Nepozorné dítě- prosím o radu

436
9.6.21 13:25

Nepozorné dítě- prosím o radu

Holky potrebuju poradit ohledně syna. Je mu 5 let, příští rok bude předškolák..
Má problémy s kreslením, prostě nedokáže obkreslit třeba kostku. Nedokáže to co vidí dát na papír. Pokud ho naučím něco malovat tak to docela zvládá. Ale oko ruka tak úplně nefunguje.

Šli jsme do pedagogicko psychologické poradny. Tam nám vlastně paní řekla že to není případ pro ně, poslala nás na neurologii, oční, logopedii (neumí Ř) a dětskou psychiatrii. Chápu úplně vše kromě té psychiatrie. Dělala mu nějaký iq test a vyšlo mu 60.. prý je nepozorny a viděla by to na nějakou poruchu pozornosti, adhd či co..

Holky můj syn je bezproblémový, poslušný, zlobí asi stejně jako jiné deti na hřišti.. je pravda že je hodně upovídaný a neví kdy mlčet, co je vhodné říkat a co ne.. skáče nám hodně do řeči.. je hodně aktivní, neustále někde skáče, jezdi hodně na kole a vlastně je porad v pohybu s čímž se pojí i časté pády a lehké úrazy typu odřené koleno, modřiny na nohou… nehraje si s hračkami, spíš si radši prohlíží knížky, časopisy, staví puzzle, pexeso.. perfektně se vyzná v mapě, pozná kde je které město na slepé mapě, zna všechny značky aut i kamionů.. teď ho začal zajímat vesmír.. proste nepřijde mi že by měl iq 60.. :nevim:
S tou pozorností.. je pravda že mu musím třeba úkoly zadávat postupně. Takze místo oblec se na něj volám, oblec si ponožky.. kdyz má hotovo tak trenky, tricko atd.. ale co se týče chování tak ja s nim problémy nemám a třeba učitelky ve skolce taky ne. Tak proč nás posílají na psychiatrii..?? Já tomu vůbec nerozumím. Přišli jsme s tím že mu nejde kreslení a odcházíme s tím že je div ne retardovaný s adhd.. :,(

Dekuju všem co dočetli a prosím o nějaké zkušenosti a rady. Pro mě je to vše nové a vůbec tomu nerozumím..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1706
9.6.21 13:36

Tak ono to 60 asi nebude hodnota IQ… co přesně je ve zprávě? Synovi zase vyšlo 3, to je vcelku jasný, že nemá IQ 3… je to jeho mentální věk. Což u vás teda 60 nebude, že.. přečti si tu zprávu nebo zavolej doktorce nebo se zeptej při příští návštěvě. Já moc nevím, proč jste vůbec šli k nějakým lékařům, protože to, co popisuješ, je u pětiletého teprve budoucího předškoláka naprosto normální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3064
9.6.21 13:42

Mně tedy vůbec nenapadlo hodnotit jak dcera kreslí a co kreslí 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
9.6.21 13:45

@Midaku jo je to iq. Říkala inteligencni kvocient nebo jak se to píše :lol: jenže problém je že malej presne prave nedokáže vidět věci tam kde nejsou.. nedokáže poskládat kostky podle vzoru. On to prostě nevidí. A o tom byl cely ten test podle ukázek co mi tam ukazovala. Ale tak ja to ani tak neřeším, vím že není hloupej. Štve mě spíš ta psychiatrie.

Šli jsme protože to chtěla detska lékařka. Na pětileté prohlídce nedokázal namalovat jednoduchý obrazek. Zmínila jsem ze je to u nás problém. Ve skolce když mají děti výkresy tak už z dálky poznám který je syna. Protože mají téma moje rodina a syn si kreslí kolečka a čárky..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
9.6.21 13:48

@Lily Evans upozorňují mě na to učitelky ve školce, detska doktorka taky říkala že jako až takhle špatný by to být nemělo v tomhle věku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3064
9.6.21 13:52
@emimka20 píše:
@Lily Evans upozorňují mě na to učitelky ve školce, detska doktorka taky říkala že jako až takhle špatný by to být nemělo v tomhle věku.

I tak bych za tím asi nehledala nic jiného než nezájem o výtvarku, nemusí to bejt hned porucha nebo problém… Překvapuje mě že to učitelka tak hrotí, u nás některý výtvory předškoláků připomínaj batolecí tvorbu a bere se to jako že je to nebaví a nikdo je nenutí se výtvarně vyjadřovat, když nechtějí. Posílat kvůli tomu na psychiatrii mi přijde už hodně mimo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1706
9.6.21 13:58

@emimka20 možná má jen špatnou prostorovou představivost. To já mám taky a kdyby mi někdo dal IQ test založený jen na skládání kostek podle vzoru, tak mi vyjde IQ -30… máme to se synem podobne, kreslení ho sice bavi, ale fakt to neumí. 5 bude mít v říjnu, takže predkolak ještě naštěstí nebude. Taky z dálky poznám, který obrázek je jeho. Všichni tam mají rodiny, autobusy, jídlo…prostě to, co je aktuálně za téma. A on tam má celý zelený papír. Nebo kolečka s carama… teď se teda zlepšuje, nakresli čáry a kolečka tak, že to vzdáleně připomíná auto nebo i postavu, při troše představivosti. Ale i tak je daleko za vrstevníky…
Můžete zkusit jiného odborníka, jiný typ testu anebo prostě počkejte, jak mu to půjde s těmi. ukoly pro předškoláky. A tu souhru oko ruka trenujte. Na něčem. hidne jednoduchém, třeba jen dvě čáry vedle sebe, nad sebou, čára a vedle kolečko… my jsem takto jednoduše trénovali porozumění reci a fakt to pomáhalo. Musí ale začít s něčím úplně primitivnim, pak postupně těžší a těžší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17329
9.6.21 14:17

A já bych se z toho nehroutila. Psychiatrie zní děsivě, ale na druhou stranu proč ne? Lobotomii mu tam dělat nebudou :hug: Prostě jen další doktor na něj mrkne z jiného úhlu pohledu a atestace. Třeba odejdete domů s tím, že jakej trouba doktor vás tam poslal. Nebo ne a budete mít jasno. Mě by spíš přišla zbytečná ta logopedie jen kvůli písmenu Ř, To se řeší až tak kolem Vánoc předškolního věku :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2398
9.6.21 14:17

@emimka20 Reakce pani z PPP mi pripada hodne mimo, ale mozna mela na mysli klinickou psycholozku spis nez psychiatra?

Protoze klinicky psycholog syna diagnostikuje lip nez pani z PPP, ma na to lepsi vzdelani a praxi. Z moji zkusenosti s nasim synem (ted 3,5 roku) a diagnostikou ADHD, tak PPP/SPC prave hrozne resili kresbu, zatimco klinicka vubec… zda se mi ze PPP/SPC to resi hlavne proto, ze na tom testuji skolni zralost resp odvozuji od toho mozne budouci potize s psanim… takhle nejak mi to minuly tyden vysvetlovali… ale pry ma hodne chlapecku do urcite miry opozdenou kresbu :nevim:

Ke dobremu klinickemu psycho bych zasla, budes mit klid a jiny nazor nez jen z PPP. Koukam ze jsi z Prahy, my byli na jare u Mgr Krizove v Thomayerce, moc mila pani a jakmile jsem rekla v SPC ze jsme byli u ni, hned rikali ze super a ze na jeji posudek daji. Akorat bohuzel jeste nemame zpravu, ma toho moc a nestiha. Ale hned po vysetreni nam vse dulezite rekla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5531
9.6.21 14:19

Tak ono už dost vypovídá to, že ani ty nevidíš věci jak reálně jsou. A klidně to postavím na jediné situaci, kdy 5 lete dítě prostě do řeči skákat nemá. Jsi druhý extrém matky, která omlouvá a zlehčuje skutečnost, ty první zase přehání a vidí i to, co vidět není co. A takového podobného je ve tvém textu poměrně hodně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
56192
9.6.21 14:25

@emimka20 psychiatrie je nejspíš z důvodu podezření na ADHD, kde ho buď potvrdí nebo vyvrátí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
9.6.21 14:35

@Lily Evans právě si myslím ze zas takový případ malý není. Ja s nim vážně problém nemám. Kreslit ho nebaví, to vím a ví to i paní učitelky. Ale právě se všichni obávají toho aby byl schopný ve skole psát.. přijde mi to moc no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
9.6.21 14:37

@Midaku zkusím to s nim trénovat. Dekuju za zkušenost. Doufám ze to bude opravdu něco co se dá nějak nacvicit, natrénovat q bude to dobré :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
196
9.6.21 14:39
@emimka20 píše:
@Lily Evans právě si myslím ze zas takový případ malý není. Ja s nim vážně problém nemám. Kreslit ho nebaví, to vím a ví to i paní učitelky. Ale právě se všichni obávají toho aby byl schopný ve skole psát.. přijde mi to moc no.

Proč by mu pár vyšetření mohlo ublížit? Pokud je v mezích normy, určitě to ti odborníci poznají. Lepší než zprostředkovaná diagnostika na emiminu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
9.6.21 14:40

@unuděná to s tou logopedii mi to samé říkala i naše doktorka na pětileté prohlídce. Ze počkáme do vánoc a pak ze teprve logopedie. V poradně mi na to řekli že čím dřív tím líp. At se tam objednáme. Ze bude lepší mít víc zpráv od různých doktoru. Nevím..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat