Neplacené volno - ukončení zaměstnání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.10.18 16:47
Neplacené volno - ukončení zaměstnání

Ahoj,

jsem s dětmi na neplaceném volnu do 4 let jejich věku. Po ukončení neplaceného volna v jejich 4 letech nemám v úmyslu nastoupit zpět do zaměstnání. Nicméně bych byla ráda „zaměstnána“ až do této doby (kvůli zdravotnímu pojištění). Zaměstnavatel souhlasil s volnem do 4 let. Může to změnit? Může zaměstanvatel požadovat, abych nastoupila dříve? Případně mě může vyhodit, rozvázat pracovní poměr (mám smlouvu na dobu neurčitou), když jsem na neplaceném volnu? Děkuji za odpovědi.

Reakce:

nonina
Závislačka 4042 příspěvků 29.10.18 17:41

Nějak by nedávalo smysl, kdyby zaměstnavatel měl v plánu Tě propustit, proč by souhlasil s neplaceným volnem. Takže nějak nevidím důvod, proč by Tě vyhodili.
Navíc pokud nemáš v úmaslu nastoupit, tak by Ti možná ani nevadilo, kdyby s Tebou chtěli rozvázat pracovní poměr. Bylo by to podle zákona - t.j. dostala by si odstupné, pokud by ste se nedohodli.

Ty to stejně budeš muset jednou řešit a pak budeš asi i ráda, když Ti přistoupí na dohodu - pokud pořád budeš mít v úmyslu už tam nenastoupit. A ano i na neplaceném volnu můžeš jak Ty, tak zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr.

Já to řešila, když jsem byla delší dobu na neplaceném volnu, během kterého jsem si doplnila vzdělání a naprosto změnila pracovní místo. Prostě jsme se nakonec se zaměstnavatelem dohodli - a to tak, že já ukončila neplacené volno a v ten den jsme se zaměstnavatelem sepsali dohodu o ukončení pracovního poměru.

zrcadlo
Kelišová 6857 příspěvků 29.10.18 17:47

Ale zdravotní pojištění za tebe při neplaceném volnu zaměstnavatel NEPLATÍ, resp. on to zaplatí, ale pak ti to strhne (ta povinnost platby pojistného alespoň z minimální mzdy jde u neplaceného volna za zaměstnancem, akorát je to prostřednictvím zaměstnavatele - většinou je na žádosti o neplacené volno upraveno, jakým způsobem to získá zaměstnavatel od zaměstnance). U žen pečujících o děti je snad výjimka, ale ta žena musí být nahlášená na pojišťovně (kdo ví víc, ať doplní). Pokud by ses nahlásila na pojišťovně (nebo si rozložila rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte), tak nevidím rozdíl v tom být nebo nebýt zaměstnaná :nevim:

Kelsey
Hvězda diskuse 44760 příspěvků 29.10.18 20:31

@nonina
Ja to chapu, ze zamestnavatel s ni pocita, takze svolil, aby byla doma 4r., ale ona nechce nastoupit zpet do prace :think: .

nonina
Závislačka 4042 příspěvků 30.10.18 09:58

Jenom doplním - zajdi si na zdravotní pojišťovnu, zjistíš, že jako matka pečující o dítě do 4 let věku budeš mít zdravotní pojištění placeno státem.Stačí tam zajít a nahlásit se jako pečující matka. K tomu opravdu nepotřebuješ zaměstnání. Naopak si říkám, že by bylo fajn, kdybys se zaměstnavatelem jednala na rovinu. Místo Tebe totiž může přijmout někoho, kdo pracovat chce.

Samozřejmě Ti to nevyčítám, je to zcela Tvé rozhodnutí, že už pracovat nechceš (či nechceš u svého zaměstnavatele). Jenom by byl fajn to řešit. Jinak ještě, pokud jsi žádost o neplacené volno podala písemně a to schválení máš taky písemně i s datem, do kdy platí, tak Tě zaměstnavatel do práce volat dříve nemůže.

@Kelsey já to pochopila, myslím, že vše co jsem psala přesně koresponduje s tím co zakladatelka psala. Každopádně neznáme žádné bližší informace, takže za sebe nesoudím. Dovedu si představit tisíc důvodů, proč se matka od malých dětí nechce vrátit do práce (od směnování, přes dojíždění až po šikanu na pracovišti).

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Socha Špinarové možná zmizí! Nová radnice chce jednat, syn bude shánět sponzory

Kontroverzní socha zpěvačky Věry Špinarové je opět na scéně. Ačkoliv kritika... číst dále >

Řeším Jirkovy dluhy a jsem ve stresu! Andrea Pomeje vysvětlila svůj údajný nezájem

Zatímco nejlepší kamarád Jiřího Pomejeho Pavel Pásek a jeho tatínek Jiří... číst dále >

Články z Ona Dnes

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >