Nespokojenost na vysoké škole - mám odejít, nebo to přežít?

Anonymní
8.12.20 13:29

Nespokojenost na vysoké škole

Zdravím všechny,
Ráda bych se tu s vámi podělila o mé trápení se školou a vyslechla si váš názor či zkušenosti.
Do školy jsem nastupovala dříve a to v 5 letech, po základce jsem studovala na víceletém gymnáziu a musím říct, že jsem každý rok prošla s vyznamenáním i co se týče maturity, ale měla jsem to hodně vydřené, ležela jsem v tom každý den a rodiče mě vždy směrovali k tomu že je do budoucna potřeba mít dobré znamky, takže známka horší jak 2 pro mě byla neštěstí.
Bylo mi jasné že po gymplu musím nastoupit na vysokou školu ale nevěděla jsem kam. Vedli jsme o tom dlouhé diskuse a do poslední chvíle jsem nebyla rozhodlá, odesilala jsem přihlášku na porodní asistentku a na VŠE. Díky covidu mě přijali na vše bez přijímaček na známky a protože mi všichni říkali že mám na víc a že to je prestižní škola šla jsem na VŠE.
V září jsem měla po první hodině velký blok, nejednou už se mi vůbec nechtělo studovat, představa že dalších 5 let v tom budu muset ležet mě vyděsila, ale vím že jít do práce není dobré řešení, s gymplem moc možností nemám a pracovat za minimální mzdu nechci.
Každopádně kousla jsem se a už je prosinec. Bohužel na VŠE hodně bojuju, praha se mi nelíbí nejde mi to, ležím v tom od rána do večera nemám čas na svůj osobní/sociální život a stejně jsem v látce ztracená, zatím mě to ani nebaví a tím že jsem stresař tak testy a blížící se zkoušky mi způsobují veliké nervy a strach že to nedám. Poslední dobou mě každou chvíli trápí to zda jsem neměla jít na jinou školu, jestli mě ta práce vůbec bude bavit, jestli bych nebyla spokojenější kdybych studovala třeba tu zdravotní sestru…
Vůbec nevím co dělat zda přejít nebo to nějak přežít :(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13517
8.12.20 13:33

Vyber si obor, ktery bys opravdu chtela studovat, a podej si novou prihlasku. Netrap se tam, kde te to nebavi.
Skoda jen, ze jsi zabrala misto nekomu, kdo by to rad studoval, ale nedostal se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1908
8.12.20 13:37
@Anonymní píše:
Zdravím všechny,
Ráda bych se tu s vámi podělila o mé trápení se školou a vyslechla si váš názor či zkušenosti.
Do školy jsem nastupovala dříve a to v 5 letech, po základce jsem studovala na víceletém gymnáziu a musím říct, že jsem každý rok prošla s vyznamenáním i co se týče maturity, ale měla jsem to hodně vydřené, ležela jsem v tom každý den a rodiče mě vždy směrovali k tomu že je do budoucna potřeba mít dobré znamky, takže známka horší jak 2 pro mě byla neštěstí.
Bylo mi jasné že po gymplu musím nastoupit na vysokou školu ale nevěděla jsem kam. Vedli jsme o tom dlouhé diskuse a do poslední chvíle jsem nebyla rozhodlá, odesilala jsem přihlášku na porodní asistentku a na VŠE. Díky covidu mě přijali na vše bez přijímaček na známky a protože mi všichni říkali že mám na víc a že to je prestižní škola šla jsem na VŠE.
V září jsem měla po první hodině velký blok, nejednou už se mi vůbec nechtělo studovat, představa že dalších 5 let v tom budu muset ležet mě vyděsila, ale vím že jít do práce není dobré řešení, s gymplem moc možností nemám a pracovat za minimální mzdu nechci.
Každopádně kousla jsem se a už je prosinec. Bohužel na VŠE hodně bojuju, praha se mi nelíbí nejde mi to, ležím v tom od rána do večera nemám čas na svůj osobní/sociální život a stejně jsem v látce ztracená, zatím mě to ani nebaví a tím že jsem stresař tak testy a blížící se zkoušky mi způsobují veliké nervy a strach že to nedám. Poslední dobou mě každou chvíli trápí to zda jsem neměla jít na jinou školu, jestli mě ta práce vůbec bude bavit, jestli bych nebyla spokojenější kdybych studovala třeba tu zdravotní sestru…
Vůbec nevím co dělat zda přejít nebo to nějak přežít :(

Jestli Ti to pomůže při rozhodování, tak o VŠE se často mluví jako o „nejtěžším pražském gymnáziu“, nějakou prestiž bych tedy do úvah nezahrnoval. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1609
8.12.20 13:39

Podej si teď v únoru přihlášku tam, kam fakt chceš, bez ohledu na prestiznost oboru. Porodní asistentka musí být moc hezká práce :srdce:

Ten půlrok nebo kolik do září můžeš buď dodělat ten jeden ročník ekonomky, nikdy nevíš, co se ti může hodit, nebo se na to vykašlat a jít na brigádu. Já bych asi šla radši na brigádu, někam do zdravotnictví (teď nejsou lidi), aspoň si to trochu ozkousis.

(chápu tě, byla jsem velice úspěšná studentka, vždycky ta „chytrá“, a nakonec jsem „jenom“ učitelka (ačkoli jsem teda studovala náročnější vejsku, ne pajdak). Asi bych měla hlavu na prestiznejsi práci, ale mě prostě ucit baví :nevim: )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
112
8.12.20 13:46

Jdi studovat jinam. Já měla po nástupu na VŠ úplně stejné pocity jako ty, školu jsem sice dodělala, ale obor mne dodneška nebaví. Lituju, že jsem tehdy “nezahodila” ten blbý jeden rok a nezvolila napodruhé lépe obor, ke kterému by mne srdce táhlo více. Zkus do termínu uzávěrky přihlášek pořádně popřemýšlet, co dělat jiného -doporučuju přes známé zkusit se na tebou vybranou práci zajít podívat v reálu, ať máš představu. Podívej se do odborných časopisů z daného oboru, poptej se známých, co v oboru dělají apod., proste abys získala co nejrealnejsi obraz o profesi a rozhodla se správně. Moc držím palce :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5867
8.12.20 13:50

To je tak, když se rodiče chtějí realizovat ve svých dětech… Mám v okolí podobný případ, jen dítka studují obory, které je baví (snad - rodiče jej považují za prestižní a chlubí se hromadou známých z daného oboru). Nicméně jedno má už zdravotní potíže, ze stresu.
Dej si přihlášku na školu, která tě bude bavit a méně stresovat. Nebudeš ani první ani poslední.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4527
8.12.20 13:50

Já přidám pohled zase z jiné strany. Dostala jsem se na vysnenou VŠ, celou dobu studia jsem byla nadšená, na obláčku, neskutečně mě to bavilo, naplnovalo, zajímalo, byla jsem v tom fakt dobrá, vybrali mě na pár zahraničních stáží, zapojili do výzkumu, neco jsem pak i učila… prostě idylka. Jenže to bohužel je obor, který nemá v podstatě žádné uplatnění, krom toho výzkumu, který je ovšem neslucitelny s rodinou. A ta je pro mě důležitější. Takže doktorát jsem musela ukončit a teď bojují s tím, že netuším, co budu jednou dělat. Mám sice titul, znalosti a dovednosti v oboru, ale je mi to na nic. Živit se tím nemůžu. Nebo aspoň ne tak, jak jsem si kdysi představovala. Talze teď přemýšlím, jestli mám jít studovat ještě neco jineho, nebo si jen udělat nějaký kurz nebo hledat práci, ma kterou speciální vzdelani nepotřebuju… no velmi si nadávám za to, že jsem tehdy neposlechl rodiče, kteří mi říkali, ať jdu studovat něco, v čem se pak dá uplatnit. Takže dobře zvaz, co tě baví a jestli si tím dá v budoucnu zivit. Pokud tvůj vysneny obor je úplně neuplatnitelny, nechoď na něj. Třeba v budoucnu na celozivotko, ale ne teď, když máš nejlepší možnosti pro studium. Výběr si kompromis mezi tím, co je užitečné, a co tě naplňuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1751
8.12.20 13:51

Otazka je, jestli ti nesedne obor, nebo proste nemas nervy na to, abys vysokou skolu udelala. Zazila jsem na vysoke skole u spoluzaku oboji. Ti prvni presli na jiny obor a byli spokojeni, ti druzi se na vysokou vykaslali a zacali pracovat. Nekteri ze druhe skupiny po par letech zacali studovat aspon dalkove, protoze zjistili, ze jim vzdelani pro postup v kariere chybi. Dalsi existuji bez vysoke skoly spokojene dodnes.

Co se prace tyce, zalezi, co umis a co by se ti povedlo sehnat. Ted to moc slavne nebude.

VSE je sice jeste porad docela dobra skola, ale uz za mych studentskych let rozhodne nepatrila mezi nejtezsi skoly. Sice to bude asi obor od oboru, ale obecne byli VSE studenti napric obory pomerne vysmati a system vyuky, prubeznych testu a spol. mi prisel temer jako na gymnaziu. Takze taky zvaz, jestli by sis prechodem na jinou skolu nepohorsila, co se obtiznosti skoly a nervu ze zkousek tyce. Ale neni dobre skoncit na UJAK a podobne, takove skoly moc dobrou povest mezi zamestnavateli nemaji. Zase na druhou stranu je udela kdekdo. Jen je pak treba v pracovnim zivote prakticky nepouzitelny a dost casto HR zivotopisy techto absolventu rovnou metou ze stolu pryc.

Mne osobne vysoka skola prisla dost dulezita prave kvuli tomu, ze jsem se naucila urcite vytrvalosti, sebezaprit se a prekonat vsechny ty zkousky, testy, eseje, seminarky a diplomove prace. Dost to cloveku do zivota da, i kdyz to v ten moment tak nevypada.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
931
8.12.20 14:07

@chaela mohu se zeptat jakyze to je obor, ktery nelze promenit jinde v zamestnani nez ten vyzkum?
Jinak zakladatelko ses mlada, kdyz te to nebavi jdi jinam… a ver ze existuji i jine znamky nez 1, na vejsce staci projit, dostat diplom/titul a uprimne v zivote se me jeste nikdo neptal v praci, zda jsem mela vyznamenani :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.12.20 14:14
@Anonymní píše:
Zdravím všechny,
Vůbec nevím co dělat zda přejít nebo to nějak přežít :(

Mám VŠE (Ing.). :lol: Napiš sem kdyžtak tvůj obor… Jsou tam propastné rozdíly mezi obory, co se týká budoucího uplatnění. Anonym - osobní údaj o vzdělání

• Citovat
  • Nahlásit
521
8.12.20 14:17

Přesně jak ti tu píšou. Využij čas k tomu, abys zjistila, co by tě bavilo. Učit děti, pracovat ve zdravotnictví nebo nějaké klidně místo v kanceláři. A pak podej nové přihlášky. Pokud tě VŠE nebaví, tak se tam netrap. Akorát tedy, pokud máš nervy na ekonomce, tak bych to vzala v potaz a třeba medicínu z úvah vyškrtla. VSE je „nejtěžší gympl v Praze“, není to těžká škola. Tak aby ses na něčem těžším nezblaznila.

Jinak ja nastoupila na takový náročnější obor, který mě ale nebavil. Podala jsem další rok přihlášky na pedak a na fildu. Dostala jsem se na oboje. Ale nakonec jsem zůstala na tom svém původním oboru, protoze mi bylo líto to vzdát. Dneska v tom oboru pracuju, ale nejsem v něm nijak dobrá, nevynikam, založila jsem rodinu a všichni kolegové mě karierně přeskočili. Je to trochu stresik, protože se pořád bojím, že mě vyhodí. Lituji, že jsem nešla na ten peďák.

Příspěvek upraven 08.12.20 v 14:19

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.12.20 14:19
@Anonymní píše:
Mám VŠE (Ing.). :lol: Napiš sem kdyžtak tvůj obor… Jsou tam propastné rozdíly mezi obory, co se týká budoucího uplatnění. Anonym - osobní údaj o vzdělání

Studuji na fakultě financí a účetnictví - obor účetnictví a finanční řízení podniku.

• Citovat
  • Nahlásit
1024
8.12.20 14:19

Jdi, kam tě srdce táhne, jsi mladinká, nemusíš se stresovat. :kytka:

Jen mi teda přijde divný chodit s vyznamenáním na VŠE, ale jak píšeš, že to máš vydřené, tak asi to byla logická volba. Za mě tam chodili takoví ti „vydření“ dvojkaři - trojkaři (plus draví zájemci o management a mezinárodní vztahy, bez ohledu na známky)… Přitom mi přijde, že je to celkem stresující škola, co se týče požadavků na prezenci a plnění průběžných úkolů. Zas ale když jsi na to drcení učiva zvyklá, tak by ti to takové trápení dělat nemělo. :think: Což ale samozřejmě není důvod pro to, aby jsi trápila na oboru, který tě nebaví. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.12.20 14:23
@Anonymní píše:
Studuji na fakultě financí a účetnictví - obor účetnictví a finanční řízení podniku.

To je jeden z nejlepších oborů tam. Praktické využití super. I v této krizi je po účetních velká poptávka. Určitě bych tomu dala šanci. :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
4527
8.12.20 14:24

@llida je to vcelku specifický obor, nechci to tu zmiňovat. Samozřejmě, že se dají dělat i jiné věci, neco jsem si už hledala, ale jednak to neni u nas vé meste, musela bych dost dojíždět, a taky Nikde nepisou, že zrovna mě tam budou chtít. Pak jdou dělat i takové různé ne úplně prestižní věci, které většinou dělají lidí bez patřičného vzdělání. To by mě bavilo třeba v jedné konkrétní instituci, ale tu opět máme daleko. V jiné co máme blízko, ta práce spočívá v podstatě v úředničině, což můžu dělat asi kdekoliv A i bez tohoto vzdělání. Takžeano, neco jakoze dělat můžu, ale prostě práce v oboru se to nazývat neda. Mam tim na mysli třeba to, že studují pajdak a pak jdu učit. I vystudovane učitelka může pracovat v muzeu, divadle, obchodě…může tam dělat i věci, které souvisí se studiem, ale prace v oboru to není. Snad mě chápeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat