Neprospivajici ditě, které trpělo růstovou retardaci jako plod

AH
180
11.6.21 20:40

Neprospivajici ditě, které trpělo růstovou retardaci jako plod

Máte někdo doma? Srovnalo se dítě s věkem do cca průměru? Řešili jste nějak (růstový hormon apod.)?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1103
11.6.21 21:00

Dcera je aktuálně dvouletá. Byla pro nás důležitá 18ti měsíční kontrola, před kterou hodně povyrostla a díky tomu se vyhnula dalším vyšetřením. Váhou byla pod průměrem. Teď má necelých 10 kg a výškou je na tom asi jako roční - 18ti měsíční dítě. Je prostě obecně drobná a ani jídlu moc nedá. Teď bude důležitá 3letá prohlídka, kde se rozsekne, zda bude muset podstoupit další vyšetření. Obávám se, že se tomu už nevyhneme :roll:
Jinak růstový hormon není žádná tragédie, jen je to prostě lítání po doktorech a starost navic no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31312
11.6.21 21:05

Ano, mám dva kousky.
Ne, nesrovnali se.
Ne, neřešili jsme růstový hormon. Řešíme občas krevní obraz, testy na potravinové alergie, štítnou žlázu, etc. Ani nevím, co všechno :oops: Na svou obhajobu, mám celkem tři chronický neprospívače, dva mají další diagnózy a vypadá to i u třetího :roll: Jeden kousek bez iugr.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24774
11.6.21 21:20

Děti žádnou růstovou prenatální retardaci v papírech nemají, ale oba se narodili oficiálně donošení a hypotroficti.
Nesrovnali se, ale jako kojenci i batolata vždy prospívající, s jídlem nebyl problem. Mrnavi jsou do teď, jeden na 5. druhý na 3. percentilu.
Jsou teda sledování preventivně endikronologem, protože kolem třetího roku oba spadli asi na třičtvrtě roku pod křivku a vůbec nevyrosli. Krev ani rtg zápěstí nedělali, protože se od té doby opet drží krivky a vcelku slušně kopírují rodice, ci se předpokládaného vzrůstu týče.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
180
11.6.21 21:37

@Fiducia muzu se zeptat kolik jim je? Jako jestli je treba sance ze se srovnaji..

@fíkofka a vyška prosím? Vyrostla pred temi druhymi narozeninami skokově?

@Svistice a přišel na něco endokrindo? Moc nechapu co jineho studuji krom rustoveho hormonu a stitne zlazy. Jsme tam poslani ted.

Jinak pro predstavu 22m, vazeni najezena po obede 9,4 kg a vyska 79 cm. Testy uz snad na vse, vcetne crohna, alergii, rustoveho hormonu. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1696
11.6.21 21:41

Syn tedy němé iugr, tak do půl roku rostl normálně a pak postupně min a min. Zjistili mu celiakii a intoleranci laktózy. Jak je na dietě, mělo by se to začít spravovat. Ale zatím to víme chvíli, tak uvidíme.
Mám hned dvě kamarádky, co mají obě děti velmi drobné. Všechny 4 děti jsou zcela zdravé, drží se svých křivek, nebo spíš pod nimi, všechna vyšetření v pořádku, u jednoho akorát doplnovali železo. Vrstevníky zatím nikdo z nich nedohnal, ale jsou to čilé a zdravé děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.6.21 21:52

Ahoj, toto téma mě velice zajímá. Ptám se anonymně, protože se nejedna o mě, ale o moji příbuznou z rodiny. Ji bylo na genetice zjištěno růstová retardace plodu, riziko 1:84.
Je to prý celkem vysoké riziko, nicméně plod je v pohodě..roste nesedí o pár dní, váha v pořádku, miminko taky jinak. Teď má termín každým dnem.

Jak jste to měli vy? Byly nějaké velké rozdíly když se mimčo narodilo, myslím kontroly, speciální nebo když se prostě narodí tak se to víc neřeší, když neměla žádné problémy v těhotenství? Má tedy projevující stárnoucí placentu od nějakého 30tt. Dr ji řekla, že se to může projevit i tímto… děkuju

• Citovat
  • Nahlásit
148
11.6.21 22:05

Ahoj, malý se narodil v termínu se 42 cm. V roce 69cm, ve 2 80 cm, teď 2,5 roku a cca těch 86 cm. Chodíme od narození na endokrinologii, chodili sme i na genetiku.. Nic nenašli. Na endokrinologii byla naposledy doktorka moc spokojená, že se dostal alespoň na ten třetí percentil. Teď mi přijde že se ale zasekl.. Nejdůležitější bude asi ta tříletá prohlídka, snad se doplouzi na 90cm. Jsou to nervy… Roste pěkně, ale chybí mu ten start. Je velký jako děti v roce a půl… :? Taky asi záleží na výšce rodicu, já mám 154cm, manžel 180. Bohužel asi bude po mě. Kdyby byl holka, neřeším. Já jsem se svou vyskou spokojena, lepší než 194 ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31312
11.6.21 22:13

@AH 7, 4 a 1 podle mě se nesrovnají, prostě geny. Vytrvale okupují 3.-10. percentil. Mladší dcera měla míry podobný, měla růstovou restrikci, narodila se o měsíc dřív s vahou 2,3 kg

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24774
11.6.21 22:15

@AH Psala jsem, že Dr. neshledal důvod brat zatím krev nebo posílat na rtg. Děti jsou prostě mali po nas rodičích. Křivku si drží a měli by dorůst plus mínus stejné výšky, jako já a muž. Kopírují nas i somatotypy, geny lopatou neumlatis.
Nevim, kolik měli ve dvou letech, ale ve třech měli oba shodne 90 cm a 13 kg, v šesti 110 cm, kluk 17,5 kg, holka 18 kg.
Rostou a přibírají rovnoměrně, aktivní jsou až až, chytří jsou jak opice.

Příspěvek upraven 11.06.21 v 22:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24774
11.6.21 22:18

@Fiducia Dcera je narozená ve 40. týdnu a mela 44cm a 2,34 kg. :lol: Vypadala jak stažena krysa. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31312
11.6.21 22:21

@Svistice malinká 8o Já říkám, že naše byla jak králík :oops: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24774
11.6.21 22:29

Jinak bych nevysilovala, zvlášť u holčiček.
Kámoška řešila asi do 3 let dítěte, že blbě ji, nebude mít ziviny, je hubená, na 5.-10. percentilu, poměr váha/výška spis podprůměr, snažila se jí dopovat nutridrinky, rezignovala na zdravou stravu, hlavně aby jedla apod. U Dr. si vydupala vyšetření.
Pak se jí narodilo druhé, tak se trochu zklidnila bo nebyl čas řešit blbosti.
No úderem nástupu do školy se jí tohle dítě slušně rozkydko a oplaclo a teď se pro změnu boji, že nástupem puberty a hormonální bouři bude mít doma bečku, protože holčička z toho nemá po kom vyrůst.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
180
11.6.21 23:37
@Svistice píše:
Jinak bych nevysilovala, zvlášť u holčiček.
Kámoška řešila asi do 3 let dítěte, že blbě ji, nebude mít ziviny, je hubená, na 5.-10. percentilu, poměr váha/výška spis podprůměr, snažila se jí dopovat nutridrinky, rezignovala na zdravou stravu, hlavně aby jedla apod. U Dr. si vydupala vyšetření.
Pak se jí narodilo druhé, tak se trochu zklidnila bo nebyl čas řešit blbosti.
No úderem nástupu do školy se jí tohle dítě slušně rozkydko a oplaclo a teď se pro změnu boji, že nástupem puberty a hormonální bouři bude mít doma bečku, protože holčička z toho nemá po kom vyrůst.

Jako uprimne..mne už to moc „netrapi“. Proste bude malá, i kdyz nemá po kom. Spíš neustálé výčitky rodiny, že kdybych jí dávala cukr a bílé rohlíky tak takhle malá není..a do toho vyšilováni doktorů, že je vypadlá z grafů pod 3 percentilem a neustálé vážení co měsíc, další a další vyšetření a vyhrožování hospitalizací mě prostě už hrozně vyčerpává.
Prý ještě endokeinologii a když bude vše ok, tak už nás nechají.. metabolickou vadu nepředpokládají, protože vypadá dobře a psychomotorika úplně cajk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
180
11.6.21 23:44
@Anonymní píše:
Ahoj, toto téma mě velice zajímá. Ptám se anonymně, protože se nejedna o mě, ale o moji příbuznou z rodiny. Ji bylo na genetice zjištěno růstová retardace plodu, riziko 1:84.
Je to prý celkem vysoké riziko, nicméně plod je v pohodě..roste nesedí o pár dní, váha v pořádku, miminko taky jinak. Teď má termín každým dnem.Jak jste to měli vy? Byly nějaké velké rozdíly když se mimčo narodilo, myslím kontroly, speciální nebo když se prostě narodí tak se to víc neřeší, když neměla žádné problémy v těhotenství? Má tedy projevující stárnoucí placentu od nějakého 30tt. Dr ji řekla, že se to může projevit i tímto… děkuju

Po porodu přišel na sál speciálně pediatr, aby to zkouknul. Byly taky navíc nějaké odběry (mám dojem že cukr v krvi). Jinak hlídali váhové přírůstky v poradně o něco pečlivěji. Celou dobu bylo vše ok, riziko růstové retardace malé, ale za poslední měsíc dítě nepřibralo v břiše snad ani gram. Údajně 90% dětí s růstovou retardací pak roste rychleji a vrstevníky dožene..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat