Nenásilná komunikace, kdo má natrénováno?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Hanyžka1
Kecalka 133 příspěvků 05.05.19 08:21
Nenásilná komunikace, kdo má natrénováno?

Často při pročítani diskuzí narážím na termín nenásilná komunikace. Když tak hezky leje, sedla jsem k netu, koukla i na videa a docela mě překvapilo, v kolika situacích člověk poznává sám sebe a jak blbě reaguje a co ta reakce dokáže způsobit. Mám otázku na Vás ze zkušenostmi. Dá se naučit nenásilné komunikaci, vedly vás k tomu až třeba problémy ve vztahu, práci a má to výsledky? Např partner, šéf se začal chovat lépe? Řekla bych, že je to docela těžké, ale výzva. Hezký den :)

Reakce:
Uživatel je onlineJanli
Echt Kelišová 8784 příspěvků 05.05.19 09:05

Intuitině jsem se to metodou pokus omyl naučila už dávno. Sice mě to stálo dost nervů a sebeovládání, ale vyplatilo se to. Komunikaci a rétoriku má opravdu smysl pilovat a trénovat.

Ou
Echt Kelišová 7692 příspěvků 05.05.19 11:37

Ano - v okamžiku, kdy začneš komunikovat jinak, začne i druhá strana reagovat jinak, než do obvyklého zaseknutí.

Zas až tak složité to není, pokud se člověk smíří s tím, že to není strategie, jak dostat toho druhého tam kam chci, ale cesta jak respektovat svoje potřeby a potřeby druhých lidí a hledat dohodu, ve které budou spokojení všichni. Často je paradoxně náročnější respektovat vlastní potřeby a zároveň se smířit s tím, že za jejich naplnění nejsou zodpovědní ti druzí.

Samozřejmě že se tomu dá naučit, komunikace která se dá měnit, učit se a trénovat. Vlastně daleko snadněji než většina dalších aspektů lidského života.

Hanyžka1
Kecalka 133 příspěvků 05.05.19 12:08

@Ou zdravím :) všimla jsem si, ze jsi propagátor této metody a asi se hodně venujes psychologii. Mas návod jak začít? Tipy na dobře pochopitelnou literaturu apod. Je to výzva, doufám, že budu lepší já, což povede ke změně druhé strany.

darka15
Kecalka 379 příspěvků 05.05.19 15:45
@Ou píše:
Ano - v okamžiku, kdy začneš komunikovat jinak, začne i druhá strana reagovat jinak, než do obvyklého zaseknutí.

Zas až tak složité to není, pokud se člověk smíří s tím, že to není strategie, jak dostat toho druhého tam kam chci, ale cesta jak respektovat svoje potřeby a potřeby druhých lidí a hledat dohodu, ve které budou spokojení všichni. Často je paradoxně náročnější respektovat vlastní potřeby a zároveň se smířit s tím, že za jejich naplnění nejsou zodpovědní ti druzí.

Samozřejmě že se tomu dá naučit, komunikace která se dá měnit, učit se a trénovat. Vlastně daleko snadněji než většina dalších aspektů lidského života.

Co nenásilná komunikace a hysterické osobnosti? Funguje to taky?

Váš příspěvek
Reklama