Nemocné dítě u rozvedených rodičů

461
9.2.09 17:40

Nemocné dítě u rozvedených rodičů

Ahoj holky, byla bych ráda, kdyby mi někdo poradil a napsal vlastní zkušenosti. Jsem rozvedená, můj bývalý mi dělá naschvály, terorizuje mě a mstí se mi přes naší šestiletou dceru. Dceru mám ve své péči, styk je upraven soudne, nekomunikujeme spolu, předáváme si dceru v přesný čas určený soudem. Soud ale bohužel nemyslel na nemoc dceři a nedefinoval v rozhodnutí soudu, jak se to řeší v případě nemoci dcery. Bývalý měl dceru minulý týden o jarních prázdninách, onemocněla u něj, napsal mi to, ale nepřivezl mi ji. Chápu, že byla u něj a tak se o ní chtěl starat (tedy jeho máma). Vrátil mi ji po týdnu, ale její nemoc se moc nelepší, jsem s ní od včerejška doma. Tento týden by ji měl mít od středy od pěti hodin do čtvrtka do pěti hodin. Léčím ji, držím ji v klidu a v teple, myslím si, že je blbost, abych mu ji dávala, když je nemocná. Pokoušela jsem se mu to v klidu říct, ale on klasicky dělá naschvále a trvá na tom, že si pro ni ve středu přijede. Jsem povinna mu ji vydat, když je nemocná? (když je v mé péči?). Co mám dělat? Předem děkuji za rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

585
9.2.09 17:56

Zeptala bych se na sociálce, ale myslím že povinna nejsi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
9.2.09 18:11

Ahoj bonanzo,
vlastní zkušenost nemám. Ale moje sestra je rozvedená a má ve vlastní péči tříletého klučíka. Na nemoc se ptala sociální pracovnice a ta jí řekla: V případě nemoci zůstává dítě u osoby, které je dítě svěřeno (v tomhle případě u tebe) a tato doba se druhému rodiči (tj. otci) nenahrazuje - tj. pokud kvůli dceřině nemoci zmešká tvůj ex víkend s dcerou, neznamená to, že příští jí bude automaticky mít jako náhradu - pokud se tak spolu nedomluvíte.
To je všechno, co vím, ale netuším, jestli jde jen o názor soc.pracovnice nebo je to někde napsané jako dané pravidlo. Asi bych taky zavolala na sociálku a poptala se.
Selským rozumem bych řekla, že by dítě mělo zůstat v klidu, tam kde bydlí a ne se stěhovat jinam… Snad to otec pochopí ne? Tady jde o dceru a ne o vaše soukromé spory, tak se zkuste nějak domluvit.
Romana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
9.2.09 19:10

Myslím že zákon todle neupravuje ( nemoc při stanovených návštěvách ). To znamená že bys ji musela vydat ale pokud to neuděláš on s tím nic nenadělá, max. může podat žalobu ale to je samo o sobě nesmysl když jinak se stanovený návštěvy dodržují a je to ještě k tomu kvůli nemoci. Píšeš že ji posledně taky měl dýl než měl proto že u něj onemocněla, to je snad logický že nemocný dítě nebudu přepravovat od rodiče k rodiči. Stejně tak by to měl pochopit opačně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
10.2.09 13:53

My jsme se dohodli mezi sebou, na základě selského rozumu :), že když bude mít dítě rýmu, kašel, tak o.k., tatínek si přijede. Ale pokud bude nemocné víc - průjem, zvracení, tak prostě zůstane u toho, u koho právě je a vyměníme si ho, až bude v pořádku. Tak bych se snažila tvému manželovi vysvětlit, že snad dítě je na prvním místě a dohady rodičů by měly zůstat někde daleko zatím… alespoň u inteligentních lidí.
Tyhle půtky nezávidím :(.

• Nahlásit
  • Citovat
20
10.2.09 22:59

Tak nám to soudkyně výslovně řekla (Klárka je z prvního manželství) - bude-li nemocná, zůstane doma (u matky) a tatínek se na ní může přijít podívat bude-li chtít a jak bylo již psáno, tento čas se nenahrazuje, tzn., že k otci půjde až další termín, kdy k němu má jít …

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
11.2.09 22:31

Ahoj,
přidávám názor OSPOD, protože jsem si to dneska zjišťovala kvůli sobě.
Náš OSPOD je chlap, říkal, že pokud je dítě ve stavu, kdy by mohlo jít k otci (má jen kašel, rýmu a další podobné záležitosti), mělo by k otci jít. Otec by měl být schopen postarat se i o nemocné dítě. Je také třeba vzít v úvahu doporučení lékařky. Pokud lékařka řekne, aby bylo dítě doma, tak přes to nejede vlak. Pokud je dítě hodně nemocné a otec si je nemůže vzít, bylo by fér si s ním nějaký další víkend prohodit a nahradit mu to. Je to prý velmi ošemetné a říkal, že maminky rády zneužívají drobné zdravotní problémy svých dětí k tomu, aby je otec nedostal. Přiznám se, že ty maminky plně chápu.
Moje děti jsou nemocné, mají kašel, ale takový, že jsem dneska musela k doktorce, s oběma. Holčička to snáší docela dobře, ale chlapeček prokašlal celé odpoledne skoro v kuse, několikrát se poblinkal. S otcem jsem domluvená, že zítra zavolá, jak jim je a podle toho si je buď vezme, nebo nevezme. Výživné mi platí buď pozdě, nebo mi ho samovolně krátí. Na léky ani na nic jiného mi nepřispívá, když chci dětem dávat nějaký volně prodejný lék, tak jim ho musím dát sebou, sám jim ho nekoupí. Má asi 8× vyšší příjem než já (já mám rodičák 3.800,–). Přesto dětem kromě výživného (kráceného) na nic nepřispěje. Jestli si je zítra nebude moct vzít, tak slibuju, že mu víkend nevyměním. Ani za nic na světě. Možná jsem mrcha, ale on potřebuje taky dostat přes ruce. Chudák tatínek, o rodičovská práva by se handrkoval a rodičovské povinnosti a placení nechává zcela na mě.
No nic, to byl jen dovětek pro ty, co nechápou, jak je možné, že se rodiče nedohodnou ohledně dětí na ničem. V mém případě platí, nemůžu se dohodnout, protože protistrana se mnou nekomunikuje. Na maily a SMS neodpovídá, když mu předávám děti, tak se mnou nemluví, když mu něco říkám, otočí se a jde pryč.
No nic, vykecala jsem se, díky.

• Nahlásit
  • Citovat
461
12.2.09 13:30

Ahoj, to jsem zase já, zakladatelka této diskuse. Jen vám chci napsat, jak to dopadlo.Bývalý manžel měl dceru na jarní prázdniny - celý minulý týden (byly v tom i dva víkendy), vrátil mi ji v neděli večer s tím, že je hrozně nemocná, má obrovský kašel, blinkala, smrká, museli jet na pohotovost - to už mi psal v průběhu toho týdne, co ji měl - samozřejmě,aby mě nervoval. Při předávání v neděli mi ještě řekl, jak je na tom špatně, že s ní musím být doma a léčit ji. Dcera měla kašel, hodně smrkala, tak jsem se rozhodla, že ji budu celý týden léčit, nebude chodit do školky - protože tuto neděli jsme navíc měli odjet na hory (tak jsem ji potřebovala vykurýrovat). Bývalý měl mít dceru tento týden ze středy na čtvrtek (ve středu v pět si ji bere a ve čtvrtek v pět vrací - jednou za 14 dní). Už v úterý jsem mu psala, že na tom není pořád dobře, že by nebylo nejlepší když by si ji bral. Že se tento týden zůstane léčit u mě, že ji nemá cenu převážet na jednu noc. Snažila jsem se mu to v klidu vysvětlit, ale on na to,že ji stejně bude chtít za každou cenu. Navíc vím, že v baráku, kde s ní přespává u rodičů je v zimě max 18 stupňů (i dcera si stěžuje, že je tam zima). Nabízela jsem mu i náhradní přespání (nehledě na to, že jsem mu slíbila, že mu dceru dám na týden v březnu na hory, když ji vůbec neměl podle rozhodnutí soudu mít). Již včera odpoledne mi psal, že stejně přijede a jestli v pět hodin nebuud s dcerou před barákem, jde na policii. Opravdu přijel, zavolal mi - pokušela jsem se mu znovu domluvit, on zavěsil a jel na policii. Asi za hodinku přijel s policií před barák. Šla jsem dolů, řekla jsem policajtce svoji verzi, pak oni na mne, že by alespoň viděl u dveří. Tak jsem jeli nahoru, dceru jsem oblékla a přivedla ke dveřím. Viděl ji tak 3 minuty. Nevím, co to mělo za smysl, jenom nervování a stresování dcery. Měl ji celý minulý týden, mohl si ji užít, teď ji neviděl jen dva dny a předvedl tohle divadlo. Navíc minulý týden chodil do práce a dceru mu hlídala matka.
Policajtka říkala, že udělá zápis a že budou chtít zprávu lékařky. Lékařka sama viděla, že na tom není dobře, ale převozu samozřejmě byla schopná. Myslím, že dítě je schopné převozu téměř vždy, když nemá 40 teploty.
Ptala jsem se na to právníka. Řekl mi, že tohle bohužel zákon neupravuje. A to, že jsem ji v nemoci nedala, neporušuji žádný zákon a žádný problém z toho mít nebudu. Ještě když ji vždy předávám přesně a podle soudu. On by ji také nedal, když by byla nemocná.
Hlavně mě začnou napadat i takové věci, jako kdybych ji dala, tak bývalý ji nechá klidně vystydnout atd., aby se mi mstil, aby dcera byla nemocná i na horách a já se tím nervovala. Je to neskutečnej hajl, tohle je samozřejmě tak desetina, co mi neustále dělá, vyhrožuje, sleduje atd. atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
12.2.09 13:46

Bonanzo a anonymní,
to je teda hrůza co tu popisujete. Bonanzo, to by manžel fakt nechal nastydnout dceru jen proto, aby vám zkazil dovolenou? Z toho je mi teda nedobře :( A ta scéna s policajtama byla taky asi děs. Snad čas trochu otupí tu zášť a budete schopni se kvůli dceři nějak domluvit. Tohle téma mi úplně připomíná rozvod mojí sestry, to bylo taky drsný, ale dneska už je to lepší, už spolu komunikují celkem dobře.
Romana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
12.2.09 16:56

Bonanzo, udělala si dobře, a po tomdle výstupu bych si být tebou hodně rozmyslela jestli mu ji dám v tom březnu v době kdy ji mít nemá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
12.2.09 21:39

Ahoj Bonanzo,
s doktorkou se domluv, ať Ti napíše, že by jí převoz venku a do studeného prostředí neudělal dobře.
Já jsem musela dát k soudu potvrzení od dětské lékařky, že jsem schopná se postarat o děti a že jsem v péči o ně nic nezanedbala. Domluvila jsem se s ní, jak to potřebuju napsat. Napsala pravdu a soudu to stačilo.
Jinak jsem počítala s tím, že děti dneska odjedou. Kluk měl sice ráno zvýšenou teplotu, ale po telefonické konzultaci s jeho lékařkou jsem se rozhodla, že děti k tátovi pojedou. V jednu hodinu mi od něj přišla SMS, že když budou děti v pohodě a bez teplot, tak si pro ně přijede jako obvykle. Ještě, že jsem mu hned nenapsala, aby si pro ně přijel, že jsou v pořádku, protože po poledním spaní (dneska výjimečně 2 hodiny, usnula jsem s dětmi) měl klučík teplotu skoro 39. Tak jsem mu zavolala, že děti nikam nejedou. Teď má tak něco málo přes 37. Vůbec nevím, jak je to možné, když mě ráno doktorka upozorňovala, že nemůže mít víc jak 37,5 a ani tolik by mít neměl.
Tak jsem zvědavá, kdy se otec začne hlásit o svoje práva.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama