Nenastoupení do práce - sankce, náhrada škody?

9.4.17 09:55

Nenastoupení do práce - sankce, náhrada škody??

Dobrý den,
potřebovala bych poradit-sháním novou práci, minulý a předminulý týden jsem byla na docela hodně pohovorech. Na jedno místo už mě vybrali, v pondělí mám jít podepsat smlouvu, s tím, že nástup by byl ale až za měsíc. Potřebovala bych vědět, pokud smlouvu tedy podepíšu, ale poté dostanu jinou lepší nabídku práce, můžu nenastoupit? Nebo jak bych měla postupovat? Děkuji za každou radu. :) :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3391
9.4.17 10:07

Mrkni do te smlouvy, klasicky bývá tříměsíční zkusebka, během které můžeš kdykoli skoncit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1277
9.4.17 10:09

Podle me nenastoupit nemůžeš. Ve smlouvě budeš mít danou vypovedni lhůtu a minimálně tu tam budeš muset byt. Možná, ze bude mít zamestavatel osetrene smlouvou i ty sankce, kdyby si nedorazila. Proste když podepises, musíš nastoupit :nevim: Aspoň tak to vnímám já. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1277
9.4.17 10:11
@Elishka1 píše:
Mrkni do te smlouvy, klasicky bývá tříměsíční zkusebka, během které můžeš kdykoli skoncit

Je pravda. Na zkušenou jsem zapomněla. Takže muzes dat výpověď hned druhý den. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2605
9.4.17 10:18
@mamina89 píše:
Podle me nenastoupit nemůžeš. Ve smlouvě budeš mít danou vypovedni lhůtu a minimálně tu tam budeš muset byt. Možná, ze bude mít zamestavatel osetrene smlouvou i ty sankce, kdyby si nedorazila. Proste když podepises, musíš nastoupit :nevim: Aspoň tak to vnímám já. ;)

Jenže je ještě zkušební lhůta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1277
9.4.17 10:20
@Nowuka2 píše:
Jenže je ještě zkušební lhůta.

Už jsem na to reagovala. Prectete si celou diskuzi :zed: :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.17 10:21

A co odstoupení od smlouvy? Někde jsem četla, že:" pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán v pracovní smlouvě. Podpisem tedy ještě pr. poměr nevznikl." Tak nevím jestli by to v tomhle případě platilo :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5740
9.4.17 10:33

@janka93 Nenastoupit můžeš, ale mohou Tě zažalovat o náhradu škody.

Samozřejmě ideální je včas jim oznámit, že nenastoupíš. I tak Tě ale mohou zažalovat.
Příp. nastoupit a skončit hned ve zkušební době. To se ale může posoudit jako účelové jednání a opět Tě mohu zažalovat.

A pokud jsi jim jim už řekla, že nabídku přijímáš, i když ještě nemáš podepsanou smlouvu a nenastoupíš, tak opět Tě mohou zažalovat - jedná se o tzv. předsmluvní odpovědnost.

Ale ani v jednom případě by do toho dle mě ten zaměstnavatel nešel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.17 10:37
@Adinal píše:

Samozřejmě ideální je včas jim oznámit, že nenastoupíš. I tak Tě ale mohou zažalovat.
Příp. nastoupit a skončit hned ve zkušební době. To se ale může posoudit jako účelové jednání a opět Tě mohu zažalovat.

A pokud jsi jim jim už řekla, že nabídku přijímáš, i když ještě nemáš podepsanou smlouvu a nenastoupíš, tak opět Tě mohou zažalovat - jedná se o tzv. předsmluvní odpovědnost.

Ale ani v jednom případě by do toho dle mě ten zaměstnavatel nešel.

Děkuji, tak teď jsem úplně klidná :? 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1535
9.4.17 10:42
@Adinal píše:

Ale ani v jednom případě by do toho dle mě ten zaměstnavatel nešel.

Jen tak pro zajímavost. Setkala jste se někdy s případem, kdy byla sjednána zkušebka, zaměstnanec skončil a byl úspěšně žalován? Nedokážu si to představit. Jedině snad, že by zkušebka byla do smlouvy dána na popud zaměstnance. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5740
9.4.17 10:48
@enyf píše:
Jen tak pro zajímavost. Setkala jste se někdy s případem, kdy byla sjednána zkušebka, zaměstnanec skončil a byl úspěšně žalován? Nedokážu si to představit. Jedině snad, že by zkušebka byla do smlouvy dána na popud zaměstnance. :think:

Nesetkala, proto jsem psala, že si myslím, že ani v jednom případě by do té žaloby zaměstnavatel nešel.
Ale umím si představit, že pokud by tam jeden den nastoupila, druhý den skončila a hned nastoupila do jiné práce, že by se to žalovat dalo. Ale s jakou nadějí na úspěch, to je otázka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5740
9.4.17 10:50
@janka93 píše:
Děkuji, tak teď jsem úplně klidná :? 8o

Tak to je úskalí, pokud nejednáš fér.
Nevím, co je na tom těžkého říct, že si potřebuješ vše rozmyslet a dáš vědět třeba do dvou týdnů, zda nabídku přijímáš či nikoli. Pokud hned přijmeš, co ti někdo nabídne tak to je tvůj problém.
Ale jak jsem psala, těžko zaměstnavatel do té žaloby půjde, takže relativně klidná být můžeš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.17 10:53

Ale já jsem ještě nic neodsouhlasila, domluvili jsme se, že zítra probereme podrobnosti, potom se teprve rozmyslím co a jak, jenom jsem chtěla vědět jak se to potom řeší, protože ten nástup není hned.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5740
9.4.17 10:56
@janka93 píše:
Ale já jsem ještě nic neodsouhlasila, domluvili jsme se, že zítra probereme podrobnosti, potom se teprve rozmyslím co a jak, jenom jsem chtěla vědět jak se to potom řeší, protože ten nástup není hned.

V úvodním příspěvku píšeš, že v pondělí máš jít podepsat smlouvu, tak to je zas jiná informace než píšeš teď.
Každopádně na Tvůj dotaz jsem ti již odpověděla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4215
9.4.17 10:57
@Elishka1 píše:

Přesně tak, nevím nad čím přemýšlíš. Nebo ti rovnou řekli, že zkušebku mít nebudeš? Pak by byly obavy na místě. Takhle ne, můžeš opravdu odejít ze dne na den, když budeš mít výhodnější nabídku. A neviděla bych na tom nic špatného, dělá se to běžně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama