Nepracuji - dobrovolné důchodové pojištění?

Anonymní
27.11.19 10:20

Nepracuji - dobrovolné důchodové pojištění?

Ahoj, je tu někdo, kdo si platí dobrovolné důchodové pojištění? Zajímalo by mě, co vás k tomuto vede (přece jen to není zanedbatelná částka, aktuálně něco přes 2000 měsíčně)?
Včera jsem totiž měla rozhovor s kamarádkou, ani jedna nechodíme do práce, já proto, že se mi nedaří najít vhodnou práci (sem tam mám brigádu) s ohledem na můj zdr. stav (jsem v ČID již od svých 18) - pro případné rýpalky: ano, i když je dnes práce prý skoro na každém rohu, tak se mi nedaří, navíc je to asi lokalita od lokality (jsem na vesnici, navíc neřídím kvůli zdr. stavu, stěhovat se nehodlám, mám tu vlastní bydlení a rodinu, manžel jako živitel rodiny tu má solidní práci), kdo chce pochopí, rýpalky si stejně rýpnou. Momentálně mi to až tak nevadí, že jsem doma, užívám si dceru (9), hodně času trávím s maminkou (je jí 80, měla mě pozdě, zatím je naštěstí soběstačná, ale to nejvíc co pro ni můžu udělat, je věnovat jí (i sobě a své dceři) společný čas. Kamarádka (oběma je nám necelých 40) je také doma, platí si jen zdravotní (to mám já hrazené z důchodu), manžel ji též uživí (ona je zdravá). No a včera přišla řeč na to důchodové pojištění, já přiznala, že už si ho tři roky platím, ona se vysmála, že zbytečně vyhazuji peníze (cituji: „nějak bylo, nějak bude, důchod neřeším, to je daleko). Mě to zbytečné nepříjde, budou chybět roky na důchod (navíc kdyby se mi něco stalo, tak by dcera s manželem alespoň něco brali)… 35 let pojištění (podle současných zákonů) stejně nevím, zda našetřím, teď je mi 38 a mám včetně náhradních dob (rodičák) zatím jen 12 včetně 3 let, co si platím to dobrovolné. Jinak zvažuji, že si v budoucnu udělám ŽL (jistou vizi mám, nebylo by to na zbohatnutí, spíš přilepšení k důchodu a hlavně bych ti platila pojištění). Jako samoplátce si ho mohu totiž platit za celý život "jen“ 15 let. Zajímá mě, zda to někdo vidíte podobně jako já (nebo jako kamarádka). Omlouvám se za román, snažila jsem se vše vysvětlit, případně odpoledne doplním. Děkuji a prosím anonymní - osobní a zdravotní důvody.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

561
27.11.19 10:42

Ahoj, no já si platím 300 Kč, jako nejmenší možnou částku, mě to nezabije, naši mi ale říkají, že se toho stejně nedožiju :D
ty tvoje 2000 Kč bych radši dávala na životko…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2951
27.11.19 10:43

Tak kdyz pak nechce duchod. Je to jeji svobodna volba se zajistit samu sebe behem zivota.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70118
27.11.19 10:43

@leylen Zakladatelka se ale pta na duchodove pojisteni, nikoliv PRIpojisteni…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2951
27.11.19 10:44

@leylen pletete dve veci. Vy mate penzijko. Jako prilepseni k duchodu. Ona mysli prubezny pilir a narok na duchod jako takovy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
561
27.11.19 10:56

@Cenarius @j.a.n.i1 já si říkala, že to budou jablka a hrušky :D OMLUVA :oops: :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.11.19 11:13

No nejsem sice zadny financni poradce, ale v tomhle případě bych se radsi zajistila na duchod nejakou movitou/nemovitou veci. Ktera mi pak bude v duchodu vydelavat. Nez posilat kazdy mesic penize státu = do cerny diry. Ses si jista, ze je jeste nekdy uvidis?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9838
27.11.19 11:17

@Maminanamatersky Ale jo, duchody budou. Jen z minimalniho pojisteni bude minimalni duchod :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
233
27.11.19 11:30

Dobrovolné důchodové má význam platit v momentě, kdy se budete blížit důchodovému věku - třeba 5 let před nástupem s tím, že víte, že vám chybí pojištění nebo máte malý základ pro výměr a chcete si ho zlepšit (nuto propočítat, jestli se investice vůbec vrátí).

Je vám teprv 38, do doby, než se vás to bude týkat, se podmínky min. 1× změní, spíše více krát. Spíše počítejte s tím, že důchod bude od státu almužna a více budete muset spoléhat na svoje úspory - což bych na vašem místě dělala, odkládala na horší časy do své kasy, ne do té státní! Nehledě na to, jestli se důchdou vůbec dožijete (nemyslím zle, ale nemoci si vybírají občas tu nejhorší daň - pak vaše peníze skončí v loji státním a vaše dítě, které by po vás mohlo vámi odložené peníze zdědit, použít pro sebe, nedostane nic, protože jste je dobrovolně odložila státu ve víře lepších důchodových zítřků, které se konat nebudou).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.11.19 12:31
@Cenarius píše:
Tak kdyz pak nechce duchod. Je to jeji svobodna volba se zajistit samu sebe behem zivota.

Děkuji za názor, samozřejmě, že je to její volba, já si jen říkám, že kdyby se něco p***, tak by mělo dítě (kamarádka má dvě) nárok aspoň na důchod sirotčí…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
27.11.19 12:35

@Maminanamatersky - Děkuji za názor. Ne, jistá si samozřejmě nejsem, je mi jasný, že se za těch xx let systém ještě několikrát změní. Ono mi jde i o to, že kdyby se něco p***, ze by dcera měla nárok aspoň na sirotčí důchod. No a kdyby se můj stav zhoršil a já skončila v plném invalidním důchodu, bez placení pojistného bych neměla nárok.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
27.11.19 12:38
@PETRAKIM - moc děkuji za
@cecetka píše:
@Maminanamatersky Ale jo, duchody budou. Jen z minimalniho pojisteni bude minimalni duchod :?

Děkuji za názor, vím že důchod bude (jestli vůbec nějaký bude) malý. U mě je to trošku jiný v tom, že beru ČID, tam se to pak počítá jinak (výdělek není až tak důležitý, spíš ta délka pojištění)…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
27.11.19 12:53

Zakl. - všem moc děkuji za příspěvky, mám o čem přemýšlet. Víte, já to vnímám jako jakousi „pojistku“, kdyby se nedejbože něco stalo, tak by dcera a manžel brali po mě důchod. Další věc, kdyby se můj stav zhoršil, že bych dospěla k plnému inv. důchodu, bez pojištění bych neměla nárok… těch situací je mnohem víc… jinak si samozřejmě něco spořím i bokem (i když je otázka, jakou hodnotu bude mít naspořená suma za xx let)… spíš mě zajímalo, zda se tu najde někdo, kdo si toto pojištění také platí (případně neplatí a ví, že na státní důchod nebude mít nárok).

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
27.11.19 12:59
Zakl. - všem moc děkuji za příspěvky, mám o čem přemýšlet. Víte, já to vnímám jako jakousi „pojistku“, kdyby se nedejbože něco stalo, tak by dcera a manžel brali po mě důchod. Další věc, kdyby se můj stav zhoršil, že bych dospěla k plnému inv. důchodu, bez pojištění bych neměla nárok… těch situací je mnohem víc… jinak si samozřejmě něco spořím i bokem (i když je otázka, jakou hodnotu bude mít naspořená suma za xx let)… spíš mě zajímalo, zda se tu najde někdo, kdo si toto pojištění také platí (případně neplatí a ví, že na státní důchod nebude mít nárok).
@Maminanamatersky píše:
No nejsem sice zadny financni poradce, ale v tomhle případě bych se radsi zajistila na duchod nejakou movitou/nemovitou veci. Ktera mi pak bude v duchodu vydelavat. Nez posilat kazdy mesic penize státu = do cerny diry. Ses si jista, ze je jeste nekdy uvidis?

Na pořízení další nemovitosti bohužel nemám a když vidim růst cen nemovitostí, tak asi ani mít nebudu (jsem ráda, že máme vlastní byt)… jinak samozřejmě něco spoříme i jinak, stavebka atd… (i když se obávam, že naspořená částka bude za xx let díky inflaci almužna)…

• Nahlásit
  • Citovat
515
27.11.19 13:49

Taky nepracuji, protože nechci a důchodu se zřejmě nedoziju, spíš bych si sporila být tebou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama