Nespavost a extrémní vyčerpání

Anonymní
3.1.21 09:35

Nespavost a extrémní vyčerpání

Ahoj, chci se tu poradit ohledně nespavosti, která u mě začala před 7 měsíci. Vím, co byl spouštěč, ale to už pominulo a nemůžu se toho zbavit. Mám 9 mesiců po porodu a ještě máme další děti. Problém je, že mi nespavost ničí zivot i zdraví. Z přírodních prostředků mi nic nepomohlo, psychoterapie nepomohla. Jsem permanentně unavená, hladová, všechno se ve mně třese, delam uz jen ty nejnutnější činnosti a ani tak nic nestiham. S příchodem vecera se objevuje úzkost a koloběh myšlenek, nervozita a spánek je nanejvýš mělký, krátký a prerusovany. Potřebuji spát alespoň 8 hodin, ale většinou dam trhane tak 4 max, občas vic a obcas taky min.
Ukončila jsem kojení a zkusila neurol, ktery sice zafungoval, ale únava stejně zustala a hlavně ze strachu ze závislosti jsem ho po pár dnech vysadila. Není mi vůbec dobre, hlavně fyzicky se cítím jak prejeta válcem, tělo už se dost brání. Možnost hlídání nebo nějakého času jen pro sebe absolutně neni a doma už o tom ani nemluvím, protože to nikdo nechápe a hlavně se na ty moje stavy nedá dívat, jsem úplně nepoužitelná. Objevila se i dost nepříjemna panická ataka. Dřív jsem měla panickou poruchu, takže se to možná takhle vrací.
Jenom se ptám - zažily jste? Přešlo to samo nebo jak to dopadlo? Je nasazení antidepresiv jediná cesta ven? Vůbec se mi do nich nechce, ale ty stavy jsou už dost neúnosné, takže asi není na výběr. Ještě by byl fajn třeba sport, ale na to absolutně nemám sílu a ani casoprostor.
Děkuji za zkušenosti, snad to brzo bude zase normální.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
14921
3.1.21 09:39

1. zajdi si pro antidepresiva která ti pomůžou se spánkem. K psychiatrovi. A ber je tak jak máš ne podle nálady. Neurol nejsou antidepresiva. Antidepresiva nejsou návyková.

2. co znamená psychoterapie nepomohla? jak dlouho jsi v psychoterapii? Vyhovuje ti terapeut/ka? Jak pracuješ s tím, že máš úzkostnou poruchu a evidentně se ti dost rozjela?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.21 09:44

Jo, zažila jsem.
A ano, antidepresiva pomohla, teď už je ani neberu. Vysazení pod dohledem lékaře.
Moc nerozumím tomu, že jsi ochotna brát neurol, což je totálně návykové svinstvo a určitě to má být poslední možnost, ale do antidepresiv se ti nechce.
Anonym zdravotní stav.

• Citovat
  • Nahlásit
24091
3.1.21 09:46

Taky bych šla k psychiatrovi. Nebo pokud by byla dlouhá čekačka tak z nouze k obvodní. Ta nespavost je prů. ser, je potřeba to řešit než se úplně rozložíš a zhroutíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
61659
3.1.21 09:53

Supej pro ad, až se zhroutís, bude pozdě. Já takto fungovala rok po narození pro středního. Když jsem začala chodit do práce, tak 3-4 h spánku.. Rok to šlo, pak tělo řeklo dost..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.21 09:57
@Anonymní píše:
Jo, zažila jsem.
A ano, antidepresiva pomohla, teď už je ani neberu. Vysazení pod dohledem lékaře.
Moc nerozumím tomu, že jsi ochotna brát neurol, což je totálně návykové svinstvo a určitě to má být poslední možnost, ale do antidepresiv se ti nechce.
Anonym zdravotní stav.

Právě že nejsem ochotná brát neurol, napsala mi ho obvodní, abych se vyspala „hned“, vím co je to za svinstvo, takže jsem ho vzala jen párkrát.
Antidepresiva už jsem před lety užívala na panickou poruchu, ale tehdy jsem spala dobře. Že by se teď to samé projevovalo nespavosti, mě dlouho nenapadlo. Říkala jsem si, že to budou rozhazene biorytmy, nahromadeny stres, atd.
Ať je to cokoliv, chci hlavně zase spát a normálně fungovat.

• Citovat
  • Nahlásit
7093
3.1.21 10:00

Jo zazila. U me to byla nizka hladina zenskych hormonu a totalni vyhoreni.
Nez jsem si na to prisla, tak jsem skoncila na 3 tydnech na antidepresivech, Uz jsem fakt nemohla, brecela jsem u doktora, chtela jsem, aby me zavreli do blazince.Ty prvni dva tydny na tech antidepresivech bych nikomu neprala. Pak jsem si to po trech tydnech vysadila sama, kdyz jsem byla na dovolene a mohla up[lne vypnout a zacala jsem se citit lepe a misto toho jsem najela na extract z cerveneho jetele na srovnani hormonu a abych prekonala to nejhorsi obdobi, tak jsem prvni tri mesice na noc zobala 5htp, to doplnuje serotonin, ale narozdil od antidepresiv to zabira hned a je to prirodni aminokyselina a krasne se po tom spi.
Stalo se mi to pred rokem a pul a od te doby mam zase svuj spanek zpatky, psychika taky dobry, ale proste ten jetel musim zobat denne, jsem v perimenopauze a 5htp beru pri PMS a menstruaci na noc, protoze behem tohoto obdobi mam ten spanek neklidnejsi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7093
3.1.21 10:02

Jinak ja takhle nespala vic, jak mesic a pak prislo proste totalni zhrouceni, jen na to vzpominam a chce se mi brecet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.21 10:06
@Jana525 píše:
Jo zazila. U me to byla nizka hladina zenskych hormonu a totalni vyhoreni.
Nez jsem si na to prisla, tak jsem skoncila na 3 tydnech na antidepresivech, Uz jsem fakt nemohla, brecela jsem u doktora, chtela jsem, aby me zavreli do blazince.Ty prvni dva tydny na tech antidepresivech bych nikomu neprala. Pak jsem si to po trech tydnech vysadila sama, kdyz jsem byla na dovolene a mohla up[lne vypnout a zacala jsem se citit lepe a misto toho jsem najela na extract z cerveneho jetele na srovnani hormonu a abych prekonala to nejhorsi obdobi, tak jsem prvni tri mesice na noc zobala 5htp, to doplnuje serotonin, ale narozdil od antidepresiv to zabira hned a je to prirodni aminokyselina a krasne se po tom spi.
Stalo se mi to pred rokem a pul a od te doby mam zase svuj spanek zpatky, psychika taky dobry, ale proste ten jetel musim zobat denne, jsem v perimenopauze a 5htp beru pri PMS a menstruaci na noc, protoze behem tohoto obdobi mam ten spanek neklidnejsi.

Děkuji za odpověď! Můžu se zeptat, jak jsi poznala, že je to hormonama?
Já mám k lékům všeobecně odpor a vyhýbám se jim, neurol byl vyloženě ze zoufalství. Zkoušela jsem l-tryptofan, což je asi to, o čem mluvíš a na úzkost to fungovalo krásně, ale pak přišla ta ataka a ja se bála, že je to z toho, tak už ho taky neberu.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
14921
3.1.21 10:09
@Anonymní píše:
Právě že nejsem ochotná brát neurol, napsala mi ho obvodní, abych se vyspala „hned“, vím co je to za svinstvo, takže jsem ho vzala jen párkrát.
Antidepresiva už jsem před lety užívala na panickou poruchu, ale tehdy jsem spala dobře. Že by se teď to samé projevovalo nespavosti, mě dlouho nenapadlo. Říkala jsem si, že to budou rozhazene biorytmy, nahromadeny stres, atd.
Ať je to cokoliv, chci hlavně zase spát a normálně fungovat.

To že si dělala něco dřív v jiné situaci nemá žádnou souvislost s tím co se děje teď.

Objednej se co nejrychleji k psychiatrovi, srovnej spánek a úzkosti léky a až to zabere, tak se vrať do psychoterapie a nebo si najdi nového psychoterapeuta/ku.

pokud ti někde něco v minulosti nesedlo, tak to fakt neznamená že to nepomůže teď - tedy pokud budeš ochotná se konečně věnovat sama sobě a příčinám své úzkosti a začít hledat cestu jak věřit terapeutovi/ce a jak postupně měnit sebe a způsoby jakými funguješ.

To že máš pocit že musíš všechno zvládnout sama a nemůžeš si říct o pomoc a nechceš brát léky nechceš pracovat v psychoterapii není tvoje já a tvoje pravá podstata - to je normální symptom kterým úzkost krade a ničí tvůj život - velmi efektivně se tím brání tomu, aby si ji dostala pod kontrolu.

Namísto toho ona přebírá vládu nad tvým životem.

Ale dokud se s tímhle nesmříš tak žádné změny nenastanou. A už jsi teda fakt jen kousek před zhroucením a případným pobytem v nějakém zdravotnické zařízení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3250
3.1.21 10:13

Máš vysetrenou stitnou zlazu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3.1.21 10:15

Měla jsem to samé, navíc do toho přišlo těhotenství. Antidepresivum citalec 10 mg mi vyměnili za sertralin 10 mg, zdá se mi, že na úzkost mi funguje líp. Antidepresiva nejsou návyková a je potřeba je brát pravidelně. Panicke ataky-motani hlavy, pocení, třes, nejistota při chůzi-všechno přestalo.
Na nespavost zolpidem, taky není návykový, 10 mg a dobrou, brala jsem 2. a 3. trimester a teď během kojení a spím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14921
3.1.21 10:17

@zlobivá_matka zolpidem je návykový. A podobně jako neurol či alkohol dlohodobě ničí spánkovou architekturu. Na krátkodobé užívání (tedy ne déle jak pár týdnů v kuse) je fajn, ale stejně jako s benzodiazpiny je potřeba na něj nespoléhat a brát ho jen když opravdu to nejde jinak a v mezičase řešit příčiny nespavosti, měnit životní styl a úzkosti ošetřit v psychoterpaii.

A pokud ti doktor píše už déle jak půl roku zolpidem a to v těhotenství a při kojení, tak proboha vyměń doktora. Fakt to je špatně! Respektive ideálně to řeš s psychiatrem co dělá adiktologii, protože vysazení a nalezení lepší medikace vůbec nemusí být hračka.

nenávykové léky co pomáhají přímo na spaní, když nezabírá jen antidepresivum jsou buď trittico a nebo tlumivé léky typu atarx.

Příspěvek upraven 03.01.21 v 10:20

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2542
3.1.21 10:19

Výborné je Tritico, na deprese a problémy se spánkem, nevzniká na něj návyk, není to hypnotikum a nebudeš ráno unavená. Je na předpis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7093
3.1.21 10:20
@Anonymní píše:
Děkuji za odpověď! Můžu se zeptat, jak jsi poznala, že je to hormonama?
Já mám k lékům všeobecně odpor a vyhýbám se jim, neurol byl vyloženě ze zoufalství. Zkoušela jsem l-tryptofan, což je asi to, o čem mluvíš a na úzkost to fungovalo krásně, ale pak přišla ta ataka a ja se bála, že je to z toho, tak už ho taky neberu.

Tak bylo mi 44 a menstruace zacala chodit o par dni driv, do toho z nicehonic bolesti kloubu, tloustnuti, bolesti hlavy, nespavost, uzkosti. Testy na artrozu vysly negativne, hodne jsem cetla a dala jsem si dohromady, ze uz mi asi blbnou hormony. Tak jsem si ten jetel nasadila a fakt po par dnech uleva temer od vseho. Kdyz jsem to pak pri navsteve CR konzultovala se svym gynekologem, tak ten mi to schvalil. Rikal, ze kdyz mi to pomaha, at to beru.
Takze jsem se hlavne pomoci tehle dvou preparatu dala dohromady a taky jsem zmenila i svuj zivotni styl a zacala jsem vic relaxovat.
Jako ja mam nejvetsi uzkosti par dni pred menstruaci a behem ni, takze to musim hodne odpocivat a to 5HTP mi taky pomaha.
L tryptophan a 5 HTP jsou malinko rozdilne. 5HTP ma silnejsi a rychlejsi efekt nez L Tryptophane.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat