vyloženě nezůstala bez koruny. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama