Nervozita u zkoušek a jak se ji zbavit

Anonymní
4.12.19 14:28

Nervozita u zkoušek a jak se ji zbavit

Ahoj, v práci dělám pravidelně (každých několik let) zkoušky. Ted jsem dělala druhé (ale asi po půl roce protože jsem v začátku ) a byla jsem u nich úplně neuvěřitelně nervózní. Bohužel to bylo i dost vidět, dostala jsem sice nejlepší hodnocení, ale já se svým výstupem nejsem vůbec spokojena a jsem na sebe naštvaná. Tuším, ze stres se vzal z toho, ze jsem chtěla byt stejně dobra jako minule, kdy jsem nějakou nervozitu nechala doma a můj výkon působil úplně jinak a bylo to hodnoceno velice kladné. Ani na VŠ jsem s tím nikdy neměla problém, jsem spis extrovert a vystupovat před lidmi a trochu se “předvést” mě obvykle spis baví. A otázka, co vám pomáhá a jak se příště uklidnit, abych to zas byla já?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
4.12.19 15:21

Počkám na rady. V pátek mě čeká první zkouška na VŠ a jsem úplně v kaši.

• Nahlásit
  • Citovat
4.12.19 19:26

Me pred prezentacemi/ustnimi zkouskami pomaha se prvni vety ke kazdemu bodu naucit zpameti. Ma to potom spád, nezamotam se a nereknu nesmysl hned na začátku. Tim se uklidnim a potom spoleham na to, ze vim, o cem mluvim. Pokud je to mozne, prerikam si celou prezentaci spontanne min. 2× a zmerim si i cas, jestli nejdu moc do detailů nebo naopak po povrchu. Pokud mam vymezeny cas, napr. 2 minuty, tak je priprava peclivejsi- to se toho da rict hrozne moc i nic, pokud se clovek pulku casu kucka. Ale to nebude pripad zkousek.

Chci (s odstupem let) rict, ze obsah urcite nejak umite a je potreba i vyladit formu, aby mel projev hlavu a patu, zacatek a konec, strukturu. Pak budete vypadat jeste chytreji nez jste. Moc drzim palce :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
285
4.12.19 20:12

Já jsem se stresem bojovala dřív hodně (až mi z toho padaly vlasy, úplně jsem se nervově ze zkoušek hroutila), ale pomáhá mi říkat si: „Jsem připravená. Udělala jsem pro to maximum. Víc jsem pro to udělat nemohla. Nejde o život.“
Takže - být dobře připravená (mně to pomáhá, když se neučím nebo nepřipravím, jsem o 100 % nervóznější - ale chápu, že ne vždy se člověk může našprtit všechno, že jo).
Dál - v den zkoušky už se neučit. Akorát si uděláte v hlavě bordel a zmatek.
Třídní na střední nám říkala - dýchat na čistém vzduchu a myslet na to, co tě bolí. A zamyslet se - kde jsem nejvíc stažená, třeba já mám vždycky zatnuté svaly v břiše, jsem úplně v křeči. Vždycky si před zkouškou zajdu někam ven a rozdýchávám se a myslím na to místo, který mám v křeči a snažím se prostě vědomě uvolnit a „poslat tam vzduch“. Vím, zní to příšerně, v podstatě si ale okysličíte mozek. Víc bych v tom nehledala.
Taky mi pomáhá hodně neposlouchat všechny ty vynervený kecy ostatních před zkouškou, nenechat se ztrhnout takovým tím „paneboženicneumím“ všeobecným pocitem. Protože VY to jdete UDĚLAT! Žádnou jinou variantu si nepřipouštět.
Být najedená něčím lehčím. Když mám hlad, vypne mi hlava, když jsem moc najedená, tak trávím a padám do útlumu.
Taky během zkoušky vypiji klidně litr vody. Jako fakt se prolejvám.
A stále dokola si říkám - NEJDE PROBOHA O ŽIVOT. Protože vážně nejde!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.12.19 20:38

@HrozTa @PaníKadrnožková j já to obvykle přesně tak mám, ze si řeknu, ze nejde o život, tak nejde o nic a jsem v klidu. Prezentují často i v cizím jazyce a docela pohoda. Ale já jsem tentokrat asi udělala par chyb, jednak jsem se učila večer před zkouškou, což už většinou nedělám, dělala jsem blby chyby a tím jsem se dost znervoznela. No a od začátku mi vadilo, ze jdu poslední a tak nějak jsem si to moc pripoustela. Navíc když jsem zjistila, ze mě nervozita neopustila po prvních dvou větách, tak jsem byla nervózní ještě vic z toho, ze jsem nervózní a bylo to v pytly. Na otázky jsem odpověděla dobře, ale ten Projev byl, jak kdybych se pravé naučila mluvit, trepal se mi hlas, no hrůza. Jsem na sebe fakt naštvaná a vůbec z toho nemam dobrý pocit, i když hodnocení bylo dobré.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.12.19 20:45
@Ivusska777 píše: @HrozTa @PaníKadrnožková j já to obvykle přesně tak mám, ze si řeknu, ze nejde o život, tak nejde o nic a jsem v klidu. Prezentují často i v cizím jazyce a docela pohoda. Ale já jsem tentokrat asi udělala par chyb, jednak jsem se učila večer před zkouškou, což už většinou nedělám, dělala jsem blby chyby a tím jsem se dost znervoznela. No a od začátku mi vadilo, ze jdu poslední a tak nějak jsem si to moc pripoustela. Navíc když jsem zjistila, ze mě nervozita neopustila po prvních dvou větách, tak jsem byla nervózní ještě vic z toho, ze jsem nervózní a bylo to v pytly. Na otázky jsem odpověděla dobře, ale ten Projev byl, jak kdybych se pravé naučila mluvit, trepal se mi hlas, no hrůza. Jsem na sebe fakt naštvaná a vůbec z toho nemam dobrý pocit, i když hodnocení bylo dobré.

Tak obcas se to stane, ze to proste clovek podela :roll: me se stalo, ze jsem mela vest takovou diskuzi, taky navic v aj, nikdo moc nechtel diskutovat a ja mela pripraveno malo omacky, takze mi zbyla hlucha pulhodina. Jeden kolega me tam zachranoval, ale stejne to byl trapas. Priste jsem byla uz predem na mrtvici, pripravila jsem si radeji omacky na 2 hodiny, takze jsem nakonec „musela“ byt vtipna, ze kdo chce, zbytek nabizim doprobrat vecer v hospode. Velky uspech a jeste jsem se pak seznamila :lol:

Urcite budes dobrá, hodnoceni jsi mela pekne, takze zas takovy pruser to byt nemohl :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
285
4.12.19 20:52
@Ivusska777 píše: @HrozTa @PaníKadrnožková j já to obvykle přesně tak mám, ze si řeknu, ze nejde o život, tak nejde o nic a jsem v klidu. Prezentují často i v cizím jazyce a docela pohoda. Ale já jsem tentokrat asi udělala par chyb, jednak jsem se učila večer před zkouškou, což už většinou nedělám, dělala jsem blby chyby a tím jsem se dost znervoznela. No a od začátku mi vadilo, ze jdu poslední a tak nějak jsem si to moc pripoustela. Navíc když jsem zjistila, ze mě nervozita neopustila po prvních dvou větách, tak jsem byla nervózní ještě vic z toho, ze jsem nervózní a bylo to v pytly. Na otázky jsem odpověděla dobře, ale ten Projev byl, jak kdybych se pravé naučila mluvit, trepal se mi hlas, no hrůza. Jsem na sebe fakt naštvaná a vůbec z toho nemam dobrý pocit, i když hodnocení bylo dobré.

Jít poslední je hrozný, to znám. To se člověk vždycky vynerví… Vezmi to tak, že ti na tom prostě záleželo. Na věcech, na kterých mi záleží, mě pak o to víc bere tréma. Tak to je… Kdybys to měla na salámu, tak se tě v podstatě nic nedotkne a to je taky nic moc… :andel:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.12.19 20:57

@PaníKadrnožková no tak to to moje je ještě dobrý :smile: jako asi to nejhorší nebylo. On k tomu měl připomínky vedoucí, jakoze si v první chvíli myslel, ze tam před tu komisy předstoupil někdo jiný a ze to vůbec nečekal. Pak teda zase přišel ze to zas tak hrozny nebylo a ze dojem jsem spatny neudělala. Ale moc mi to taky nepřidalo no…no zkusim to hodit za hlavu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.12.19 22:30

Holky prosím vás. Kdy je dobré jít. Jako první? Druhá? Kdy? Jsem úplně vystresovaná. Učit jsem se učila, jen tedy s dětmi je ta příprava dost hard core. Vše se mi plete. V něčem jsem si jistá, v něčem vůbec. A vím, až když na podruhé mrknu do poznámek. Fakt budu mít infarkt.

• Nahlásit
  • Citovat
285
5.12.19 14:41
@Anonymní píše:
Holky prosím vás. Kdy je dobré jít. Jako první? Druhá? Kdy? Jsem úplně vystresovaná. Učit jsem se učila, jen tedy s dětmi je ta příprava dost hard core. Vše se mi plete. V něčem jsem si jistá, v něčem vůbec. A vím, až když na podruhé mrknu do poznámek. Fakt budu mít infarkt.

Já nejraději chodím jako první, protože mezi tím se vystresnu, většinou kvůli plašícím lidem okolo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama