Neschopenka vs žádat o 100% plat a být doma

22.3.21 22:42

Neschopenka vs žádat o 100%plat a být doma

Dobrý den milé maminky, nebo nastávající maminky.
Moc vás prosím o radu. Jsem ve 4 měsíci a rozhodla jsem se, že už půjdu marodit. Pracuji jako v servírka ve zdravotním zařízení. Už pociťuji na sobě, že to začíná být náročnější. Dnes jssem si pořádně sedla k netu a dočetla jsem se, že pokud mi zaměstnavatel neposkytne lehčí práci, tak můžu být doma na 100%. Moc vás prosím. Do téhle práce bych se chtěla po MD v vrátit. Tak nechci zbytečně dělat dusno. Je lepší jít marodit (zaměstnavatel s tím počítá že od dubna), nebo mu zitra říct o 100% platu pokud nebudu přeřazena? Já nechci být sprostá a nechci si zbytečně udělat peklo. Prosím poraďte mi jak by jste to řešili? Nebo co by bylo pro mě nevýhodné kdybych byla doma na 100%kvůli překážce v práci?
Děkuji za odpověď 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
22.3.21 22:48

Upřímně jsem o tom „být za 100%platu doma“ četla jen zde, ale jen jako „radu“. Nikoli jako zkušenost, že by to tak opravdu někdo zažil.. Ještě jsem zde prostě nečetla, že by někomu bylo „vyhověno“ a nerozházel si to v práci.. Já dělala ochranku, 12hod. směny venku, za každého počasí, šla jsem automaticky na neschopenku, jelikož by mě neměli ani kam přiřadit a teda ani by mi nehrozilo, že by mi dali 100%platu :D

A takto to potom vrhá to negativní světlo na všechny rizikově těhotné.. Protože člověk dostane neschopenku už jen z hlediska práce, né jen proto, že by opravdu žena měla problémy.. Pak ty co mají opravdu rizikové nikdo moc nebere vážně.

Ale opravdu jsem se ještě nedočetla, že by to někdo zažil..

Anonym z důvodu min. zaměstnání.

• Citovat
  • Nahlásit
9231
22.3.21 22:52

Tak hlavně aby se rozhodl stejně i tvůj doktor a neschopenku ti napsal. Na to musí být zdravotní důvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32526
22.3.21 22:53

Tak samozřejmě že je pro tebe výhodnější pobírat 100 procent platu, než být na nemocenské za 60 procent nebo kolik to přesně je, a ještě mít vycházky jen 6 hodin denně. Máš na to dle zákoníku práce právo, ale v praxi se tomu samozřejmě zaměstnavatelé zuby nehty brání. Je otázka taky, zda ti neschopenku gynekolog napíše (i když asi jo, je to zvykem). Můžeš to zaměstnavateli zkusit předestřít a uvidíš, co on na to. V nejhorším by ses musela soudit, a to asi nechceš :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10860
22.3.21 23:00

@Veronika 66 no a je práce servírky natolik náročná, že musíš být přeřazená? to není tvoje rozhodnutí, to záleží na lékaři, zda tvoji práci posoudí jako ohrožující tvoje těhotenství :nevim: zrovna tak rozhodnutí „jít marodit“ není rozhodnutí těhotné, ale záleží na posouzení lékaře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9231
22.3.21 23:01

Jo a jeste ona ta tvoje prace musi byt definována jako nevhodna pro těhotné, to má myslím většinou na starosti firemní lékař. To, že ty ji už třeba nezvládás tak neznamená že je nevhodná pro těhotné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.3.21 23:02

@JancaS84 ten už mě chtěl poslat na neschopenku v lednu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.3.21 23:05

@sagina dělat 10, 12,5. Docela jo. A když máme dluhy týden. Ještě horší

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1991
22.3.21 23:07
@Veronika 66 píše:
@JancaS84 ten už mě chtěl poslat na neschopenku v lednu.

Počkej :D jako v prvním měsíci? :D Na neschopenku? a přesně z jakého důvodu? Nejsou teď restaurace zavřené? takže bys měla být doma tak či tak ne? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.3.21 23:10

@Andělka55 zdravotní zařízení lázně fungují. Ano při první kontrole. Když jsem řekla doktorce povolání tak jssem ji musela uklidnit, že se cítím dobře a že bych ještě nechtěla jít marodit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10860
22.3.21 23:16
@Veronika 66 píše:
@sagina dělat 10, 12,5. Docela jo. A když máme dluhy týden. Ještě horší

hele, já jsem zdravotní sestra. dvanáctky máme taky. celý den na nohou, kolem nás infekce, fyzicky se taky docela nataháme. navzdory tomu tohle povolání automaticky není zařazeno mezi nevhodné a stejně tak mám kolegyně, kterým lékař odmítl neschopenku nebo přeřazení vystavit, že z hlediska těhotenství práce není nijak závažná :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10860
22.3.21 23:20
@Veronika 66 píše:
@Andělka55 zdravotní zařízení lázně fungují. Ano při první kontrole. Když jsem řekla doktorce povolání tak jssem ji musela uklidnit, že se cítím dobře a že bych ještě nechtěla jít marodit

jo, taky jsem měla takového gynekologa. že prý neschopenku proto, protože ranní vstávání není zdravé :mrgreen: fajn, pokud máš doktorku, která je ochotná vymýšlet si důvody k neschopence a ty chceš být doma, tak neschopenku ber. ale nespekuluj o 100% od zaměstnavatele, protože to už je zase o level výš. tam může zaměstnavatel nesouhlasit, a potom by tvůj zdravotní stav přezkoumával nezávislý lékař. takže bys taky mohla být v práci, bez přeřazení a bez nároku na neschopenku, pokud bys u přezkumu narazila na někoho, jako byl náš závodní gynekolog a byla bys uznána zdravou, práce schopnou těhulí :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.3.21 23:23

@sagina tak sprostá doktorka.. Nemám slov. Já mám opravdu doktorku zlatou. Ale tady jsem se neptala na to co mi odpovídáte někteří. Já chci jen vědět a to jsem vás i poprosila zda se mám ptát na 100%plat, když bych byla doma. Nebo prostě jít marodit. Podotýkám, že jestli můžu, nebo nemůžu jít na neschopenku to už resit nemusím. Můžu jít marodit ze dne na den

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.3.21 23:27

@sagina děkuji za odpověď 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9231
22.3.21 23:38
@Veronika 66 píše:
@sagina tak sprostá doktorka.. Nemám slov. Já mám opravdu doktorku zlatou. Ale tady jsem se neptala na to co mi odpovídáte někteří. Já chci jen vědět a to jsem vás i poprosila zda se mám ptát na 100%plat, když bych byla doma. Nebo prostě jít marodit. Podotýkám, že jestli můžu, nebo nemůžu jít na neschopenku to už resit nemusím. Můžu jít marodit ze dne na den

To, ale neni tak, ze si reknes ze budes za 100% doma. Hele veř, že by ti zaměstnavatel určitě nějakou vhodnou práci našel aby tě nemusel nechávat za 100% doma. A jak jsme psali, tak se musí jednat opravdu o práci nevhodnou pro těhotné, což je většinou tahání těžkých věcí, práce s chemikáliemi, vysoce infekcni prostředí apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat