Neodpovídá na otázky

Anonymní
12.8.15 18:40

Neodpovídá na otázky

Zdravim, chtěla bych se zeptat, jestli ma nekdo zkušenosti s dítětem, ktere mluví, ale neodpovídá na otázky, neumi chci, nechci, ano, ne. Mluví pouze v rámci rodiny, s ostatnimi ani ve školce vůbec. Nedá se s nim konverzovat, pouze samo kdyz si požádá, odpovím ano-ne a dal uz se rozhovor nerozviji. Mluvim s nim dost, zpivam, nesedí jen u televize. Jak s takovym dítětem pracovat? Ma tři a čtvrt.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11133
12.8.15 18:45

Co ocni kontakt? sleduje te, vyhledava kontakt, diva se, kdyz mu neco ukazujes atd.?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20854
12.8.15 18:51

Selektivní mutismus?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11014
12.8.15 19:02

Některé děti nepotřebují moc konverzace, ale když promluví jde na nic vidět, že slovní zásobu má…
Nicméně zaráží mě, že ty máš jednoslovní odpovědi pro něj - tak co po něm chceš? Mluv na něj celýma větama, konverzuj s ním, mluv a mluv a třeba se rozmluví…
Zkus mluvit i „skrze“ hračku, zda ho to zaujme více :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.8.15 19:13

@chs.jasmin proto jsem psala už v otázce, že s ním mluvím, snažím se z něj dostat víc, než jednoslovnou odpověď. Mluvím a mluvím s ním pod dohledem logopedky už půl roku.

Slovní zásobu má taky díky soustavné práci, kdy jsme do zblbnutí ukazovali zvířátka, barvičky atd.

Autismus byl u odborníků vyloučen, oční kontakt má, s dětmi si nehraje, ale nestraní se jich.

• Nahlásit
  • Citovat
11014
12.8.15 19:15
@Anonymní píše:
@chs.jasmin proto jsem psala už v otázce, že s ním mluvím, snažím se z něj dostat víc, než jednoslovnou odpověď. Mluvím a mluvím s ním pod dohledem logopedky už půl roku.

Slovní zásobu má taky díky soustavné práci, kdy jsme do zblbnutí ukazovali zvířátka, barvičky atd.

Autismus byl u odborníků vyloučen, oční kontakt má, s dětmi si nehraje, ale nestraní se jich.

A ve školce s učitelkama mluví? Někdy dítě víc komunikuje s cizím než s rodičem… Třeba to chce jen čas :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3791
12.8.15 19:23
@chs.jasmin píše:
A ve školce s učitelkama mluví? Někdy dítě víc komunikuje s cizím než s rodičem… Třeba to chce jen čas :-)

Vzdyt pise, ze mluvi pouze v ramci rodiny a ve skolce vubec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11014
12.8.15 19:45

@evill já to pochopila jako s dětma, proto se ptám na dospěláky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3791
12.8.15 19:47
@chs.jasmin píše:
@evill já to pochopila jako s dětma, proto se ptám na dospěláky.

Aha. Já zas větu "Mluví pouze v rámci rodiny, s ostatnimi ani ve školce vůbec. : Chápu tak, že s ostatními lidmi mimo rodinu nemluví vůbec a to ani ve školce. Ale možná to chápu špatně já.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.8.15 20:08

Ostatní lidi i děti povětšinou ignoruje, na některé známé ukáže po chvilce a zavolá teta nebo nemá vlasy, holčička atd (příklad), ale konkrétně k nim nemluví. Pokud na něj mluví někdo, neodpoví, ignoruje. Pokud na něj mluvím já jako matka, zeptám se desetkrát, odpoví pouze na otázku, jak se jmenuje babička nebo kde je babička, ostatní neodpoví. Neodpoví: chceš pití, co chceš k pití, chceš džus nebo vodu, to samé s jídlem, s procházkou ad.

Umí přijít sám a říct prosím pití, prosím jogurt, buchtu, kaši, umí říct, že chce čurat na záchod, ale to řekne jen mně, manželovi nebo babičkám, nikomu jinému. Po tom, co dostane třeba sladkost, tak ví, že musí říct děkuji, musím to z něj mámit stylem, jak se říká.

Zajímavé u něj je, že opisuje některé věci, třeba medvěd- neřekne medvěd, ale nemám rád kapustu (z pohádky), neřekne červená mašinka, ale James, neřekne kříž, ale pan Ježíš atp.

• Nahlásit
  • Citovat
mrs.gendy
12.8.15 20:21

Dej mu cas. je hodne deti, ktere k poradnemu mluveni potrebuji nejaky velky impuls. urcite bych v tom nehledala, ze hnedka necim trpi. tady se hnedka hrnou diagnozy…me prijde, ze je linej ;)
urcite nepolevuj v predcitani, zpivani a ruznejch hrach. to oznacovani veci mi prijde uplne normalni. dite popise neco, co je mu neblizsi, vic se libi…spis by me zajimalo, proc ti to prijde tak divne? hloda v tobe neco? nekdo ti rekl, ze snad s tvym synem neni neco v poradku?

• Nahlásit
  • Citovat
1575
12.8.15 20:28

Ahoj syn delal podobné věci například už mluvil ve složitých souvětích a neuměl odpovědět souhlasně (ANO, Jo) Negaci naopak ovládal asi od osmi měsíců. Jinak u nás se jednalo o opožděný vývoj řeči s narušeným porozuměním a to že na mě tupě koukal u otázky nebylo tím že mě chtěl vytočit jak jsem si myslela ale tím že mi nerozuměl. Tedy za mě ověřit zda opravdu rozumí (i když mluví můj mluvil na kluka pomorně slušně). Můžeš zkusi otázky ve stylu z čeho se pije, čím platíme v obchodě, co jezdí po vodě. Na odpovědi si připrav obrázky - i když je umí říct normálně. Tohle je uroven tak 2- 2,5 let, v jeho věku by měl umět odpovědět na dotaz o svítí večer na nebi apod. Jinak pokud bude to porozumění v rámci takového domácío rychlo testu´štíru, tak to chce vyšetření u psychologa a zjistit jak na tom s jednotlivými složkami je. Ono se o tom moc neví že dítě může umět mluvit a nerozumět a jen změnou přístupu se dá hodně změnit (mluvit umerne reálnému porozumění, vizuální podpora atd) Ono tyhle děti se třeba dost často chovají autistiky, ale jsou sociálně v pohodě, jen slyší tak jako kdyby na tebe někdo mluvil čínsky. U nás to porozumění nastartovalo kolem 2,5 let samo, pak byl postup strašně rychlý. Syn je sice pořád v drobnostech zvláštní, ale rozumí i mluví perfektně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.8.15 20:31

Ano, učitelka ve školce si na něj neustále stěžuje, že neumí na záchod, neumí jíst sám, neumí se zapojit atd. On to umí, ale nechce s nikým mluvit. S tím jídlem bojuje, všeobecně je hodně pohodlný, takže se sám nenají, dělá scény. Je to soukromá školka, chodí tam už dva roky, takže změnou prostředí to není. Na nočník chodí už rok sám.

Budu to řešit s logopedkou, ale zajímá mě, jak ho motivovat, aby si chtěl povídat. U pohádky nevydrží sedět, a to ani u té v televizi, prostě po minutě nejpozději odběhne. Zpívám mu denně, obrázky mi ukáže a pojmenuje, když chce.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.8.15 20:40

@sicinka13 Tak to je pravda, on by mi neodpověděl na otázku, z čeho se pije, ale odpověděl by mi, co to je? Sklenička.

Hodně komolí slova. No jako když se cizinec učí česky.

• Nahlásit
  • Citovat
1575
12.8.15 20:40

Jinak to že nerad poslouchá pohádky, zpívané písničky apod dělá spousta dětí, které mají nějaký komunikační problém, oni totiž sami cítí že jim to nejde nerozumí a akorát je to rozčílí. Jinak u nás naopak pomohlo řešit trochu jsem změnila způsob mluvení se synem (zjednodušila), u složitějších pokynů situací jsem používala obrázky, neřešila jsem klasickou logo ale rozvoj jemné motoriky a během dvou tří měsíců s začal se ptát, mnohem častěji reagoval, zlepšili se záchvaty vzteku. Možná by to přišlo samo stejně, to nevím - ale v té době jsem fakt viděla jak mu to pomáhá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama