Nepřechýlená ženská příjmení

84
7.3.16 22:06

Nepřechýlená ženská příjmení

Co si myslíte o tom když ženy v Čr nosí nepřechýlená příjmení k českým jménům?
Chci si nechat zmenit prijmení, na ne typicky české, ale nechci jej prechylovat a nevím, zda to úřad povolí, máte s tím některá zkušenost?

Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22816
7.3.16 22:09

Já bych nepřechylovala pouze cizí příjmení. Česká bych nechala tradičně. Ona taková Kateřina Konvalinka Průšová zněla fakt hloupě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6755
7.3.16 22:10

Každého věc, ale mně se to nelíbí. Dost často je to i směšný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29169
7.3.16 22:14
@Tereza1986 píše:
Každého věc, ale mně se to nelíbí. Dost často je to i směšný.

podepisuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
7.3.16 22:16

Když jsem se vdala, nechala jsem si mužský tvar jmena. Ale zijeme v zahraničí a tam nechápou, že jsou lidi manželé, když nemají stejne jméno. Pro mě rozhodne snazší varianta pro život.. v cechach mi občas řeknou -ova, neopravují je. Je mi to fuk.
Jinak jsme na matrice museli udat důvod, proc to tak chceme a to bylo vse. Žádný problém to nebyl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
275
7.3.16 22:18

A to chcete změnit příjmení jen tak? Nebo se budete vdávat a chcete si vzít příjmení bez -ová? Ta druhá možnost se dá jednoduše, ale čistě se změnou bych se zeptala na matrice. Jinak pokud to nezní extrémně blbě dokupy se jménem, tak proč ne?! :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2844
7.3.16 22:19

Žijeme s partnerem v zahraničí, letos by se nám tady mělo narodit první dítě a bude to holčička - přechylovat nebudeme, partner má maďarské příjmení, takže se to nebude nějak bít a i když se chystáme v budoucnu vrátit do ČR, nemyslím, že bychom později rozhodnutí měnili…Ale máme výhodu zahraničního příjmení (i když se narodil v ČR)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
84
7.3.16 22:22

Příjmení je Meyer, babička byla Meyerová ale mne se to víc líbí nepřechýlený. :nevim: - chci si vzít příjmení po ní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.3.16 22:26

Znám paní Voleman. To je teprve soda.
Meyer je hezké :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
7.3.16 22:40

Mám nepřechýlené příjmení i když je „normální“není cizí, ale je bez délek a českých znaků, v zahraničí s tím je problém, myslí si, že se pak jmenujete jinak než manžel když to příjmení je vlastně jiné - má tam tu koncovku ová. Když mě lidé, kteří evidentně mají před sebou moje doklady a i přesto oslovují s koncovkou ová mám chuť jim něco říct :zed: ale nechci se hádat. Jsem ráda, že je možnost volby si tu koncovku nedávat, měla jsem to i za svobodna a pokud budu mít dceru bude mít nepřechýlené příjmení taky.

• Nahlásit
  • Citovat
275
7.3.16 22:51
@Anonymní a pokud budu mít dceru bude mít nepřechýlené příjmení taky.

A žijete v zahraničí, nebo u nás? Taky jsem bez -ová, ale jsem ráda, že mám syna. Já si to nějak obkecám, hodím to do srandy, něco si vymyslím, příjmení zní mezinárodně. Ale nevím, jak by se k tomu stavěla malá holčička, když by se jí pořád někdo ptal proč se jmenuje jako chlap.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48787
7.3.16 22:55

No jedna známá má příjmení bez ová, kdyz se vdala. S ním by měla strašnou komoleninu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11965
7.3.16 22:55

Pri svatbe to povoluji, tak by teorericky meli i pri zmene…a myslim, ze kazdeho volba, i kdyz treba u me konkretne by to znelo dost srandovne, na matrice se me i ptali, ale kdyz jsem to nahlas rekla, tak se docela pani pobavila, se mi to rymuje :D Ale pak jsme se prestehovali do zahranici a trochu z toho vitr maji, hlavne teda mam syna tak jim prijde zvlastni, ze ta jmena mame podobna, ale ne stejna…ale tak co, kdo se zepta, tomu vysvetlim.
Meyer je v neprechylene podobe fajn, ta „cizi“ jmena to myslim i snaseji lepe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
275
7.3.16 23:05

@Leali
Aha, tak to by mě samotnou zajímalo, jestli by Vám změnili. Vím, že když je důvod tak změní. Např. když je příjmení urážející nebo hanlivé. Nebo, když chcete přetrhat vazby na rodiče. Tak se třeba vezme příjmení po babičce, která třeba vnuka vychovávala apod. A Vy se teda jmenujete jako babička? Nebo úplně jinak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6755
7.3.16 23:06
@Anonymní píše:
Znám paní Voleman. To je teprve soda.
Meyer je hezké :palec:

Eliška Kaplicky, to je taky mazec 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit