Nemůžu jít do práce - zavřené školky a konec rodičáku

9.4.21 09:04

Nemůžu jít do práce - zavřené školky a konec rodičáku

Ahoj holky,

někdy v září jsem tu řešila, že děti nastoupily do školky a já musím do práce, že pro mě bude nepříjemné být déle než půl hodiny v roušce např. cestou do práce. Hned na to schválili naši politici povinnost nosit roušky v práci. V první chvíli jsem se z toho malém zhroutila. Pak jsem si ale řekla, že mám přece dost času do května, než mi skončí rodičák, že se pravidla zase změní, situace pravděpodobně zlepší. Ano, tak naivní jsem byla…

Pak přišla polovina října, nejstarší syn musel na distanční výuku. Chodí do 4. třídy. Tak jsem dala děti ze školky, protože ho přece nenechám samotného doma s pocitem, že mám stále dost času. Mezitím nejstarší syn oslavil v listopadu 10. narozeniny, po kterých bych v případě zaměstnání neměla nárok ani na ošetřované. Nakonec šly děti do školky a školy až v prosinci, pro jistotu jen do konce roku.

V lednu by děti do školky sice mohly, ale syn do školy stále ne. Po Vánocích se navíc v širší rodině vyskytl COVID. Měla jsem strach, tak jsem je nechala doma, pustila do školky na začátku února, kdy se situace zlepšovala a vypadalo to, že by snad i starší děti mohly brzy do školy. Jenže ouha. Přešel únor a na jeho konci opět všechno špatně a ještě se přitvrdilo, v březnu jsme skončili navíc na karanténě, prostě hrůza.

Je duben, syn se chystá na rotační výuku, která je úplně na nic, protože polovinu času bude stejně doma, děti do školky nepustí. Práce v nedohlednu. Mohla bych dělat home office a už jsem i na to koukala, ale zatím nic nemám, musela bych navíc doma pracovat ve stresu a plném nasazení při péči o 3 děti, mám jenom jeden notebook pro syna, musela bych narychlo kupovat nový. Jsem už zoufalá a nevím, jak to řešit.

Vím, že je spousta lidí, kteří těžce onemocněli, jiní krachují a podobně, že ve srovnání s tím si až tak nemám na co stěžovat. Zatím. Jenže nemůžeme žít jen z přítelova příjmu. Dřív nebo později to bude velký problém. Chci se tedy zeptat, jestli nevíte, jak se to řeší v takových případech, kdy by mi po skončení rodičáku děti stále nemohly nastoupit do školky, jestli mám na něco nárok nebo jak se to řeší. Případně, co byste mi poradily?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20068
9.4.21 09:13

Taky jsem doma bez příjmu, živí nás manžel a do září bez výhledu na zlepšení. Hledej práci na doma, třeba i manuální nebo práci na víkendy a o víkendu se bude o děti starat otec…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63573
9.4.21 09:15

@PerličkaM. Dokud je školka pro děti zavřená, máš nárok na očr. Pokud nejsou předškoláci s povinnou výukou. Pokud vím, aktuálně se otevírá školka jen pro předškoláky. Až se školka otevře, tak děti tam a práce. Nebo práce ala brigáda, když bude hlídat chlap. Moc možností nemáš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63573
9.4.21 09:16

Jinak očr, pokud jsi stále zaměstnaná, pokud ne, tak úřad práce a podpora v nezaměstnanosti

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 09:33
@PerličkaM. píše:
Ahoj holky,

někdy v září jsem tu řešila, že děti nastoupily do školky a já musím do práce, že pro mě bude nepříjemné být déle než půl hodiny v roušce např. cestou do práce. Hned na to schválili naši politici povinnost nosit roušky v práci. V první chvíli jsem se z toho malém zhroutila. Pak jsem si ale řekla, že mám přece dost času do května, než mi skončí rodičák, že se pravidla zase změní, situace pravděpodobně zlepší. Ano, tak naivní jsem byla…

Pak přišla polovina října, nejstarší syn musel na distanční výuku. Chodí do 4. třídy. Tak jsem dala děti ze školky, protože ho přece nenechám samotného doma s pocitem, že mám stále dost času. Mezitím nejstarší syn oslavil v listopadu 10. narozeniny, po kterých bych v případě zaměstnání neměla nárok ani na ošetřované. Nakonec šly děti do školky a školy až v prosinci, pro jistotu jen do konce roku.

V lednu by děti do školky sice mohly, ale syn do školy stále ne. Po Vánocích se navíc v širší rodině vyskytl COVID. Měla jsem strach, tak jsem je nechala doma, pustila do školky na začátku února, kdy se situace zlepšovala a vypadalo to, že by snad i starší děti mohly brzy do školy. Jenže ouha. Přešel únor a na jeho konci opět všechno špatně a ještě se přitvrdilo, v březnu jsme skončili navíc na karanténě, prostě hrůza.

Je duben, syn se chystá na rotační výuku, která je úplně na nic, protože polovinu času bude stejně doma, děti do školky nepustí. Práce v nedohlednu. Mohla bych dělat home office a už jsem i na to koukala, ale zatím nic nemám, musela bych navíc doma pracovat ve stresu a plném nasazení při péči o 3 děti, mám jenom jeden notebook pro syna, musela bych narychlo kupovat nový. Jsem už zoufalá a nevím, jak to řešit.

Vím, že je spousta lidí, kteří těžce onemocněli, jiní krachují a podobně, že ve srovnání s tím si až tak nemám na co stěžovat. Zatím. Jenže nemůžeme žít jen z přítelova příjmu. Dřív nebo později to bude velký problém. Chci se tedy zeptat, jestli nevíte, jak se to řeší v takových případech, kdy by mi po skončení rodičáku děti stále nemohly nastoupit do školky, jestli mám na něco nárok nebo jak se to řeší. Případně, co byste mi poradily?

Myslím že jsi na tom ještě dobře.
Já jsem samoživitelka a dítě 8 let. V práci mám úvazek na 4 h tudíž má mzda je v době Očr jen 5000 tisíc. Pobírám ještě ID, který mi nejspíš za měsíc seberou. Výživné otec málokdy pošle. Mé dítě je nemocné a léky stojí měsíčně 1000. Máme to tak akorát na doraz. Až bude rotační výuka, tak ještě projedu měsíčně cca 1200 Kč. Co bych dala za to abych měla doma chlapa, který by pomohl :( Jeden plat navíc by nám hodně pomohl.
Rodina ani nikdo jiný není ochoten mi alespoň pohlídat dítě, jsem na to vše opravdu úplně sama. Jednou až tohle všechno skončí na sebe můžu být opravdu pyšná :lol: prosím anonym, citlivé informace.

• Citovat
  • Nahlásit
13113
9.4.21 09:36

Veľa možností nemáš, ak si zamestnaná tak očr, ak nie úrad práce. Práca buď na víkendy alebo skrátený úväzok keď bude priateľ doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1135
9.4.21 09:48
@PerličkaM. píše:
Ahoj holky,

Radu nemám, ale posílám alespoň :hug:. Nejsi v tom sama. Zavřené školky jsou od vlády hrozně bezohledné. Raději řeší otevírání hospod než školek…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
946
9.4.21 10:01

Drž se, je to šílená doba. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6018
9.4.21 11:34

@PerličkaM. jak už zaznělo výše - když ti zaměstnanecký poměr trvá, tak se vrátíš a nastoupíš hned na OČR, jinak jen úřad práce a za těch pár měsíců, než ti skončí podpora se snad situace zlepší

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
396
9.4.21 12:17
@Anonymní píše:
Myslím že jsi na tom ještě dobře.
Já jsem samoživitelka a dítě 8 let. V práci mám úvazek na 4 h tudíž má mzda je v době Očr jen 5000 tisíc. Pobírám ještě ID, který mi nejspíš za měsíc seberou. Výživné otec málokdy pošle. Mé dítě je nemocné a léky stojí měsíčně 1000. Máme to tak akorát na doraz. Až bude rotační výuka, tak ještě projedu měsíčně cca 1200 Kč. Co bych dala za to abych měla doma chlapa, který by pomohl :( Jeden plat navíc by nám hodně pomohl.
Rodina ani nikdo jiný není ochoten mi alespoň pohlídat dítě, jsem na to vše opravdu úplně sama. **Jednou až tohle všechno skončí na sebe můžu být opravdu pyšná****** :lol: prosím anonym, citlivé informace.

Buď na sebe pyšná už teď. Já vím, jaké to je starat se sama o dítě/děti. Až tohle všechno skončí, uleví se všem. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 15:29

Mohla bych taky prosím radu? Řeším podobnou situaci s tím, že bych se měla vracet, původně to mělo být už loni, tak jsem natáhla na 4 rok, poněvadž situace byla divná a myslela jsem, že se do roka vyřeší. To byl jediný vstřícný krok od zaměstnavatele s tím, že nepůjdu na OČR a oni mi ještě rok podrží místo. Teď v květnu tlačí na návrat, ale nechce mi nijak vyjít vstříc s kratším úvazkem, buď konec nebo na plno a já vím, že to není možné. Bude dělat schválnosti a stejně mě vyštvou a určitě už to nebude formou dohody, tak se snažím udělat co jde. Chci tedy dohodu o ukončení, ale zaměstnavatel uvedl, že chci já, což je pravda, ale jen skrz stále nevyřešenou situaci ohledně dětí. Co já vím co bude v květnu. Jenže budu mít o to nižší podporu v nezaměstnanosti, existuje ještě překážka ta péče o dítě, dcera není před školačka, v květnu jí budou 4 roky. Je tam nějaký jiný paragraf, ale nevím, zda na to zaměstnavatel přistoupí. Mohu to prosím takto vyřešit? Máme ještě jedno dítě na prvním stupni ZŠ. Já opravdu nevím, co si počít. Má s tím prosím někdo zkušenost? @Janli @martina.se @K2 8611 @vulpes @Kipa22

• Citovat
  • Nahlásit
6018
9.4.21 16:16

Anonymní, já bych to neřešila hned odchodem na dohodu. Jestli s tou prací tedy stejně už nepočítáš, tak se normálně vrať a jdi záhy na OČR. Tím máš na pár týdnů vystaráno. Až budou moci děti do školky, tak zažádej písemně o zkrácení úvazku. Pokud se jim nebude chtít, musí to zdůvodnit nebo se budou muset chtít i oni dohodnout na podmínkách tvého odchodu.
Není to fér vůči zaměstnavateli, ale on se k tobě teď taky nestaví moc fér. Vždycky se dá řešit nějaký kratší úvazek, pokud by o tebe stáli. Tam kde rovnou tvrdí, že to nejde, tak je to většinou jen forma nátlaku, abys nějak odešla sama a oni nemuseli řešit výpověď a odstupné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 17:09
@vulpes píše:
Anonymní, já bych to neřešila hned odchodem na dohodu. Jestli s tou prací tedy stejně už nepočítáš, tak se normálně vrať a jdi záhy na OČR. Tím máš na pár týdnů vystaráno. Až budou moci děti do školky, tak zažádej písemně o zkrácení úvazku. Pokud se jim nebude chtít, musí to zdůvodnit nebo se budou muset chtít i oni dohodnout na podmínkách tvého odchodu.
Není to fér vůči zaměstnavateli, ale on se k tobě teď taky nestaví moc fér. Vždycky se dá řešit nějaký kratší úvazek, pokud by o tebe stáli. Tam kde rovnou tvrdí, že to nejde, tak je to většinou jen forma nátlaku, abys nějak odešla sama a oni nemuseli řešit výpověď a odstupné.

Já se popravdě nechci dohadovat. Oni pro tyhle případy mají tým právníků. Chci odejít teď a v klidu. Myslela jsem, že se to povede tím, když požádám o prodloužení, nepočítala jsem s místem. Jde mi pouze o formu dohody. Já velmi dobře vím, jak tam končí to, když se někdo postaví na zadní. Žádné písemné vyjádření mi nikdo nikdy nedá. Zato psycho teror bude zajištěný a o to fakt nestojím.

• Citovat
  • Nahlásit
6018
9.4.21 17:18
@Anonymní píše:
Já se popravdě nechci dohadovat. Oni pro tyhle případy mají tým právníků. Chci odejít teď a v klidu. Myslela jsem, že se to povede tím, když požádám o prodloužení, nepočítala jsem s místem. Jde mi pouze o formu dohody. Já velmi dobře vím, jak tam končí to, když se někdo postaví na zadní. Žádné písemné vyjádření mi nikdo nikdy nedá. Zato psycho teror bude zajištěný a o to fakt nestojím.

No a co myslíš tou „formou dohody“? Ta je, myslím, vždy stejná. Její podstata je, že dvě uvedené strany se dohodly, k jakému datu (a za jakých podmínek) končí pracovní smlouva. Nepíše se tam nic o tom, kdo to navrhnul a kdo přijal. Proto je to dohoda - obě strany se dohodly :nevim: V opačném případě je to výpověď, kterou dává buď zaměstnanec nebo zaměstnavatel

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 18:09

@vulpes pokud mi podepíše dohodu, kdy sice já chci, ale se závažnými důvody, tak mi nebude tak výrazně kracena podpora. Ale já nevím za jakých okolností takovou dohodou lze uplatnit. Zákon něco říká, nicméně tomu výkladu nerozumím. Protože na péči do 4 let už to nejde, ale jsou tam i jiné důvody a nevím, zda se mě týkají. Taky vůbec nevím z čeho by se mi výše podpory počítala, či z posledního zaměstnání nebo z průměrné mzdy.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat