Nepracujete někdo v pekárně aneb tajemství celozrnné pečiva

472
9.2.10 12:19

Nepracujete někdo v pekárně aneb tajemství celozrnné pečiva

Pořád pátrám a nevím, v čem je tajemství kupovaného celozrnného pečiva nebo např. celozrnných směsí do domácí pekárny.
Prostě když si celozrnné pečivo člověk koupí v obchodě, tak je tak dobré, není v něm vůbec cítit ta celozrnná mouka a hlavně je dlouho měkké.
Vím, že mnoho pečiva je jen napodobenina celozrnného, je tmavé - obarvené meltou atd.
Ale myslím tím to pravé celozrnné, nebo např. směsy do DP koupené v Lidlu - chléb je naprosto úžasný, bez chuti celozrnné mouky a dlouho měkký.
Já prostě když upeču nějaké celozrnné pečivo, tak bulky atd. jsou vynikající hned po upečení,i když v nich je značně cítit ta cel.mouka, ale druhý den už jsou docela tvrdé a nemluvím o chlebě z DP, který je druhý den jak kus cihly -a ta chuť celozrnné mouky je tam hodně znát.
Proto bych chtěla vědět, jestli z vás někdo nedělá třeba v pekárně, co se do toho těsta přidává, aby nechutnalo po té celozrnné mouce a co se tam přidává, aby bylo tak dlouho měkké? Příp. kde to pořídit?
Nebo kdo z vás má nějaký recept na nějaké tmavé celozrnné pečivo, které tak hrozně nechutná po celozrnné mouce a vydrží dlouho měkké, budu za něj vděčná.
Bojuji s kyly a nejsem zrovna zastáncem tmavého pečiva,ta chuť nic moc, ale jak jsem psala, když člověk koupí v obchodě „dobré“ celozrnné, tak je vynikající. Proto hledám ten fígl jak si upéct dobré domácí pečivo, které bych si oblíbila …
Díky za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

23869
9.2.10 12:33

Trošku mimo mísu, ale když hubneš, tak bys neměla moc jíst ani celozrné pečivo. Kalorickou hodnotu má stejnou jako bílé, jen je tam vláknina z těch semínek. A čistí střeva. Tak si dej občas normální rohlík a hrst semen :wink: Když ti domácí udělané nejede :-)

Podle mně tam v pekárnách přidávají nějaké sajrajty, aby to vydrželo déle měkké…

Příspěvek upraven 09.02.10 v 12:33

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.2.10 12:33

no v pekárnách se do toho pečiva přidávají enzymy a volumaxy prášku, co ty doma nemáš…a v tom je to tajemnství..ty zlepšovadla v prášku :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5784
9.2.10 12:59

Ahoj, neporadím ti přesně, ale aby se chleba druhý den nedrobil a byl vláčnější tak přidávám tak 1-2 lžíce octa a oleje.
Nevím jestli ho přidáváš, ale je to s nima fakt lepší :wink: Ale je pravda že moc celozrnné nedělám tak nevím jestli to bude mít vliv i na tuhle mouku :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
469
9.2.10 13:31

Presne jak pise petra, do mouky se pridavaji ruzna kypridla a zlepsovadla, aby se jednak srovnaly paramatry mouky(zavisi na odrude obili i rocniku) a samozrejme aby pecivo vydrzelo chutne nez si ho zakaznik koupi. Sice domaci neni trvanlive, ale muze te tesit, ze je „prirodnejsi“ ne? O to prece take jde.
Jo a kde poridit…tak snad jedine, kdybys mela opravdu nekoho v pekarne, jinak jsem se s tim setkala jen ve velkych objemech..a taky nemas doma tu laborator, ktera ti da doporuceni kolik jake slozky, aby vysledek byl k necemu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.2.10 13:45

fidlo..práve v pekárne to bylo v pytlích a pak receptury po kterých sejelo, v obchode sem hledala, zda se ty zlepšovadla daj koupit a prd

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
9.2.10 15:40
kamiŠ píše:
když hubneš, tak bys neměla moc jíst ani celozrné pečivo. Kalorickou hodnotu má stejnou jako bílé

Tak to bych neřekla, dle energetických tabulek je tam přece jen rozdíl. Navíc mám osvědčeno, že když jím celozrnné pečivo, tak pak nemám chuť na sladké, což u normálního rohlíku jaksi nefunguje - i když normální rohlík miluju, musela jsem se ho chtě nechtě vzdát a na váze je to znát!

fidla píše:
Sice domaci neni trvanlive, ale muze te tesit, ze je „prirodnejsi“ ne?

Tak mě by stačilo, že vím, z čeho si pečivo připravuji a že do toho nedávám kdovíco jako v některých pekařstvích. Takže jestli bych si tam doma přidala nějaká kypřidla, pořád vím, co do toho dávám a z čeho to mám upečeno, kdežto v obchodě ta jistota není… viz. různé případy zapečení umělé hmoty, myší, brouků, provazů atd. A navíc při pečení jde přece o chuť, aby to člověku chutnalo, i když by tam bylo třeba to kypřidlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35111
9.2.10 15:46

hele ja si psala do pekarny o slozeni rohliku (jestli neobsahuji vejce a mleko) a napsali mi cele slozeni vcetne vsechn Ecek v tech zlepsovadlech (byly to michelske pekarny), zkus to taky, ale napis taky ze jde o alergika, kdyz jim napises, ze si chces pect doma abys nemusela kupovat to jejich, tak asi tak ochotni nebudou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10054
9.2.10 16:44

A přidáváš do celozrnného chleba šumivý celaskon? Ten se postará o to nakypření.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
9.2.10 17:10
Potápka píše:
A přidáváš do celozrnného chleba šumivý celaskon? Ten se postará o to nakypření.

Hmm, tak to teda nedávám. Tak to musím zkusit.Díky za radu. :palec: A nějaký receptík osvědčený bys neměla?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10054
9.2.10 19:37

Já to ještě nezkoušela, ale jedla jsem u kámošky a byl výborný. Napíšu jí o recept. Ale vím, že ten celaskon se dá objedat v lékárně i bez příchutě.
Vydrž dva dny a pošlu recept.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18313
9.2.10 19:41

Pett1: víš proč pocelozrnném pečivu nemáš chuť na sladké? Protože jsi ho právě v tom pečivu už zkonzumovala. On se totiž do „celozrnného“ pečiva přidádá ječmenný slad. Napře to bylo kvůli tmavé barvě pečiva, jenže on obsahuje i docela dost všelijakých enzymů a taky docela dost glukózy. V době Protektorátu, když byl cukr na přídělové lístky, ho používali cukráři k pečení zákusků a dortů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18313
9.2.10 19:44

A co tak ten celaskon nahradit potravinářským uhličitanem amonným? Kdysi se tím nahrazoval prášek do pečiva, aby po upečení nebyla v buchtách cítit taková ta „chemická“ chuť. Akorát nevím, pod jakým obchodním názvem se prodává.

No a pekaři používají k nakypření bezkváskového chleba prášek, kterému ve svém hantýrce říkají „štabach“. Co se tak zeptat po něm…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
469
Jura007 píše:
Pett1: víš proč pocelozrnném pečivu nemáš chuť na sladké? Protože jsi ho právě v tom pečivu už zkonzumovala. On se totiž do „celozrnného“ pečiva přidádá ječmenný slad. Napře to bylo kvůli tmavé barvě pečiva, jenže on obsahuje i docela dost všelijakých enzymů a taky docela dost glukózy. V době Protektorátu, když byl cukr na přídělové lístky, ho používali cukráři k pečení zákusků a dortů.

ten slad se da koupit v prodejnach zdrave vyzivy-jmenuje se to Sladěnka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

juro tak stím ječmeným sladem stebou rozhodne nesouhlasím..a vím o čem mluvím

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu