Nesezdaný pár, studentka, 1. dítě- finanční příspěvky?

Anonymní
8.9.21 10:23

Nesezdaný pár, studentka, 1. dítě- finanční příspěvky?

Krásné ráno,

chtěla bych poprosit o radu, jde mi z toho všeho hlava kolem. Nedaří se mi se vyznat ve všech příspěvcích, nárocích na finanční podpory a podobně vzhledem k naší situaci.

Jsem studentka VŠ (teď dodělávám denní studium a budu od října pokračovat dálkově), s přítelem (nejsme svoji) čekáme prvního potomka. Přítel je státní zaměstnanec (cca 24 tisíc čistého) já jsem při studiu pracovala na DPP (než začal covid), nějakých těch 270 dní mi to bohužel nedá. Můj momentálně jediný pravidelný příjem je sirotčí důchod (9 tisíc). S malým budu doma já. Jestli to chápu dobře, na porodné „pouze“ studium nemá vliv, má o něj žádat přítel/já, komu bude chodit, kdy zažádat? Dostala jsem při poslední kontrole na gyn. žádost o peněžitou pomoc v mateřství a nevím co s tím dělat, nechci nic prošvihnout.

Děkuju za rady. Doufám, že to tu nespustí zase nějakou vlnu nenávisti, že nejsem schopná si to najít. Už jsem prošla tolik webových stránek, ale pořád jsem nenašla odpovědi a některá z vás by se v tom mohla určitě vyznat líp :).
(poprosila bych o zachování anonymu vzhledem ke sdílení finančních informací)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9767
8.9.21 10:28

Na porodné nedosáhnete, to by přítel nesměl pracovat. Na mateřskou taky nárok mít nebudes.

Zažádat si o RP po porodu. Můžeš si navolit max 10 000. Nebo víc přes výměr přítele. Vybiras 300 000 postupně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2265
8.9.21 10:30

Pokud ti to nedá těch 270 dní, tak na peněžitou pomoc v mateřství nedosáhneš- to je mateřská, ale dnem porodu začneš čerpat rodičovský příspěvek. Ale zajdi na sociálku OSSZ, tam dělej, že nic netušíš, třeba budeš mít nárok, ale spíš s tím nepočítej.

Koukni na příspěvky na děti, pokud jsi studující do 26 let- vyživovací povinnost mají rodiče, ale ty máš důchod- tak bys mohla dostat přídavek na dítě na sebe, na mimino se to bude počítat z tbéhi důchodu a příjmu otce…

Ale já to řešila už dávno, teď je hodně věcí jinak ;)

Držím palce, ať se daří

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.21 10:32
@Cenarius píše:
Na porodné nedosáhnete, to by přítel nesměl pracovat. Na mateřskou taky nárok mít nebudes.Zažádat si o RP po porodu. Můžeš si navolit max 10 000. Nebo víc přes výměr přítele. Vybiras 300 000 postupně.

Děkuji :) takže papír „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ teď můžu pustit z hlavy a vlastně i všechno ostatní můžu zatím pustit z hlavy a až po porodu budu žádat o RP?

• Citovat
  • Nahlásit
9767
8.9.21 10:34

@Tvojeteta budou mít moc vysokej příjem na přídavky na děti. By si musela rodicak dát tak na 100,– :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9767
8.9.21 10:35
@Anonymní píše:
Děkuji :) takže papír „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ teď můžu pustit z hlavy a vlastně i všechno ostatní můžu zatím pustit z hlavy a až po porodu budu žádat o RP?

Jo. Jenom to. Myslím, že ani do tech přídavků se nevlezete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2265
8.9.21 10:35

@Cenarius
Pravda bude důchod a rodičák…. To máš pravdu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.21 10:37
@Cenarius píše:
Jo. Jenom to. Myslím, že ani do tech přídavků se nevlezete.

Dobře, mockrát děkuji :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
11534
8.9.21 10:40

PPM ani porodné neklapne, až těch 300tis. rodičáku, a přítel začne po narození uplatňovat slevu na dani na dítě. A kdybyste se vzali, tak rodičák se nepočítá do příjmů a v případě výdělku do 68tis. ročně by si tě mohl manžel odečítat z daní jako vyživovanou manželku (on tedy nemá tak vysoký příjem, tak by nevyužil to maximum, ale pár tisíc ročně by vám to taky hodilo).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7668
8.9.21 10:46
@Anonymní píše:

Myslím si, že tak nějak. Tento papír ti je k ničemu, když na mateřskou nemáš odpracováno. Na porodné taky nedosáhneš, na to má přítel vysoký příjem (to je spravedlnost, co?). :roll: Po porodu si můžeš zažádat o rodičovský příspěvek. Možná byste dosáhli na příspěvek na děti? Ale možná vám započítají i ten sirotčí důchod a potom asi taky ne… Však zkus se aspoň na tohle poptat. Z mého pohledu na tom finančně budete jako hodně velká část české populace. Akorát místo mateřské budeš rovnou čerpat z balíku peněz určený na rodičák.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2265
8.9.21 10:49

Bacha na ten sirotčí, abys o něj tím dálkovým nepřišla!
A fakt cíleně si zjisti přídavek na dítě na sebe!!! Protože pokud bys na něj dosáhla, tak pak na vysoký jsou sociální stipendia a to je taky zajímavý!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.21 10:50
@zrcadlo píše:
PPM ani porodné neklapne, až těch 300tis. rodičáku, a přítel začne po narození uplatňovat slevu na dani na dítě. A kdybyste se vzali, tak rodičák se nepočítá do příjmů a v případě výdělku do 68tis. ročně by si tě mohl manžel odečítat z daní jako vyživovanou manželku (on tedy nemá tak vysoký příjem, tak by nevyužil to maximum, ale pár tisíc ročně by vám to taky hodilo).

To samozřejmě, že pár tisíc navíc ročně by se hodilo :D. Ale nehodlám se vdávat jen kvůli tomu.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.21 10:53
@Tvojeteta píše:
Bacha na ten sirotčí, abys o něj tím dálkovým nepřišla!
A fakt cíleně si zjisti přídavek na dítě na sebe!!! Protože pokud bys na něj dosáhla, tak pak na vysoký jsou sociální stipendia a to je taky zajímavý!!

To mám už delší dobu nastudované. Dřív by tomu tak při dálkovém studiu bylo a o sirotčí důchod bych přišla. Ale v dnešní době ČSSZ má denní i dálkové studium na stejné úrovni, protože i studenti na denním pracují/brigádničí na DPP a DPČ, takže forma studia ve finále nemá vliv. Práce na HPP to už by byla jiná. Ale děkuji za upozornění :andel:

A přídavek na dítě teda ještě prozkoumám. Děkuji :)

• Citovat
  • Nahlásit
2126
8.9.21 10:53

Na porodný a ani další jiný přídavky asi nedosáhnete, přítel má na to „vysokej“ plat a i s tim sirotčim důchodem nejste pod životnim minimem, jediný co, tak si zařiď rodičovský příspěvek, který začneš dostávat po porodu…
A zajděte si na matriku kvůli jménu a uznání otcovství ještě před porodem, ať má prcek tátu v rodnym listě, jde to sice dodatečně i po porodu ale je to už zbytečně komplikovaný a musí to jít přes soud.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5636
8.9.21 10:54

Jj, budeš mít rodičák a sirotčí - to není úplně zlé ;)
s přítelem bydlíte spolu? jste spolu hlášení?? na porodné ani přídavky na dítě zřejmě nedosáhneš, ale co dávky na bydlení?? (záleží na více okolnostech, počti si zde
https://www.mpsv.cz/…k-na-bydleni)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat