Neplacené volno a nástup na MD

13
28.4.20 11:31

Neplacené volno a nástup na MD

Ahoj holky, letos 18.7. mi končí neplacené volno (do 4 let věku dcery). Jsem těhotná a termín mám 18.10. Vzniká mi tedy mezera mezi koncem NV a nástupem na MD. Je možno se zaměstnavatelem domluvit opět NV nebo je nutno nastoupit na nemocenskou? Díky za info :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9493
28.4.20 11:35

@Luciusek90 Můžeš se domluvit na prodloužení neplaceného volna nebo nastoupit do práce. K neschopence by musel být zdravotní důvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
28.4.20 11:43

@Lendeš děkuji za rychlou odpověď :kytka: Vedoucí mi volala a sama říkala, že teď mají plné stavy. Tak chci zůstat doma. Jen nevěděla, jak pořešit ten měsíc, že zavolá naší personální. Chtěla jsem být připravená, kdyby tuto možnost personální nenavrhla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
28.4.20 14:02

Tak ještě mám dotaz. Volala mi personální (mladičká), že se ještě s takovým případem nesetkala :) a sama neví, jestli když NV prodloužíme o ten měsíc, jestli budu mít nárok na příspěvky z MD anebo rovnou nastoupim na rodičák. Jako já si myslím, že zaměstnaná prostě jsem, sice bez příjmu (neberu v potaz rodičák), tak bych měla mít MD. Právě i kdybych dostala vyhazov (což jako těhotná bych neměla dostat), tak mám právě tu půl roční lhůtu na to porodit ne? Abych příspěvky z MD pořád měla 8) i když předtím 4 roky bez příjmu. Nebo se pletu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
28.4.20 14:22

I když teď jsem se dočetla na jiné diskuzi, že nárok na MD ve stejné výši, jako jsem měla s dcerou, by byl tehdy, pokud bych stihla rodit do 4 let věku dcery (což teda nestihnu). Takže asi půjdu na měsíc na marodku?? No a to se mi pak vlastně ten další PPM sníží. To se pak také počítá nějakým průměrem s předchozí výplatou před těmi 4 roky? Nebo budu dostávat PPM ve výši té částky nemocenské, jakožto jediného mého příjmu po 4 letech? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
28.4.20 14:24

@Luciusek90 Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít normálně budeš, pořád jsi nemocensky pojištěná, i v době NV. Výše se vypočítá z doby, kdys příjem ze zaměstnání měla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
28.4.20 14:31

Porovnávat se ti to s první PPM nebude, ale to ničemu nevadí, i ten aktuální vyměřovací základ se zjišťuje z minulosti, když jsi neměla teď příjmy. Nemocenská to nijak neovlivní. Ta by se taky počítala ze stejného období jako se bude počítat ta PPM po NV. Bude to z roku 2016 (nebo 2017, pokud tam vycházelo čerpání dovolené v dostatečném počtu dní; nevím kdy ti končila MD a jestli jsi pak dovolenou čerpala).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
28.4.20 14:44

Zánik na výplatu PPM byl 4.12.2016. Já se právě dočetla, že když nestihnu další dítě do 4 let prvního, tak pak díky NV, jsem 12 měsíců bez příjmu (v mém případě by to bylo 13 měsíců), takže se nemá z čeho následující PPM počítat. Tak proto se jde pak rovnou na rodičovskou. Personální to prej pozjišťuje na socce. Ale kdoví kdy se mi ozve a ráda bych věděla jak na tom finančně budu už teď :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
28.4.20 14:48

Když ale na další mateřskou nastoupíte až po čtvrtých narozeninách předešlého potomka, bude se počítat z výdělků v posledních dvanácti měsících. A pokud jste tedy měli neplacené volno a byli bez příjmu, s dávkami peněžité podpory v mateřství počítat nemůžete. Smíte ale hned od narození dítěte začít čerpat rodičovský příspěvek.

Zdroj: https://www.penize.cz/…lena-nestaci

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
28.4.20 14:53
@Luciusek90 píše:
Zánik na výplatu PPM byl 4.12.2016. Já se právě dočetla, že když nestihnu další dítě do 4 let prvního, tak pak díky NV, jsem 12 měsíců bez příjmu (v mém případě by to bylo 13 měsíců), takže se nemá z čeho následující PPM počítat. Tak proto se jde pak rovnou na rodičovskou. Personální to prej pozjišťuje na socce. Ale kdoví kdy se mi ozve a ráda bych věděla jak na tom finančně budu už teď :D

Když v rozhodném období nejsou příjmy, zjišťuje se to z prvního předchozího kalendářního roku, kdys ty příjmy měla a byl tam dostatečný počet dnů. Z čeho myslíš, že by ti vypočítali nemocenskou po neplaceném volnu? Nebo třeba po RD? Postupuje se stejně.

U té další PPM do 4 let věku předchozího dítěte to není tak, že při nástupu do 4 let se vychází z té první. Je to taky tak, že se zjistí ten aktuální vyměřovací základ (z prvního předchozího kalendářního roku…) a ten se porovná s DVZ pro předchozí PPM a použije se ten vyšší z nich. Ten aktuální (z prvního předchozího kalendářního roku…) může vyjít vyšší. Jinak ty 4 roky nehrají v ničem jiném roli.

Na OSSZ si klidně zavolej, ale momentálně je problém se tam dovolat a na maily taky reagují se zpožděním, pokud vůbec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
28.4.20 14:56
@Luciusek90 píše:
Když ale na další mateřskou nastoupíte až po čtvrtých narozeninách předešlého potomka, bude se počítat z výdělků v posledních dvanácti měsících. A pokud jste tedy měli neplacené volno a byli bez příjmu, s dávkami peněžité podpory v mateřství počítat nemůžete. Smíte ale hned od narození dítěte začít čerpat rodičovský příspěvek.Zdroj: https://www.penize.cz/…lena-nestaci

To je nesmysl. Žena která je na dlouhodobé PN taky má nárok na PPM, i když v těch 12 měsících neměla žádný příjem ze zaměstnání, pokud pracovní poměr trvá. Po RD i NV máš nárok na nemocenské, i když jsi v 12 měsících neměla žádný příjem. A s tou PPM je to stejné. Ty 4 roky řeší zákon jen kvůli porovnání s předchozí PPM, což je podstatné pro ty co si po RD zkrátí úvazek.

Příspěvek upraven 28.04.20 v 14:58

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
28.4.20 14:57

Ale pro svůj klid si tam zavolej nebo napiš, radši osobně než to řešit přes personální, která tomu taky nerozumí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
28.4.20 15:11
@Lendeš píše:
To je nesmysl. Žena která je na dlouhodobé PN taky má nárok na PPM, i když v těch 12 měsících neměla žádný příjem ze zaměstnání, pokud pracovní poměr trvá. Po RD i NV máš nárok na nemocenské, i když jsi v 12 měsících neměla žádný příjem. A s tou PPM je to stejné. Ty 4 roky řeší zákon jen kvůli porovnání s předchozí PPM, což je podstatné pro ty co si po RD zkrátí úvazek.Příspěvek upraven 28.04.20 v 14:58

Aha, to já mám pořád úvazek stejný. Já si to myslela, že prostě zaměstnaná jsem a díky tomu mám nárok na PPM. Kdyby mě vyhodili, tak pak ještě půl roku mám pořád čas porodit, abych měla PPM. To je právě ta nevýhoda a ochota zaměstnavatele, když přistoupí na NV. Tak fajn, tak počítám se stejnou částkou jako před 4 lety. Děkuji za informace :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
28.4.20 15:18

@Luciusek90 Ta částka může vycházet vyšší i nižší, záleží jak ti to tam vycházelo v tom kalendářním roce 2016 (nebo 2017, pokud byla čerpaná dovolená v dostatečném počtu dnů pro výpočet).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78311
28.4.20 15:52
@Luciusek90 píše:
Když ale na další mateřskou nastoupíte až po čtvrtých narozeninách předešlého potomka, bude se počítat z výdělků v posledních dvanácti měsících. A pokud jste tedy měli neplacené volno a byli bez příjmu, s dávkami peněžité podpory v mateřství počítat nemůžete. Smíte ale hned od narození dítěte začít čerpat rodičovský příspěvek.Zdroj: https://www.penize.cz/…lena-nestaci

To je totální pitomost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat