Neplynulost řeči, koktavost ve 3 letech

2
1.6.17 22:22

Neplynulost řeči, koktavost ve 3 letech

Zdravím vás, maminky, už dlouho brousím kolem všech příspěvků s touto tématikou, nicméně jsem se téměř nikde nedočetla výsledku, konce.
Co mne trápí? Dcera, pár dní před třetíma narozenimama, začala z ničeho nic koktat. Od 2.5 let chodí do školky, adaptace úžasná, školku má ráda, je společenská. Mluvit začala velmi brzy, její slovní zásoba je až neuvěřitelná. Už to budou 4 měsíce a stále se střídá období, kdy je dobře (někdy i úplně bez obtíží), s obdobím kdy není schopna říct slovo a první písmeno či slabiku opakuje i 15×. Naposledy 10 dní absolutně bez koktání a nyní 4.den opravdu velké obtíže.
Na logopedii docházíme co 2 týdny, dle mého zatím žádný účinek.
Dodržujeme veškeré doporučení a zásady, které mi byly sděleny logopedkou a které jsem vyčetla na internetu.
Nyní čekáme druhé dítě a možná i vlivem hormonů jsem z toho strašně smutná. Večer se vybrečím, neskutečně mne to mrzí a štve.
Proto bych chtěla nějaký reálný příběh, jak to probíhalo u vás, zda se jedná opravdu o vývojovou fyziologickou koktavost, jak dlouho to u vás trvalo a co vám pomohlo.
Moc to pro mne znamená, děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1451
1.6.17 22:32

Dcera se zadrhávala též, na logopedii jsme dostali dechové cvičení. První zlepšení bylo po asi necelých 3 měsících a pak už se to jen a jen zlepšovalo :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3912
2.6.17 00:50

Řešila jsem taky. Logopedka mi říkala, že v tomto věku je to časté. Děti toho chtějí strašně moc říct a jak se snaží mluvit překotně, začnou zadrhávat. Kluka to pustilo samo. Ale teda trvalo to víc jak rok určitě. Každopádně navštívit logopeda určitě nebude na závadu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31695
2.6.17 02:34

Je to normalni.nas nejstarsi koktal asi pul roku, zacal ve 3,5, druhy od 4,5 asi do 5,u obou to preslo samo. Treti ma 2r5m, a adi pred 3 tydny zacal taky obcas trochu koktat, ne moc, jen obcas. hlavne klid, nechat prcka, az se mu to podari rict, ono to prejde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
2.6.17 06:43

Tak u nás se začalo koktat kvůli školce, nesnášel to tam.6 let jsme chodili na logopedii, cvičili dechová cvičení a prostě ani ťuk, ani náznak zlepšení. Doktorka říkala, že se toho děti zbaví buď v předškolním věku, nebo v pubertě, nebo nikdy. U nás to zatím vypadá na ten poslední případ, klukovi je 17 a má to pořád. Někdy skoro vůbec a mluví plynule, a někdy se vůbec nemůže vyžvejknout.

• Nahlásit
  • Citovat
2468
2.6.17 06:52

Je to normální, ale nenech se tím uchlácholit, pro děti je to velmi citlivé období a pokud se to včas nepodchytne, může to mít celý život. Hlavně je podstatné, aby z toho nebyla špatná malá, aby se třeba kvůli tomu nestyděla atd.
Já začala koktat taky kolem 3 let, byla jsem hrozně ukecaná, ale uvědomovala jsem si to moc dobře a byla na mě prý někdy vidět, jak jsem špatná, když se nemůžu vymáčknout. Na logopedii nám nakonec řekli, že mi to prostě zůstane (koktala jsem vážně šíleně). Pomohl až homeopat, ať si každý věří čemu chce. Stanovil příčinu (v mém případě to bylo teda člověk by skoro řekl zanedbatelné trauma), předepsal homeopatika a během 3 dní se to dalo úplně do pořádku.
Spoustu let jsem byla bez potíží, v pubertě se to bohužel nastartovalo znovu a od té doby to mám více/méně pořád. Hodně jsem na tom teda na vejšce zamakala a už koktám spíš jen ve stresu nebo občas, když mám prostě „bad day“. Momentálně jsem těhotná a mám jen trochu strach, aby to ode mě malá náhodou „neodkoukala“.
Na druhou stranu tě nechci vyděsit, je to jen prostě jeden z té menšiny případů, kdy koktavost do určité míry zůstane. Uvidíš, určitě to bude dobré :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2468
2.6.17 06:55

Btw., kdyby tě cokoliv zajímalo nebo sis jen chtěla promluvit, klidně mi napiš :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2884
2.6.17 07:38

Dcera, kolem 4 let taky obcas koktala. Ona teda neopakovala prvni pismenko. Opakovala cele slovo. Logopedka rikala, ze je to tim, ze chce neco pro ni duleziteho rict. A jak specha, tak se sekne. Pomohlo ji dychani. Ona je dcera obcas nervak. Tak jsem ji naucila, ze se ma zastavit, nadechnout a vydechnout a ze pak to pujde. Takze i nyni, kdyz ma toho v hlavicce vice nez je mozne najednou vypustit z pusy, tak kdyz se sekne, tak se nadechne a vydechne a pak spusti prival vet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10154
2.6.17 07:59

Vnucka,3,5 roku začala zničehonic zadrhávat, opakovat několikrát první slovo, zvlášť když to slovo bylo krátké. Posleze jsme zjistili, že to „odkoukala“ od své nejlepší kamarádky ve skolce :). Po pár týdnech, bez našich otázek a připomínek, to přešlo samo. Kamarádka se ted učí od vnucky :lol: a mluvi daleko klidněji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
2.6.17 09:06

Též mám zkušenosti, koktal mi mladší syn. Začalo to někdy před 3. rokem, trvalo to určitě víc jak půl roku. Konzultovala jsem to tenkrát s logopedkou, kam docházím se starším synem a i ho slyšela a říkala, že je to v tomto věku velmi časté. Jedná se o tzv. vývojovou, fyziologickou, koktavost. Mozek bývá najednou vyzrálejší než řečové centrum a to zkrátka nezvládá. Mně naopak říkala, že to řešit vůbec zatím nemáme, nemáme do toho vůbec zasahovat, že se to koktání může právě do budoucna pak blbě zafixovat a bude to špatné. Strop nám dala do 3,5 let, pak bychom se na to podívali. Syn opravdu zhruba po půl roce kontakt přestal. Může to být samozřejmě horší, může to přetrvávat, ale v tomto věku je to opravdu velmi časté a naprosto normální. Zatím bych neplašila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
563
2.6.17 10:01

Tak já povzbudím ty, jejichž děti to po půl roce nepřešlo. Dcera začala koktat před třetími narozeninami a od té doby měla opravdu hrozná a taky trošku lepší období, která se střídala až téměř do jejích sedmi let. Že jsme chodily na logopedii, pomohlo možná trošku, rozhodně nijak zvlášť. Koktavost máme z manželovy strany v rodině, takže jsem se už opravdu bála, že jí to zůstane, ale najednou to prostě v necelých sedmi letech přešlo. Syn začal koktat také těsně předtím, než mu byly tři roky, teď mu jsou čtyři a půl a je to téměř dobré.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2
2.6.17 13:42

Holky, moc děkuji za vaše příběhy. Já mám vždy radost, když nastane fáze bez koktání, a pak buch a je to zpátky. :( Koktavost v rodině nemáme, žádné trauma, žádné uleknutí. Ani komplikace u porodu, tak já budu doufat, že to časem opravdu přejde. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.6.17 11:17

Moje sestra zacala koktat ve 3letech…Do te doby mluvila plynule. Absolvovala s mamkou x vysetreni, chodila x let k logopedce, je ji ted 26 let a kokta porad a hodne…I pres to vystudovala magistersky obor socialne-zdravotni prace s cervenym diplomem, pracuje a je stastna. Nekdy se s koktavosti zatocit da a nekdy ne…

• Nahlásit
  • Citovat
1451
13.6.17 12:17
@Anonymní píše:
Moje sestra zacala koktat ve 3letech…Do te doby mluvila plynule. Absolvovala s mamkou x vysetreni, chodila x let k logopedce, je ji ted 26 let a kokta porad a hodne…I pres to vystudovala magistersky obor socialne-zdravotni prace s cervenym diplomem, pracuje a je stastna. Nekdy se s koktavosti zatocit da a nekdy ne…

můj manžel taky koktá. Začalo mu to v 6ti letech. Nepřišli na to proč začal koktat.. Zažil si tedy své :zed: děti umějí být zlí.. ale vyrostl v dospělého chytrého sebevědomého chlapa pro život. a to je důležité :*

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama