Nepodkročitelý finanční obnos na měsíc (pro jednoho)

  • Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
14.5.22 13:18

Nepodkročitelý finanční obnos na měsíc (pro jednoho)

Jaké je nepodkročitelné finanční minimum na jídlo pro jednotlivce za den/měsíc (31 dní)?
Byla jsem v pražském Albertu a jedna paní telefonovala, dost hlasitě. Vypadala na důchodkyni kolem 65 let, slušně oblečená, vitální. A někomu sdělovala (celkem vesele) do telefonu, že s manželem jí jen 2× denně. Ona snídá a obědvá, a on obědvá a večeří. Že si nemohou dovolit utratit 200 Kč za den za jídlo (nevím, zda myslela za oba nebo za jednotlivce). Když by paní zůstala sama, tak nevím, zda by se dokázala uživit (podle toho, co na sebe prozradila). Otázka tedy zní:

Kolik si myslíte, že je částka, která by měla stačit pro jednotlivce (dospělý člověk) za jídlo na den/měsíc? Předpoklad je, že:

  • aspoň jedno jídle denně je teplé, lze vařit jedno jídlo na více dní - mít ho třeba na 2 dny, a přebytek zamrazit (dle typu jídla)
  • vaří se doma, stravování venku jen výjimečně 1× za měsíc
  • alespoň 3 jídla denně (snídaně, oběd, večeře)
  • bez zdravotních omezení typu celiakie, alergie a pod
  • pestrá strava - maso, mléčné výrobky, zelenina, ovoce, přílohy, luštěniny apod. Potraviny se střídají, ne každý den je maso atd.
  • potraviny budou mix privátních značek obchodu (př. Pilos v Lídlu a pod.) a nebo potraviny v akci, ALE nebude nutnost muset vymetat akce každý den
  • občas si člověk dopřeje nějaké pochutiny (sirup do vody, pivo, oříšky, brambůrky, kupovaný chlebíček, čokoládu)
  • je to bez drogerie, čistě na jídlo

Myslela jsem 150 Kč za den, ale nejsem si jistá, zda je to reálné.

Anonym z důvodu, že jsem položila otázku i na jiném fóru a nechci, aby se mé profily daly spojit dohromady. Buď anonym, a nebo smazat, prosím.

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9756
14.5.22 13:29

Čistě na jídlo, pokud se stravuješ jen doma a ne venku, tak si myslím, že 150 na osobu a den by se dalo. Samozřejmě když je to pro víc lidí, tak je to lepší, líp se kupuje a vaří pro 4 lidi za 600 na den, než pro jednoho za 150 na den. Ale i tak by to šlo. Pokud nakoupím za 100 a uvařím, tak to mám na 2 dny určitě, takže 200 na snídaně a večeře na dva dny na pohodu. Nesmíš kupovat chlast, cigára, minerálky, džusy apod. Pít vodu, popřípadě čaj, kávu… zůstalo by i na jogurty, ovoce a zeleninu, podle mě.
Já myslím, že nejvíc se utratí za blbiny - sladkosti, pochutiny (brambůrky apod.), nějaké nápoje alko a nealko, jídlo venku nebo ve fast foodech, cukrárnách, hospodách… Čistě jen jídlo - jako snídaně, oběd který si uvaříš a večeře podle mě tolik nestojí. Ale nejíš teda denně půl kila hovězího nebo mořských plodů, no.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
TRG
3223
14.5.22 13:36

A předpokládáš bydlení v bytě bez možnosti vypěstovat zeleninu/ovoce, viď?

Já myslím, že za 150 Kč na den pro jednoho by se to dalo. Když vezmu, že by rodina 2 dospělí + 2 školní děti měla 600 Kč na den jen na jídlo, tak mi to příjde celkem hratelné, i když je to samozřejmě jiné, vařit pro 1 a vařit pro 4.

Maso kupovat s kostí a dělat vývar, místo rohlíků chleba, místo sladkostí si upéct buchtu, když nejde něco vypěstovat, tak aspoň nasbírat a zpracovat, co se dá (borůvky, houby, třešně, jablka, ořechy), někde se dá sbírat i divoká zelenina (různé „saláty“, ale s tím zkušenost nemám).

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
764
14.5.22 13:40

100,–
Snídaně: sladký croissant, nebo jogurt s pečivem - 15kč
Oběd: (mexicke kuře) konzerva červených fazolí 18,– + 200g kuřecích prsou 30,– + 100g rýže 4,–
Večeře: (omeleta) 100g levné šunky 17,– + 200g brambor 2,– + 3 vajíčka 12,–

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7508
14.5.22 13:43

Tak rekla bych, ze se do 150 Kč na pohodu vejdes když varis doma. Snídaně pečivo, máslo, sunka, kava s mlékem max 25 Kč, svacina odpoledne bily jogurt s kusem banánu/ jablka atp 15,–, večeře třeba 3 vajíčka z akce za 10 Kč plus k tomu třetina okurky a pečivo - zase max 25. A do 150 Kč mi zbyva ještě 85,– takže 50-60,– na domácí oběd (pokud nechci 300g argentinský steak) a když uvarim občas lepší maso a občas čočku s vajíčkem :nevim:. My dáme za 2 dospělé a jedno dítě 10-11 tis měsíčně a to kupuju hodně potraviny mimo akci, bezne okurku za 20,– kus… těch 150 na dospělého máme při běžném stravování včetně obcasneho uzeneho lososa, restaurace, manzelovych bramburku i juice, kafe venku nebo zmrzka
Add. A jinak jist a neprecpavat se. Krkovice v akci je za 110,–/ kg tento nebo pristi tyeen v Lidlu. Plno lidi z toho udělá 4-5 porci na pánev, ale gramaz na osobu je 150g tj 17 Kč za porci vs 27 :nevim: to same příloha. Koupím 5kg jasminove ryze za 200 Kč v akci v Globusu (viz tento týden) a mám z toho 83 porci po 60g tj 2,40 Kč na porci a nekoupim za 30 Kč 4 pytliky což je pro nás 8 porci a jedna vyjde na 3,80 Kč. U kamosky třeba vaří dvojnásobně porce ryze z pytliku a velké porce masa.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7668
14.5.22 14:00

Já si to pár dní počítala kolik projím cca. Snídaně mam syr, šunku, nebo pomazánky, nebo tvaroh s borůvkami někdy vajíčka a zeleninu vzdy… Oběd maso, zelenina, nebo omáčky a zelenina… Večeře jak kdy podobné snídani, vajíčka, nebo parky a zelenina, sýry šunky, omeleta, ryby jednou týdně, polévky zeleninové, tunak treba a vzry zelenina.. nesvacim jim 3× denně. Jídlo je low carb. Cenově cca 120-150kc.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5188
14.5.22 14:09

Jako dá se to, ale musí být člověk disciplinovaný - nekupovat sladkosti, zobání, ořechy, hotové pečivo na nějaké svačinky (koblihy, záviny, šneky…), nebo opravdu velmi zřídka. Z ovoce a zeleniny brát jen to nejlacinější, když si k obědu nakrájíš na talířek zeleninu, tak ti náklady na něj vzrostou tak o půlku. Nehledět na to, že je to maso, vejce nebo máslo z Polska, ale prostě jej kupovat, protože je to levné… Pít vodu nebo laciný čaj, kafe taky nějakou levnou značku, mléko kupovat krabicové… A vím, že takových osob je hodně, ale já bych nezvládla jíst jen 3 jídla denně, jsem zvyklá jíst spíš menší porce, ale mezitím různé svačinky. :think:

Vařila jsem na táboře a zvládali jsme to i za 60 kč/den, jídlo 5 × denně, žraví puberťáci velmi fyzicky aktivní, ale jednak to bylo už před cca 5 lety, a taky jsme měli nějaké věci domácí (šťávy, marmelády, občas nějaké to ovoce ze zahrádky a podobně). A taky to samozřejmě bylo ve velkém a pro cca 30 lidí se dá vařit s menšími náklady, než pro 1-2. A veškeré sladkosti a pochutiny byly v jejich vlastní režii. A taky jsme nemívali maso, max. jednou za tábor rybičkovou pomazánku, ale jinak bez něj.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
360
14.5.22 14:09

To je fakt, já teď zkouším experiment, že když dělám maso, tak jako v restauraci. Prostě 150g syrového masa na dospělou osobu. A ne, že se udělá plný pekáč a sežere se to, když už to je a chutná to. Tak uvidíme, jak se to osvědčí.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12785
14.5.22 14:16

Myslím že těch 100 až 150 je reálných…

Myslím že myslela 200 Kč pro oba… Kdyby každý to máš 400 a to už je naprosto bez počítání.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
530
14.5.22 14:19

Do 150 se dá, ale musí se kupovat to levné a plánovat jídelníček dle slev, nemít doma žravého puběrťáka a nemít za normální, že se oběd na druhý den jí k večeři nebo že je normální, že muž trpí obžérstvím a trpí se mu to, protože je muž. A bez počítání energií.
Za 200 pro dva už je to hodně na hraně.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7508
14.5.22 14:22

@smile_xxx přesně. Taky na porci stačí 2 parky a ne 3. V Lidlu vídeňské 85% masa 8ks za 90 Kč. Je rozdíl když čtyřčlenná rodina sní 2×4 nebo 3×4. Ctvrtku chleba za 10 Kč nebo 8 rohlíku za 2,50 Kč. To je najednou 100 Kč za večeři vs 155 Kč. Máme stesti, ze počítat nemusíme a je mi jedno jestli projime 10 nebo 15. Manžel teda nedávno pindal i kvůli těm 11. Od zvýšení cen jsme omezili jidla v restauraci a dneska ho beru na větší nákup. Naposledy byl v obchodě na velkým nákupu minimálně rok zpět možná i víc, tak bude cumet, ze jeho musli teď stojí 110 a ne 65, bramburky 55 místo 35 atp :lol:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
298
14.5.22 14:25

Já jsem denní náklady nikdy nepočítala, ale pokud vezmu od celkovou útratu za jídlo za leden až duben a vydělím to, vychází mi 112,– Kč na osobu a den. A to jsme 2 dospělí a dítě necelé 2 roky, ale počítala jsem na 2 osoby, přeci jen toho malá ještě nesní až tolik. A to kupujeme hodně ovoce, zeleniny, zatím se neomezujeme nijak zvlášť. Nechodíme do fast foodu, vaříme doma, nakupujeme v akcích, rozhodně ale nelítáme do obchodu každý den nebo do všech řetězců, co tady jsou. Nejvíc se dá ušetřit asi tím domácím vařením.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
667
14.5.22 14:29

No, nevím, já mám zkušenost, že když se musí, tak se musí, takže nějaké zásady typu jedno teplé jídlo denně (já třeba teplé jídlo každý den nemám, a nemám pocit, že strádám), nebo maso několikrát týdně, jsou sice pěkné, ale nezbytné to není a zdravé taky úplně ne. V praxi prostě se s tím člověk popasuje a v kontextu dnešní konzumní společnosti to paradoxně spíš zdraví prospěje, třeba zmenšením porcí - viz ti důchodci z úvodního příspěvku, co z nouze jedou IF (zdravý a moderní životní styl). :nevim:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2415
14.5.22 14:39

Jsme na 8-10 tisících měsíčně za jídlo pro dva a batole (to se nedá pocitat). Tedy cca těch 150 Kč na osobu a den to dá.

Hodně nakupuji v akcích, ale nemyslim, ze nějak extrémně setrime. Ovoce, zelenina, mléčné výrobky, šunky, sýry, pecivo. Ale i nějaké sušenky, občas parky, veci na gril. :nevim: maso kupuji v okolí, kuřata, hovězí na farmě ve velkém, mrazim.

Slo by to VÝRAZNĚ stáhnout. :nevim:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
360
14.5.22 14:41
@Tomie píše:
No, nevím, já mám zkušenost, že když se musí, tak se musí, takže nějaké zásady typu jedno teplé jídlo denně (já třeba teplé jídlo každý den nemám, a nemám pocit, že strádám), nebo maso několikrát týdně, jsou sice pěkné, ale nezbytné to není a zdravé taky úplně ne. V praxi prostě se s tím člověk popasuje a v kontextu dnešní konzumní společnosti to paradoxně spíš zdraví prospěje, třeba zmenšením porcí - viz ti důchodci z úvodního příspěvku, co z nouze jedou IF (zdravý a moderní životní styl). :nevim:

Nejde o to, že absence teplého jídla má vliv na zdraví. Ale je dokázáno, že teplé jídlo vyjde levněji než chleba s něčím, zvlášť u puberťáků

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat