Neschopenka a mateřská budu mít nárok na ně ?

Anonymní
10.8.20 08:25

Neschopenka a mateřská budu mít nárok na ne ?

Zdravím v září 2019 jsem nastoupila do prace na HPP a od cca ledna -unora jsem na neschopence (nejdriv nějaké zdravotní důvody a poté přechod na rizikové těhotenství) na neschopence jsem do teď :) smlouvu mám na dobu neurčitou a stále běží :) budu mít nárok na mateřskou? Vím, že je tam těch 270 dní, ale nevím jak je to, když má člověk neschopenku :nevim: děkuji za odpověď

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2893
10.8.20 08:41

Klíčovou podmínkou nároku na mateřskou je účast pojištěnce (může to být žena i muž) na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před dnem nástupu na mateřskou..tak jestli máš odpracovano tak jo.. Já byla doma celé těhotenství a předtím normálně roky pracovala.. Nárok tedy byl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18205
10.8.20 08:43

Pokud ti od toho září 2019 běží smlouva a zaměstnavatel za tebe odvádí nemocenské pojištění, tak narok máš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.8.20 08:46

@Kriss Tina no smlouva běží jen nevím jestli, když je člověk na neschopence celý měsíc jestli za něj něco zaměstnavatel odvádí

• Citovat
  • Nahlásit
18205
10.8.20 08:47
@Anonymní píše:
@Kriss Tina no smlouva běží jen nevím jestli, když je člověk na neschopence celý měsíc jestli za něj něco zaměstnavatel odvádí

Ano odvádí, ja byla na neschopence u obou těhotenství a normlane se do toho ta doba počítala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.8.20 08:49

@Kriss Tina tak to bych měla mít nárok :) děkuji :) a jak se to pak počítá? Je mateřská stejná jako neschopenka nebo menší?

• Citovat
  • Nahlásit
42565
10.8.20 09:04

Pn se pocita do naroku na ppm, bud v klidu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42565
10.8.20 09:06
@Anonymní píše:
@Kriss Tina tak to bych měla mít nárok :) děkuji :) a jak se to pak počítá? Je mateřská stejná jako neschopenka nebo menší?

ppm se vypocitava z prumerneho platu za poslednich 12 mesicu, pn patri do doby vyloucene. Ppm by mela v tvem pripade byt vypoctena z platu pred pn a je zhruba o 10% vyssi nez pn.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.8.20 09:13

@matkabagristy no já právě četla, že PPM je 70%,ale neschopenka se podle dnů zvyšuje a měla bych ji mít teď 72% právě :) proto se ptám :) já mám teď neschopenku cca 13.500-14.000 dle toho kolik dní v měsíci je :)

• Citovat
  • Nahlásit
42565
10.8.20 09:16
@Anonymní píše:
@matkabagristy no já právě četla, že PPM je 70%,ale neschopenka se podle dnů zvyšuje a měla bych ji mít teď 72% právě :) proto se ptám :) já mám teď neschopenku cca 13.500-14.000 dle toho kolik dní v měsíci je :)

mas pravdu, u dlouhodobe pn je to zhruba stejne jako u ppm

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.8.20 09:19

@matkabagristy takže budu brát cca stejně jen třeba o ty 2% min :) mě šlo jen o to abych neklesá penězi až moc dolů :)

• Citovat
  • Nahlásit
42565
10.8.20 09:21
@Anonymní píše:
@matkabagristy takže budu brát cca stejně jen třeba o ty 2% min :) mě šlo jen o to abych neklesá penězi až moc dolů :)

ano, zhruba stejne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.8.20 09:24

@matkabagristy tak děkuji :) ještě jestli mohu dotaz četla jsem, že můžu nastoupit 6-8 týdnu před porodem :) to si vybírám sama kdy nastoupím nebo to někdo určuje?

• Citovat
  • Nahlásit
42565
10.8.20 09:31
@Anonymní píše:
@matkabagristy tak děkuji :) ještě jestli mohu dotaz četla jsem, že můžu nastoupit 6-8 týdnu před porodem :) to si vybírám sama kdy nastoupím nebo to někdo určuje?

Termin nastupu na materskou dovolenou /ppm si muzes vybrat v tomto rozmezi. Zpravidla je financne vyhodnejsi co nejpozdejsi termin (6 tydnu pred terminem porodu).
Kdy mas termin porodu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.8.20 09:36

@matkabagristy mám právě dva tak nevím který se počítá to se asi budu muset domluvit s dr už jenom, protože půjdu asi na plánovaný CS :nevim: :)

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama