Nenavazující přechod z RD na MD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lassi
Povídálka 16 příspěvků 29.09.14 21:18
Nenavazující přechod z RD na MD

Ahoj maminky, zakládám nové téma, protože mám více dotazů a možná jste se některá v podobné situaci nacházela a můžete mi poradit. Jsem momentálně s dcerou na RD a v půlce února očekáváme další přírůstek. Rodičovský příspěvek jsem si zvolila do 2 let dítěte (na konci října) a na mateřskou nastupuji asi začátkem ledna. Takže cca o dva měsíce mi RD a MD nenavazuje. Ráda bych se poradila, jak je nejlepší teď postupovat - je nutné prodloužit RD? Příspěvky budu mít v říjnu vyčerpané, takže by to bylo jen proforma. Ještě doplním, že mám zaměstnaneckou smlouvu, v práci neočekávají, že bych v listopadu nastoupila. Zároveň nyní pracuji do konce roku na DPP. Toho se týká můj další dotaz - může moje mít práce dopad do výpočtu PPM? Někde jsem slyšela, že těsně před mateřskou není vhodné na dohodu pracovat. Děkuji.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
ALEAS
Závislačka 2559 příspěvků 29.09.14 21:22

Myslím, že máš tyto možnosti, požádat na prodloužení rodičáku do začátku mateřské a to budeš bez peněz, s DPP se myslím nic neděje, tu dělej dál, to nijak mateřskou neovlivní, nebo jdi na nemocenskou do začátku mateřské, to ti také nezmění výši mateřské, pokud tedy máš poměr na dobu neurčitou.

martulkasloník
Extra třída :D 12262 příspěvků 29.09.14 21:26

Já tu propast mezi koncem RD a nástupem na MD vyřešila nemocenskou

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 29.09.14 21:33

Ahoj,
Záleží i na tom, na jak dlouho sis u zaměstnavatele zazadala o čerpání rodičovské dovolené. Pokud do 2 let, je možné „trvat na nástupu do zaměstnaní“ a hned první den nastoupit na nemocenskou. Pokud se tak do mluvíš i s doktorem.. Ale ti většinou problémy nedělají.. Jen jsou s dětma velmi omezující ty vycházky - max 6 hod denně.

Pokud mas zadost u zaměstnavatele do 3 let, lze to zkrátit jen s jeho souhlasem, ale na to většinou nepřistoupí.. Musí platit 14 nemocenské a maji s tím spoustu papírováni.. Nemocenské pojištěni pak platit nemusíš, jen na pojišťovně nahlásit, ze se starat o dítě do 7 let a dal ho platí stát..

Uživatel je onlinematkabagristy
Vesmírná mluvilka 33575 příspěvků 29.09.14 21:36

@Lassi Musíte rozlišovat rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. K němu si můžete přivydělávat, další PPM by měla být stejná jako u předchozí.

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 29.09.14 21:42
@blecha72 píše:
@Lassi Musíte rozlišovat rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. K němu si můžete přivydělávat, další PPM by měla být stejná jako u předchozí.

přesně tak.. Pokud se nastoupí na PPM (mateřskou) do 4 let veku předchozího dítěte, je mateřska minimalne ve stejne výši, jako ta předchozí..

Lassi
Povídálka 16 příspěvků 29.09.14 22:23

U zaměstnavatele jsem nahlásila 3 roky, příspěvek si nechala na 2 roky (počítali jsme s tím, že budeme chtít druhé dítě). Takže na nemocenskou to není. Ale předpokládám, že musím na úřadě nahlásit prodloužení RD? Jde mi hlavně o to, abych nemusela platit sociální a zdravotní v mezidobí.

stapet
Kecalka 307 příspěvků 29.09.14 23:46

Pokud máte v práci nahlášenou RD do 3 let, tak teď nikam nic hlásit nemusíte. Stát za vás platí zdr. pojištění z důvodu, že jste na RD, ukončení čerpání RP to neovlivní. Kdybyste nebyla zaměstnaná, tudíž nebyla na RD, na zdr. pojišťovně by se to hlásit muselo… Takže na zdr. pojišťovně stačí nahlásit až nástup na MD.

Uživatel je onlinematkabagristy
Vesmírná mluvilka 33575 příspěvků 30.09.14 07:16
@Lassi píše:
U zaměstnavatele jsem nahlásila 3 roky, příspěvek si nechala na 2 roky (počítali jsme s tím, že budeme chtít druhé dítě). Takže na nemocenskou to není. Ale předpokládám, že musím na úřadě nahlásit prodloužení RD? Jde mi hlavně o to, abych nemusela platit sociální a zdravotní v mezidobí.

Nic platit nemusíte, máte dovolenou. PÚ vás vyrozumí o ukončení rodičovského příspěvku.

Lassi
Povídálka 16 příspěvků 30.09.14 15:12

Děkuji moc za všechny odpovědi.

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 30.09.14 17:01

@Lassi sociální se platit nemusí (není povinné), ale na zdravotní pojištovnu bych si zašla, nebo jim dala alespoň písemně vědět, že se staráte o dítě do 7 let.. po mě chtěli podepsat nějaké prohlášení.. Zdravotní pojištění pak platí stát, ale aby tam u nich zbytečně nevznikl dluh a zpětně se to nemuselo řešit..

Lucinka_84
Zasloužilá kecalka 559 příspěvků 04.05.15 22:21

Ahoj všem. Pročítám tu všechny možné diskuze o přechodu z RD na MD a stále nenacházím odpověď na svoji situaci. Tak to zkusím se vás zeptat, zda jste některá něco podobného teď neřešila. Mám rodičovský příspěvek do června 2015 (psala jsem si dneska na UP, do kdy přesně to tedy vychází, nenapsali datum, jen, že za červen mi doplatí poměrnou částku…), nicméně, jsem znovu těhotná a na MD můžu jít nejdříve 9. července 2015 (8 týdnů před porodem). Teď mě ale zajímá, co s tou mezerou mezi tím? Myslím mezi koncem RD a začátkem nové MD? Bude tam dejme tomu mezera 14 dní, možná víc. Tak právě nevím, zda to nějak řešit, nebo se to počítá na celé měsíce? Na UP mi na to neodpověděli. Paní mi psala, že mi přijde z pracáku rozhodnutí o odejmutí dávky (odejmutí proč, když budu mít dovybráno?) Nějak mi přijde, že mi nikdo nedokáže pořádně poradit. Jde mi třeba o to, abych třeba nedlužila na pojistném nebo tak něco… Díky moc za případné odpovědi!

zrcadlo
Kelišová 7287 příspěvků 04.05.15 22:27

@Lucinka84 To asi moc pečlivě nečteš, skoro v každé diskuzi tu je vysvětlen rozdíl mezi rodičovskou dovolenoua rodičovským příspěvkem. Je úplně jedno, kdy dočerpáš RP, podstatné je, jak máš nahlášenou RD u zaměstnavatele, předpokládám, že nějakého máš, když chceš jít na mateřskou.

Lucinka_84
Zasloužilá kecalka 559 příspěvků 04.05.15 22:39

Čtu to tady už přes hodinu a každý tu píše trochu něco jinýho, tak se radši ptám!

zrcadlo
Kelišová 7287 příspěvků 04.05.15 22:41
@Lucinka84 píše: Čtu to tady už přes hodinu a každý tu píše trochu něco jinýho, tak se radši ptám!

V jiné diskuzi, kde se ptáš, ti odpovídá j. a.n. i., a té můžeš opravdu věřit, dá správné info.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Články z Expres.cz

Poslední sbohem Aťce Janouškové (†88): Věnec od Gotta, přišel Zíma nebo Simonová

Dnes dopoledne se rodina a známí rozloučili s nejmenší českou herečkou Aťkou... číst dále >

Youtuber Tary, který čelí kritice za chování k fanouškovi: Zvažuji trestní oznámení!

Jedna věta mu převrátila kariéru youtubera doslova naruby. Parkourista Taras... číst dále >