Naše dcery neposlechnou ani přes sliby

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

tygrik89
Kecalka 107 příspěvků 27.12.17 17:20
neposlechnou ani přes sliby

Nikdy jsem nevěřil, že se budu „muset“ obracet s takovýmto dotazem do diskuze a prosit o radu, ale už nám nějak dochází fantazie.

Naše dcery - téměř desetiletá (čtvrtá třída), osmiletá (druhá třída) a šestiletá (předškolák) prostě neposlechnou. Trochu rozvedu, nejde ani tak o situace kdy bezprostředně jako rodiče řekneme „to nedělej“ (i když to někdy taky), ale třeba o „nachystej si do školy na zítra“, „uklidˇ nádobí ze stolu“, „ukliď si pokoj“. Na otázku proč to neudělaly většinou není odpověď, „jsem zapomněla“, „nevím“.

Přestože jsme nikdy nechtěli dělat z dětí babysittery mladších sourozenců, máme nějak za normální, že by mělo být dítě ve čtvrté třídě být schopné např. v hotelu pohlídat v dětském koutku mladšího sourozence se kterým si tam hraje tak, aby někam neutekl (máme celkěm pět dětí, zmíněné tři jsou „uprostřed“ - druhé, třetí, čtvrté). Nejstarší jedenáctiletá toto zvládá naprosto v pohodě (řekl bych „roky“), když ji poprosím, aby s někým někde počkala, něco nějak udělala, lze se na to téměř bez problému spolehnout. S dalšími dvěmi to absolutně selhává ve všech směrech.

Jak zareaguje téměř desetiletá a osmiletá na to, že s ním hrající si šestileté dítě, se kterým si šla hrát do dětského koutku v hotelu s tím, že ho pohlídájí? Hrají si tam na xboxu, zjistí že tam není, údajně na ni volají, a hrají si dál. Jít říct rodičům, že jim někdo chybí? Ne, hlavně že jede hra.

Obecně s elektrinikou se dostávají hlavně ta osmi a téměř desetiletá do extáze, kdy absolutně neřeší okolí, volání, pokyny. Totálně selhávají příkazy na vypnutí, udělání čehokoli, večeři, to že na ně někdo mluví, to že za nimi někdo brečí.

Šestiletá dostala včera velké kázání, že nesmí jen tak někomu utéct a nedat o sobě vědět. Chápala, slibovala, všechno jasné, několik otázek na ověření jestli všechno chápe, story o pánech co ukradli děti a už nikdy neviděly maminku, vysvětlení všeho, v klidu. Dnes uteče znovu.

Zákazy, tresty, prosby, vysvětlování, nic nepomáhá.

Pokaždé znova vysvětlujeme, říkáme co je špatně, proč je to špatně, ale je to jak házet hrách na zeď. Včera vysvětlíte, dneska dáte pokyn, ujístíte se pětkrát že ho chápopu, děti opakují že si sami připadáme za blbce proč jim to vysvětlujeme, a o hodinu později to samé.

Jaké máte zkušenosti? Nějakou zázračnou radu?

Děkuju moc.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Cuddy
Neúnavná pisatelka 15088 příspěvků 27.12.17 17:28

A nasleduji po prohresku nejake tresty?

Shari81
Kelišová 5978 příspěvků 3 inzeráty 27.12.17 17:32

Mám stejnou zkušenost se 4letou, jak kdyby byla v jiném světě a nevnímala co říkáme..radu nemám, počkám si, jestli někdo příjde se zázrakem..

tygrik89
Kecalka 107 příspěvků 27.12.17 17:32

@Cuddy Ano. Naprosto se míjí účinkem. Ať už dostane na zadek, má zákaz něčeho, obvykle to skončí scénou, sliby, a za chvíli se to zopakuje znovu.

Mimo to - byť jsem možná fakt naivní - jsem nějak tak věřil, že se v tomto věku už dá s dětmi nějak bavit a dávat na zadek desetiletému dítěti je pro mě spíš ponižující…

tygrik89
Kecalka 107 příspěvků 27.12.17 17:35

@Shari81 To by bylo v pohodě. Problém je, že ta nejmladší, bez pár dní čtyřletá, poslechne v asi desetkrát víc případech, než ty tři. Ta se, bohužel (ale to jí těžko můžu vyčítat) spíš nechá strhnout davem k nějaké blbosti, než že by ji napadla. Ale tam bych byl tyhle věci ochoten tolerovat - narozdíl od desetiletého dítěte. To je permanentní křeč, jestli ze školy fakt přijde domů nebo půjde někam jinam, protože se prostě rozhodne.

Aamanda
Kelišová 5554 příspěvků 27.12.17 17:37

@tygrik89 já ti nevím, ale zabrat se do hry na x boxu, zapomenu, že nějaké děti vůbec mám, natož abych hlídala mladší sourozence. Spíš bych ujasnila pravidla - když mají hlídat, bude zakázaná veškerá elektronika a budou se opravdu sourozenci věnovat. Pokud to nemusí dělat moc často, jak píšeš, tak by to neměl být problém. A s utíkáním dětí mám zkušenost pouze do věku tří let, potom už si mě samy hlídají, bojí se.

Agrion
Závislačka 2737 příspěvků 27.12.17 17:44

@tygrik89 Trest ale nemzsi byt jen naplacani na zadek… mne se osvedcily spis tresty vztazene k prohresku. Napr. syn ( 6 let - 1. trida) obcas mimon - neustale chodil z druziny obalenej bahnem, protoze se proste „zapomel prevliknout“ nez sli na zahradu :cert: Takze neustale domlouvani az me nakrknul a dostal podminku, ze jeste jednou prijde zprasenej a bude mit na tyden ( jako jedinny z cele druziny) zakaz na zahradu jit… no co myslis… druhej den prisel zas jak prase. Takze jsem sla za vychovatelkama a fakt tyden na zahradu nesmel a od te doby si dava pozor… proste ten trest musi byt v souvislisti s prohreskem a konsekventni…

Příspěvek upraven 27.12.17 v 17:44

Cuddy
Neúnavná pisatelka 15088 příspěvků 27.12.17 17:44

@tygrik89 Ale proc davat na zadek, v 10 se snad daji zakazat jine veci, o ktere stoji, viz ta elektronika. A jak se pise vyse, stanovte pravidla, co deti smi delat, kdyz hlidaji mladsi, zase utekle dite mne zavani dost prusvihem.

Verun83
Echt Kelišová 8407 příspěvků 33 inzerátů 27.12.17 17:55

Zakaz elektroniky. Na tyden treba.

tygrik89
Kecalka 107 příspěvků 27.12.17 17:56

Jen abychom se chápali, hlídání sourozence je jeden z xx příkladů. Osobně bych ještě pár let zpět předpokládal, že si 10leté dítě zvládne samo udělat věci do školy na druhý den. U nás to nejde ani po xtém upomenutí - mimochodem v tomto směru zvládá i ta mladší školačka svoji agendu podstatně lépe a samostatněji.

„Neber si nic, bude večeře“… „jaktože sis vzala čokoládu?… jsem prostě měla chuť“…

Uživatel je onlineHelileli
Závislačka 2636 příspěvků 27.12.17 18:07

Já bych řekla, že nejstarší nasadila latku vysoko. Ne každé dítě je schopné tu zodpovědnost za někoho jiného pochopit. Mně třeba spíš zaráží, že šestileté dítě i přes příkaz zůstat odejde. To by už dělat nemelo.

Vy jako rodiče byste měli predvidat a zodpovědnost přidělovat úměrně vyspělosti.

Jinak příklad ode mně, osmiletý a pětiletý byli sami doma v pátek, zkrátka to jinak nešlo. A osmiletý mi zavolal, že pětiletého bolí bříško. Když teda odmyslíme ten strach, co tomu mladšímu je, tak jsem málem pukla radostí, že ho to vůbec napadlo. Rozhodně to nepovažuji za něco úplně standardního, moje děti jsou na současnou dobu vedené k nadprůměrné zodpovědnosti.

farska
Vesmírná mluvilka 30087 příspěvků 27.12.17 18:08
@tygrik89 píše:
Jen abychom se chápali, hlídání sourozence je jeden z xx příkladů. Osobně bych ještě pár let zpět předpokládal, že si 10leté dítě zvládne samo udělat věci do školy na druhý den. U nás to nejde ani po xtém upomenutí - mimochodem v tomto směru zvládá i ta mladší školačka svoji agendu podstatně lépe a samostatněji.„Neber si nic, bude večeře“… „jaktože sis vzala čokoládu?… jsem prostě měla chuť“…

Mam taky pet deti, vsechno holky.
Momentalne mam doma 12 letou, 9 letou, 7 letou a 4 letou a ani u jedne bych si netroufla chtit hlidani mladsiho sourozence. Deti jsou deti a nemuzou mit zodpovednost za sourozence, protoze ji zkratka mame MY, RODICE. Muj strasak je ta moznost, ze v pripade, kdy by se neco tomu mladsimu stalo, nasledky si ten starsi sourozenec ponese v sobe cely zivot…
Jina vec je, ze si dcerka neplni to, co jste ji vyslovne zakazali/prikazali. Tam to vidim na nedostatecne vytycene hranice, anebo vasi neschopnost/lenost/ ty hranice pak dodrzet/ono je to nekdy desne otravneee, vim sama dobre/.Prptoze kdybyste fungovala u vas metoda slib-trest stejne, jako u AGRION, viz vyse, verim tomu, ze by si to holciny dvakrat rozmyslely, nez by neposlechly :kytka:
Vychazim z predpokladu, ze u vas vladne fajn laskyplna rodinna situace-az na ty lumpice lumpate, ktere je treba BEZ FYZICKEHO NASILI! nasmerovat spravnym smerem.

U jedinacka, dvou deti je prostor pro vyjednavani a diskuzi o kazdem prikazu/zakazu detailne, ale u vas/nas taky potrebujeme, aby se netravil cas jenom vysvetlovanim neceho, co uz bylo ditku vysvetleno drive a jen proto, aby deti prudily…

Stavbe hranici a mantinelu ZDAR :andel: :mrgreen:

ejhle
Závislačka 2777 příspěvků 27.12.17 18:22

U nas skoro 6 letak vecne mimo. Domlouvani, pripomenuti, krik, vysvetleni, placnuti nic. Pak mi znama poradila zavest kalendar. Kazdy mesic udelam kalendar, kde ma ditko zakresleny vsechny ukoly ( nachystat si veci do skolky, na trening, vynest odpadak, zalit kvitka, utrit prach, procvicovani logopedie, ukoly do edukativek). Pred koupanim spolecne kontrolujeme splneni dle kalendare. Pokud ma vsechno splneno, da si cerveny puntik, pokud ne-dostane 10 minut na splneni, nesplni- ma smulu. Nemas nachystano na trening? Tak zitra na trening nepujdes (a ze tam to ditko chce chodit), nemas ukoly- zitra nebude vecernicek…+ Dostava cerny puntik. Na konci mesice vyhodnocujeme a pokud ma 6 cervenych puntiku po sobe dostane odmenu (treba listky do kina…do toho kina by to ditko slo tak ci tak, takto si toho vice vazi a ma vetsi radost). Pokud ma za mesic 5 a vice cernych puntiku, tak se skrta 10 cervenych puntiku. mozna prisne a moc brokraticke…ale na ditko to funguje. Kolikrat varim a ditko na me huci, ze jsme jeste necvicili logopedii. Mozna bych nejakou podobnou zalezitost vyzkousela :think:

Edit: na prosinec jsem nestihla vytvorit kalendar a ditko jede v zavedenem rezimu. Samo si rika, zitra mam trening, musim si nachystat bagl. Tak jsem zvedava, jak dlouho to vydrzi. :mrgreen:

Příspěvek upraven 27.12.17 v 18:25

Sany80s
Kelišová 6125 příspěvků 27.12.17 18:23

To, co funguje, je bohužel pracné pro rodiče.
Ke každému dítěti je třeba se chovat tak, jak to jeho povaha a vyspělost vyžaduje.
Což znamená, že pokud je dítě nezodpovědné a roztěkané, pak bych vše kontrolovala popřípadě trvala na tom, aby to bylo provedeno hned a víceméně pod mým dohledem.
Volnost a zodpovědnost jsou výhody, které je třeba si zasloužit.
Znamená to například to, že pokud dítě není schopno jít po škole domů, pokud to rodiče vyžadují, je třeba takové dítě domů doprovodit.
Přijde tak o možnost jít občas někam cestou ze školy s kamarádkou, což třeba mě docela těšilo a věřím tomu, že to těší i tvoje děti.

BaMaK
Závislačka 2750 příspěvků 5 inzerátů 27.12.17 18:31

A nebude to tim, ze to porad opakujete dokola a hlidate vsechno za ne? Nejsou zvykle mit odpovednost za drobnosti, proc by meli mit odpovednost za sourozence…myslim si, ze v osmi vi, ze si ma nachystat aktovku. Dejte jim duveru a uvidite…mozna prekvapi hned. Mozna po par poznamkach, ze neco zapomnely :lol:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Vondráčková promluvila o rozchodu s Plekancem: Bylo to překvapení!

Když Tomáš Plekanec před týdnem prostřednictvím sociálních sítí informoval,... číst dále >

„Jouda“ Youd chtěl zabít ženu a dítě: V letadle, kterým vletěl do domu, uhořel sám!

Některé věci vám prostě hlava nebere. Člověk ještě pochopí, že se někdo po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého... číst dále >

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé... číst dále >

Reklama