Neprodloužení smlouvy v případě otěhotnění?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ZdenkaK21
Povídálka 14 příspěvků 15.09.18 11:24
Neprodloužení smlouvu v případě otěhotnění?

Ahoj všem :) dotaz pokládám za kamarádku. Je těhotná (13. Týden) a v práci to ještě neřekla, protože se bojí, že by jí neprodloužili smlouvu, která jí končí 30.9. (měla ji na rok). Ruší jejich pobočku a měla by jít na „pohovor“ na jehož základě je rozdělí do jiných poboček, ale to může být i v jiném městě. Nechce zabírat místo jiným kolegyním, když stejně bude končit, ale bojí se, že by přišla o smlouvu a tím o mateřskou nebo možnost mít se kam potom vrátit. Neví, co má dělat a zda o těhotenství ještě mlčet nebo jej oznámit. Děkuji za rady :)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Mari.G
Závislačka 4777 příspěvků 15.09.18 11:30

Byla jsem v podobné situaci, ale trochu dříve. Já jsem to tedy na zaměstnavatele vybalila, ale spíš kvůli jiným věcem, které jsem tam v těhotenství prožívala. Počítala jsem, že mi smlouvu neprodlouží a opak se stal pravdou. Měla jsem ale spočítané, že bych se vešla po ukončení pracovního poměru do 180 dní, kdy bych ještě dostala mateřskou. Což by měla kamarádka taky stihnout, pokud na ni obecně nárok má (těch odpracovaných 270 dní ve dvou letech?).

Takže pokud to kamarádka řekne, pravděpodobně o tuto mateřskou nepřijde. Ale přišla by o další MD, pokud by z rodičáku s prvním dítětem chtěla znovu rodit a dnem porodu druhého dítěte by nastoupila rovnou na RD.

Je to těžká situace, já to nechtěla tajit ani tam, kde jsem byla roky a je tam rodinná atmosféra. Ale prostě práce je potřeba. Držím pěsti, ať se rozhodne dobře. Kdyby byla o 6 týdnů méně těhotná, dá se ještě uvěřit, že o tom v době pohovoru nevěděla. Já měla etický problém s tím podepsat smlouvu a za 5 dní přijít s tím, že odcházím na neschopenku a dělejte si, co chcete. Ale kdybych byla samoživitelka s dětmi, vidím to taky jinak. A je fakt, že já první dítě ve 12tt potratila a kdybych se neměla kam vrátit, tak jsem na Úřadu práce a další otěhotnění by bylo už složité skrz plánování zajištění.

flicek18
Kecalka 281 příspěvků 15.09.18 11:40

Záleží jak to u nich v práci funguje a jaké tam jsou vztahy zamestnanec-zamestnavatel. Pokud si myslí, že by ji smlouvu neprodlouzili mlčela bych, pokud vím nikde není psáno kdy se to musí zaměstnavateli oznámit.
Nevím jak to tam samozřejmě mají skrz to přemístění na jiné pobočky, ale 30.9. už je za rohem takže by se mohla pripomenout, s tím, že ona by ráda smlouvu prodloužila tak jestli ji můžou dát smlouvu na podpis a pak už to má na papíře ;)

Pennya
Ukecaná baba ;) 1292 příspěvků 6 inzerátů 15.09.18 11:48

U mě není třeba jisté že se dítě udrží, tak bych asi ještě mlčela.no záleží jak kde. Co kdyby to skončilo a ja pak byla bez práce. Furt lepší zustat v praci kde uz neco umim než pak hledat na tu chvili novou s umyslem že stejně hodlam co nejdříve otěhotnět. No to záleží asi na situaci a na tom jake mate v praci vztahy. Muj soucasny zaměstnavatel by mi to asi prodlouzil, je to mala rodinná firma.

ZdenkaK21
Povídálka 14 příspěvků 15.09.18 11:53

@flicek18 ona má jít právě v úterý na ten „pohovor“ a neví, jestli to tam říct, protože na to dané místo jsou 3 uchazeči a mista jsou dvě. Nechce zabrat místo kolegyni, ale zároveň riskovat.

ZdenkaK21
Povídálka 14 příspěvků 15.09.18 11:57

@Mari.G moc děkuji… Odpracovaných má x let, takže v tomhle by to mělo být v pohodě. Mě se na tom právě taky moc nelíbí to, že jim dojde, že to vědět už musela, když už má i po první genetice.

Mari.G
Závislačka 4777 příspěvků 15.09.18 12:01
@ZdenkaK21 píše:
@Mari.G moc děkuji… Odpracovaných má x let, takže v tomhle by to mělo být v pohodě. Mě se na tom právě taky moc nelíbí to, že jim dojde, že to vědět už musela, když už má i po první genetice.

Tohle je fakt blbá situace. Já to měla zlehčené tím, že už jsem se tam po potratu jednou vracela a bylo to peklo na zemi. Tak jsem věděla, že pokud se to stane podruhé, už tam nastoupit nechci. Takže jsem to nechala náhodě. Jako jsem ráda, že mi smlouvu prodloužili, protože tím budu mít i druhou MD, naskákala mi tam letos dovolená k proplacení + mám místo jisté. Za to jsem fakt strašně ráda. Je to složitá situace. Kdyby to aspoň nešlo přes ten pohovor, tak by se člověku tajilo lépe, že? Chápu dobře, že od 1.10. by už teď neměla vůbec práci, kdyby jí to místo nedali? V tom případě bych to asi zatajila. Protože co pak s tím v těhotenství? Nikdo ji nepřijme, leda rychle nastoupit na neschopenku (ale třeba mně ji doktor napsat nechtěl ani po tom potratu), nebo být pak registrovaná na ÚP. Já nejsem pro to obcházet pravidla, ale pokud prostě řádně pracovala a pracovat chce, bylo by dost blbé, kdyby skončila takto. Kdyby jí to zpětně někdo vyčítal, tak se dá taky říct, že to vypadalo hodně blbě, že chodila na vyšetření, něco si vymyslet. Do toho většinou nikdo nešťourá. Mně v práci nechtěli pustit na vyšetření, až když jsem řekla, že je podezření na mimoděložní, tak okamžitě propustka, ať se vrátím, kdy potřebuji, ať si lehnu, ať dám vědět…ono to docela funguje. A ono i ve zdravém těhotenství nikdy člověk neví, co se stane. Což samozřejmě nechci přivolávat, chraň bůh!

ruzoveflamingo2
Stálice 66 příspěvků 15.09.18 12:07
@ZdenkaK21 píše:
@flicek18 ona má jít právě v úterý na ten „pohovor“ a neví, jestli to tam říct, protože na to dané místo jsou 3 uchazeči a mista jsou dvě. Nechce zabrat místo kolegyni, ale zároveň riskovat.

Má myslet hlavně na sebe a neriskovat, zvlášť když je těhotná, tak tu jistotu mít potřebuje. V takové situaci bych se na nikoho jiného neohlížela.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63592 příspěvků 3 inzeráty 15.09.18 12:09
@ZdenkaK21 píše:

Jednoduchý dotaz - bude to smlouva na neurčito nebo zas na rok?

lachtanice86
Kelišová 6624 příspěvků 15.09.18 12:13

A ta nová smlouva má být na neurčito?

flicek18
Kecalka 281 příspěvků 15.09.18 13:02

@ZdenkaK21, to chápu je to těžké ale je fakt že ona je teď těhotná a kdy jindy potřebuje trvalý příjem než zrovna teď… chápu jí, asi bych s tím měla taky takový morální problém. Jak píšu pokud tam nemají žádné extra přátelské vztahy s zaměstnavatelem, ale zaměstnavatel je hlavně profiremní a neohlizi se tolik na zaměstnance aby si je udržel i do budoucna, je lepší ti neříct.
Protože když ji pak vyhodí, s největší pravdepodobnosti bude na ÚP případně nějaké brigády a ten příjem nebude nic moc na to že teď má nakupovat vybavičku atd… samozřejmě ne každý zaměstnavatel to vezme dobře a můžou ji chvíli po rodičovské vyhodit ale bude mít příjem teď… Člověk asi občas musí být sobec a myslet víc na sebe ;)

Chicky1j2
Povídálka 44 příspěvků 15.09.18 13:29

Taky mi tu chybi info jestli ma dostat smlouvu na neurcito nebo urcito. Protože jestli ji to prodlouží opět o rok prakticky to bohuzel nic neresi. O mateřskou nepřijde. Pouze by se neměla kam vratit. Před čím by ji uchránila pouze smlouva na neurcito. Byla jsem ve velice podobne situaci, ale byla jsem na zacatku. A neoznamila jsem to a zachranilo me, ze na me zapomneli s tim prodloužením a museli mi pak dat na neurcito i kdyz moc nechteli. Tehu jsem oznamovala az o mesic pozdeji.

ZdenkaK21
Povídálka 14 příspěvků 15.09.18 23:07

@j.a.n.i1 pravdepodobne zase na rok

Mari.G
Závislačka 4777 příspěvků 15.09.18 23:11

@ZdenkaK21 V tom případě by šlo jen o tu práci v těhotenství (záleží, jak dlouho vydrží pracovat), jinak by to na tuto mateřskou nemělo negativní vliv a tu další by stejně nedostala a neměla se kam vrátit. Asi bych v tomto případě já za sebe řekla pravdu s tím, že chci dál pracovat a kdyby mě nevzali, tak ještě rychle nastoupit na neschopenku, pokud je to možné.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63592 příspěvků 3 inzeráty 16.09.18 08:24

@ZdenkaK21 Pak se stejne nebudes mit kam vratit a akorat si udelas zbytečně zle kvuli par mesicum.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Svoboda ze StarDance má tajemství. Proč nechce mluvit o přítelkyni?

Od poroty získal nejvíc bodů a vyslechl si jen slova chvály. Přesto nakonec... číst dále >

Ligový Expres: Ščasný ven? Proč by měl trenér Sparty odejít?

Začíná to být jako nekonečné televizní seriály. Úpadek fotbalové Sparty, tak... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >