Neschopenka déle než rok a od koho

Anonymní
11.12.19 11:42

Neschopenka déle než rok a od koho

Ahoj holky, omlouvám se za anonym, celé je to pro mě citlivé. Marodím 7 měsíců - diagnoza deprese, mám na to i částečný důchod (PN od obvodní) ale už jsem stabilizovaná, vadil mi stres v práci a nepřátelské prostředí, byla jsem z toho nemocná, proto ta delší pauza, nyní mě doktorka ale už déle na neschopence nechávat nechce, našla jsem si v mezičase lepší práci na zkrácený úvazek, ale ve stejné době jsem zjistila, že jsem těhotná a nenastoupila jsem tam právě kvůli těhotenství - jednak je to tam infekční prostředí pro těhotné, jednak jsem nechtěla paní ředitelce udělat to, že nastoupím a vzápětí marodka nebo mateřská - doufám, že tam půjdu případně pracovat ještě v budoucnu. Od ledna nebo února bych se tedy měla dle obvodní vrátit do práce, ale já tam nechci a už vůbec ne těhotná, i předchozí těhotenství jsem měla rizikové, navíc skrz tu mou psych. diagnozu se na těhotenství a práci tam opravdu necítím. Jak byste řešily? Měla by mě obvodní nechat po dobu těhotenství na neschopence? Nebo psych. nebo gynekoložka? Ke všem těmto lékařkám půjdu během měsíce, ale chci slyšet vaše názory, než to s nimi budu řešit. Pokud by se neschopenka nechala běžet, tak by byla celkově dlouhá cca 14 měsíců a to se musí už myslím žádat o prodloužení na OSSZ že? Nejradši bych v práci dala výpověď, ale byla jsem tam téměř 10 let a nerada bych se připravila o mateřskou. Díky za rady k tématu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20427
11.12.19 11:44

Obvodní ne, ale zkus gynekologa

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.12.19 11:49
@ka2ka píše:
Obvodní ne, ale zkus gynekologa

Díky za reakci, no musím se gynekoložky na rovinu zeptat, ona je celkem v pohodě, ale doktoři jak musí navíc papírovat, tak je zle :? Myslím skrz délku té neschopenky…

• Citovat
  • Nahlásit
20427
11.12.19 11:52
@Anonymní píše:
Díky za reakci, no musím se gynekoložky na rovinu zeptat, ona je celkem v pohodě, ale doktoři jak musí navíc papírovat, tak je zle :? Myslím skrz délku té neschopenky…

tak neschopenku ti obvodní ukončí a vystaví gynda takže jedeš zase od začátku ne? nebo se to sčítá? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.12.19 11:54
@ka2ka píše:
tak neschopenku ti obvodní ukončí a vystaví gynda takže jedeš zase od začátku ne? nebo se to sčítá? :think:

To by bylo super, ale já mám pocit, že se to sčítá, ale nejsem profesionální marod, tak nevím, ještě jsem to neřešila, no určitě to celé bude o vstřícnosti doktorů. Počkám, jestli někdo ví víc

• Citovat
  • Nahlásit
1358
11.12.19 11:55

Pokud by Ti OSSZ neschválilo prodloužení lhůty neschopenky na 14 měsíců, pak ty 2 měsíce na úřadu práce vadit neměly. Splňuješ ochrannou lhůtu 180 dní od ukončení pracovního poměru a na mateřskou bys měla mít nárok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6736
11.12.19 11:57
@ka2ka píše:
tak neschopenku ti obvodní ukončí a vystaví gynda takže jedeš zase od začátku ne? nebo se to sčítá? :think:

Všechny neschopenky se sčítájí, bez ohledu na důvod. A doma být člověk může jen bez peněz. Tam je to maximálně na ten rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20427
11.12.19 11:58
@Cenarius píše:
Všechny neschopenky se sčítájí, bez ohledu na důvod. A doma být člověk může jen bez peněz. Tam je to maximálně na ten rok.

aha nebyla jsem si jistá dík

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1358
11.12.19 11:58
@Anonymní píše:
To by bylo super, ale já mám pocit, že se to sčítá, ale nejsem profesionální marod, tak nevím, ještě jsem to neřešila, no určitě to celé bude o vstřícnosti doktorů. Počkám, jestli někdo ví víc

Ty ale mezitím nenastoupíš do práce, nebo ano?
PN se převede mezi praktickým lékařem a gynekologem a v rámci nahlášení změn OSSZ se nahlásí i změna diagnózy (změna kódu). To vyřizuje ordinace lékaře, který přebírá neschopenku - v tomto případě gynekologie.

S neschopenkou od praktika přijdi na gynekologii a dohodni se, zda Tě převezmou a PN prodlouží.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.12.19 12:03

@demian Díky, takto by to bylo asi nejlepší, tak jenom, aby mě převzali a chtěli prodlužovat, doktorka je super, ale jak má dělat papíry, tak hrůza (zkušenosti z minulého těhotenství). Tak snad to nějak klapne. Nastupovat fakt nechci, nestojí mi to za ty nervy na pár měsíců, budu mít dost co dělat sama se sebou, navíc v práci bych jim stejně udělala akorát zmatek a museli by mi hledat práci na chvíli. O té ochranné lhůtě vím, takže mi vlastně stačí neschopenka už jenom třeba 4 měsíce a může mi ji ukončit kdo chce a z práce bych mohla dát výpověď. No já se asi zbytečně zase stresuji, ale ničí mě ta nejistota, že nevím, co udělat a penízky taky nějaké potřebujeme.

• Citovat
  • Nahlásit
23614
11.12.19 12:08

Penízky ano, ale práce je stres, fujky…No nic, raději.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
637
11.12.19 12:09

Teď řeším podobné, dnes jdu na OSSZ. Já jsem měla pracovní úraz z něj jsem rovnou přecházela na rizikové, pak přišel šok a miminko mi umřelo těsně před porodem, takže mateřská byla 14 týdnů, následně neschopenka s psychiatrickou diagnózou a teď z ní rovnou na rizikové.
Doba pracovní neschopnosti se sčítá, pokud není přerušena 6 měsíci v práci. Neschopenku ti ale ukončovat nemusí, stačí se domluvit s gynekologem a neschopenku jen nechat převést k němu, také to tak mám. Žádat o prodloužení podpůrčí doby podat můžeš a nemusíš, ale nebudeš mít peníze. Před uplynutím podpůrčí doby (380 dní), ti přijde dopis od sociálky a pokud budeš chtít zažádat, tak musíš vyplnit žádost a půjdeš k posudkovému lékaři. Pak musíš počkat, jestli to schválí a pokud ano, tak ti to prodlouží o 3 měsíce a normálně budeš peníze dostávat. Po 3 měsících musíš kdyžtak žádat znovu. Prodlužují max. na dobu 350 dní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4892
11.12.19 12:09
@demian píše:
Ty ale mezitím nenastoupíš do práce, nebo ano?
PN se převede mezi praktickým lékařem a gynekologem a v rámci nahlášení změn OSSZ se nahlásí i změna diagnózy (změna kódu). To vyřizuje ordinace lékaře, který přebírá neschopenku - v tomto případě gynekologie.S neschopenkou od praktika přijdi na gynekologii a dohodni se, zda Tě převezmou a PN prodlouží.

ten kdo léčí pro danou nemoc, ten je povinen podle zákona vést neschopenku

tzn pokud bude pracovní neschopnost kvůli komplikacím v těhotenství, pn si přebere gynekolog a je povinen jí vést

pokud jí odmítne převzít, postupuje protizákonně, má jí převzít a sám posoudit zda důvod pro pn trvá
pokud trvá – vede dále

pokud netrvá, ukončuje pn

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1358
11.12.19 12:10

Ono to převedení není o nic složitější než nová neschopenka, to doktorka určitě zvládne.
Ještě jednu věc - když dáš výpověď, budeš mít u tohoto dítěte mateřskou a pak rodičák. Pokud bys pak chtěla navázat na rodičák dalším dítětem, pak už znovu na mateřskou nemáš nárok a jdeš rovnou na rodičák.

Pokud zůstaneš v pracovním poměru, pak by to mělo být: mateřská - rodičák (jedno dítě) - mateřská (další dítě před koncem rodičáku) a rodičák (další dítě).

Příspěvek upraven 11.12.19 v 12:13

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
637
11.12.19 12:13

@hanka.br. Každý to má jinak a každá práce je jiná, člověk může makat roky a pak prostě vyhoří a onemocní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat