Neposlouchá a je nepozorná, jak to řešíte?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

marvannn
Povídálka 38 příspěvků 03.02.17 20:28
Neposlouchá a je nepozorná, jak to řešíte

Holky jdu si pro radu, dcera skoro 4 roky je poslední měsíc jak vyměněná. Předtím to byla hodná, snaživá holka, relativně poslouchala, byla opatrná… A teď!!! Cokoliv začne dělat tak jí spadne, rozlije, rozbije, rozsype…(ne že by to neuměla ale je strašně nepozorná. Vymýšlí u toho blbosti a pak se to stane), když jí řeknu aby se oblékla do pyžama tak má milión výmluv proč ne, nakonec jí to trvá přes půl hodiny než se převleče. Začne něco dělat a hned jí to přestane bavit. A když není po jejím tak hned začne kňučet a brečet takže pokaždé zbudí mladší dceru. Jak to řešíte. Je to nějaké období které přejde? Domlouváte jim (i když u nás to nefunguje), dáte občas na zadek… dcera šla třeba dnes spát bez pohádky ale nevím jestli to pomůže. Jaké máte zkušenosti?

Reakce:

kopejka
Echt Kelišová 9706 příspěvků 03.02.17 20:33

@marvannn a nezarli? Jak je stará mladší? Možná na sebe upozorňuje :nevim:

catherine100
Vesmírná mluvilka 30562 příspěvků 03.02.17 20:47

U nás to teda není nárazové, je takový furt, ale on má takový svůj svět, že kolikrát ho musím pevně chytit, donutit ho aby mi koukal do očí, nebo s ním zatřást a pak teprve začne reagovat :mrgreen:
Výmluv má taky milion, kolikrát tu řvu jak tygr a je mu to fuk…
Někdy stačí, když třeba mu podám hrníček, tak začne bulet a já z něj půl hodiny dostávám proč brečí, nakonec z toho vyleze, že is ho chtěl podat sám :mrgreen:

takže neporadím, asi jen trpělivost :think:

tartaletka
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 03.02.17 21:02

@marvannn jo, zrovna to prozivam taky. U nas je to teda zpusobeno hlavne příchodem mimina, uz z toho silim :( doufam, ze pomuze cas.

marvannn
Povídálka 38 příspěvků 03.02.17 21:08
@kopejka píše:
@marvannn a nezarli? Jak je stará mladší? Možná na sebe upozorňuje :nevim:

To si myslím, že už máme zasebou(mladší má 9 měsíců). Spíš mi příjde taková rozdivočelá ze školky.

marvannn
Povídálka 38 příspěvků 03.02.17 21:15

@catherine100 přesně jak říkáš. Brečí protože si ho chce podat sama, nebo chtěla jinou barvu… Prostě pořád něco není podle jejích představ. Už mi z toho fakt hrabe.

Ale nevím jak řešit že ji najednou všechno padá, všechno rozbije, rozlije… Cokoliv začne dělat tak skončí takto.

catherine100
Vesmírná mluvilka 30562 příspěvků 03.02.17 21:55

@marvannn my uz nemáme jedinou skleničku :mrgreen: vše jsem koupila v plastu…
A to nemluvím o tom, ze třeba běží, čumí kam nemá a vždycky se o něco prerazi, tuhle jsem myslela ze zas povede k na rtg naštěstí to rozchodil :zed:

rychnov3
Kelišová 6883 příspěvků 03.02.17 22:09

@marvannn @catherine100 @catherine100
Ano, přesně, syn dělá to samé, jsou mu 4 a čtvrte roku. Řve, protože chtěl jít do koupelny sám (tatínek ho nesl), je nepozorný a věčně je něco rozlitého… Snad z toho vyroste. Já jsem si ve čtyřech letech kvůli své zbrklosti rozrazila hlavu o topení. :mrgreen: Trochu jsem z toho vyrostla, ale „poděs“ jsem pořád. Chce to pevné nervy (říkám sama sobě, když se v něm vidím).

Kassy
Závislačka 3292 příspěvků 03.02.17 22:18
@marvannn píše:
To si myslím, že už máme zasebou(mladší má 9 měsíců). Spíš mi příjde taková rozdivočelá ze školky.

Já bych souvislost s mladší sestrou úplně nevylučovala. Často se stává, že děti, které už se zdánlivě s existencí sourozence srovnaly, jsou znovu rozhozené v době, kdy se mladší sourozenec začne samostatně pohybovat a projevovat svou osobnost - což bývá kolem těch 9 měsíců. Najednou to už není jen ležící uzlíček, který sice ubírá máminu pozornost, ale jinak je neškodný, ba dokonce někdy roztomilý, ale malý záškodník, který staršímu sourozenci začne brát hračky, lézt na místa, kam se dosud dostal jen ten starší (do jeho postele, na jeho židli, na gauč…), prosazovat taky svůj názor, začnou občasné spory, tahanice o hračky… Pro to starší dítě to je určitý stres a na stres děti reagují různě, klidně i tak, jak popisuješ.
Neříkám, že to tak musí nutně být, jen bych to úplně nevylučovala.
Rozhodně bych dceru netrestala ani jí nějak nedomlouvala, to fakt nemá účinek. Trvala bych na dříve nastavených pravidlech domácnosti a v případě, že něco pokazí šla cestou přirozených následků - rozlilas mléko, tady je hadr, vytři to. Zároveň bych se snažila jí co nejvíc věnovat, ideálně si každý den najít chvilku jen pro ni (když mladší spí nebo se o ni stará tatínek), kterou strávíte podle jejího přání, oceňovala bych chování, které se mi líbí a zdůrazňovala výhody a privilegia, která má jako starší sourozenec.
A jinak, děti v tomhle věku prostě občas mají hlavu trochu v oblacích, začíná jim naplno fungovat fantazie a rozjíždí se rolové hry, vymýšlí ptákoviny, protože si potřebují otestovat, jak svět funguje (Co to udělá, když ten kelímek s mlékem ponesu v zubech místo v ruce? A jéje, on mi upadl a mléko se rozlilo…). To je vcelku normální a patří to k věku. I to, že nudným věcem (jako je oblékání pyžama) se vyhýbají, zdržují u nich a prokládají je zábavou. Nečekej od dcery věci, které ve svém věku nemůže zvládnout, a zkus jí trochu vyjít vstříc do toho dětského světa. Poskytni prostor pro experimenty a učení bezpečně, z nudných věcí zkus udělat společnou zábavu. Možná vám oblíkání pyžama i nadále bude trvat půl hodiny, ale může to být půlhodina společného smíchu místo řevu a stresu. :kytka: ;)

3HE
Generální žvanilka 21897 příspěvků 03.02.17 22:20

Já jsem to vyřešila nákupem této knihy
http://knihy.cpress.cz/…ouchaly.html

Myslím, že dcerka žárlí… i když je mladší už 9měsíců, pořád tě hodně potřebuje… a starší dítko žárlí. Mám děti 6,5 let a 4roky a žárlí na sebe denně.

Nejvíce pomáhá najít si čas - nejméně půl hodiny s dcerou trávit o samotě a plně se jí věnovat - nějakou společnou činnost - a%t má maminku jen pro sebe :srdce:

určitě bych nedávala na zadek - je jí smutno po mamince, chodí do školky, a to dělá hodně - vidím to u svých dětí a ten mladší to právě také těžko snáší a pak je přetlakovaný a zlobí. Přece mu za to nedám na zadek… Řeknu mu něco… a snažím se mu věnovat nějaký čas…

Kassy
Závislačka 3292 příspěvků 03.02.17 22:26
@marvannn píše:
@catherine100 přesně jak říkáš. Brečí protože si ho chce podat sama, nebo chtěla jinou barvu… Prostě pořád něco není podle jejích představ. Už mi z toho fakt hrabe.Ale nevím jak řešit že ji najednou všechno padá, všechno rozbije, rozlije… Cokoliv začne dělat tak skončí takto.

Tohle dělá ta naše čtyřletá taky. Mně to připadá logické. Děti mají hodně omezenou oblast, ve kterou můžou samostaně rozhodovat, náš svět po nich většinu času vyžaduje, aby poslouchaly a podřizovaly se. Ony ale chtějí a potřebují být samostatné a učit se rozhodovat. Tak proč je tam, kde to jde, nenechat? Já jsem si navykla se na takovéhle věci prostě ptát. Než hrneček podám, zeptám se „mám ti podat hrneček?“ Dcera buď řejne ano, nebo vystřelí s výkřikem „já sama“. Ptám se, jakou chce barvu, jestli chce jídlo do misky nebo na talíř, které chce tričko, jestli si dřív vyčistí zuby nebo se převleče… Mě neubyde, zato ubyde spousta zbytečných plačtivých scén a dcera mnohem líp spolupracuje v situacích, kdy prostě musím rozhodovat já, protože ví, že svou moc nad jejím životem „nezneužívám“.
Dospělému člověku přijde barva hrnečku jako banalita. Ale z pohledu dítěte nejde o to, jestli má modrý nebo červený hrníček. Jde mu o to, jestli si to mohlo SAMO ROZHODNOUT.

marvannn
Povídálka 38 příspěvků 03.02.17 23:16

Holky máte pravdu. Člověk v tom shonu si neuvědomuje, že ty děti jsou malé, všemu nerozumí a potřebují naši podporu a náš čas.
Děkuji za vaše názory a rady!!!

Kassy
Závislačka 3292 příspěvků 04.02.17 10:29
@marvannn píše:
Holky máte pravdu. Člověk v tom shonu si neuvědomuje, že ty děti jsou malé, všemu nerozumí a potřebují naši podporu a náš čas.
Děkuji za vaše názory a rady!!!

Jo jo, člověk má trochu tendenci s příchodem mladšího sourozence toho staršího začit vnímat jako velké dítě, ktero už „má mít rozum“, protože ve srovnání s tím mladším to tak je. Ale ve skutečnosti i ten starší je pořád malé dítě a potřebuje, abychom ho tak brali. Asi je potřeba si to čas od času připomenout. Já jsem si to díky tíhle diskusi včera taky připomněla, takže díky :-)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Řepka útočí na Erbovou: Plánovala mě zničit, z mojí smrti by měla zvrácenou radost!

Už 20. listopadu vyjde v pořadí čtvrtá kniha bývalého fotbalisty Tomáše... číst dále >

Novinky z Pákistánu: Tereza si ve vazbě našla kamarádku a chybí jí vepřové maso

Češka Tereza H., která je obviněna z pašování devíti kilogramů heroinu, v... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >