Nerozhodnost ohledně druhého dítěte

122
22.5.21 10:18

Nerozhodnost ohledně druhého dítěte

Ahoj,
v poslední době řeším dilema ohledně druhého těhotenství. Vím, že se mi asi nedá pomoct, ale třeba tu byl někdo v podobné “situaci”, a já si to ráda přečtu.
Máme 3 letou dceru, já jsem byla vždycky názoru, že chci jen jedno dítě. Dcera teď začala chodit na zvykání do školky a já bych v průběhu podzimu začala chodit do práce.
V poslední době se mě ale přítel často ptá na druhé dítě. Ještě nedávno jsem si stála za tvrdým “NE”, ale v posledních týdnech mi to vrtá hlavou čím dál víc. Mám ale pořád strach, aby starší dcera nebyla odstrčená. Nedokáže si hrát sama, pořád vyžaduje pozornost, neexistuje, aby si sama hrála v pokojíčku. K tomu je dost vzteklá a tvrdohlavá.
Další “problém” je v tom, že jsem před porodem dcery podepsala výpověď, a tím pádem bych neměla nárok na mateřskou u dalšího dítěte. Je tu varianta, že bych na podzim nastoupila do práce, odpracovala si rok, abych měla nárok na mateřskou a pak bychom se snažili o druhé, ale to už by byl věkový rozdíl skoro 5,5 roku, pokud by se zadařilo brzy. Kdybychom se snažili teď, tak by byl rozdíl zhruba 4 roky.
Přítel vydělává super peníze, uživil by nás i kdybych neměla žádný příjem, ale pro mě je hrozná představa, že budu na někom skoro 100% finančně závislá. 🙈
Pak si říkám, jestli bych dvě děti zvládla. Jestli bych zvládla starost o ne, o velikej dům a o zahradu. Jestli přece jenom nezůstat jen u jednoho dítěte. A pak se zase bojim, abych toho v budoucnu nelitovala. Řešila jste některá podobnou situaci? Jak jste se nakonec rozhodly a byly jste spokojené?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5679
22.5.21 10:40

Taky jsem byla NE. Děti mám 6 let od sebe, dvě holky, maximálně spokojená. Chápu, poněvadž i starší dcera, která má aktuálně 10 let byla vzdorná a nás to strašně vyčerpávalo. Mě spíš zaráží ta tvá obava být chvíli na někom závislá, tak to prostě někdy je. Jak popisujes svou dceru, tak nic neobvyklého. Nicméně já se dětmi nenechávam otročit ve smyslu, že je budu pořád bavit, tohle si někteří rodiče dělají sami a určitě to lze odbourat. Já problém nevidím žádný. Aktuálně starší dceři sestra prospěla a obě jsou si přínosem, lépe se u nich odbourává takový ten dětský egocentrismus, kdy si myslí, že vše se bude točit jen kolem nich.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64457
22.5.21 10:43

Mám děti od sebe 8 a 6 let a je to fajn. Užila jsem si díky tomu vše.. A děti už jsou rozumné a chápou, proč je třeba věnovat se mimcu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8924
22.5.21 10:45

Ahojda, záleží, jestli jste město s mnoha kroužky a jak moc děti budou vyžadovat asistenci. Ze zpětného pohledu matky 2 dětí prvního stupně na větším městě je dalším velmi důležitým kritériem nezbláznit se z „taxikaření“. Takže za mě rozdíl buď do 3 let = podobně staré děti, podobné kroužky, možnost aktivit s oběma, nebo rozdíl větší než 5-6 let = starší už bude samostatná a bude si obstarávat své zájmy sama ve chvíli, kdy je začne vyžadovat mladší. Dle zkušenosti jsou nejnáročnější na logistiku děti mezi 5-10 lety (u nás ZUŠ, bazén, sport, lyže…).
A jestli budou sourozenci kamarádit s rozdílem 4 nebo 6 let stejně neovlivníš, oboje je hodně ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1448
22.5.21 10:55

Já budu mít mezi dětma rozdíl rozdíl 10 let, kdyby byla možnost, šla bych do toho určitě dřív, aby k sobě měli věkově blíž a ještě si spolu vyhráli… ale i tenhle věkovej rozdíl má svoje výhody: dcera už chápe, že mi je občas špatně a nevyžaduje veškerou pozornost, naopak mi i pomáhá víc než je nutný, aby se miminku prý netočila hlava když se pořád ohýbam k myčce např :mrgreen:
Je to na tobě, pokud chceš do práce, jdi na rok/dva do práce a mimčo až pak, pokud ti vadí velký rozdíl mezi nima, jdi do toho hned… já osobně bych volila ten rok práce, spíš než závislost na partnerovi by mi vadilo odříznutí od normálního života na takovou dobu, ale je to samozřejmě na tobě ;) :mrgreen: taky teda záleží na tom kolik ti je, já měla první dítě ve 20 takže mi biologický hodiny ještě fungují dobře, ale mít první ve 30, šla bych do toho druhýho co nejdřív abych nebyla na mateřský ve věku babičky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
122
22.5.21 11:57

@Nickjmeno Je mi 24, rodila jsem, kdyz mi bylo 21. 😁 Kdyby mi bylo 30, tak bych necekala a sla rovnou do druheho, ale takhle si prave rikam, ze mam na dalsi dite dost casu. Pak mi ale zase vrta hlavou ten vekovy rozdil..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1448
22.5.21 12:06
@myskamisa píše:
@Nickjmeno Je mi 24, rodila jsem, kdyz mi bylo 21. 😁 Kdyby mi bylo 30, tak bych necekala a sla rovnou do druheho, ale takhle si prave rikam, ze mam na dalsi dite dost casu. Pak mi ale zase vrta hlavou ten vekovy rozdil..

Tak to těch pár let „svobody“ nezabije :mrgreen: oni už jsou od sebe stejně daleko na to aby si spolu hráli v pokoji na stejný úrovni, takže bych se zařídila podle toho, co je lepší pro tebe, začít se s tím dá vždycky, ale vycouvat už tak snadno nejde :lol: pro mě byl idealni věkovej rozdíl rok maximálně 2, ale člověk míní, život mění :nevim: tak to berem tak jak to je a ve finále jsem ráda, že to takhle dopadlo :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33
22.5.21 12:11

Taky řeším podobnou situaci, je mi 33 let a mám 4 měsíční dceru, též se nemůžu rozhodnout zda jít do druhého nebo ne… Zase je mi líto, že by malá neměla parťáka, ale zase bych musela mít druhé hned po sobě, přeci jen už nemládnu :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9417
22.5.21 13:08

@myskamisa Ono záleží taky na tom jestli chlap doma funguje, ne že řekne chci ještě jedno dítě ale to je tak vše a pak raději prchá z baráku aby nemusel nic dělat. Muj ex chtěl taky ještě jedno ale z důvodu toho abych byla doma a nedostala se moc mezi lidí a abych na nem byla finančně závislá :roll: Pokud se na to necítíš nezen se do toho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9417
22.5.21 13:15

@myskamisa Nikdy jsem nechtěla děti brzy po sobě, ženy mě pak přijdou strhane a vyštavene a to by mi za to nestálo. Syn a dcera jsou od sebe 7let a mají se moc rádi :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2474
23.5.21 14:01

@myskamisa Ve Tvém věku bych si taky klidně na druhé ditko chvíli pockala. Ja mám deti od sebe 2 roky a 2 měsíce a za mě by býval byl lepší delší rozestup, zejména když se až později u syna objevila porucha pozornosti. Ale mám zlatého muze, s detmi velmi pomáhá, a jsme staří (měla jsem deti ve 34 a 36, bohužel se predtim nedařilo). Zas třeba 7 let rozdílu mi připadá hodně, mám o tolik let mladšího brachu a spis jsme byli jak máma a syn než sourozenci. Ale stejně to neovlivníš, mít sourozence stejného pohlaví muze být zas jiné než mít “parecek”… ale být Tebou jdu do práce, dostaneš jiný pohled na věc a jestli nemáte problem s otehotnenim, tak další mimco můžete mít v podstatě kdykoli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
799
24.5.21 22:35

Jsi mladounka, máš čas. Čtyři nebo pět let mezi sourozenci už zas takový rozdíl není. A i kdybys měla děti třeba rok po sobě, nikde není napsáno, že si budou rozumět a budou mít spolu hezký vztah třeba i v dospělosti. Ja jsem o něco starší než ty, děti nemám, ale klonim se spíš taky k tomu mít jen jedno. Čas a finance venujes jen jednomu, můžete dceři něco nasporit do budoucna… Ono vlastní bydlení bude čím dál víc nedostupné, inflace poroste, na ten obří dluh, co máme, budou potřebovat někde vybírat… Zkrátka nemyslím si, že nás čeká lehká doba. A pak taky - a to nemyslím, že by se to mělo stát zrovna tobě, ale člověk musí být realista - vezmi si, kolik rodin se v dnešní době rozpadá. A ty jako hodně mladá bys rozhodně měla lehčí situaci jako samozivitelka s jedním dítětem a praxí, než se dvěma s praxí minimální. Takže já bych se na to dívala i takhle. Píšeš o příteli a velikem domě - na koho je ten dům napsaný? I když si to třeba neumíš představit, nikdy nevíš, co může nastat. Taky hrají roli další věci - jako jestli máš hlídání, jestli bydlíte někde „na samotě u lesa“ nebo ve městě, kde je vše dostupné a tím pádem jednodušší třeba organizovat vyzvedávání ze školky/školy /kroužků… Máš věk na to se rozmyslet a druhé si případně pořídit, až jestli o tom budeš pevně přesvědčená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
122
25.5.21 08:51

@Annabela11 U nas je to v tomhle ohledu slozitejsi. Chlap ma svoji firmu, dela po cely republice bazeny, jezirka, strechy. Nejnarocnejsi je obdobi jaro/leto, kdy odjizdi brzy rano a prijizdi vetsinou az kdyz je mala vykoupana nebo dokonce spi. Klidnejsi obdobi je ke konci leta cca do unora. Proste neznam tu “pohodu”, kdy kamaradkam prijedou chlapi kazdy den z prace v pul treti a muzou si oddechnout.
Ja jsem na malou defacto “sama” uz od prijezdu z porodnice. Ale zase se nemusime bat, ze bychom museli pocitat kazdou korunu a tak, takze je to proste neco za neco. Blby bylo, ze se mala narodila v dubnu, coz je obdobi, kdy ma chlap nejvetsi naval prace a dalo by se rict, ze si ji skoro ani nepochoval. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
122
25.5.21 08:53

@Annabela11 Ale kdyz muze, tak rozhodne pomaha. Kolikrat me i “vyhani” na vino nebo jen tak nekam, takze proste kdyby mohl, rozkrajel by se. V tomhle ohledu pochybnosti vubec nemam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2474
25.5.21 08:57

@myskamisa promin, ale komu chodi chlap o pul treti? Remeslnik mozna, ale to teda asi i driv odchazi, ne? Tos me hodne pobavila, my makame s muzem oba, oba zamestnani, a nikdy v pul treti nechodil, nejdriv v pet, ja za svobodna i pozdeji :lol:

Jinak ale kdyz to mas takto, o to vetsi duvod k versimu rozestupu mezi detmi, aby Te to pak nedobehlo, moje svagrova si takhle udelala 3 deti rychle po sobe a pak uz to nezvladla a nasledoval rozvod… asi neni fajn kdyz si zenska pripada dlouhodobe na vse sama, penezi se vse nevyresi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat