Nemocenská, výpověď a peníze

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ladyajva
Nováček 9 příspěvků 20.07.18 23:15
Nemocenská,výpověď a peníze

Hezký večer, od včerejška jsem na nemocenské a do práce se už ze zdravotních důvodů nevrátím, chci tedy podat výpověď. Vím, že je 2 měsíční výpovědní lhůta. Dejme tomu, že ji podám k dnešnímu dni, proběhnou dva měsíce, ale já budu stále marodit, protože jdu ještě na operaci. Budu dostávat stále peníze, nebo skončením zaměstnání přijdu o nemocenskou? Nikde jsem se to nedočetla.. Novou práci si samozřejmě budu hledat a chci nastoupit co nejdřív, ale netuším, jak dlouho budu muset marodit a bez peněz zůstat nemůžu. Díky

Reakce:

B4RC3LON4
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 20.07.18 23:26

Podle mě budeš brát nemocenskou pořád dal dokonce vim ze i kdyz skončis a několik dní potom neomecnis ze jde pořád marodit

stavros
Kecalka 104 příspěvků 20.07.18 23:44

Pokud zkoncis v praci,tak nebudes dostavat neschopenku,musis byt u nich stale zamestnana,aby jsi mohla dostavat penize ze socialky jinak kdyz ukoncis pracovni pomer,tak nejsi zamestnana a nebudes dostavat ani korunu.

katyna1984
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 20.07.18 23:50

@stavros to není pravda, je tam tuším půlroční ochranná lhůta.

X_Cassiopea
Stálice 91 příspěvků 21.07.18 00:00

Ahoj, mám dotaz, ty zdravotní důvody proč se musí dát výpověď jsou tak vážné, že není možné se po operaci a doléčení vrátit? Nemocenskou vyplácí prvních 14 dní zaměstnavatel (první 3 dny je za 0) poté to z práce předávají na správu sociálního zabezpečení a tam dle výpočtu výdělku vypočítají výši nemocenské kterou vyplácí po celou dobu do ukončení nemocenské. Případná další nemocenská na něco jiného nebo po přerušení se vyplácí po ukončení pracovního poměru jen v ochranné lhůtě 7 dní po ukončení pracovního poměru. To znamená, že další neschopenka znamená výplatu nemocenského až od 15tého dne.
Pokud není nějaký závažný důvod, není potřeba řešit ukončení pracovního poměru před ukončením neschopenky. Po doléčení navrhuji zhodnotit zdravotní stav a případně se se zaměstnavatelem domluvit na ukončení dohodou, převedení na jinou práci která by případně více odpovídala aktuálním zdravotnímu stavu.

stavros
Kecalka 104 příspěvků 21.07.18 00:02

No urcite je lepsi zustat dale v neschopnosti,ale jako zamestnana a dostavat penize ze socialky,kdyz navic jeste musi jit pani na operaci,to se muze take protahnout.Ja myslim,ze kdyz ukoncim pracovni pomer a pujdu marodit,tak proste nedostanu nic a nebo vlastne jo minimum z pracaku cca pul roku.To je pro me lepsi pul roky marodit jako zamestnana a pak treba dat vypoved.Cim dele jste v neschpnosti tim se Vam navysuji penize ze socialky.

zrcadlo
Kelišová 6858 příspěvků 21.07.18 00:03

@stavros @katyna1984 Prosím vás, neraďte ve věcech, kterým nerozumíte.

Zakladatelko, pokud ti poběží stále stejná pracovní neschopnost, konec pracovního poměru nebude hrát roli (lístky na peníze na konci měsíce budeš stále posílat do bývalého zaměstnání). Ale kdybys potřebovala další neschopnost (např. by se stávající ukončila a po dvou týdnech bys musela znovu na operaci), už by byl problém. Osobně bych se v práci zkusila lidsky dohodnout, že bys např. po operaci chtěla skončit dohodou k určitému datu. Dlouhodobě marodící zaměstnance si nikdo dobrovolně držet nebude a určitě ti problémy dělat nebudou (nebo alespoň já když mi přišel těžce nemocný zaměstnanec s tím, že už se asi nebude moct vrátit a čekají ho dvě operace, tak jsem mu řekla, ať si teď nedělá hlavu a ozve se po operacích a domluvíme se tak, jak bude potřebovat. Jednou jsem takhle zaměstnanci našla jinou pozici na zkrácený úvazek a nakonec ve firmě zůstal.)

Edit: Ještě doplním, že pro zaměstnavatele je výhodnější, když skončíš dřív, protože když zůstáváš zaměstnancem roste ti nárok na dovolenou, která se při konci pracovního poměru proplácí (nárok se zkracuje až při hodně dlouhé nepřítomnosti). Ale i tak jsem z pozice zaměstnavatele u dobrých zaměstnanců nikdy netlačila na pilu a nechala je nejdřív si dořešit zdraví. Pro tebe tedy z pozice zaměstnance je odsunutí odchodu výhodné i z pohledu proplacené dovolené.

zrcadlo
Kelišová 6858 příspěvků 21.07.18 00:10
@stavros píše:
No urcite je lepsi zustat dale v neschopnosti,ale jako zamestnana a dostavat penize ze socialky,kdyz navic jeste musi jit pani na operaci,to se muze take protahnout.Ja myslim,ze kdyz ukoncim pracovni pomer a pujdu marodit,tak proste nedostanu nic a nebo vlastne jo minimum z pracaku cca pul roku.To je pro me lepsi pul roky marodit jako zamestnana a pak treba dat vypoved.Cim dele jste v neschpnosti tim se Vam navysuji penize ze socialky.

Meleš páté přes deváté a nemáš pravdu!

X_Cassiopea
Stálice 91 příspěvků 21.07.18 00:18

Ještě doplním pro informaci, dovolená se krátí za prvních 100 dní nemoci o 1/12 nároku a za každých dalších 21 dní o další 1/12.

maskovak
Ukecaná baba ;) 1343 příspěvků 1 inzerát 21.07.18 00:19
@zrcadlo píše:
@stavros @katyna1984 Prosím vás, neraďte ve věcech, kterým nerozumíte.

Zakladatelko, pokud ti poběží stále stejná pracovní neschopnost, konec pracovního poměru nebude hrát roli (lístky na peníze na konci měsíce budeš stále posílat do bývalého zaměstnání). Ale kdybys potřebovala další neschopnost (např. by se stávající ukončila a po dvou týdnech bys musela znovu na operaci), už by byl problém. Osobně bych se v práci zkusila lidsky dohodnout, že bys např. po operaci chtěla skončit dohodou k určitému datu. Dlouhodobě marodící zaměstnance si nikdo dobrovolně držet nebude a určitě ti problémy dělat nebudou (nebo alespoň já když mi přišel těžce nemocný zaměstnanec s tím, že už se asi nebude moct vrátit a čekají ho dvě operace, tak jsem mu řekla, ať si teď nedělá hlavu a ozve se po operacích a domluvíme se tak, jak bude potřebovat. Jednou jsem takhle zaměstnanci našla jinou pozici na zkrácený úvazek a nakonec ve firmě zůstal.)

Edit: Ještě doplním, že pro zaměstnavatele je výhodnější, když skončíš dřív, protože když zůstáváš zaměstnancem roste ti nárok na dovolenou, která se při konci pracovního poměru proplácí (nárok se zkracuje až při hodně dlouhé nepřítomnosti). Ale i tak jsem z pozice zaměstnavatele u dobrých zaměstnanců nikdy netlačila na pilu a nechala je nejdřív si dořešit zdraví. Pro tebe tedy z pozice zaměstnance je odsunutí odchodu výhodné i z pohledu proplacené dovolené.

presne tak,precizni odpoved

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63309 příspěvků 3 inzeráty 21.07.18 08:17
@stavros píše:
Pokud zkoncis v praci,tak nebudes dostavat neschopenku,musis byt u nich stale zamestnana,aby jsi mohla dostavat penize ze socialky jinak kdyz ukoncis pracovni pomer,tak nejsi zamestnana a nebudes dostavat ani korunu.

Nepis blbosti, kdyz o tom vis kulovy, tak radeji neodpovidej. Pn z ossz bude samozřejmě dostavat i nadale.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Muchlovačka dne: Modelka Němcová div nevytrhla tajemnému fešákovi jazyk

Slavná česká topmodelka Petra Němcová (39) si v současné chvíli užívá... číst dále >

Uspěje album Vondráčkové Růže na rozdíl od propadáku The Perfect Kiss?

To, že její nový film The Perfect Kiss je propadák, ji neodradí od další... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >